praktijk Wie zegt er dat het Zuidwesten achterblijft??!! Houd de aardappelen schotvrij! Niet geschoten - altijd mis! De percentages tarra bij bieten vragen om nadere bestudering.... De eerste sprietjes wintertarwe zijn er al weer... Het nut van het reguutje bij meldingsformulier voor grondontsmetting aardappelen Na een mooie zomer en een goed be gin van de herfst hebben we op Noord-Beveland nu in een halve week tussen 90 en 100 mm regen gehad. Evenveel in een halve week als tussen 15 augustus en 5 oktober. Toch lopen de drains nog nauwelijks, dus was er blijkbaar ruimte genoeg in de onder grond om het allemaal op te nemen. De aardappeloogst is ver klaar. Al leen in de zwaardere polders staan nog aardappelen te rooien. Maar zij zijn het hele jaar door later met de aardappelteelt. In die polders blijft het een moeilijk gewas. Je zou daar gezien de grond - zeker tijdig moeten rooien, maar dan zijn er nog te wei nig kilo's. En bij een volgroeid gewas is er een extra oogstrisico. Gemid deld is er een beste oogst binnen ge haald, veel kilo's en een grove sorte ring. De vraag is nu weer welk land met te weinig opbrengst ons er af zal kunnen helpen. In het LAND VAN HULST viel, na een zeer lange droge periode, 140 mm regen in 60 uur tijd. Wateroverlast in gebouwen en op het land was het gevolg. Het is wennen aan deze situatie, ook al maken we ieder jaar een natte periode mee. Ge lukkig is in de droge tijd ontzettend veel werk verricht, zodat men einde lijk eens tijd heeft voor de "papieren winkel" die in tussentijd opgestapeld is, en ongetwijfeld een doolhof ge worden is. De aardappelen en uien zijn tijdens deze uitzonderlijk goede weersom standigheden geoogst. De opbreng sten zijn over het algemeen goed: vooral het m3 gewicht is hoog. Op veel bedrijven moest men de be- waarruimten vergroten of de gewas sen elders opslaan. Al het werk kon on-onderbroken verricht worden, weliswaar zonder dat men een moment op adem kon komen. Ploegen, kultivateren en woelen is gebeurd. De kippemest die in het oostelijk deel van het Land van Hulst meer wordt gebruikt dan in de rest van de streek is gestrooid en onder gewerkt. De mais waarvan ieder jaar meer percelen worden ingezaaid, werd onder goede omstandigheden ge- hakseld en ingekuild; verleden jaar daarentegen was het "soppen". De wintergerst is gezaaid en eerst aarzelend, maar daarna toch over tuigend is men aan de wintertarwe begonnen, totdat de regen kwam. De bieten, die de voorspelling van een goede opbrengst nakomen, vallen wat het suikergehalte betreft, wat tegen. Vroeg rooien betekent wel dat men daar al bij het zaaien en be mesten rekening mee moet houden. Wanneer men er dan rekening mee houdt, dan is het nog te hopen dat men mag leveren. Ook moet men dan in staat zijn om te rooien, omdat alleszins aardappelen, uien en bruine bonen, voorrang hebben bij het oog sten. Opvallend zijnde verschillen in tarra. De zeer droge omstandigheden kun nen niet in een lager percentage uit gedrukt worden tegen de nat gerooide bieten van andere jaren, percentages van 20 zijn er genoeg. Deze uitkom sten vragen om nadere studie, omdat Met tarwe zaaien is een begin ge maakt. Na die vele regen zie je de meeuwen en eenden al massaal op die percelen zitten. Ze komen met de poten de oppervlaktestructuur kapot maken. Op Noord-Beveland worden ook nog weinig zaaicombinaties ge bruikt, die het werk in één gang doen. Gezien de slempgevoeligheid van veel percelen zou de toepassing hiervan een goede zaak zijn. Als het weer mee wil werken, zal er veel tar we gezaaid worden. De tarwe op brengsten zijn de laatste jaren goed geweest en blijken op een stabiel hoog niveau te liggen. Maar hoe gaat het met de prijs de volgende jaren? We lezen dat de voorzitter van het landbouwschap er over denkt een productieheffing te gaan bepleiten wanneer, zoals hij het uitdrukt, de productie bepaalde limieten over schrijdt. De vergrote tarwe productie in Europa botst met de grote tapioca er onder de leveranciers argwaan ontstaat. Als landbouw krijg je toch al het ge voel dat alles uitje handen gaat. De landbouwbegroting, bezuinigingen etc. geven hiertoe sterke aanwijzing. Toch zullen we het als landbouw zelf moeten doen, door te zorgen voor goede vertegenwoordigers daar waar het nodig is, zeker in de toekomst. Als men ziet dat er voor een zo broodnodige kadertraining als de topkadercursus bijna geen jonge deelnemers meer zijn, geeft dit toch wel te denken en is er weinig recht op kritiek op de oudere garde. De droogte is nu definitief voorbij. Ook in de WESTHOEK heeft een neerkletsende regen weer water in de sloot gebracht. Nu hier en daar de laatste stukjes mais verdwenen zijn is de polder wij der geworden. Van de oogst 1982 rest ons niets meer dan hier en daar een stuk bieten. Bieten, die nu ze weer vocht gekregen hebben, rustig door groeien. Naar nog meer kilo's. Meer suiker en minder geld. Minder geld voor de boeren die met 35 ton per ha genoegen moeten nemen. Die zijn er. Ook in ons gewest. Zij krijgen door het mengprijssysteem de groot ste klap. Je leest dan: "Waarom ontsmetten de boeren hun grond. Voor nog meer kilo's?" In de polders liggen de gladde velden, ook nu weer. We weten dat er gas in de grond zit. Gas om het verradelijke bietenaaltje te doden, zodat er vol gend jaar een gezonde biet zal groei en. Deze boer heeft gelijk. Hij moet altijd proberen een zo goed en ge zond mogelijk gewas te verbouwen. Ik weet dat het veel geld kost. Ik weet ook dat niets zo op je humeur werkt dan een gewas dat plat op de grond ligt. Als je voor dat goede humeur ook een paar centen overhebt, dan komt de rekensom toch anders uit. In het begin van afgelopen week is in ons gewest druk wintertarwe ge invoer en als'graantelers kunnen we beslist niet gerust zijn op de prijs voor de volgende jaren. De bietenopbrengst is best en klopt met de proefrooingen. Tot nu toe betekende bieten rooien niets en ging het soms met 1 ha. per uur. De 6- rijige rooiers worden door fabrikan ten en loonwerkers nog steeds ver beterd en hierdoor gaan rooiverlie- zen en grondtarra omlaag zonder dat de capaciteit afneemt. Alleen het kopwerk is bij de 6-rijige toch nog ruw en de koptarra is eigenlijk te hoog. De rentabiliteit van de bieten teelt is laag met de slechte suiker prijs. Toch wordt er deze herfst veel grond ontsmet tegen bietenaaltjes. Als we er van uitgaan, dat de biet een pijler blijft van ons bouwplan is die grondontsmetting een goede zaak ondanks de hoge prijs per ha. De wereldmarkt van suiker verandert vlug en zal ook de nodige keren hoog zijn. Het productieniveau, dat door het bietenaaltje te laag is, gaat zeker flink omhoog na ontsmetten. We hopen dan wel klaar te zijn met één maal ontsmetten op tweemaal bie- teiitelen. Geen pessimist Deze zomer wordt er ook nogal wat tussen-drainage aangebracht, blijk baar omdat de drainage gelegd bij de ruilverkaveling onvoldoende water afvoert. Al met al wordt er heel wat geld in de grond gestoken, als je groenbemesting, kippenmest, grond- ontsmetten en drainage optelt. En dat allemaal om het productieniveau van de grond te verbeteren. Een boer klaagt en moppert veel, zegt iedereen, maar hij is toch zeker geen pessimist, gezien wat hij deze zomer allemaal aan de grond durft te besteden. Wie zegt er nu nog, dat het Zuid Westen achterblijft en niet goed met de tijd meegaat? zaaid. Zelfs beginnen hier en daar de eerste sprietjes er uit te piepen. Je hoort dan wel geruchten over kelde rende wereldmarktprijzen van tarwe. Als producent kan je niet overal bij stil staan. Eerst maar eens zien om de tarwe netjes boven te krijgen. Het gras tovert de polder om. Op de tweejarige stukken zie je nu de scha pen. Zij maaien en bemesten gelijk. Het gras dat vroeg in dit najaar ge zaaid is heeft te weinig regen gehad. Gedeeltelijk gekiemd staat het te dun. De later gezaaide soorten ko men mooi gelijkmatig boven. Als een groene waas liggen deze velden tus sen de donkere grauwe stukken van de nog niet geploegde akkers. "oude land" Toen ik deze week naar het oude land reed, (ook dit is Westhoek), viel het op dat daar nog heel wat aard appelen in de grond zaten. Volgens mij zit ook hier een goed gewicht aan de melkwitte stengels die boven de grond steken. Het hele gebied is hier kleurrijker dan onze polders met z'n vette klei. Door z'n vele houtwallen en kanten die nu prachtig roodbruin kleurden. Maar ook z'n kleurige herfstbloemen die daar veel meer groeien dan bij ons. Het is goed om je hele gewest eens door te rijden en te genieten van het veler schoons in onze Brabantse Westhoek. Vanaf donderdagmorgen 7 tot zon dagmorgen 10 oktober hebben we in ZUID-BEVELAND zo ongeveer 95 mm neerslag gekregen. Dit is heel wat in zo'n korte periode. Dit vooral als we dit bezien tegenover de periode van 7 augustus tot en met 6 oktober - dus precies 2 mnd. - toen we aan 100 mm kwamen. De werkzaamheden zijn duidelijk even vertraagd. De grond is nu een keer goed nat geworden. Hier en daar bleven er even al wat plassen op het land staan. Bovendien kan nu voor het eerst gekontroleerd worden of pas nieuw aangelegde drainage goed funktioneert. Toch konden alle werkzaamheden weer al vrij snel worden uitgevoerd. Het bleek dat nog niet precies alle aardappelen voor de vele regen wa ren gerooid. Er zitten nog enkele percelen in de grond, toch nog wel 4 a 5%. Bij zowel de uien als de snij- mais is het zo dat mogelijk hier of daar misschien nog wat binnenge haald of geoogst moet worden, maar veel kan dit niet meer zijn, het is in ieder geval niet meer van wezenlijke betekenis. Het valt wel op dat de snijmais dit jaar erg vroeg aan de kant is. Toch ongeveer wel 14 dagen eerder als normaal en alles onder zeer goede omstandigheden. Konserveringsmiddel Reeds enige malen is geattendeerd op de noodzakelijkheid om in de opge slagen aardappelen tijdig een kon serveringsmiddel in te brengen. Door de warme zomerperiode zal de kiem- rust zeer snel verbroken zijn. Waar niet direkt bij het inbrengen een kiemremmingsmiddel is toegepast zal Terwijl de regen neergutst om het laatste stof in modder te doen veran deren kunnen we in de KRING AXEL alleen maar content zijn dat we in de droge periode zo veel werk verzet hebben. Vrijwel alle aardappelen zijn ge rooid. De uien en bruine bonen zijn reeds enige tijd vergeten. De suiker bieten zijn globaal voor 30 40% ge rooid en liggen op transport te wachten. De inzaai van wintertarwe is inmiddels ook begonnen in en de wintergerst komt reeds boven de grond. Voor het rooien van de bollen en late(re) bieten is nog enige tijd droog weer zonder vorst gewenst. Wie weet gaat deze wens ook nog in vervulling, en wie steeds naar wind en wolken ziet zal nimmer oogsten! Tot nu toe is er 100 mm regen gevallen. Voorwaar geen kleinigheid in zo'n korte tijd. De winter periode die snel nadert vraagt nu reeds zijn aandacht. De diverse cursussen die worden ge geven zijn stuk voor stuk de moeite waard om aan mee te doen. Iedere boer krijgt zo de gelegenheid z'n kennis en misschien indirect ook z'n inkomen te helpen verbeteren. Of het nu de boekhoudcursus is of een cursus kadervorming of de cursus gevestigde ondernemers waar alles over economie, boekhouding finan ciering en afzet behandeld wordt. dit nu des te sneller noodzakelijk zijn. Houdt het produkt kwalitatief in orde en schotvrij! Voor de regen was er al wat winter tarwe gezaaid. In de zwaardere gronden wat meer als op de lichtere. Wat nu al gezaaid is zal toch nog niet de 5% van de te verwachten opper vlakte in ons gebied overschrijden. In tussen ligt al heel wat grond op zaaivoor en er zal dan ook de eerst komende dagen en weken heel wat gezaaid worden. Hoewel droog geploegd en dikwijls wat grof lagen de gezaaide percelen er buitengewoon goed voor. Van één perceel werd reeds vernomen dat de eerste tarwe al op 9 oktober boven kwam. Vanuit de praktijk hoort men wel dat men zeker nu onder de droge omstandigheden naar wat lagere hoeveelheden zaaizaad per ha toe gaat. De opbrengst van de suikerbieten is goed. Hoewel het t.o.v. andere jaren nog vroeg in het seizoen is, is ook het suikergehalte goed. Er zijn al heel wat bieten gerooid. Het is tot nu toe zeer vlot gegaan. En het schijnt dat het niet zoveel zal schelen of 50% van de oppervlakte is al gerooid. De af voer is vlot, we zien nog nergens voorraden van enige betekenis. Het tarrapercentage is nog steeds laag. Arbeidstoppen Wanneer men andere jaren volop wintertarwe ging zaaien dan werd het rooien en afleveren van suikerbieten duidelijk vertraagd. Nu vrijwel overal het zesrijïge systeem van rooien toe gepast wordt, blijkt dat de beide toch zeer belangrijke onderdelen voor ons akkerbouwbedrijf gewoon doorgaan. De mechanisatie is dusdanig opge voerd dat het beperkte aantal ar beidskrachten deze twee arbeidstop pen gelijktijdig goed kan verwerken. Zeker in een nazomer als nu in 1982 het geval was. Onder normale omstandigheden mag men eens in de vier jaar op dezelfde plaats aardappelen te len. Wanneer men echter zijn grond laat ontsmetten dan kan men eens in de drie jaar op die zelfde plaats zijn aardappelen la ten groeien. Gaat men dit doen dan moet dit wel worden gemeld bij de Plantenziektenkundige Dienst d.m.v. een meldingsfor mulier en wel binnen 14 dagen na het plaatsvinden van de ontsmet ting. Onderaan dit formulier is een re<ju bevestigd en wanneer men op dit re9u zijn naam, adres en het aantal hektares invult krijgt men dit, wanneer het for mulier op de P.D. ontvangen is, terug. Dit terugzenden van het requ betekent echter niet dat de ontsmetting is goedgekeurd; de enige betekenis hiervan is dat het formulier ontvangen is. Wanneer u dit requ niet ingevuld hebt en dus niet teruggestuurd hebt gekregen, mag dit niet als bewijs voor de Algemene In- spektie Dienst dienen dat u de grond niet hebt ontsmet. Ten on rechte is echter de (angst)ge- dachte gerezen dat, wanneer men dit papiertje niet kan overleggen, men een boete kan krijgen. Dit is beslist niet het geval. Het kunnen overleggen hiervan vergemakke lijkt alleen het werk van de A.I.D. Laat ieder of hij nu pas een span ossen of een akker gekocht of een vrouw getrouwd heeft zich niet van zijn voornemens laten afbrengen om dit jaar nu echt eens aan een cursus deel te nemen. Niet geschoten al tijd mis! De oogst van bieten stagneert momenteel door de overvloedige regenval 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 6