Een verantwoorde bemesting is de moeite waard! Afzetting van ammonium op bladeren versterkt effekt van zure regen in bosgebieden Besprekingen fusie "De Eendracht" en Campina Natuurreservaten Gevolgen Provinciale Raad Bedrijfsontwikkeling meent: Mestbank-aktiviteiten moeten in Noord-Brabant worden geaktiveerd! Als we kijken hoe de bemesting van gras- en bouwland zich heeft ontwikkeld, zien we dat er de laatste jaren veel is veranderd. Was vroeger kunstmest hoofdzaak, tegenwoordig is op veel bedrijven toe passing van drijfmest hoofdzaak en vindt zo nodig een aanvulling met kunstmest plaats. Waarom drijfmest? Heel eenvoudig omdat er meer is! Achteruitgang van de bemestingstoe stand Drijfmest is over het algemeen een goedkope (maar waardevolle) mest stof. Ze wordt dan ook op ruime schaal toegepast. Tevens wordt in veel gevallen grondonderzoek uitge voerd, waardoor een goed inzicht verkregen kan worden in de bemes tingstoestand van de grond. Je zou dus kunnen verwacten dat het met de bemestingstoestand van de grond in Z.O.-Brabant wel goed zit. Dit is echter niet zo! De bemestingstoe stand van de grond wordt integen deel steeds slechter! Dit blijkt uit de cijfers voor fosfaat en kali op grasland in onderstaande ta bel: percentage uitslagen met jaar 1973 1976 1978 1981 lage fosfaat toestand 13 15 21 24 lage kali toestand 22 23 31 32 Bij bouwland is de situatie al niet veel beter. Hier zijn het vooral de lage pH (kalktoestand) op 45% van de percelen en de te lage kalitoestand op 35% van de percelen die laten zien dat er iets niet in orde is. Uit bovenstaande cijfers mag niet de konklusie worden getrokken dat de bemestingstoestand overal te laag is. Evenals een stijging van het aantal percelen met een te lage bemestings toestand is er ook een stijging van het aantal percelen met een te hoge be mestingstoestand waar te nemen. Er is echter meer: Niet alleen de bemestingstoestand, maar ook de kwaliteit van het gras land gaat achteruit. Het Konsulent- schap Waalre heeft de afgelopen ja ren de oorzaken van deze achteruit gang bekeken en is tot de konklusie gekomen dat een verkeerd gebruik van drijfmest hier een belangrijke oorzaak is. Het is duidelijk dat de bemesting uw extra aandacht verdient. En wel om de volgende redenen: De produktie van uw grasland Door het LEI is een onderzoek in gesteld naar de faktoren die van in vloed zijn op het netto overschot van melkveebedrijven in 1979 - 1980. Hieruit is gebleken dat de netto kVEM-opbrengst per ha grasland de belangrijkste faktor hierbij vormt. De invloed van de netto kVEM-op- brengst staat weergegeven in het volgende overzichtje: Het uitrijden van mengmest over grasland Voor een goede opbrengst van uw grasland is een goede bemesting noodzakelijk. Bij een slechte bemes ting zijn er al snel 5 a 8 extra groei- dagen nodig om een snede te beha len. Gezondheid voor het vee Een goede minerale samenstelling van het gras is belangrijk voor de gezondheid van het vee. Gewasopbrengsten en -kwaliteit Voor een goed resultaat van akker kVEM-opbrengst per ha 6510 7220 8540 van behoefte gedekt door 40% 35% 29% krachtvoer kosten aangekocht voer/ha 3890 2870 2700 saldo per ha 3910 4270 4930 bouwgewassen van goede kwaliteit, is een optimale opbrengst onont beerlijk. Toenemende bemestingskosten De drijfmest op uw bedrijf vertegen woordigt een waarde van vele dui zenden guldens in vergelijking met kunstmest. Bij stijgende kunstmest- kosten neemt deze waarde alleen maar toe. Of deze waarde ook benut wordt hangt mede van uw bemesting af. Wat kunt u hieraan doen? Een verantwoorde bemesting is om veel redenen een noodzaak. Wat houdt een verantwoorde bemesting nu eigenlijk in? Dit is een bemesting die is afgestemd op de bemestings toestand van de grond en de behoef- Het Konsulentschap Waalre or ganiseert, om u hierbij van dienst te zijn, een aantal speciale bijeen komsten waar deze onderwerpen aan de orde komen. In een drietal bijeenkomsten zal vooral worden ingegaan op de funktie van en het opstellen van een bemestingsplan. Met name op het gebruik van gegevens uit het grondonderzoek en de inpassing van drijfmest in de totale bemes ting zal uitgebreid worden inge gaan. Deze bijeenkomsten worden georganiseerd in samenwerking met de studieklubs en zijn bedoeld voor iedere geïnteresseerde ak kerbouwer of rundveehouder. In het artikel dat volgende week over dit onderwerp verschijnt, zal nader worden ingegaan op het opstellen van een bemestingsplan en de faktoren die hierbij een rol spelen. Tevens zullen we wat meer vertellen over de opzet van de in- struktiebijeenkomsten die over dit onderwerp handelen. te van het gewas. Hierbij staat een zo goed mogelijk gebruik van drijfmest voorop. Dit betekent dat met veel zaken re kening moet worden gehouden. Dit vraagt om voorbereiding, een hulp middel hierbij is een bemestingsplan. G. Lommerse, specialist voor Bodem en Bemestingsaangelegenheden werkzaam bij het Konsulentschap voor de Rundveehouderij en de Ak kerbouw te Waalre. In twee bosgebieden in Nederland is een ernstige versterking van het effekt van zure regen op de bodem gekonstateerd. Uit het onderzoek blijkt dat dit te wijten is aan invloeden vanuit de intensieve landbouw. In de bodem komt zwaveldioxide uit zure regen in kontakt met ammo nium dat zich op de bladeren heeft afgezet en dat afkomstig is van mest en gier uit agrarische gebieden. mers grote hoeveelheden ammo niakgas in de atmosfeer terecht. On derzoekers van het RIN, R1V en het KNMI vonden nadien echter vrijwel dezelfde gehalten aan ammonium sulfaat onder dennen in het natuur reservaat Kampina bij Oisterwijk (Noord-Brabant) op grote afstand van boerenbedrijven. Het produkt hiervan (ammonium sulfaat) lekt langs de stam of rechts treeks naar de bodem, waar het door de inwerking van mikro-organismen omgezet wordt in een mengsel van salpeter- en zwavelzuur. De totale afzetting van zuur onder de bomen is daardoor ca. drie tot vier keer zo hoog als die in het open veld. Deze konklusies volgen uit een onderzoek door medewerkers van de Land bouwhogeschool, het Rijksinstituut voor Natuurbeheer (RIN), het KNMI en het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid (RIV). Hun bevin dingen zijn 7 oktober gepubliceerd in het internationale wetenschappelijke tijdschrift Nature. Het onderzoek werd voor een deel gesubsidieerd door ZWO en de EEG. Onderzoekers van de Landbouwho geschool stootten op dit verschijnsel van extreme verzuring toen zij in een eiken- en berkenbosje in het natuur reservaat Hackfort bij Vorden (Achterhoek) natuurlijke bodemvor- mende processen wilden bestuderen, zoals de verwering van mineralen. Al spoedig bleek dat deze processen volledig overschaduwd worden door verzuringseffekten. De hoge kon- centraties van ammonium onder bos leken op die plaats verklaarbaar omdat de meetpunten niet ver van een gebied met intensieve landbouw lagen: uit gier en mest komen im- Bossen hebben over het algemeen een "zuiverende" werking op lucht vervuiling uit de omgeving. In het geval van zure regen, die zwavelver- bindingen bevat tengevolge van ver branding van fossiele brandstoffen, leidt de kombinatie met stikstofver bindingen zoals ammoniak uit mest tot ernstige aantasting van de bodem onder bos. In veel gevallen is juist deze bodem al tamelijk zuur en voor de landbouw onaantrekkelijk. De weinige overgebleven, relatief onge repte, bosreservaten dreigen zo ern stige schade op te lopen. Schade ve roorzaakt door zure regen aan de bomen zelf, die in Duitsland reeds gekonstateerd is, is in Nederland niet bekend, maar ook nog niet onder zocht. Een van de gevaren van de gekon- stateerde extreme bodemverzuring ligt in het vrijkomen van aluminium, hetgeen door de onderzoekers in het meetgebied Hackfort inderdaad vastgesteld we'rd. Vrijkomend alu minium is bij bepaalde koncentraties giftig voor de plant. Door verzuring spoelen ook voedingsstoffen die de plant nodig heeft in toenemende mate uit. Een ander gevaar schuilt in de grote gehaltes aan nitraat dat uit het am monium in de bodem gevormd wordt. In het natuurreservaat Hack fort bleken de nitraatkoncentraties in het bodemvocht tot op 90 cm diepte tweemaal zo hoog te zijn als de norm voor het nitraatgehalte in drinkwa ter. Op zichzelf is dit niet ernstig want het bodemvocht is gebonden aan de grond, maar de kans dat dit nitraat in het grondwater terecht komt. is verre van denkbeeldig. Als dit gebeurt wordt de kwaliteit van drinkwatervoorraden in de grond aangetast. In ondiepe waterpartijen onder bos op de Veluwe en in Montferland is al in eerdere studie gekonstateerd dat het nitraatgehalte fors is gestegen gedurende de laatste vijfjaren. De Raad stelde zich op een 17 september j.l. gehouden vergadering de vraag, wat zij kan doen om de mestproblematiek in goede banen te leiden. Na bespreking van de omvang en het zwaartepunt van de pro blematiek in de provincie kwamen de vragen omtrent de sturingsmo gelijkheden voor uitbreidingen en nieuw-vestigingen aan de orde. Het ziet er vooral naar uit dat de uitbreiding van de veestapel juist plaats vindt in de overschotgebieden. Op de vraag of de Provinciale Ad vieskommissie van het Borgstel lingsfonds rekening moet houden met de mestproblematiek in het ge bied van de aanvragen, wordt afwij zend gekonkludeerd. Wel moeten de aanvragers op de risiko's worden ge wezen bij het opstellen van het fi nancieringsplan. Aktivering van de mestbank-aktivi teiten noodzakelijk er is grote behoefte aan een goed inzicht in de afzet van de mest bin nen een straal van 40 km. tot nu toe is het transport van de mest naar de akkerbouwgebieden, aanzienlijk goedkoper dan verwer king. het is teleurstellend dat de mest bank niet aan de vraag naar mest kan voldoen. Het aanbod zal moeten worden gestimuleerd. de akkerbouwers zullen garanties moeten hebben voor meer lange ter mijn leveranties van goed kwaliteit mest. Geen provinciale verordening De Raad is van mening, dat een pro vinciale verordening, vooruitlopend op de meststoffenwet op dit moment niet nodig is. Wel is de invoering van de meststoffenwet urgent. De Raad vindt, dat op een zo breed mogelijke overlegbasis getracht zal moeten worden om tot goede initia tieven c.q. oplossingen te komen. Het bestuur van de Coöperatieve Melkinrichting "De Eendracht" te Helmond heeft besloten besprekingen aan te gaan met de Coöpera tieve Zuivelvereniging Campina B.A. te Veghel, teneinde te komen tot een algehele integratie. Bij de Helmondse zuivelcoöperatie zijn ruim 200 leden-veehouders aangesloten, die op jaarbasis ca. 54 miljoen kg melk leveren. In de consumptiemelk- en de boterfa- briek te Helmond zijn ruim 40 personeelsleden werkzaam De C.Z.-Campina telt 9000 leden veehouders, die op jaarbasis 2.3 miljard kg melk leveren. Deze melk wordt door 4000 medewer kers in de 17 bedrijven van DMV-Campina BV verwerkt tot vrijwel alle zuivelprodukten die uit melk te maken zijn. Tussen beide ondernemingen bes taat reeds een zakelijke relatie in die zin, dat DMV-Campina een deel van de bij "De Eendracht" aangevoerde melk verwerkt en ook de verkoop van boter ver zorgt. Het bestuur van de C.Z. Campina heeft kennis genomen van het besluit van het bestuur van de C.Z. "De Eendracht" en verwacht mag worden dat de besprekingen op korte termijn een aanvang zullen nemen. Zo wel van de zijde van de Coöpera tieve Melkinrichting "De Een dracht" als van de C.Z. Campina kon in afwachting daarvan giste ren geen nader commentaar wor den verstrekt. 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 8