Stalperiode vraagt om aanpassing rantsoen melkvee Rundveehouderij Graslandverzorging voor de winter Ploegen Voorbewerken Sloot- en drainage-onderhoud Tijdig onderkennen van emelten Opbergen van werktuigen Bijblijven is dringend noodzakelijk De weideperiode behoort voor een groot gedeelte tot het verleden. Het melkvee is weer opgestald en een gedeelte loopt alleen overdag nog in de weide. De overgang is voor de veehouder, maar nog meer voor de koeien een hele verandering. De omstandigheden in het rantsoen wij zigen sterk en vragen de nodige aanpassing. Het is niet gemakkelijk om in deze fase dezelfde melkgift te handhaven. De produktieverlaging zal minimaal zijn als de omschakeling geleidelijk verloopt en het rantsoen wordt aangepast. Op een aantal bedrijven bestaat de bijvoeding uit vers bietenblad wat, als het niet teveel met grond verontreinigd en een verantwoorde hoeveelheid, een passend ruwvoer is. deperiode niet te vroeg te beëindi gen, zodat de voorraad gras wordt opgenomen. Stuktrappen van de graszode moet altijd voorkomen worden, want dan is het middel erger dan de kwaal. Kan door welke om standigheden dan ook op het laatst van het seizoen niet meer beweid worden en is het gras te lang, dan is maaien de aangewezen weg. Zode beschadiging door langdurig bijvoe- Te grote hoeveelheden per dier per dag kunnen averechts werken en produktieverlaging tot gevolg heb ben. Droogstaande en koeien met een lage melkgift krijgen vaak teveel en vervetten gemakkelijk, hetgeen niet bevorderlijk is. Een enkel per ceel gras wordt nog gemaaid en op de stal vervoederd. Vanzelfsprekend is dit een voordelige zaak, maar de voederwaarde mag niet overschat worden. Het droge stof gehalte van najaarsgras is aanmerkelijk lager dan in de zomer en er moet voldoende krachtvoer bijgevoerd worden. Ver schillende veehouders zijn reeds of beginnen op korte termijn met het voeren van het winterrantsoen, wat voor het merendeel bestaat uit mais en voordrooggras. De mais is, mits in een goed stadium gekuild, een hoogwaardig voer en van goede kwaliteit. Een groot percentage van de voor- droogkuilen is door de gunstige weersomstandigheden tijdens het groeiseizoen goed geslaagd. De ge middelde voederwaarde is hoger dan in het voorafgaande jaar. Toch is er ongetwijfeld ook ruwvoer van min dere kwaliteit gewonnen. Als dat ook bij U voorkomt, is het raadzaam om een dergelijke kuil niet te reserveren, maar nog deze stalperiode op te voeren. Bij een te hoge ammoniak- fraktie loopt immers de voederwaar de geleidelijk terug. Ideaal is om het beste ruwvoer aan de hoogproduktieve dieren te geven, maar dan is groepsindeling een eer ste vereiste. Alleen de mindere kuil opvoeren aan jongvee heeft het bezwaar dat de termijn te lang wordt. De voersnel- heid is dan te laag, waardoor het mindere kuilvoer nog verder in kwa liteit achteruitgaat. Ook bij jongvee dient krachtvoer bijgegeven te wor den om een regelmatige groei te be houden van 600-700 gram per dag. Meerdere kuilen openen en weer goed sluiten, kan ook op bezwaren stuiten. Om deze redenen kan het praktisch zijn om de minder ge slaagde kuil aan alle dieren op te voeren, maar doe dit dan in een pe riode met de minst nieuwmelkse koeien. Wat het krachtvoer betreft, zal waarschijnlijk in het artikel van de maand december uitvoerig wor den ingegaan. Hierover dan ook De opfok van kalveren in de éénlingbox. maar een korte opmerking. De aan vulling van krachtvoer is evenals de samenstelling van de brok van groot belang. De hoeveelheid per koe is variabel en afhankelijk van de indi viduele melkgift. Zorg dan ook voor een juiste verdeling. Het mag niet zo zijn dat de nieuwmelkse koeien te weinig en de laagproduktieve dieren teveel krijgen. Een goede verzorging in het najaar is niet miftder belangrijk dan tijdens het groeiseizoen. Grasland dat goed onderhouden de winter ingaat, heeft vele voordelen t.o.v. percelen die aan het lot worden overgelaten. Jaarlijks zijn er in het voorjaar klachten over vreterij, aangericht door emelten en larven van rouwvliegen. Als de gras- groei op gang komt, wordt meestal de schade pas ontdekt terwijl de ei- afzetting voor de winter plaatsvindt en bij voorkeur op ruig materiaal. De schade is dan ook het grootst op percelen die na het weideseizoen te ruig achterblijven. Het verdient aan beveling om bij gunstig weer de wei- ren in hetzelfde perceel, aanwenden van grote hoeveelheden drijfmest in één keer of uitrijden op een verkeerd tijdstip en een onregelmatig verdelen is een slechte zaak evenals een mol- lenplaag. Raadzaam is het om uit sluitend bij te voeren op een perceel wat een andere bestemming krijgt. Nog beter is het op stal, het grasland wordt niet bevuild, blijft gespaard en de voederverliezen zijn aanmerkelijk kleiner. Een drijfmestgift tot maxi maal 15.000 1 per ha per keer is toe laatbaar als de draagkracht van de bodem het toelaat en de verdeling gelijkmatig is. De aandacht voor mollenbestrijding laat nogal eens te wensen over. Het slepen van de percelen alleen is niet voldoende. Het kwaad moet bestre den worden door ze te vangen, wat op verschillende manieren mogelijk is. Het gebruik van goede klemmen is een eenvoudige en geen dure me thode, maar vraagt wat moeite. Een facet wat ook niet achterwege mag blijven, is de onkruidbestrij- ding. Over dit onderwerp is al veel geschreven, maar toch is het goed om het nog even in herinnering te bren gen. Het is een zaak van de veehou- vervolg akkerbouw pag 12 men ook TCA-granulaat gebruiken. Perceelsranden zijn zeer belangrijk als invalspoort voor kweek. Men zal deze maand de laatste hand dienen te leggen aan het wintervoor ploegen. Vooral bietenland en de groenbemesters vragen de aandacht om de gunstigste voorwaarden te benutten. Met het ploegen wordt al weer de basis gelegd voor het vol gend gewas. Zorg voor een goede kering en aansluitng van de ploeg- sneden. Het onderploegen van groenbemesters vraagt een ruime ploeg met goed afgestelde voorscha- ren. Deze voorscharen moeten slechts enkele cm diep en maximaal 15 cm breed werken. Daar waar groenbemesters (speciaal grasachti- gen) onvoldoende ondergeploegd kunnen worden, op bijvoorbeeld de zwaardere gronden, op geren en kop- einden wordt het gebruik van 3 liter Gramoxone aanbevolen. Ook met 10 kg Dalapon per ha zijn goede resul taten te behalen en dit is goedkoper dan Gramoxone! Kuil groenbemes ters niet in. Niet dieper dan ongeveer 20 cm ploegen bevordert de verte ring. Voorkom te diep ploegen. Rond 30 cm houdt een zekere ver schraling in van de bouwvoor. Steeds dezelfde ploegdiepte aanhouden on der droge omstandigheden verdient de voorkeur. Voor de zware, niet slempgevoelige gronden kan enige tijd na het ploe gen in november heel goed een voorbewerking met een cultivator worden uitgevoerd. Voor bieten en uien op deze grondsoort die toch al moeilijk gesloten geploegd kan wor den, is een voorbewerking in het na jaar te prefereren boven een bewer king in februari of vroeg in het voorjaar. Ook als de veldwerkzaamheden e.ven ruimte laten, moet men de controle van de drainage ter hand nemen. Tijdens een regenrijke pe der om te zorgen dat het grasland brandschoon de winter ingaat. Bij het voorkomen van muur, ook al zijn het op het oog nietige, onschildige plantjes moet er een bestrijding uitgevoerd worden. Muur groeit en bloeit, met uitzondering van de da gen dat het vriest, een heel jaar door. Als aan bovengenoemde aspekten aandacht is besteed, maar de ontwa tering is niet in orde, dan is de gras landverzorging onvoldoende. Water overlast is funest. Te natte percelen hebben'nslechtgrasbestand.omdatde goede grassen zich in water niet kunnen handhaven en er is een grote kans op parasitaire infekties, denk maar eens aan bijv. leverbot en maagdarm wormen. Het instand houden van voldoende lage grond- waterstand is het doel van ontwate ren. Tijdens het groeiseizoen valt er gemiddeld minder neerslag dan door verdamping aan de bodem wordt onttrokken, zodat de draagkracht van de graszode in de maanden april tot september behouden blijft. Het omgekeerde heeft plaats van oktober tot april. Vrijwel altijd is in deze maanden de neerslag groter dan de verdamping met als gevolg dat het water in een regenperiode in de zode staat en piasvorming optreedt. Te hoge grondwaterstanden gedu rende langere perioden veroorzaken afsterven van diepere graswortels, waardoor de droogtegevoeligheid in de zomer toeneemt. Zeer belangrijk voor een goede ontwatering is het slootpeil wat voldoende laag moet zijn. Grasland zonder wateroverlast geeft een grote bedrijfszekerheid. Ga aan dit onderwerp niet klakkeloos voorbij door het alleen bij lezen te laten. Neem het ook ter harte. Het zijn werkzaamheden die tot de ex ploitatie van het bedrijf behoren. Emelten zijn pootloze grauw ge kleurde larven van de langpootmug, komen als het weer gunstig is 's nachts boven de grond en doen schade aan allerlei gewassen. Bij het onderdeel graslandverzorging in de winter is gememoreerd dat de schade aangericht in grasland pas in het voorjaar onderkend wordt, terwijl het kwaad in het najaar geschiedt. bruiken middelen zijn 2 1 parathion 25% 15 kg Luxam emeltenkorrels of eenzelfde hoeveelheid AA Meltex per ha. Na de behandeling mag er 3 weken lang niet worden ingeschaard. Een bestrijding op tijd uitgevoerd, voorkomt veel narigheden. De meeste werktuigen op het rund- veehouderijbedrijf hebben voor dit jaar hun dienst weer bewezen en zijn aan een onderhoudsbeurt toe. Van wege de nog drukke werkzaamheden op het veld en in de stal zal van een goede beurt op de meeste bedrijven voorlopig nog niets komen. Deze korte mededeling blijft dan ook be perkt tot uitsluitend opbergen. Nog regelmatig komt het voor dat ge bruikte apparatuur links en rechts op het erf is gestationeerd of in een ver loren hoekje is weggestopt. Naast een slordige indruk is in een derge lijke situatie sprake van "Rust Roest". Het erf moet opgeruimd blijven en dient mede voor totale verfraaiing van het bedrijf. Slijtage door gebruik of buiten opslaan is niet te voorkomen maar door goed op te bergen wel te beperken. Na het schoonmaken en vooral de draaien de delen van olie of smeer te hebben voorzien, is ordelijk en overzichtelijk opbergen in een daarvoor speciaal ingerichte ruimte de manier. Pas de onderhoudsbeurt toe als het gelegen komt, maar laat de werktui gen niet buiten overwinteren. De tijd van vergaderen staat weer voor de deur en om bij te blijven is het wenselijk dat U zoveel mogelijk bijeenkomsten bezoekt. Van iedere inleider, ongeacht het onder werp, is wel wat te leren. Verschillende veehouders zien het veel van huis zijn als een last en een zware opgave. Als dat ook bij IJ het geval is, verdient het aanbeveling om te selecteren en alleen die bijeenkomsten te bezoeken die voor het bedrijf het meest waardevol zijn. Regeren is vooruitzien, vandaar dat ook de landbouwvoorlichtings- dienst vooraf een planning maakt en vroegtijdig een programma opstelt. Voor de winterperiode 1982/1983 ligt Molshopen zijn schadelijk voor de graszode en dienen dan ook van tijd tot tijd verwijderd te worden. riode kan de waterafvoer gemeten worden. Een drain moet namelijk 4-5 mm regen per etmaal afvoeren. Dit betekent dat een goed lopende buis bij voorbeeld 250 m lengte en een drainafstand van 16 m bij volle af voer ongeveer 1 liter water in 4 6 seconden of 11-14 liter water per minuut moet afvoeren. Ook grond waterstandsmetingen bij voorkeur door het plaatsen van grondwater standsbuizen op en tussen de drains geven een goede indicatie van de werking van Uw drainage. Het doorspuiten van pas aangelegde drainage ter controle is zeer aan te bevelen. Op de lichte en de ijzer houdende ondergronden is regelma tig doorspuiten eerder noodzakelijk dan bij buizen gelegd in de klei. Het doorspuiten is goed uitvoerbaar met zowel hogedruk als middendruk drainreinigingsmachines. De mid- dendrukmachines met machinale inbreng van de slang geven goede resultaten. De bedrijfsvoorlichter, ing. K.F. Malcorps. Voorkomen is beter dan genezen. Er moeten dan ook, zonodig, tijdig maatregelen worden genomen. De maand november is bij uitstek ge schikt om na te gaan of er larven aanwezig zijn. Het vaststellen op het voorkomen kan gebeuren door ge bruik te maken van een pekelbad met een oplossing van 1 kg zout op 5 1 water. Stukjes graszoden, verspreid genomen over het perceel, worden in de zoutoplossing gedompeld en bij aanwezigheid van emelten komen deze spoedig bovendrijven. Ook het gebruik van benzine is mogelijk. Door kleine plekjes te begieten, wordt hetzelfde effect verkregen, maar een nadeel is dat waar benzine wordt gebruikt dode plekjes ontstaan door verbranding. Blijkt bij de kon- trole dat omgerekend 150 emelten of meer per m2 voorkomen, dan is er grote kans op schade en is het wen selijk een bestrijding uit te voeren. Een goed resultaat is mogelijk als de bestrijding bij voorkeur tegen de avond wordt uitgevoerd bij droge weersomstandigheden en geen kou de nacht verwacht wordt. De te ge- voor de veehouderijbedrijven in de Consulentschappen Zevenbergen en Goes het zwaartepunt op rundveever betering. Over dit veelzijdig onder werp worden in Zeeland cursussen en groepsbijeenkomsten georganiseerd waaraan ook door dierenartsen en door de inspecteur van het stamboek zal worden meegewerkt. Nadere aan kondigingen van deze cursussen en groepsbijeenkomsten verschijnen bin nenkort in de landbouwbladen. In het Consulentschap Zevenbergen zal een samenwerking worden opgebouwd met de K.I., fok- en controlevereni gingen en de inspecteur van het stam boek. Over dit veelzijdig onderwerp worden daar groepsbijeenkomsten ge houden, waar degenen die aangesloten zijn bij de controlevereniging voor worden uitgenodigd. Als blijkt dat er belangstelling is voor meer diepgaan de informatie, dan zullen er huiska merbijeenkomsten volgen. C.A.R. Zevenbergen bedrijfsvoorlichter rundvee- houderij A. van Haperen. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 13