De maand november op het Zuidwestelijk landbouwbedrijf Akkerbouw Werkzaamheden te velde en "binnenskamers" Wintertarwe Kweekbestrijding Zaaiuien Suikerbieten Aardappelen Knolselderij Consulentschap voor de akkerbouw en de rundveehouderij te Goes Gedurende deze maand worden de meeste werkzaamheden op het akkerbouwbedrijf te velde beëindigd en wordt een begin gemaakt om "binnenskamers" de activiteiten voor het komende jaar voor te bereiden. Door de vele regenval in de maand oktober zijn er toch wat veldwerkzaamheden verschoven naar deze maand. Er moet nog heel wat tarwe gezaaid worden en ook de bieten en knolselderij-oogst zijn nog niet voorbij. Het eerste ploegwerk is onder gunstige omstandigheden tot stand gekomen. Het wintervoor ploegen moet ook in deze maand beëindigd worden. Op de lichte en slempgevoelige gronden kan men nog tot in de loop van december terecht. Ook vraagt in deze maand de opslag van aardappelen en uien de nodige aandacht in de bewaarplaatsen evenals de suikerbietenopslag in de nachtvorstperioden. Voor de veehouders volgt ook weer een arbeidsintensieve periode met het opstallen van het vee en de dagelijkse verzorging daarvan. zoveel mogelijk te beperken. Goede resultaten worden meestal verkregen door in de vroege morgenuren of 's nachts te ventileren. Het ventileren met grote temperatuurverschillen wordt ontraden omdat dit extra ge wichtsverliezen tot gevolg heeft. De gewenste bewaartemperaturen zijn: consumptie-aardappelen 4-6 °C chipsaardappelen 7-10 °C aardappelen voor de frites- en Er zal natuurlijk weer tarwe gezaaid worden in suiicerbietenland. Vooral van de vroeg in de droge periode geoogste bietepercelen is de struc tuur van de grond goed te nomen. Ploegen verdient beslist de voorkeur boven alleen maar cultivateren in verband met het waterbergend ver mogen van de bodem. Gebruik aan gedreven eggen alleen op de wat zwaardere gronden daar anders door slempvorming de tarwe gauw te dun komt. Er wordt nogal eens met de centrifu gaal kunstmeststrooier gezaaid. Denk om een nauwkeurige afstelling van de strooibreedte. Elk jaar ziet men via deze werkwijze nog strooi- banen wat de opbrengst kan verlagen door o.a. extra invalspoorten voor ziekten. Op een te grof liggend zaai- bed krijgt men een ongelijke zaai- diepte waardoor de te diep gevallen zaden verzwakte planten leveren. Bij late zaai in november moet men 10% meer zaaizaad gebruiken. Men moet dan in de richting van 350 zaden per m2 denken, dat wil zeggen 160 tot 175 kg zaaizaad per ha (ont smet natuurlijk, gezien de proefveld resultaten!) bij een duizendkorrel- gewicht van 45— 50. Bij breedwer- pige zaai nog wat meer zaaizaad. Wintertarwezaai in november geeft niet meer de hoogste opbrengst. Dit geldt ook voor onderzaai van gras zaad. Het is de hoogste tijd dit nu nog te doen. In proeven is weer gebleken dat oktober-onderzaai het gunstigst is wat de opbrengst betreft. Decem- ber/januari-zaai is beslist te laat. Heeft men geen duist, kamille of muur, dan moet men zich afvragen of het wel nodig is om reeds nu een bodemherbicide toe te passen. U snijdt dan dikwijls de pas af voor een goed geslaagd groenbemestingsge- was het andere jaar. Als men inder daad een onkruidbestrijdingsmiddel wil toepassen, raadpleeg dan de Handleiding. Zoals reeds gezegd: het is de hoogste tijd voor onderzaai van graszaad. Het ras Arminda is een ideale dekvrucht. Het is voor gras zaad gunstig om een rijenafstand van de dekvrucht aan te houden van 25 cm. Bij gebruik van een bodemher bicide moet men helaas een maand wachten met inzaai. Zaai graszaad zeer oppervlakkig daar het gauw te diep ligt. Zorg voor een goede kering en aansluiting van de ploegsneden. Vooral als grasgroenbemesters niet goed ondergeploegd worden, kan dit later veel last veroorzaken. bruikt moet U een monster laten on derzoeken op Phoma-aantasting bij de Delta Nederland van de N.A.K. te Goes. droogindustrie 6-8* C Om de temperatuur in de bewaar plaats goed te kunnen volgen, wor den de bekende steekthermometers steeds meer vervangen door elektro nische apparatuur. Deze apparatuur bestaat uit een meetinstrument waarop een aantal voelers worden aangesloten. Deze apparatuur mag in geen enkele bewaarplaats ontbre ken. Nog even ter herinnering: als U volgend voorjaar eigen pootgoed ge- Dek de suikerbieten tijdig af, als er vorst in lucht zit. Van belang is ook deze maand nog aandacht te schenken aan de kweek bestrijding. Toepassen van Roundup is in de meeste gevallen weinig zinvol meer omdat - wil men het volle pro fijt trekken van dit middel - men om deze tijd van het jaar zeker 6 weken Nu de periode van constant met buitenlucht ventileren voorbij is, moet men trachten de temperatuur langzaam te verlagen. De gewenste bewaartemperatuur voor uien is 0 tot 2 °C. In met buitenlucht gekoelde bewaarplaatsen is met ons klimaat deze temperatuur de eerste maanden na het inschuren niet haalbaar. Nieticining moet men streven om eind oktober 8-10 °C, eind november 4-6 °C en eind december 1-3 °C te hebben bereikt. Ook tijdens de bewaarperiode is het droog houden van het produkt be langrijker dan het handhaven van de bereikte temperatuur. Het handha ven van de bewaartemperatuur is echter niet alleen afhankelijk van de temperatuur van de buitenlucht, maar ook van de isolatie van de be waarplaats. De groei is er nu uit, dus rooien en geen risico meer nemen. Er zijn zeer weinig rooibare dagen in november. Vooral de vorstrisico op bieten in het zwad is erg groot. Dek de hopen van maximaal 2 meter hoog tijdig af. Be vroren bieten kosten U veel geld. De Het is gewenst om de temperatuur in de bewaarplaats geleidelijk omlaag te brengen. Om de gewenste tempe ratuur te bereiken, maakt men ge bruik van koude buitenlucht. Deze lucht moet minstens 2 °C lager zijn dan de temperatuur van de aardap pelen. Mede door een goede ventila torcapaciteit en een gering aantal draai-uren, zijn de gewichtsverliezen Knolselderij blijft in de herfst lang doorgroeien. Neem echter niet te veel risico. Met vorst treedt snel beschadiging op! Maak gebruik van de koude nachten om de temperatuur in de bewaarplaatsen omlaag te brengen. Houdt echter hierbij in de gaten wat de bestemming kan worden. folie, mits het op tijd en goed wordt bevestigd. Dit gewas groeit lang door tot zelfs in deze maand. Met het oog op de weersomstandigheden en toenemen de vorstkansen moet dit gewas toch half november worden gerooid. La ter rooien geeft grote risico's' zoals in 1980 bleek. Dit gewas kan maar en kele graden vorst verdragen. Tijdens een vorstperiode moet men niet moet wachten met ploegen. Dit houdt in dat men op lichte of slem- pige grond die laat of niet geploegd wordt nog Roundup kan toepassen. Over de ploegsneden, liefst wat voorbewerkt, mag men nog tot eind deze maand chloralhydraat of TCA toepassen tegen 75 liter of kg. Voor de teelt van suikerbieten het volgend jaar heeft men hiervoor nog een maand langer de gelegenheid. Voor de bestrijding van kweek op plekken en langs slootranden kan fabriek accepteert deze niet meer. Zorg dat het afdekmateriaal voor 1 november a.s. op het bedrijf is. Er zijn goede ervaringen met het ge bruik van 0,20 mm zw&rt plastic oogsten, maar wachten tot de vorst eruit is. Meestal geschiedt de oogst met de zesrijige bietenrooier. Een juiste afstelling voorkomt verliezen en beschadigingen. Vooral de ont- bladeraar en de bladpoetser zijn van belang. Een passende bladpoetser met zachte flappen is in verband met beschadiging van belang. Een bezwaar van knolselderij is dat de knollen na het rooien snel vocht afstaan, waardoor de verliezen door indrogen aanzienlijk kunnen zijn. Door de knollen niet te schoon te rooien, kan voor een deel indrogen worden voorkomen. De optimale bewaaromstandighe den zijn: een temperatuur van 0-1 °C, en een luchtvochtigheid van 95-97%. Ventileer daarom bij voor keur met vochtige koude buiten lucht. Voor langdurige opslag is me chanische koeling de beste bewaar methode. Houd er rekening mee dat knollen aangetast door de rattekeu- telziekte in de cel vaak verder rotten en de partij in haar geheel dus slecht houdbaar is. 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 12