Er komt onderzoek naar kleine zoetwatervoorkomens in Zeeland Teunisbloemen; een nieuwe teelt op Noord-Beveland Informatie bijeenkomst 'zoetwater Zoommeer Veerse Meer zoet? Zaad voor medicijnen Medicijnen Kontrakt Pech Mooie bloemen Er zal binnenkort worden begonnen met een onderzoek in Zeeland naar de mogelijkheden om kleine zoetwatervoorkomens in bijvoorbeeld de kreekruggen voor de landbouw aan te wenden. De commissie Water beheer en Ontzilting heeft zich met dit onderzoek belast en zal daarbij worden ondersteund door de Provinciale Waterstaat. De kwaliteit van het water van het toekomstig Zoommeer zal niet zo goed zijn als dat van het (mogelijk zoete) Grevelingenmeer. Vanwege het hoge zoutgehalte van het Zoommeer zal veel water nodig zijn voor het doorspoelen van het rivieren-en slotenstelsel. Dit betekent dat het brengen vanuit het Zoommeer van zoet water naar de te beregenen percelen relatief duur zal zijn. Daardoor zal bijvoorbeeld beregening voor de graanteelt en de veehouderij geen profijtelijke zaak worden. De heer Maas legt met behulp van dia's uit hoe het zit met de waterkwaliteit in de gebieden rond het toekomstig zoommeer. Links kijken de twee andere inleiders, de heren De Best en Bussen toe. Dit zijn twee belangrijke konklusies die konden worden getrokken uit enige inleidingen die dinsdagavond j.l. werden gehouden in het gemeen schapshuis te Tholen. Hier waren ca. 50 belangstellenden bijeen gekomen om zich nader voor te laten lichten over de toekomstige mogelijkheden van zoetwatervoorziening voor de landbouw vanuit het Zoommeer. In zijn welkomstwoord tijdens deze door de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap georganiseerde bijeenkomst, zei de heer M.C.J. Kosten dat niet de keuze zoet-zout bij het Zoommeer in het geding is maar wel of het financieel en technisch een haalbare kaart is om grote delen van St. Philipsland, Tholen, Noord-en Zuid-Beveland en Noord-Brabant vanuit het Zoom meer van zoet water te voorzien. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit dat pas nu schot in de problematiek rond het Zoommeer begint te ko men. Anderzijds zei hij blij te zijn dat er nu een club aan het werk gaat die de zaak voortvarend aanpakt. Werkgroep Zoetwater Zoommeer De heer Kosten doelde hierbij op de uit vertegenwoordigers van Rijk en Provinciale Diensten bestaande werkgroep "Zoetwater Zoommeer" die medio 1982 met een onderzoek is begonnen naar de mogelijkheden om de landbouw rond het Zoom meer van zoetwater te voorzien. Het Zoommeer zal volgens plan in 1985 vol zoet water moeten stromen. De werkgroep die bij deze studie ge bruik kan maken van opgedane kennis en ervaring bij een soortge lijke studie ten behoeve van Schou- wen-Duiveland moet haar eindrap port in 1984 gereed hebben. Kleine zoetwatervoorkomens Hydroloog(waterkundige) ir. C. Maas van de onderafdeling water beheer van de provinciale waterstaat vertelde dat onderzoek heeft uitge wezen dat het voor grote delen van Zeeland betrekkelijke eenvoudig is om zout water te verdringen door zoet, althans waterstaatkundig ge zien. De landbouw zou daarnaast eventueel ook de kleine zoetwater- voorkomens onder de kreekruggen kunnen gaan gebruiken voor bere gening. Als derde positieve punt bracht hij naar voren dat uit onder zoek is gebleken dat in de gebieden St. Philipsland, Tholen en grote de len van Noord- en Zuid-Beveland het grond-en oppervlaktewater min der zout is dan op Schouwen-Duive- land zodat voor doorstroming min der water nodig is dan daar. Hoger zoutgehalte Zeer belangrijk nadeel is evenwel, zo betoogde de heer Maas, dat het wa ter van het toekomstig Zoommeer een veel hoger zoutgehalte zal heb ben dan dat in het (mogelijk zoete) Grevelingenmeer. Een en ander heeft uiteraard konsekwenties voor de mogelijkheden van doorspoeling van het leidingenstelsel. De studie zal een antwoord moeten geven op de vraag of en zo ja tot hoeverwater nog op een voor de landbouw ren dabele wijze vanuit het Zoommeer het land op kan worden getranspor teerd. Het relatief hoge zoutgehalte van het Zoommeerwater maakt be regening van enige gewassen overi gens nauwelijks interessant. De heer L.W. Busser hoofd van de afdeling onderzoek van de Landin- richtingsdienst in Goes zette met be hulp van een zeer globale kosten-ba- ten-analyse uiteen dat beregening met zoet water uit het Zoommeer voor enige akkerbouwgewassen en voor de veehouderij niet of nauwelijks interessant is. Voor een aantal volle- grondsgroenten en de fruitteelt kan ze dat zijns inziens zeker wel zijn. Wateraccoorden Ir. A. de Best van provinciale water staat Zeeland gaf een uiteenzetting over de toenemende bemoeienis van de provinciale overheden met wa terbeheer en waterkwaliteit, een en ander op grond van o.m. de Wet op de Waterhuishouding. De positie van de provincie zal daarbij zijn die tussen de nationale overheid en de waterschappen. Hij onderstreepte dat een van de hoofdlijnen van be leid van de provincie is dat de zoet watervoorziening voor de landbouw bij de planvoorbereiding (ten aan zien van beheer en kwaliteit van grond-en oppervlaktewater)buiten- gewone aandacht moet krijgen. Hij kondigde het sluiten van waterac coorden aan tussen enerzijds de be heerders van het water(waterschap- pen) en de gebruikers ervan (o.m. de landbouw). J. WIERENGA Binnen de Dienst Landinrichting te Goes is onlangs het idee geop perd of het niet mogelijk zou zijn om het Veerse Meer te verzoeten. Voorzover men dat in eerste in stantie heeft kunnen beoordelen is zulks technisch wel mogelijk. Bij o.m. de inlaat bij de Ooster- schelde zou dan een voorziening moeten worden getroffen ten einde het binnenkomen van zout water uit de Oosterschelde tegen te gaan door bijvoorbeeld een al in de praktijk toegepast bellen gordijn. Het huidige zoutgehalte van het Veerse Meer bedraagt ca. 12000 mg. per liter. Wil dit water, dat als zeer belangrijk voordeel de centrale ligging binnen de provincie heeft, geschikt zijn voor beregening in de landbouw dan zal dit gehalte terug moeten wor den gebracht naar plm 500 a 600 mg per liter. Binnen de dienst zal de gedachte over het verzoeten van het Veerse Meer verder wor den uitgewerkt. J. Wierenga Het afgelopen jaar zijn op Noord-Beveland voor het eerst Teunisbloemen geteeld. Acht boeren hadden deze teelt op kontrakt met de Barendrechtse handel in bloemen en groenten- zaden Fa. v.d. Ploeg op totaal ca. 12 ha., in hun plan opgenomen. De teelt van Teunisbloemen vindt overigens op kleine schaal al langer plaats op Flakkee. Hoe wel de groeiomstandigheden erg gunstig zijn geweest en de kg-op- brengst goed is, heeft de teelt erg veel handwiedwerk gekost om dat een voorgeschreven bespui ting tegen onkruid door het droge weer geen uitwerking heeft ge had. De uiteindelijke financiële opbrengst - het laatste regeltje - is nog niet precies bekend. Teunisbloemen worden ongeveer 1 meter hoog bloeien uitbundig en dragen dus bij aan de stoffe ring van het landschap. Ze wor den gezaaid in april en in sep tember geoogst met de combine. Het is bij de teelt niet zozeer om dit zaad zelf als wel om de inhoud daarvan, te doen en die bestaat uit een olieachtige substantie. Hoewel we dat niet bevestigd hebber, kunnen krijgen zou een firma in Engeland deze olie aan wenden in medicijnen. De heer S.J. de Regt uit Geersdijk is één van de landbouwers die de teelt van de Teunisbloemen heeft geprobeerd. "De kontraktvoor- waarden leken me niet onaardig. De opbrengst zou waarschijnlijk boven de 1000 kg per ha uitko men terwijl de vergoeding 6,- per kg zal gaan bedragen. Het zaaizaad was voor niets terwijl er geen kunstmest behoefde te wor den gestrooid. De bestrijding van onkruiden kon worden uitge voerd met enige bespuitingen die evenals de droogkosten voor re kening van mij, dus van de teler komen". Behalve dat de voor waarden hem redelijk leken is de Regt ook mee gaan doen omdat als zo'n teelt lukt het een ver breding van het bouwplan kan gaan betekenen". De Noord-Bevelandse akkerbou wer teelde 1,6 ha Teunisbloemen en heeft er net als z'n kollega- Teunisbloemen-telers in die zin pech mee gehad dat als gevolg de droge weersomstandigheden de afgelopen zomer een chemische onkruidbestrijding geen enkel ef- fekt sorteerde. Drie keer is toen een mechanische bestrijding uit gevoerd. "dat kon nog net met de bietenwiedmachine - terwijl het perceel aansluitend drie keer met de hand is schoongemaakt wat een flink aantal weken heeft ge kost. De Regt: "Jammer maar ja daar is dan niets aan te doen. De opbrengst viel mij niet tegen. We hebben van 1,6 ha ruim 2800 kg zaad geteeld". Bij navraag bij de firma van der Ploeg bleek ons dat hiervan on geveer de helft niet bruikbaar spul is zodat aan schoon zaad overblijft ca. 1400 kg. Hiervan gaat dan nog es 15% vochtverlies af zodat een kg-opbrengst van 1,6 ha Teunisbloemen plm. 1200 kg overblijft. De bruto-opbrengst bedraagt dan ca. f7200.-. Hiervan gaan dan nog eens de verpleeg- en oogstkosten alsook de droog- kosten bij de fa. Snoep in Co- lijnsplaat af. "We moeten het on derste regeltje natuurlijk nog zien, zo meent mevrouw de Regt, maar in ieder geval kunnen we zeggen dat we de hele zomer mooie bloemen voor de deur hebben gehad De heren S.J. Regt (l.) en A. Kramer temidden van de fraaie Teunisbloe men waarvan het wieden hun erg veel werk heeft gekost. De boerderij van de familie De Regt temidden van de Teunisbloemen. De bewoners hebben in ieder geval de hele zomer mooie bloemen voor de deur gehad... 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 13