oogst zaai-uien in Zeeland 11% minder Voorzitter Kemmers, Centraal Bureau T uinbouwveilingen onderscheiden Hoelang nog houten fustbak? ÏMuk nadert zijn einde Weekstaat energieverbruik Standaardkas meest produktief Volgens raming CBS: Studiecommissie Waterbeheer geïnstalleerd Kunst van de zeebodem op Floriade Met de intrede van het laatste kwar taal 1982, is op onze THOOLSE aardappelveilingen de aanvoer in de kleine houten aanvoerkisten beëin digd. In de afgelopen zomermaanden zijn er weer vele duizenden, aan- en afgevoerd, met tot half augustus be vredigende prijzen. Voorjaar 1981 werd de leden de vraag voorgelegd, of men van de houten bak over wilde gaan op de grijze plastik kist. Deze kist wordt in de roulatie gebracht door de Pallet- poolvereniging (V.P.Z.) terwijl dit fust door alle aangesloten veilingen te gebruiken is, voor diverse groen ten en ook aardappelen. Gesteld werd dat de houten kist op den duur, te duur uit zou komen met de aan schafkosten. Met gelijke huurkosten per kist, komt de houten bak er toch voordeliger uit, omdat de inhoud 20% groter is. Van telerszijde werd het bezwaar geopperd, dat de plastik bak niet past in het rooisysteem van de vroege aardappelen. Deze aard appelen worden half gemechani seerd gerooid, en gesorteerd op de machine door het bedienend perso neel. Goed gevuld hoeven deze kis ten nooit afgewogen te worden, wat bij de driekwartsvulling van de plas tik bak beslist wel nodig is. De kwa liteit van een vroege aardappel, gaat bij hoge temperatuur tijdens het rooien in een plastik bak beslist konsumenten goed tevreden over het Thoolse produkt, gezien de weke lijkse afzet in de zomermaanden. Het langdurig mooie zomerweer heeft er ook voor gezorgd dat voor het oog sten van wortelgewassen zoals witlof, de grond te droog en te hard is ge worden. Wanneer de witlofpennen een lengte hebben van 12 cm is dat zeker 6 cm tekort. De grote aanvoe ren in de laatste weken hebben er al voor gezorgd, dat de prijs van witlof harder naar beneden gaan, dan vorig jaar in dezelfde periode. Het bloemenzaad heeft goed kunnen gedijen... achteruit, omdat de bak verhit wordt door de zon. Van telerszijde is er nog zeer weinig animo voor verandering in het fustmateriaal. Zolang het hardfruit ook nog het best uitkomt met de houten kist, geloven wij, dat de houten kistenfabriek ze nog wel produceren wil. Een jong produkt zoals de vroege aardappel, vereist nu eenmaal niet teveel mishandelingen tussen rooien en konsumeren. Voor zover wij weten, zijn handelaren en De bloemenzaadtelers hebben hun produkt dit jaar zonder veel strubbe lingen kunnen oogsten. Dat is voor deze teelt van groot belang. Enkele gladiolentelers zijn ook reeds begon nen om hun vroegste soorten te rooi en. Goed oogstweer moet altijd, tot en met uitgebuit worden, want dit verlaagt meestal de kostprijs van de betreffende teelt. Laten wij hopen dat november dit jaar geen oogstmaand hoeft te zijn. De ZUID-BEVELANDSE fruittelers zien het einde van de pluk naderen. Het belangrijkste bewaarras, de Gol den Delicious is deze week volop ge plukt voor de Ca bewaring. De kwali teit is uitstekend, ook dit jaar heeft de Golden Delicious een mooie gladde schil, zodat we deze winter en ko mend voorjaar goed kunnen konkur- reren met de Franse Golden Deli cious. Voor veel telers is deze appel van groot belang om een redelijk inko men te behalen, omdat de Golden Delicious nog steeds het hoofdras is en de drijfveer voor de meeste fruit telers. De prijzen van alle bewaar- rassen blijven tegenvallen, met uit zondering van de gekleurde Jona gold. Dit nieuwe ras, met zijn fraaie uiterlijk en uitstekende smaak, valt er bij de konsument goed in. Gelukkig zijn in de koelhuizen de betere partijen van de bewaarrassen opgeslagen zodat we aanstaande winter een verbetering van de prijzen mogen verwachten. Hoog zullen ze zeker niet worden, want door geheel Europa is er een geweldige oogst van hardfruit. Vooral de "zogenaamde boerenboomgaarden" in Duitsland hangen stampvol. Dit fruit wordt in ieder geval voor de jaarwisseling ge- konsumeerd of verwerkt, zodat er na januari mogelijk export kansen lig gen in West-Duitsland. Als de pluk bijna is afgelopen, den ken we al aan de najaarswerkzaam heden. De grasbanen maaien en De pluk loopt weer op z'n eind. Iets vroeger dan andere jaren. waar nodig een Amitrol bespuiting uitvoeren, zodat in 't voorjaar de boomstroken mooi onkruidvrij zijn. Een eerste eis om eventuele nacht- vorstschade te weren. Dan het palen zetten voor de ver nieuwing van de aanplant. Zet de palen ineens op de goeie diepe, wanneer de boom bij de paal staat gaat het dieper slaan veel moeilijker Zoals bekend heeft het CBS de bruto-oogst van zaai-uien in Nederland dit jaar bij een even groot areaal 2% kleiner geraamd dan vorig jaar. Dit jaar werd het beschot gemiddeld over heel Nederland geraamd op 44,5 ton per ha tegen 45,6 in 1981. In 1980 was het tengevolge van slechtere weersomstandigheden maar ruim 38 ton Uit de cijfers van het CBS blijkt dat er tussen provincies onderling nogal wat verschillen te zien zijn wat betreft de oogst per ha. Zo zou er in de polders 50 k 55 ton zaai-uien van een ha komen tegen dooreengenomen nog geen 40 in Zeeland. Zeeland is overigens de enige provincie waar dit jaar minder aan uien is uitgezaaid dan vorig jaar. Wel is in alle provincies, met uitzondering van Zuid-Holland, de oogst per ha wat kleiner dan een jaar geleden. Al met al verwacht men in Zeeland een 11% kleinere oogst. In Noord-Holland zal er 7% minder geoogst worden en in de Noordoost'polder vrijwel êvenveel. In de Zuidelijke IJsselmeer'polders, alsmede in Zuid-Holland wordt een wat grotere oogst voorzien. en palen die niet diep genoeg staan, gaan gegarandeerd om na verloop van tijd. De verjonging van ons bedrijf is één van de belangrijkste zaken om bij de tijd te blijven. Welke rassen we moe ten planten is ook voor ieder bedrijf en iedere grond verschillend, zeker wat nieuwe rassen, maar pas op voor TE veel nieuwe rassen. De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, H.A.de Boer, heeft donderdag 7 oktober op het departement in Rijswijk de Stu diecommissie Waterbeheer natuur, bos en landschap geïnstalleerd. In deze interdepartementale commissie, onder voorzitterschap van dr. C.F.van Beusekom, directeur Natuurbehoud van Staatsbosbeheer, nemen naast CRM ook de departementen van Landbouw en Visserij en Verkeer en Waterstaat deel. Er is nog slechts weinig bekend over de relatie tussen de waterhuishou ding en de natuur, het bos en het landschap. Niet alleen bij de ont wikkeling en de uitvoering van het beleid van natuur- en landschapsbe scherming wordt dit als een ernstig gebrek ervaren; dit speelt ook bij de waterstaat, die de waterhuishouding moet verzorgen en bij de land- en tuinbouw. Dikwijls kan men de kon- sekwenties onvoldoende aangeven van bijvoorbeeld verlaging van de stand van het grondwater of invoer van water met een andere samen stelling. Tijdens de buitengewone alge mene vergadering van het Cen traal Bureau van de Tuinbouw veilingen op 28-september j.l. is aan de voorzitter, Dr. W. Kem mers, de agrarische prijs van het "Izaak Korteweg en Anna Ida Overwaterfonds uit Strijen" Dr. W. Kemmers overhandigd door Professor Sneep, hoogleraar in de planten veredeling en regent van het fonds. Uit dit fonds werdt eens in de vijf jaar een prijs toegekend 'aan twee personen die zich op geneeskun dig gebied hebben onderscheiden en êên persoon die op landbouw gebied vooraanstaand is. Dit jaar viel deze onderscheiding toe aan de heer Kemmers, die sinds 1947 werkzaam is bij het Centraal Bureau. Op grond van de vele ideeën, ini tiatieven en aktiviteiten in de wereld van de voedingstuinbouw, die van de heer Kemmers komen, kreeg hij deze prijs uitgereikt. Hij heeft zich beziggehouden met minimumprijsregelingen en daarvoor een uitstekend werkend systeem opgebouwd. Hij heeft gewerkt aan het optimaliseren van de prijsvorming, aan markt onderzoek en aan marketing. Kortom een verscheidenheid aan werkzaamheden die met name zo suksesvol zijn verlopen omdat praktijk en wetenschap bij de heer Kemmers een onverbreke lijk geheel vormen. "Vorm en funktie" is het thema van een van de meest opvallende stands in het Exposarium van de Floriade. Het is een inzending van het Zee biologisch Museum in Den Haag, die nog tot 10 oktober - de sluitingsdag van de Floriade - is te zien. Men vindt er talrijke zee-organismen, zoals zeesterren en schelpen, waar van de vormen gelijkenis vertonen met die van planten. Verder vindt men er wierkomposties, die veel op aquarellen lijken. Nu de eerste snee herfstkomkommers eraf is, is in alle kassen een goed herstel van de groei en de kleur van het gewas waar te nemen. Dit gewasherstel werd daarbij nog eens extra bevorderd door het wat koelere weer met af en toe flinke wind, waardoor het binnenklimaat voor de planten wat aangenamer werd. Bij het zien van de produktiecijfers moet men bedenken dat de steenwol- planten twee dagen later gezaaid zijn dan de grondplanten, en ook dat het produktieverloop in een komkommerteelt zich in verschillende golfbewegin gen voltrekt. Niettemin valt op, dat de standaardkas (met scherm) zowel in de grond als in de steenwol het produktiefst is, met een wat laag gemiddeld vruchtgewicht in de grondafdeling. De twee energiebesparende kassen komen daar zo'n 10% achteraan met een licht kwaliteitsnadeel. Het energieverbruik is aan de hand van een komputerregistratie gekorrigeerd. Ondanks de nauwkeurige registratie zijn afwijkingen van 5 k 10% niet on denkbaar, zoals dat door temperatuurverschillen in de kassen veroorzaakt kan worden. De klimaatsinstellingen zijn deze week niet gewijzigd. Het energieverbruik bedroeg deze week 6214 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is als volgt te verdelen: SDP-ac irylplaten futurist, kas kontröle-objekt Week no.: 39,24/9-1/10 grond steenwol grond steenwol grond steenwol verbruik in m3/100 m2 deze week 55 50 58 51 73 78 energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 11-8-1982 256 226 264 258 334 330 energiebesparing t.o.v. kontróle (grond) 23% 32% 20% 22% 1% oogst in st./100 m2 1223 1038 1205 959 1425 1064 gemiddeld vruchtgewicht in gram 407 402 415 415 384 428 De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur lógr.C. gemiddelde windsnelheid 3,8 m/sek. DENAR-KAS L. Koop

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 9