Ir. M. Sanders: "Nederlandse Akkerbouwer heeft medicijn nodig tegen allergie voor vee 99 Voor de vierde en laatste maal: de boer op! Oorzaak bijensterfte nog onbekend Opbrengsten granen in Zeeland boven landelijk gemiddelde Waterdschap'De Drie Ambachten': stop verontreinigende lozingen bestrijdingsmiddelen in sloten Ruimdenkende voorlichters Mogelijk centraal inzameldepöt in Terneuzen "Concurrentiepositie land- en tuinbouw overeind houden" Bij zijn afscheid van de Provinciale Direktie voor de Bedrijfsontwik keling in Zeeland vrijdag 1 oktober jl. in "De Vroone" te Kapelle heeft ir. M. Sanders een aantal behartigingswaardige woorden gesproken over de landbouw in Zeeland. De moeite waard om hierbij alsnog weer te geven. Uit cijfermateriaal blijkt, zo vertelde de heer Sanders dat Zeeland zich duidelijk voor ak kerbouw heeft uitgesproken. Maar die akkerbouw in Zeeland is erg kleinschalig. Kijk de cijfers maar eens na uit Frankrijk, Engeland, V.S. Het gekke is dat op veel grootschali ger akkerbouwbedrijen in Engeland, Duitsland en op de kleinschaliger bedrijven in Denemarken vele ak kerbouwers er varkens of kippen bij hebben. Het is een typisch probleem Van de Nederlandse akkerbouwer, dat hij haast allergisch voor vee is. Ik hoop dat hiertegen binnenkort een medicijn wordt gevonden". Het bouwplan is erg vernauwd. Ei genlijk nog maar drie gewassen: tar we, suikerbieten en aardappelen. Voor de toekomst van de landbouw in Zeeland is bouwplanverruiming gewenst Daarom is extra aandacht voor kleinere gewassen als erwten, graszaad, vlas nodig. Vanwege de relatieve kleinschaligheid zijn kwali tatieve produkten gewenst,gepaard met hoge opbrengsten. Een ander punt dat van belang is voor kwaliteit is water - zoetwater. Zoetwater niet alleen een land bouwbelang, ook belang voor drink-* watervoorziening en voor industrie water. Er is een voorspelbaar tekort aan zoetwater als we doorgaan met het afvoeren van zoetwater naar de zoute zee. Fruitteelt en vollegrond- steelten zijn met name zeer gebaat met zoetwater. Een enkel woord over de toekomst van de voorlichting: geen uitbrei ding, wel nieuwe taken, dus efficiënt werken. De tijd van grote reorgani saties is m.i. voorbij. Er is een nieuwe tijd, waarin aanpassing middels sa menwerking voorop staat. De sa menwerking tussen consulentschap pen, niet alleen op gebied akker bouw, ook met tuinbouw, denk maar aan vollegrondsgroente, ook met veehouderij, ook met s.e.v. en ook met particuliere voorlichting en met gewasstudiegroepen is van groot be lang. Dit vraagt ruimdenkende voorlichters. De tijd van koninkrijk jes is voorbij en ook die van strakke hiërarchische lijnen. Veranderingen waaraan zowel de dienst als de praktische boer even zal moeten wennen. De aanpak van het landschap is, al dus Sanders veel te voorzichtig waardoor na enige tijd weer recon structie nodig is. Discussies bij ruil verkavelingen verzanden in details: mag bepaald weggetje of boom wel of niet verdwijnen. Iedereen is van nature geneigd veranderingen af te houden, maar die nostalgie mag je er niet van weerhouden iets tot stand te brengen dat óok heel mooi is en het lijkt soms of alleen maar vroeger iets ir. M. Sanders moois gemaakt kon worden en dat dit tegenwoordig niet meer kan. Met allerlei voorbeelden kan dit worden gelogenstraft. De Lauwerszee was nog maar net ingedijkt of het was al een uniek gebied. Nieuwe landbouwkundige zaken als torensilo's zijn bijna taboe in het landschap. Met vreugde zo besloot hij, heb ik het rapport van S.B.B. over windmolens gelezen. "Vele po sitieve aspecten kunnen bijdragen aan nieuwe visuele kwaliteiten in landschap. De hoogte van windmo lens moet je niet limiteren, want ze worden dan belemmerd in hun functioneren. Er kan een nieuw landschap komen waarin de wind molens even vanzelfsprekend zijn als de wind. 'k Zie het verschil niet als ik voor windmolens torensilo's invul en voor wind landbouw. De landbouw zou dan erg blij zijn met zo'n rap port". Het Z.L.M./R.P.C.Z. scholen- projekt "de boer op", gestart in het kader van de Z.L.M. Mani festatie 1978, is in het schooljaar 1982-1983 zijn vierde en waar schijnlijk laatste seizoen inge gaan. Het projekt zal uitmonden in de grote Z.L.M.-Manifestatie 1983. Het projekt is woensdag 6 oktober j.l. gestart met 41 deel nemende scholen. Deze scholen zorgen gezamenlijk voor zo'n 1200 jonge mensen die belang stelling hebben in het reilen en zeilen van de boer(in) en zijn/haar bedrijf. Dat het projekt een groot sukses is geworden mag blijken uit het feit dat (de kinderen van dit sei zoen meegerekend) in totaal zo'n 8.000 kinderen de weg naar de boerderij gevonden hebben en die - zo blijkt uit hun reakties in de Kinderkrant - niet licht zullen vergeten. Een tweede bewijs is wel dat men in de provincies Overijssel, Utrecht, Noord- en Zuid-Holland en in de IJsselmeerpolders met soortgelijke projekten is gestart. Voor de leerlingen die dit laatste seizoen meedoen zitten er wat ekstraatjes aan vast in het kader van de grote Z.L.M. Manifestatie 1983. Zo zal er een wedstrijd worden georganiseerd voor het ontwerpen van een vignet voor deze manifestatie en ze zullen al lemaal worden uitgenodigd om te komen kijken. Ze zullen dan ge trakteerd worden op een balon- nenwedstrijd en een voorstelling van een bekende figuur "van de t.v." of op een poppekastvoor- stelling. Daarover moet nog een beslissing worden genomen. En natuurlijk zal het projekt "de boer op" ook met een stand op de manifestatie vertegenwoordigd zijn. De Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van landbouw en visserij heeft geen overtredingen van de Bestrijdingsmiddelenwet kunnen constateren bij een onderzoek naar de bijensterfte die dit voorjaar plaatsvond in Zuidelijk Flevoland. Het onderzoek naar de doodsoorzaak van de bijen wordt op dit moment voortgezet door het Consulentschap in Algemene Dienst voor de Bijenteelt. Dit o.m. blijkt uit het antwoord van minister drs. J. de Koning (landbouw en visserij) op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid De Boois. In een aantal monsters van dode bij en - niet in alle - bleken sporen te zitten van het bestrijdingsmiddel Nexagan. De stoffen Mecoprop en MCPA die in naburige tarwevelden zijn gebruikt, zijn niet aangetroffen. In zoogdieren kunnen deze stoffen echter reeds na 24 uur niet meer worden aangetoond, terwijl ze in een waterige oplossing onder invloed van zonlicht snel afbreken. «I Kinderen bekijken geinteresseerd wat de boer doet. Hieronder een overzicht van de voorlopige opbrengstgegevens in kg/ha van de akkerbouw in Zeeland, in vergelijking met het Ne- derlands gemiddelde' verstrekt door het Centraal Buro voor de Statistiek te Voorburg. Zeeland Nederland tarwe 7.400 7.200 wintertarwe 7.500 7.400 zomertarwe 6.400 6.000 gerst 6.100 5.700 wintergerst 6.400 5.800 zomergerst 6.100 5.700 rogge 5.300 4.500 haver 6.500 5.500 groene erwten (droog te oogsten) 4.650 4.850 schokkers 4.850 4.800 kapucijners en grauwe erwten 4.400 4.450 koolzaad 3.300 3.250 karwijzaad 2.000 1.750 blauwmaanzaad 1.550 1.600 vlas (ongerepeld) 7.200 7.550 Met de granen zijn in Zeeland hogere opbrengsten gehaald dan ge middeld over het hele land, bij de peulvruchten ligt het gemiddeld wat lager, zo ook bij de handelsgewassen. Het waterschap "De Drie Ambachten" te Terneuzen voert momenteel overleg met de gemeente Terneuzen om te komen tot het inrichten van een inzameldepöt voor overschotten bestrijdingsmiddelen die door welke omstandigheid ook, niet meer over het land c.q. de gewassen kunnen worden gespoten. Daarnaast stelt men een onderzoek in naar de mogelijkheid om ergens centraal in het gebied van het waterschap een spoelplaats in te richten waar landbouwers hun bij de bespuiting gebruikte machines kunnen reinigen. Het spoelwater zou hier dan opgevangen kunnen worden en verwerkt. lijke en industriële heffingplichti- gen) zich de nodige financiële offers moeten getroosten - achten wij een zeer-belangrijke zaak, met name ook voor de agrarische sektor. Ons beroep op medewerking aan een strikte naleving van het lozingsver bod is dus mede in het belang van de betrokkenen zelf. Wij hopen en vertrouwen dan ook met uw aller medewerking een eind te maken aan deze onaanvaardbare en gevaarlijke vorm van verontreini ging- Indien onze oproep tot medewerking onvoldoende resultaat mocht ople veren, zullen wij ons verplicht zien tot het nemen van stringente maat regelen. In dit verband wijzen wij u er op, dat de in de aanhef van deze brief bedoelde handelingen strafbare feiten zijn ingevolge artikel 1 onder 2e van de Wet op de ekonomische delikten. Wij rekenen op uw aller medewerking en verantwoordelijk heidsbesef!" Van der Veen tegen informateur Scholten: Voorzitter Jaap van der Veen van het landbouwschap heeft woensdagmid dag 6 oktober j.l. in een gesprek met informateur mr. W. Scholten aange drongen op het behoud en waar mo gelijk een versterking van de concur rentiepositie van land- en tuinbouw. Deze qua exportcijfers goed scorende sector kan bij het herstel van de eco nomie een niet te onderschatten functie vervullen. Een versterking van de concurren tiepositie kan tevens worden bereikt door middel van verbeteringen in de fiscale sfeer. De voor volgend jaar aangekondigde lastenverlichting biedt voor boeren en tuinders weinig of geen perspectief. Van der Veen onderstreepte het belang van de WIR voor de agrarische sector. De Drie Ambachten probeert hier mee te bereiken dat het water in de verschillende polders van een zo goed mogelijke kwaliteit blijft. Uit een eerder dit jaar ingesteld onder zoek is het waterschap namelijk ge bleken dat op een tachtigtal plaatsen in de polders het water in de sloten en de begroeïng in de bermen aldaar meer of minder te lijden heeft gehad van het schoonmaken van machines waarmee bestrijdingsmiddelen zijn gespoten. Het waterschap wil hier paal en perk aan stellen en vraagt in onderstaand schrijven voor deze materie de aandacht. "Regelmatig", zo schrijft het dage lijks bestuur, "moeten wij konstate ren dat de in het gebied van het wa terschap gelegen oppervlaktewate ren (kreken, waterlopen e.d.) op tal van plaatsen in ernstige mate worden verontreinigd door het schoonspoe- len van machines die gebruikt wor den voor het bespuiten van land bouwgewassen met chemische mid delen. Bedoelde lozingen (in strijd met het verbod tot lozing van afvalstoffen, verontreinigende of schadelijke stof fen) zijn een gevaar voor mens, dier en plant, en betekenen mede een aanslag op het zelfreinigend vermo gen van het oppervlaktewater. De zorg voor de kwaliteit van voren bedoelde oppervlaktewateren is op gedragen aan het waterschap en wij voeren op grond van onze verant woordelijkheden en bevoegdheden een beleid dat gericht is op sanering van de lozingen c.q. verbetering van de waterkwaliteit. Het behoort tot onze taak om een halt toe te roepen aan de hiervoor door ons gesignaleerde praktijken, welke een schadelijk effekt hebben op de kwaliteit van het oppervlakte water. Wij doen een dringend beroep op alle betrokkenen in de agrarische sektor, landbouwers en loonbedrij ven e.d., om bedoelde lozingen te beëindigen. De verbetering van de kwaliteit van het oppervlaktewater - waarvoor de bewoners van de streek (huishoude- 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 9