VOO It IIE Vit O IJ\Y Wereldvoedseldag! p.j. zuid geluid Aktiviteiten Sportcommissie Europese jonge boeren en zuiveloverschotten Landbouw in de rubriek "Voor de vrouw" helpen p.j.z.-agenda redaktie henk tegels Zeskamp Sportdag onder rcdaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegen.. Anna Mariaweg 1. 4494 PB Geersdijk. Op 16 oktober is het wereldvoedsel dag. Voor de meesten onder ons zal dat een minder bekende dag zijn dan bv. dierendag op 4 okt. De wereldvoedseldag is ingesteld door de Food an Agriculture Organi zation (FAO) van de Verenigde Na ties. Natuurlijk weten we allemaal dat er miljoenen mensen in de wereld zijn, die niet alleen wat voedsel te kort komen, maar echt honger lijden. Vanzelfsprekend is het de bedoeling die dag daar weer eens extra de aan dacht op te vestigen. Ook de pers commissie besloot er in onze rubriek iets over te schrijven. Aan de beelden van ondervoede mannen, vrouwen en kinderen zijn we in de loop der jaren al zo gewoon geraakt, dat we er niet meer zo erg van onder de indruk ko men. Van mij mogen ze 't hebben... Zeiden uw ouders vroeger, of zegt u nu ook nog als uw kind iets weigert te eten: "Een kind in een arm land zou maar wat blij zijn als het dit lekkere eten zou krijgen." En U kent vast het antwoord: "Stuur het er maar naar toe, van mij mogen ze 't hebben". Maar we weten wel beter. Door een zeer ingewikkeld economische stelsel en een heleboel andere redenen is het niet mogelijk rechtstreeks onze over schotten naar hongergebieden te sturen. Wat kunnen wij dan wel doen? Nederland doet al zoveel aan ontwikkelingshulp! 66.500 ton brood weg! Een poosje terug las ik een artikel met als titel: Afval. Eindproduct van onze welvaart. Waar moet dat heen? (Landbouwkundig Tijdschrift) Het was het lijstje van huishoudelijk afval dat mijn belangstelling trok. Wat gooien we weg? Heel veel ton nen papier, karton, blik, glas, kunst stoffen, organisch afval als groenten, fruit, tuin en keukenafval. Maar verder ook 66.500 ton brood. Uit gaande van een gemiddeld broodge wicht van 800 gr. gooien we met z'n allen maar liefst 83 miljioen broden in de afvalbak. Dat is dan 6 broden per persoon, iedere baby en bejaarde meegerekend. Wie zou dat nu doen, vraag ik me dan af? Ik niet en u waarschijnlijk ook niet. "Men" zegt, dat veel scholieren van het voorgezet onderwijs hun brood weggooien en frites kopen in de pauze. "Men" zegt dat in veel in richtingen, ziekenhuizen, bejaarden huizen, enz. veel verdwijnt. En mis schien weet u andere zondebokken te noemen. Die 83 miljoen broden kunnen niet naar een ontwikkelings land sturen. Wat kunnen we wel? Ik dacht dat hier zeker wel een taak voor de vrouw lag. Allereerst in het ge zin het goede voorbeeld geven' Maar ook op de scholen. Zit u in een ou dercommissie, een schoolbestuur of geeft u les. Vestig dan de aandacht eens op deze cijfers. Veel meer dan vroeger wordt in het tegenwoordige onderwijs aandacht geschonken aan maatschappelijke onderwerpen, als milieuvraagstukken, ontwikkelings hulp, tegenstelling tussen arm en rijk. Het moet toch mogelijk zijn die grote ongelijkheid van armoede en verspilling bespreekbaar te maken. En bent u lid van een of ander be stuur of commissie van een instelling, informeer dan of het waar is dat er zoveel goed eten weggegooid wordt. Het moet toch mogelijk zijn daar verbetering in te brengen. Als er ge zegd wordt dat er op een bepaalde begrotingspost bij de regering 100 miljioen gulden bezuinigd zou moe ten worden, dan roepen we allemaal, dat is onmogelijk. Maar het blijkt wel mogelijk dat er uit onze gezamen lijke huishoudportemonnaie alleen aan brood zo'n 150 miljoen in de vuilnisbak verdwijnt. Het zou een goede bijdrage aan wereldvoedseldag zijn, als mede door onze inspanning die cijfers vol gend jaar een eind zouden teruglo pen. In een landbouwkrant schrijven over de land- en tuinbouw. Is dit niet water naar de zee dragen? In een krant die van voor naar achter met alles wat met land- en tuinbouw vol staat, nu ook de vrouwenrubriek met hetzelfde thema? Ja, maar dan van uit de vrouwen hoek gezien. Geschreven door een boerin. 70% van Nederland wordt bebouwd. Landbouw. Het woord is gemakke lijk uit te leggen. Het land dat be bouwd wordt. Als we een agrarisch kaartje van ons land zien, dan valt op dat 70% van ons land landbouw is. In dat kleine land, waar ook nog 14 miljoen mensen moeten wonen, werken en recreëren. U zult mis schien zeggen, dat is dan wel een hele grote hap, die de landbouw nodig heeft. De landbouw omvat niet al leen akkerbouw, tuinbouw en vee teelt. Ook de bosbouw hoort erbij. En natuur- en landschapsgebieden worden bebouwd, al groeien daar volgens onze normen niet altijd doelmatige gewassen. Ze vormen met elkaar de landbouw. De landbouw, die met zo'n 70% op pervlakte direct aan 5% van de be volking werk geeft. Ik koop een paar koeken Ik, die mensen, aan de deur in dat verre land, Om in een ver land nu goed doe. de honger te bestrijden. En ik bepeins, Zouden die mensen daar terwijl ik van die koeken eet, wel weten Dat die mensen daar Dat wij eten zo erg moeten lijden voor hun eten? En hoe vreemd het is dat, terwijl ik mij O. Bosma-de Jong aan die koek te goed doe Beesterzwaag. Indirect ligt deze norm veel hoger. Maar deze kleine groep geeft wel een enorme steun aan onze economie. Die 5% is niet reëel. Hoeveel rappe vrouwen en vlugge kinderhanden helpen er mee om het nationaal in komen te vergroten. Ze zullen zeker niet met als doel om "ons nationaal inkomen te versterken" meewerken in het bedrijf. Want hoe raar het ook mag klinken, het hoge percentage inkomen op de regeringsbalans, ons nationaal inkomen, dat de landbouw inbrengt, garandeert niet dat alle in komens in de landbouw redelijk zijn. Heel dikwijls is die hulp van moeder en kinderen gewoon een noodzaak voor het inkomen voor het hele ge zin. Ook de vrouw moet weten waarvoor zij werkt Je kunt ook in de landbouw niet ge neraliseren; zo van, de boer verdient te weinig, de boer verdient genoeg. Van bedrijf tot bedrijf ligt de situatie anders. Wat wel zeker is, dat onze landbouw in z'n geheel zorgt voor een laag geprijsd en goed voedsel pakket. Dat alle Nederlanders tegen betaalbare prijzen groenten, fruit, zuivel- en landbouwproducten kun nen kopen. Het hele jaar door is van alles te koop. Onze dagelijkse boter ham besmeerd en belegd is voor geen mens een probleem. Ik dacht dat dit landbouwverhaal in de rubriek "voor de vrouw', best op z'n plaats was. Ook de vrouw moet weten waarvoor zij werkt. Sien Overbeeke Onder de vele aktiviteiten die de P.J.Z. in het komende seizoen zal organiseren, zijn ook vier evenementen welke op touw worden gezet door de provinciale sportcommissie. Zeer binnenkort al, in de eerstko mende weken, start de tweede bowlingkompetitie. De eerste werd in het vorige seizoen gespeeld, en omdat dat wel een sukses genoemd mag worden, werd de beslissing genomen om de wedstrijden voor dit seizoen weer te organiseren. In grote lijnen zal alles net als vorig jaar verlopen, met het verschil dat elke afdeling nu meerdere teams op kan geven, en dat de deelname niet meer door de provinciale organisatie wordt be taald. Dat laatste is gevolg van de overal doorgevoerde bezuinigingen, welke ook voor de andere aktiviteiten gevolgen zal hebben. Op 8 januari 1983 wordt, zoals al vele jaren gebruikelijk is, te Schoondijke de zeskamp gehouden. De sport- kommissie bezint zich reeds op de mogelijkheden de deelnemers op de meest vreemde wijzen te vermoeien, en hopelijk wordt het weer lachen- gieren-brullen om eigen en ander mans blunders en suksessen. Puzzelrit Van al die vermoeienissen bekomen, gaat het dan op naar de puzzelrit, en, geloof het of niet, deze aktiviteit is voor de organisatoren minstens net zo'n grote puzzel als voor de deelne mers. Ook deze aktiviteit vindt dit seizoen voor de tweede keer plaats, en vermoedelijk (dus nog niet zeker) voeit dit evenement de deelnemers weer over Thoolse wegen, omdat dat nu eenmaal gemakkelijker is voor de organisatie, en dit terrein bovendien het meest centraal ligt. De sport commissie hoopt in ieder geval op minstens zo'n grote deelname als vorig seizoen. Als laatste aktiviteit houden we, ver moedelijk begin juni, de provinciale sportdag in Steenbergen. Voor de sportcommissieleden is dit een ge beuren waarvoor nog een definitieve vorm moet worden bedacht, omdat de deelname, of liever gezegd het gebrek aan deelname, het afge lopen jaar het bewijs leverde, dat er mogelijk naar een andere opzet moet worden gezocht. Afijn, er rest nog tijd genoeg daarover na te denken, en goede suggesties zijn natuurlijk altijd welkom. Als al deze aktiviteiten voorbij zijn, zijn we weer net zover als nu, we staan weer aan het begin van een nieuw seizoen, maar hopelijk met de terugblik op een aantal geslaagde, sportieve ontmoetingen. Van 22 tot en met 24 september j.l. werd tijdens de Engelse Nationale Veehouderijshow door Europese boeren over zuiveloverschotten gediscussieerd Een inleiding van de heer Devisch van de Europese Com missie gaf aan hoe de huidige situatie is. Per konsument wordt er 400 liter melk geproduceerd, terwijl in de EEG 350 liter gekonsumeerd wordt. Het verschil van 50 liter moet buiten de EEG afgezet worden. Per koe is de gemiddelde productie 4300 liter. Binnen de EEG is evenwel een geweldige spreiding in de melkproduc- tiebedrijven. Het gemiddelde is 60.000 liter of 14 koeien per bedrijf met als uitschieters Griekenland (4), Italië (63) en Verenigd Koninkrijk (55). Een kwart van de productie komt van bedrijven met meer dan 40 melkkoeien. Was de toename van de melkproductie in 1981 slechts 0,5%, voor 1982 wordt een toename van 2,5% verwacht. Doordat er zoveel kleine bedrijven in de EEG zijn, waarvan verwacht mag worden dat deze zich zullen moder niseren, en door de te verwachten genetische vooruitgang van de koei en op deze bedrijven zal de jaarlijkse toename van de melkproductie bin nen de EEG nog wel een tijdje door gaan. Verdeeld over drie werkgroe pen was er een discussie. Per werk groep zijn er de volgende conclusies: Effecten van EEG-maatregelen (richtlijnen) op jonge boeren. EEG-richtlijnen voor jonge boeren zijn er. B.v. richtlijn 159 betreffende rentesubsidie voor jonge boeren met een ontwikkelingsplan. In Neder land wordt hier helaas maar weinig gebruik van gemaakt. De werkgroep vond dat er ook richtlijnen ontwik keld dienen te worden voor bedrijfs- verzorging en het stimuleren van zgn. machineringen. Marketering. Als we de huidige reklame en pro motie aktiviteiten binnen de EEG- landen bekijken, wordt ons duidelijk dat er nogal wat verschillen zijn. Heel natuurlijk. Omdat de doelgroe pen (o.a. konsumenten) nogal ver schillen van karakter. Vergelijk de reklame voor margarine met die van boter! Met name de sektoren die het hoog ste nettoresultaat opleveren kunnen en moeten gestimuleerd worden. B.v. in Engeland kun je sinds kort in bars, café's e.d. verse gekoelde melk uit de tap krijgen. Ook sportkantines ver dienen aandacht. Melk is gezonder dan bier! De hier welbekende schoolmelk is nog lang niet in alle landen opgezet. Indien goed opgezet betekent het: Jong geleerd Oud gedaan. Marktonderzoek moet uitwijzen of de huidige verpakkingsgrootten en -wijzen bij de konsument aan slaan. Door het groter wordende aantal kleine gezinnen wordt de behoefte aan klein verpakking ook groter. Als laatste werd opgemerkt dat het kon- takt tussen boer en konsument zo optimaal mogelijk moet zijn. Open dagen zijn hier een deel van. Het andere deel is dat de boeren naar de konsumenten gaan. Oplossingen tot het beperken van de toenemende productie binnen de EEG. Naast het verhogen van de vraag zal het aanbodbeperking moeten bij dragen tot een herstel van het mark tevenwicht voor de zuivel. Opgepast moet worden dat er geen tekort-si tuatie ontstaat, omdat dat waar schijnlijk nog meer kost. Door de grote verschillen in be drijfssituaties is het moeilijk om een oplossing te bedenken die iedereen aanstaat. De diskussie was dan ook oriënterend met een aantal voorlo pige conclusies: - een vrij grote medeverantwoor delijkheid op de produktie-toe- name - vrijstellingen voor beginnende jonge boeren en voor speciale gebieden in de EEG. Hans Spieker. 15 oktober, Afd. Goes gaat op deze avond bowlen in de kantine van de sporthal "De Kruitmolen" aan de Kruitmolenlaan te Middelburg. De banen zijn gehuurd van 9 tot 11 uur. Kosten 7,50 per persoon. 15 oktober, De PJZ afd. West Zeeuws-Vlaanderen gaat schaatsen in het ijsstadion in het Belgische Brugge. Vertrek om 19.15 uur van de markt in Oostburg. Er kan dan van 20.00 uur tot 22.00 uur geschaatst worden. 15-16-17 oktober, De afd. Zevenber gen gaat in het kader van een uitwis seling op bezoek bij de afdeling Spijkerboor. 16 oktober, De afd. Tholen houdt op deze dag haar Algemene Ledenver gadering. De vergadering begint om 15.30 uur en wordt gehouden in de Gouden Leeuw te Scherpenisse. Na afloop van de vergadering zal er een mosselmaaltijd geserveerd worden. 22 oktober, De afd, West Zeeuws- Vlaanderen houdt een dropping. Be gonnen wordt om 19.30 uur. De startplaats is Café zaal De Valeis kreek. 22 oktober, Ook de afd. Zevenbergen houdt op deze dag een dropping. Nadere gegevens hierover volgen nog. Houdt de dag echter vrij. 23 oktober, De afd. Tholen gaat op de.ze dag bowlen in Familyland. Tij den: 21.00 uur tot 23.00 uur. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 21