Gezinsbedrijf geeft pluimveehouderij sterke konkurrerende kracht VIV82 u I.S.A. komt met Dwerg- slachtkuikenmoederdieren Premieregeling voor schapevleesproducenten Omvang kippenstapel groter dan vorig jaar Onderzoek moet kwaliteit paardenstapel verbeteren Slachtkuikenproduktie in Europese Gemeenschap Landbouwschap op Vakbeurs Intensieve Veehouderij In verhouding tot het aantal inwoners is Nederland van de 9 E.E.G.- landen de belangrijkste producent van konsumptie-eieren en slacht- pluimvee. Met 5,4% 14 miljoen inwoners) van de totale E.E.G.-be- volking, produceert ons land ruim 13% 83 miljard stuks) van de konsumptie-eieren en bijna 10% 376 duizend ton) van hetgeen de E.E.G. aan pluimveevlees voortbrengt. Per inwoner is dit een produktie van 590 konsumptie-eieren en 27 kg pluimveevlees. Tegenover deze produktie staat een konsumptie per hoofd van de bevolking van 190 eieren en 9 kg pluimveevlees. Dat betekent dat twee/derde deel van de produktie van eieren en slachtpluimvee moet worden geëxporteerd naar de E.E.G.-partners of landen buiten de E.E.G. Omvang pluimveebedrijven a. Legsektor De produktie van konsumptie-eieren vindt plaats op zo'n 5250 bedrijven met in totaal bijna 27.7 miljoen leg hennen. Ingedeeld naar aantal hen nen per bedrijf ziet het beeld er als volgt uit: aantal hennen <5.000 3900 5.000-15.000 811 15.000-35.000 391 35.000-50.000 73 50.000 en meer 73 totaal 5248 Bron: CBS meitelling 1981. Tot de grote groep bedrijven met minder dan 5.000 hennen behoort een aantal met afzet van eieren di- rekt aan de konsument. Deze zullen blijven want ook met het beperkt aantal dieren kunnen zij een belang rijk inkomen halen. Van de overige bedrijven in deze groep zal er een groot aantal in de komende tijd verdwijnen. Uit bovenstaande cijfers blijkt dat in Nederland de produktie van kon sumptie-eieren voornamelijk plaats vindt op gezinsbedrijven (met 15.000 tot meer dan 50.000 leghennen). Dit is een belangrijk wapen in de kon- kurrentiestrijd. Immers op deze be drijven zijn de arbeidskosten per eenheid produkt relatief laag. Bovendien kunnen deze gezinsbe drijven (korte) perioden met lage opbrengstprijzen makkelijker op vangen dan bedrijven waar bijna alle Op grond van prijsontwikkelingen van schapevlees gedurende de laatste maanden, alsmede te verwachten ontwikkelingen tot het einde van het verkoopseizoen 1982/83, heeft de Commissie van de Europese Ge meenschappen geconstateerd dat de marktprijs achterblijft bij de referen- tieprijs.. Teneinde een inkomensverlies voor de betrokken producenten van scha pevlees te beperken, heeft de Com missie een verordening vastgesteld, op grond waarvan een voorschot op een nader te bepalen premie zal worden uitbetaald. De totale legkippenstapel, incl. kui kens en nog niet-legrijpe jonge hen nen, bedroeg op 1 september j.l. 473 min dieren tegen 463 niln op 1 sep tember 1981 2,2%). Eén en ander blijkt uit een steek- proefonderzoek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek per 1 septem ber 1982. verrichte arbeid betaald moet wor den, ongeacht de opbrengstprijzen. Met name het verzamelen van eie ren, de belangrijkste dagelijkse werkzaamheid op een leghennenbe- drijf, is makkelijk en licht werk, dat vaak door gezinsleden wordt ver richt. hennen in Z van het totaal aantal hennen 10.3 25.6 30.8 10.6 22.7 100.0 b. de slachtsektor De produktie van slachtkuikens vindt in Nederland plaats op zo'n 1800 bedrijven. Een indeling naar aantal kuikens per opfokperiode is als volgt: aantal kuikens «10.000 489 10.000-25.000 795 25.000-50.000 406 50.000-75.000 111 75.000 en meer 45 totaal 1846 Bron: CBS meitelling 1981. Ook de slachtkuikens worden ge houden op bedrijven waar de arbeid overwegend wordt geleverd door de ondernemers en zijn gezin. Tot 100.000 kuikens kunnen door de on dernemer met wat hulp van echtge- Het voorschot bedraagt 13,— per ooi waarvoor een premie is aange vraagd. Het definitieve premiebe drag zal nè het verkoopseizoen 1982/83 worden vastgesteld. Aan de producenten en de veehan delaren die voldoen aan de bepalin gen van de regeling en die in de pe riode van 13 april t/m 11 juni 1982 een aanvraag voor een premie heb ben ingediend bij de districtsbu reauhouders van de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatre- gelen, zal binnenkort het voorschot worden uitbetaald. Het voorschot zal worden berekend aan de hand van het aantal ooien dat bij de land bouwtelling 1982 werd opgegeven. Het totaal aantal leghennen, incl. moederdieren van slacht- en legras sen, gaf een sterke uitbreiding te zien met 2,9 min stuks tot 35,0 min kippen 9,1%). De oudere leghennen, 18 maanden en ouder, namen in aantal af met 3,0 min tot 1,8 min dieren (- 40%). De categorie kuikens en nog niet-legrij- pe jonge hennen gaf eveneens een daling te zien en kwam van 14,3 min 'op 12,3 min dieren (- 14%). Het aantal moederdieren van slacht en legrassen nam toe met 74.000 stuks tot 3,7 min dieren 2,0%). ir. H.H.M. Zeelen note en/of kinderen worden ver zorgd. Alleen bij arbeidspieken (afleveren kuikens, schoonmaken stallen) is ze ker hulp nodig. Infra-struktuur Koöperatie-wezen De Nederlandse landbouw heeft al tijd een grote bereidheid tot samen werking getoond. Dat komt o.a. tot uiting in een goed ontwikkeld koö- peratie- en organisatiewezen. Veel zaken worden gezamenlijk aange pakt, zonder de individuele vrijheid te veel aan te tasten. De bereidheid tot samenwerken komt ook tot uiting in het kontrak- tenstelsel. In een kontrakt worden wederzijdse rechten en plichten schriftelijk vastgelegd. Het kontraktenstelsel is in ons land sterk ontwikkeld. Naar schatting heeft in de legsektor zo'n 50% van de bedrijven een kontrakt. In de slacht sektor is dit zelfs rond 95%. Er zijn verschillende vormen van kontrak ten mogelijk. De mate van overhe veling van prijsrisiko is bepalend voor de mate van zelfstandigheid die men zal kunnen behouden. kuikens in X van het totaal aantal kuikens 6.9 30.6 34.2 15.7 12.6 100.0 Kommerciële instelling Produktie van eieren en pluimvee vlees is één; verwerking en afzet is twee. Behalve prijs en kwaliteit spe len de kommerciële kwaliteiten een belangrijke rol. De Nederlanders Minister drs. J. de Koning van Landbouw en visserij hoopt dat met behulp van de proefnemingen door de Stichting Dienstencentrum Proefbedrijven Paardenhouderij Nederland (DPPN) en de diensten verlening door het Dienstencentrum Paardenhouderij Nederland B.V. (DPN) de gemiddelde kwaliteit van de Nederlandse paarden- en ponys tapel verder zal worden verbeterd. Dit o.m. blijkt uit zijn antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Ter Veer. Het DPN, dat uitsluitend als k.i.-sta tion fungeert, werkt met hengsten van een gemiddeld hoge genetische kwaliteit. Deze dieren zijn sinds 1 januari 1982 in het bezit van het DPPN. Op het DPPN vindt onderzoek plaats naar de resultaten van o.m. groepsgewijze opfok, arbeidsorgani satie bij gebruik van diverse soorten (loop)stallen, graszaadmengsels, wormbestrijding, bemesting, afraste ring, bijvoeding en huisvesting. Evenals bij ander onderzoek in de land- en tuinbouw zullen de resulta ten van dit onderzoek ten goede ko men aan alle paardenfokkers en op- fokkers. hebben al eeuwen de naam een goe de kommerciële neus te hebben. Dat wordt ook weer bewezen door de rol die Nederland thans speelt in de handel met de landen in het Mid den-Oosten. Overal waar een poten tiële markt is, zijn Nederlanders te vinden. Naast de vele positieve pun ten voor de Nederlandse positie op het gebied van de pluimveehouderij, zijn er ook enkele minder gunstige faktoren. Met name kunnen ge noemd worden planologie, milieu en welzijn. Door de grote bevolkingsdichtheid in ons land enerzijds en de sterke koncentratie van de intensieve vee houderij anderzijds, is het noodza kelijk regels te treffen t.a.v. plaats en omvang van agrarische bedrijfsge bouwen. Ook zijn regels nodig voor aanwending van de geproduceerde mest om overbemesting en stank- hinder te voorkomen. I.S.A. Nederland B.V. zal het dwerg-slachtkuikenmoederdier "VEDETTE" in Nederland produ ceren voor de Nederlandse, Belgi sche en Duitse markt. I.S.A. Neder land B.V. is gevestigd in Zuidwolde (Dr.) en heeft haar produktie-bedrijf en broederij in Winterswijk. Direkteur van I.S.A. Nederland B.V. is Frans G. Lelieveld (35), die bij Plumex Export-manager was en Produktie-manager is Georges Mal- ko (27), die bij I.S.A. France Tech- nisch-voorlichter was. Beiden hebben een jarenlange erva ring in de nationale en internationale pluimveehouderij. Dwerg-slachtkuikenmoederdieren zijn een nieuwe ontwikkeling in de produktie van kippenvlees. Door ge bruikmaking van dwerg-genen wor den de produktie-kosten van pan klaar pluimveevlees aanzienlijk ver laagd. In Frankrijk wordt deze pro- duktie-wijze al op grote schaal toe gepast. Alle fokkers van slachtrassen tonen grote belangstelling voor deze nieuwe ontwikkeling. Op grond van zo goed als mogelijk geschoonde inlegcijfers van broed eieren van slachtrassen mag wor den aangenomen dat in de Gemeen schap in de eerste helft van 1982 de produktie ten opzichte van de twee de helft van 1981 is ingekrompen. Geschoonde cijfers betekent dat de uitvoer van eendagskuikens buiten beschouwing is gebleven, dus dat de inleg geheel diende voor.de afleve ring van eendagskuikens voor de binnenlandse produktie van slacht kuikens. Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren stelde vast dat in vijf van de acht partnerlanden in de Gemeen schap de produktie wat teruggeno men is. Alleen België, Frankrijk en Denemarken geven een ononder broken groei te zien. Ook de eisen die de maatschappij tegenwoordig stelt aan het welzijn van dieren kunnen leiden tot regels die kostprijsverhogend werken. De Nederlandse pluimveehouderij heeft overigens bewezen, bereid te zijn snel op deze eisen te kunnen in spelen. Sinds 1979 is het mogelijk in ons land zogenaamde "scharreleie ren" te kopen. Dat zijn eieren ge produceerd door hennen op bedrij ven die voldoen aan bepaalde eisen t.a.v. de bedrijfsvoering. De herkomst van "scharreleieren" is wettelijk gegarandeerd. In totaal zijn er momenteel ruim 200 bedrijven die "scharreleieren" pro duceren met in totaal bijna 1 miljoen hennen. ir. H.H.M. Zeelen Konsulentschap in Algemene Dienst voor Pluimveehouderij I.S.A. Nederland B.V. zal haar eerste VEDETTE's eind februari 1983 kunnen leveren. I.S.A. Nederland B.V. zal zich voor het eerst officieel presenteren op de Vakbeurs Intensieve Veehouderij '82, die gehouden wordt van 2 t/m 5 november a.s. in de Jaarbeurshallen te Utrecht. Volgens Lelieveld van IS A-Neder land heeft de Vedette twee grote voordelen boven de gewone slacht- kuikenmoederdieren. De voeder conversie van de Vedette is beter en de leefbaarheid groter". Omdat de Vedette weinig eet is per saldo minder voer nodig om een slachtkuiken te fokken. Heb je met traditionele moederdie ren 3625 gram voer nodig voor êên kilo panklaar kuikenvlees, dank zij Vedette is nog maar 3445 gram no dig. We zeggen dan dat de voeder conversie is verbeterd. "Dat van die "leefbaarheid" blijkt te betekenen dat Vedettes en hun nakomelingen minder gauw (te vroeg) dood gaan dan gewone slachtkippen. De Afdeling Varkenshouderij van het Landbouwschap zal met een infor matiestand op de V.I.V. '82, die van 2 t ot en met 5 november 1982 in de Jaarbeurs te Utrecht zal worden ge houden. In de stand zal vooral aandacht wor den besteed aan de landbouw schapsverordening preventieve ge zondheidsmaatregelen bij het hou den van varkens, die begin 1983 in werking zal treden. Verder zal infor matie verstrekt worden over de Al gemene Voorwaarden Varkenscon tracten 1981, de Identificatie- en Re gistratieregeling voor varkens, de richtprijs biggen van het Landbouw schap en de samenstelling en werk zaamheden van de Afdeling Var kenshouderij. De verenigingen van varkenshou ders en soortgelijke vaktechnische organisaties hebben de gelegenheid om in de stand informatie over de specifieke activiteiten in hun werk gebied aan belangstellende varkens houders door te geven. Door de gratis deelname aan de prijsvraag van de Afdeling Varkens houderij kan iedere bezoeker van de stand zijn kennis over de varkens houderij testen met de kans op een leuke prijs. aantal bedrijven Voorschotregeling 1982/1983 vastgesteld aantal bedrijven Het Institute de Sélection Animale S.A. te Lyon, de Franse pluimvee fokker van de ISA-VEDETTE (dwerg-slachtkuikenmoederdier), de ISA-BROWN (bruine legkip) de ISA-BABCOCK (witte legkip) en Handelmaatschappij Plumex B.V. te Zuidwolde (Dr.) Neerlands grootste exporteur van broedeieren (met een omzet van ca. 100 miljoen stuks per jaar), hebben gezamenlijk I.S.A. Nederland B.V. opgericht. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 14