Minister de Koning komt tuinders op aantal punten tegemoet Weinig beleidsruimte voor nieuwe regelingen Krapte en overvloed geven hoofdbrekens Buitenstaander Maandelijks gesprek minister-landbouwschap 19 f- V Na gesprek met Landbouwschap: Hoofdbestuur KNLC Bestuur O. en S. -fonds: Tuinbouw Suiker Mestbanken Uien Té v Het Landbouwschap en minister de Koning van Landbouw en Visserij zijn het op 6 oktober eens geworden over een financiële vergoeding aan glastuinders die deelnemen aan het sectorprogramma en die een (ver ouderd) deel van hun bedrijf willen afbreken. De vergoeding bedraagt 12,- per m2 tot een maximum van IS procent van het glasareaal en een limiet van 1500 m2. De regeling moet nog worden goedgekeurd door de Europese Commissie in Brussel. Het bedrag van 12,- is gebaseerd op de gemiddelde werkelijke kosten van glasafbraak. De gedeeltelijke glasaf- braakregeling zal worden gefinan cierd uit de 300 miljoen die be schikbaar is voor het sector pro gramma. Minister de Koning heeft van het departement van Financiën echter een extra "rugdekking" van 20 miljoen gekregen. Met de glas- afbraakregeling komt het ministerie tegemoet aan een herhaaldelijk geuite wens van het Landbouw schap. Minister de Koning wilde tot voor kort echter niet het risico lopen dat het sectorprogramma duurder zou worden dan de beschikbare 300 miljoen. Het Landbouwschap meent dat het beschikbare bedrag ook bij uitvoering van de afbraakre geling niet in belangrijke mate zal worden overschreden. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap drong in het gesprek met de bewindsman opnieuw aan op verlaging van de 30.000 m3 grens voor het tuinbouwgastarief. Alhoe wel in de besluitvorming over de tuinbouwgasprijs het standpunt van het Landbouwschap met betrekking tot de 30.000 m3-grens niet is geho noreerd, is de minister alsnog bereid deze wens van het schap opnieuw bij de Vegin aan te kaarten. De haal baarheid achtte hij echter niet groot. Voorzitter Jaap van der Veen van bet Landbouwschap noemde de 30.000 m3 vooral psychologisch een "steen des aanstoots". De bewindsman is ook bereid om werknemers in de glastuinbouw die hun werk verliezen financieel tege moet te komen. Dat zal gebeuren op basis van de zogenaamde Midden- Delflaijd regeling. Volgens minister De Koning is nu ook de achterstand ingelopen t.a.v. de uitbetaling van voorschotten aan tuinders die mee doen aan het sectorprogramma. In het bestuur van het Landbouwschap is over de trage afwikkeling herhaal delijk geklaagd. De bewindsman wilde niet vooruitlo pen op de vraag wat er moet gebeuren als een vervangingsmiddel voor me thylbromide niet tijdig beschikbaar is. Het is nog steeds de bedoeling dit grondontsmettingsmiddel op 1 sep tember 1983 definitief te verbieden. Het landbouwschap wil uitstel van dit verbod als andere middelen ontbre ken. Het bestuur van de Stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft het verslag over de werkzaamheden in 1981 uitge bracht. In totaal heeft het fonds een bedrag van 203,3 min besteed, waarvan 1503 min voor ontwikkelings- en 53,0 min voor sane ringsdoeleinden. Alhoewel de budgettaire beperkingen zijn weerslag vinden in het fonds, is toch mogelijk gebleken, te voorzien in enkele behoeften ten aanzien van specifieke nationale probleemvelden, waaraan het bestuur priori teit heeft toegekend. Te noemen valt bijvoorbeeld in navolging van voorgaande jaren de verstrekking van f2 min transportkostensubsidie voor de mestbanken. Overigens moet worden gekonstateerd, dat de verplichtingen op grond van bestaande regelingen een dermate groot beslag leggen op de be schikbare middelen dat er weinig beleidsruimte voor nieuwe, specifieke regelingen resulteert. In het aantal aanvragen voor een bijdrage krachtens het Beëindigings- besluit is gedurende de laatste 3 jaar een stijgende lijn te konstateren. Ten opzichte van 1979 zijn er in het ver slagjaar zelf 25% meer aanvragen ingediend. Een vergelijking met 1980 levert weliswaar een daling op, maar de reden daarvan is de in dat jaar tijdelijk gegolden hebbende verdub beling van de glasafbraakpremie en de daardoor tijdelijk grotere belang stelling voor de daaraan gekoppelde volledige bedrijfsbeëindiging in de glastuinbouw. Evenals in voorgaande jaren is en in 1981 voor de regeling van de be drijfsbeëindiging op termijn nauwe- Krapte aan geld is er op vele fronten binnen onze samenleving. De tekorten van de overheid nemen dramatische vormen aan, maar even zeer kampen zelfstandige ondernemers in land- en tuinbouw -zeker in de glastuinbouw- met krapte aan liquide middelen om broodnodige investeringen te doen. Het hoofdbestuur van het Koninklijk Neder lands Landbouw Comité (KNLC) besteedde er in de vergadering van dinsdag 5 oktober aandacht aan. Dat gaf hoofdbrekens, evenals trou wens de overvloed van bepaalde agrarische produkten dit jaar zoals, o.a. de suiker. Het oordeel van het hoofdbestuur over de begroting van Landbouw 1983 was: Het had slechter kunnen uitpakken. Onderschreven werd de noodzaak van overheidsbezuinigin gen. De investeringen moeten gesti muleerd worden, ook in land- en tuinbouw. Dat betekent een terug dringen van de "consumptieve uit gaven" van zowel overheid als parti culieren. Geconstateerd werd dat er in de landbouwbegroting wel sprake is van verborgen bezuinigingen op het vlak van ruilverkavelingen, Ont wikkelingsfonds, evenals bijdragen in bepaalde keuringskosten. Er werd getwijfeld aan 's ministers stelling dat het drieluik "onderzoek, onder wijs en voorlichting" onaangetast overeind is gebleven. Het belang van een goed draaiende land- en tuinbouw is in een vroeg stadium onder de aandacht van ka binetsformateur Van Kemenade ge bracht. De desbetreffende brief van het Landbouwschap maakt deel uit van het dossier dat nu bij informa teur Scholten op tafel ligt. Vanuit het hoofdbestuur werd nog weer eens op een aantal onvervulde wensen van zelfstandigen in land- en tuinbouw gewezen, zoals o.a. de bedrijfsover- dracht. Met klem werd er ook voor gepleit dat de uitvoering van de Deltawet onverminderd moet doorgaan. De verbetering van de dijken tot Delta hoogte mag niet uitgesteld worden. Dat is zeker voor de plattelanders van belang, zo werd er gezegd. In het hoofdbestuur werd even na gekaart over de demonstratieve tuinders-bijeenkomst in Emmeloord vorige week. Deze wordt als een on dersteuning gezien van het werk van de standsorganisaties en het Land bouwschap. Benadrukt werd dat de tuinbouw eensgezind moet blijven optreden. Vanuit andere geledingen binnen de organisatie werd alle steun toegezegd. Vanuit het Landbouw schap zal er nauwlettend op worden toegezien dat Borgstellingsfonds en Rijksgroepsregeling Zelfstandigen goed met elkaar sporen om glastuin ders daadwerkelijk te helpen. Zodra blijkt dat dit niet het geval is zal er bij de minister aan de bel getrokken worden. In het hoofdbestuur werd verder gepleit voor een makkelijker regeling betreffende aflossingsver plichtingen, partiële glasafbraak, verlaging keuringskosten, betere af vloeiingsregeling en verlaging van de 30.000 m2 -grens. Vanuit Brussel bestaan geen bezwaren tegen deze drempelverlagingen en voor de tuin ders betekent het een directe inko menssteun. De voorzitter onder schreef dit, maar wees erop dat in de totaliteit van de problematiek deze drempelverlaging de glastuinders maar heel weinig oplevert. Het hoofdbestuur ziet op dit moment geen bijzondere voordelen aan het instellen van een noodfonds, zoals bepleit door de Westlandse stand sorganisaties en veilingen. Eerst moeten de huidige maatregelen vol ledig uitgebuit worden. In het Hoofdbestuur kwam grote zorg naar voren over de ontwikkeling op de suikermarkt. Er is een grote suikervoorraad in de EG ontstaan. Nu al wordt een deel van de C-suiker "overgeheveld" naar volgend jaar. In De heer ir. Luteijn is di-sdag 12 oktober voorzitter geworden van de Nationale Coöperatieve Raad. Hij volgt de C.G.A. Mertens op. Op bij gaande foto ziet u in het midden de heer Luitjens met rechts de heer Mertens en links de nieuwe voorzitter Luteijn. eigen land is de suikerindustrie be gonnen met het beschikbaar stellen van de bieten voor veevoer, De grote vraag bij de stijgende produktie is of de opbrengstverhoging van de laatste jaren permanent is of een incidenteel karakter heeft. De afgelopen twee jaar lag de opbrengst 20% boven het gemiddelde. In de EG is het areaal met 7% teruggelopen. Aangedrongen werd op overleg met de suikerindus trie in ons land. lijks enige belangstelling. Wat de ontwikkelingsaktiviteiten van het fonds betreft, deze zijn hoofdzakelijk via het rentesubsiclie- beleid gericht geweest op middel grote bedrijven. Een belangrijk be sluit is de aanpassing geweest van de rentesubsidieregeling in verband met de door de EG-Raad besloten beperking van de investeringssteun voor de varkensproduktie en voor de melkproduktie. In de algemene ekonomische om standigheden van vooral stijgende kosten en verslechterend investe ringsklimaat kan de oorzaak worden gevonden van de sterke daling in het aantal aanvragen voor rentesubsidie. De belangstelling voor de overige ontwikkelingsregelingen is ongeveer op hetzelfde niveau als in 1980 geb leven. Voor bijdrageverlening was in 1981 2 min beschikbaar. De bijdrage in de vervoerskosten van dunne mest bedroeg per ton 1,50 bij vervoer over 20 - 50 km; 4,— bij vervoer over 50 - 100 km en 6,— bij vervoer over meer dan 1Ó0 km. De totale transportbemiddeling der mestbanken had in 1981 betrekking op 166.178 ton in Gelderland, 131.702 ton in Noord-Brabant en 117.779 ton in Limburg. Voor de regeling Bijdrage bij uit breiding mestopslagkapaciteit bes tond in het verslagjaar weinig be langstelling; 33 aanvragen werden ingediend. Het totaal aantal aanvra gen uit hoofde van deze regeling is hiermede gekomen op 850 stuks. Ty j gelijkertijd kun je Zelf best wat ±J UrgeïVleestev uien gebruiken v°°r de komende O winter. Toch maar oprapen? Staat Zeer ontstemd was het hoofdbestuur over het besluit van het Produkt- schap Groenten en Fruit nog geen maatregelen te nemen die tot kwali teitsverbetering van Nederlandse uien op de buitenlandse markten kunnen leiden. Gesteld werd dat an ders de prijs van de uien met 5 cent per kg. zou kunnen stijgen. Opnieuw werd vanuit het hoofdbe stuur aangedrongen op een versoepe ling van de procedure bij interven tie-aanbiedingen van tarwe. Verge leken bij het buitenland wordt er in ons land zeer omslachtig gewerkt, wat een druk geeft op de prijs. Ver ontrust is het hoofdbestuur over de problematiek van het pachtersvoor deel. In een aantal gevallen hebben aanslagen van de Fiscus de mensen in grote Financiële moeilijkheden ge bracht. Van het groot aantal onder werpen dat aan de orde kwam in de ze vergadering zij tenslotte vermeld dat het hoofdbestuur achter de posi tieve houding van het Landbouw schap staat betreffende een adminis tratieve ruilverkaveling. Soms denk ik burgemeester van een kleine plattelandsgemeente, dat lijkt me wel wat. Sinds kort ben ik daar niet meer zo zeker van. Het is begonnen op een verkiezings avond enkele weken geleden voor de televisie. Cees Sorgdrager van Den Haag Vandaag vroeg aan het kamerlid van der Spek van de P.S.P. of zijn partij geen burge meesters zou willen leveren net als (sinds kort) de C.P.N.. Van der Spek haalde daarop fel uit naar de interviewer: "Wat denk je wel -burgemeesters zijn de opdracht gevers van de Mobiele Eenheid en zetbaas van de Binnenlandse Vei ligheidsdienst. Ons niet gezien". Toen begon ik al een beetje te twijfelen, maar sinds vanmorgen weet ik het zeker. Een paar weken geleden zijn de uien gerooid en hebben sindsdien liggen drogen. De afgelopen dagen zijn ze van het land gehaald, maar zoals gebruikelijk bleven er nogal wat liggen. Als buitenstaander weet je dat buurman-boer de boel gauw zal onderploegen, maar te- oprapen? dat niet wat armoedig? Vanmorgen was het opnieuw zulk prachtig en kalm weer, waarmee we deze nazomer zo rijkelijk be giftigd zijn geweest. Met een em mer en een kist ga ik het land op, hoewel ik het niemand gevraagd heb. Een beetje onzeker voel ik me daardoor wel. Het is een echt heerlijk en ontspannend werkje om in alle rust over het lege land te banjeren, hier en daar een ui op rapend. De mistflarden, die over het land trekken, maken het alle maal nog mooier en herfstiger. Bovendien voel ik me er een beetje door beschermd tegen verbaasde blikken van mogelijke voorbijgan gers: "zie je hem lopen, hij heeft toch goed zijn brood?". Nee, een burgemeester kan zo iets niet doen, waarom ik dan wel? Omdat ik het zonde vind als al dat voedsel zo maar ondergeploegd wordt. Daar bij moet ik onwillekeurig denken aan de zomer van 1944 toen ik als klein kind met mijn moeder aren raapte in de Haarlemmermeer Daarom dus. Buitenstaander 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 4