STRO HAKSELEN EN VERDELEN IN ÉÉN WERKGANG MET DE GRUSE BALENHAKSELAAR Boeke-Heesters ik Intensivering en schaalvergroting gaan in Noord-Brabant door NIEUWE PLOEG? ZEKER WETEN! De regen is overvloedig gekomen!! Boeke-Heesters b.v. De Gruse balenhakselaar is een mobiele machine waarmee langs de stallen en hokken kan worden gereden om het stro daar te hak- selen waar het moet worden ge bruikt. Daarvoor is de machine uit gerust met een zuinige en stille 10 pk Honda benzinemotor. De ka- paciteit is zodanig (tot 60 balen per uur), dat het hakselen slechts een minimum aan tijd in beslag neemt. De haksellengte is instelbaar. De machine is voorzien van bevei ligingen, uitstekend manouvreer- baar en gemakkelijk te bedienen. Op eeh platform kunnen enkele balen worden meegenomen. Als alle Gruse machines is ook deze strobalenhakselaar funktio- neel gekonstrueerd en goed afge werkt, geschikt voor jarenlang ge bruik. Industrieweg 9 3812 RX Amersfoort Telefoon 033-30434 Vestigingen: Grouw Bakkeveen 05169-741 Haaren Beugen 08856-1441 Hengelo Erp 04135-1733 Vessem Goes 01100-12520 Sellingen 05662-2655 04117-1441 05753-1964 04979-444 05992-4254 Record-graanoogsten in Groot-Britannië pw vult hormonenverbod aan Kverneland, bewezen kwaliteit. In alle grondsoorten en door heel Nederland. Gebruikers zijn méér dan tevreden: wèt een lichte gang, wat een gemakke lijke afstelling, wat een grond legging. Da's pas een ploeg! Komt door de superieure staalk- waliteit, moderne precisiefabri- kage, unieke breedteverstelling en praktische bouwdooskon- struktie. Leverbaar als 2-, 3- 4- en 5-schaar, snijbreedten 14-, 1 6- en 18 inch. KVERNELAND, OOK VOOR U DE BESTE Interesse? Kom 'm bekijken of vraag uitvoerige informatie. Demonstratie op uw bedrijf mogelijk. J. Weyermanweg 19 4462 GB GOES Tel.: 01100-12520 Of u het gehakselde stro nu ge bruikt als veevoer, afdekmateriaal of strooisel, met de Gruse balen- hakselaar maakt u het zonder pro blemen. Op de lengte die u wenst en op de plaats waar u het hebben wilt. Een telefoontje naar één van de 10 gastvrije Boeke-Heesters vestigingen en u weet alles over deze rendabele machine. bestemmings plannen Het LAND VAN ALTENA EN BIESBOS is nu ook gekonfronteerd met een paar regendagen. Wel een wisseling van het weer. De lange dro ge zomer en herfst heeft ook de in woners van ons gewest doen genieten. Ook de landbouw uitgezonderd de droogte gevoelige gronden, hebben een buitengewone opbrengst gege ven. Het graszaad, laat in ontwikke ling gekomen, gaf een goede op brengst, geeft een goede vruchtwis seling en spreiding van de oogst- werkzaamheden. De aardappelen hebben op een en kele uitzondering na een heel goede opbrengst gegeven. Door het mooie weer was er een vlotte oogst. Om de kwaliteit te bewaren is dit jaar door de Voorlichtingsdienst veel aandacht geschonken aan het voorkomen van fouten, die gemaakt kunnen worden. De prijzen zijn met deze goede oogst ook in andere landen aan de lage kant, maar het seizoen is nog lang. De bieten geven ook een heel goede opbrengst, die met de nieuwste rooi- machines in korte tijd gerooid en het blad "met kop" in de kar afgeleverd kunnen worden. Door de overvloedige oogst zal de prijs wel lager zijn dan vorig jaar. Ook in de veehouderijsektor, worden we gekonfronteerd met een behoor lijke stijging van de melkplas. Daar door zal het ook wel inleveren wor den. Met de prijsstijging na het gun stige percentage van vorig jaar. De voedervoorraad voor aanstaande winter is wel gunstig over het alge meen, een goede voordroogkuil, en een goed gewas mais dat een groot areaal heeft voor onze bedrijfsvoe ring. Ook wordt meer bietenblad gekuild, daar er nu meer kop aan is wat de kwaliteit van de kuil zeer goed beïn vloed. Aan de horizon dreigt toch wel weer een "zuivelberg, een graanberg en een suikerberg met toch altijd gevolgen voor de land bouw. Boven de internationale handel ont staan ook wolken. Door bescherming van eigen bedrijven, worden soms belemmeringen gemaakt, welke een goede ontwikkeling tegen gaan. De fruitteelt zit ook met een rekordoogst en met een prachtig produkt, welke helaas geen beste prijs opbrengt. Als het voor een interventieprijs af gezet moet worden dan zit er voor de telers niet veel winst in, want de ver- plegingskosten zijn op een modern bedrijf toch aanzienlijk ook als men steeds verjongd want de inplantings- kosten eisen toch een behoorlijke in vestering. Het zijn wel de nieuwe soorten die nog de hoogste prijzen opbrengen. "omdat hij moet..." Door de Minister van Landbouw krijgt de agrarische sektor regelmatig "open doekjes" voor de wijze waarop er geproduceerd wordt, en het harde werken en de vasthoudendheid waar de boer zich een bestaan wil ver' schaffen. Toch wordt er gekort op onze begro ting van landbouw en dat is niet zo'n goede zaak, maar de boer gaat door "omdat hij moet"! Eindelijk bewijst de regenmeter dan weer zijn diensten In Groot-Britannië is dit jaar sprake van een record-oogst aan graan van omstreeks 22 miljoen ton, mogelijk zelfs 23 miljoen ton, aldus ramingen van het Britse ministerie van Land bouw. Vorig jaar was er ook van een recordoogst sprake, toen 19,5 mil joen ton geoogst werd. Particuliere ramingen van de handel geven een oogst aan van 21 miljoen ton. De grote oogst zal leiden tot een export- surplus van omstreeks 6,9 miljoen ton, nadat aanvankelijk 4,4 miljoen ton geraamd was, te weten 1,5 mil joen ton tarwe en 2,9 miljoen ton gerst. Deze dagen werd een export silo in gebruik genomen door Conti nental Grain (Europe) waardoor het mogelijk wordt, zonder overlading in Rotterdam, grote hoeveelheden graan, vooral tarwe te verschepen naar landen in Noord Afrika, het Midden Oosten, Azië en Oost Eu ropa. Voor volgend jaar staat nog een gebruikneming van een silo in Southampton op het programma. De Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in Noord-Brabant kwam op 17 september j.l. bijeen. Aan de hand van de gegevens van de mei-telling 1982 worden de be langrijkste ontwikkelingen in de land- en tuinbouw in Noord-Brabant besproken. Er is sprake van een voortgaande intensivering en schaalvergroting. Voor de veehouderij-takken betekent de stijging van de omvang een vergroting van de milieuproblematiek Veehouderij: In Noord-Brabant neemt het aantal dieren relatief meer toe dan in de rest van Nederland. Het aantal bedrijven neemt bovendien minder snel af dan in Nederland gemiddeld. Het relatieve aandeel van Noord- Brabant stijgt in vrijwel alle takken. Voor de varkens ligt dat inmiddels op 37%. Akkerbouw: Het areaal stabiliseert. De granen liepen met 9% terug sinds 1981. De konsumptie-aardappelen en de bie ten stegen met 5%. Tuinbouw: De vollegrondsgroenten blijven sta biel en daardoor wat achter bij Ne derland. Hoewel de oppervlakte glasgroenten niet stijgt, worden de bedrijven wel groter. Het aantal boomteeltbedrijven steeg nog, on danks de afzetproblematiek. De champignons vertonen qua op pervlak nog een gestage groei. Nabeschouwing bijeenkomsten Raad met studieklubs In het algemeen kan gesteld wor den dat deze bijeenkomsten ver helderend gewerkt hebben. Met name de funktie van de Raad, de positie van de studiek lubs en de gewijzigde voorlich- tingsaanpak bij de voorlichtings diensten zijn duidelijk naar voren gekomen. In de vergaderingen van de kringbesturen zal op de werkwij ze en funktioneren van de stu dieklubs worden teruggekomen. Duidelijk is dat de taak van de afdelingen in deze niet verwaar loosd mag worden. Wissenkerke. Vanaf 11 oktober ligt gedurende 30 dagen ter inzage het ontwerp van een raadsbesluit hou dende de aanwijzing van gebieden als bedoeld in artikel 3 van de Wet Agrarisch Grondverkeer. Bezwaren kunnen uiterlijk de veertiende dag na de laatste dag dat het ontwerp ter inzage heeft gelegen ingediend wor den. Breda. Vanaf 11 oktober liggen ge durende een maand ter inzage de gewijzigd vastgestelde bestemmings plannen "woonwagenstandplaatsen Emerweg", "Woonwagenstand plaatsen Claas Persoonsstraat", 'Woonwagenstandplaatsen Rijnau- wenstraat", en "Woonwagenstand plaatsen Ruitersbos". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad alsmede zij die be zwaren hebben tegen de in het ont werp aangebrachte wijzigingen kun nen bezwaren indienen bij G.S.. Mariekerke. Vanaf 13 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van een door de gemeente raad te nemen besluit als bedoeld in artikel 3 van de Wet Agrarisch Grondverkeer. Bezwaren kunnen tot en met 25 november worden inge diend bij de gemeenteraad. In het uit 1961 daterende verbod van het produktschap voor vee en vlees (pvv) op het gebruik van hormonale stoffen bij de vleesproduktie, anders dan op voorschrift van de dierenarts, worden nu ook de onderzoekmetho den voor de opsporing naar het ge bruik van DES opgenomen. De opsporende instanties in ons land achten het, in verband met hun op sporingsbeleid, van groot belang, dat de onderzoekmethoden op grond van de pvv-verordening, wordt op genomen. De verbodsverordening moet daarom worden aangevuld. Doorlopend te koop gevraagd: ALLE SOORTEN HOOI EN STRO. Wij betalen de hoogste prijs. Kontante betaling. Fouragehandel J. v/d Wege Ruwvoeders F ouroges imporl Exoort - groothondel Dhr D. Nijssen. Yerseke tel 01 131 3335 S"«7"zaLlc9 'nkoper voor Zuid-Beveland .e| 0ii55 - 2133- 1835 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 14