De grasgroei is gering en de voorraad minimaal Conserven laten buitengewone opbrengsten zien en de boeren vielen toch nog op hun gat....' Een halve dag rooien en een hele dag aardappelen lossen De werkzaamheden verlopen erg gunstig Ruilverkaveling De gunstige weersomstandigheden hebben er toe bijgedragen dat er op WALCHEREN veel werk op het veld kon worden verzet. Mogelijk heeft de mist die enkele dagen voorkwam wat stagnatie gegeven bij het dorsen van de bruine bonen. Na een week afwezigheid uit ons ge bied, constateerden we dat de bruine bonen op een enkel perceel na, zijn gedorsen. Ook de snijmais is voor het grootste deel onder "zeil". Dit alles kon onder zeer gunstige omstandig heden plaatsvinden. Zowel voor de kwaliteit van het product als voor de structuur van de grond van de te oogsten percelen is dit een goede zaak. Van de aardappelen moet nog veel gerooid worden. Gezien het tijdstip van doodspuiten zal er deze. week toch wel volop gerooid worden op veel bedrijven. Er is nu wat regen van betekenis gevallen wat de kwali De laatste weken af en toe wat regen gehad. Soms even was de grond bovenop wat vettig. De werkzaamhe den zijn er eigenlijk niet door ver traagd. En op deze wijze zal het nog wel even duren voordat de drains zul len lopen. De werkzaamheden verlopen bij zonder gunstig. De grondbewerking, in dit geval het op zaaivoorploegen, kost wel met meer trekkracht dan de harde grond. Op vele percelen komt dan ook de grond grof voor de dag. De uien zijn inmiddels in een zeer vlot tempo gerooid en naar binnen gebracht. De opbrengst is goed, met hier en daar wat partijen die wat aan de fijne kant zijn gebleven. De kwa liteit is gemiddeld zeer goed. Jammer dat de prijs zich thans op een'te laag niveau blijft bewegen.. Bij de aardappelen is men toch wat aan de late kant begonnen met het doodspuiten. Men denkt nog steeds dat ze bij wat groen loof in septem ber, blijven doorgroeien. Al meerde re jaren is via rooiproeven gebleken, dat na 5 a 10 september de groei te verwaarlozen is, waarom dan ook langer wachten en nog risico's ne men. Op dit moment (maandag 26 sept.) zal de helft wel ongeveer ge rooid zijn. Of we per 1 oktober kun nen zeggen dat alles gerooid is valt te betwijfelen. We zullen het aan het eind van de week wanneer dit blad bij U binnenkomt wel weten. De animo om in de voor- en in de eerste leveringen bieten te leveren is be hoorlijk groot geweest. Daar is in ons gebied een goed gebruik van ge maakt. Gelukkig is ook dat ze regel matig aan het rooien blijven en als dat nu maar niet te veel verslapt bij het inzaaien van de wintertarwe. Het rooiwerk is gemiddeld goed, soms eens wat risico's met afbreken de staartpunten. De verliezen op de grond, zijn nu deze zo droog is ei genlijk te verwaarlozen. Opbrengsten van om en bij de 50 ton, anders zeer goed te noemen, worden nu als "laag" bekeken. Ook percelen die al lang slap blad vertoonden en eigenlijk als slecht beoordeeld wer den, komen nu toch met een goede opbrengst voor de dag. We hebben dat blijkt dan toch wel voor de bieten teit van het rooiwerk zeker ten goede zal komen. H«t ziet er naar uit dat er weer veel aardappelen zijn. Dus een grote ex port is nodig. Goede kwaliteit is daarbij een eerste vereiste. Zowel wat teelt als behandeling betreft. De praktijk neemt het daarmee niet al tijd even serieus, getuige het volgen de dialoogje. Persoon A: Je hebt je grond laten ontsmetten. B: Ja tegen bietenaaltje. De omstandigheden zijn nu gunstig. A: Volgend jaar bieten er op? B: Nee, aardappelen! A: Is dat niet on gewenst in verband met smaakbeïn- vloeding? B: Ik moet ze zelf toch niet opeten! Het rooien van de suikerbieten gaat gestaag door. De grote voorraden van enkele weken terug zijn wel weggewerkt. Met het ploegen op zaaivoor voor de inzaai van winter tarwe is men begonnen. Mogelijk een goed groeiseizoen gehad, maar zeker dan in de beginperiode voor dat de droogte een te grote rol ging spelen. Een recordopbrengst per ha. valt dan ook voor ons gebied te ver wachten. Het suikerpercentage varieert nogal wat, toch komt dat ondanks het vroege rooien als zeer gunstig voor de dag. Prettig voor de telers, maar ook voor de vervoerders, maar nog meer voor de fabrieken is, dat gele verd wordt met een uitzonderlijk laag tarrapercentage. Er zijn al heel wat percelen op zaai •voor geploegd. Het ploegwerk komt Als ik het mij uit mijn jeugd goed herinner, was het begin van het kin derversje als volgt: 'Het regent, het regent, de pannetjes worden nat, Er kwamen twee boerin netjes, die vielen op hun gat'. Ondanks ijverig naspeuren in stuk gelezen kinderboeken heb ik de of ficiële tekst nergens kunnen vinden. Waarschijnlijk omdat het minder stichtelijke laatste woord van de tweede regel de drukker van publi- katie heeft weerhouden. Toch waag ik een variant te maken op deze mogelijk onjuiste tekst, te meer omdat daarmee de stemming bij veel boeren valt weer te geven: 'Het regent, het regent, hoera, Noord-Beveland wordt nat Want, alhoewel we overal volop doende zijn met onze aardappelen van het veld in de koelcellen te brengen, zijn we ons er wel van be wust dat de droge oogst-omstandig- heden niet erg bevorderlijk rijn voor het binnenhalen van een hoogwaar dige kwaliteitsaardappel. Laten we hopen dat, als deze tekst in druk on der Uw ogen verschijnt, we niet reeds wordt er in de le helft van oktober veel wintertarwe ingezaaid. Alleen ongunstige weersomstandigheden kunnen een spaak in het wiel steken. Op de meeste bedrijven zal de tijd ervoor wel beschikbaar zijn. De grasgroei is gering, de grasvoor- raad minimaal. Het ziet er niet naar uit dat er nog een grasvoorraad van betekenis komt dit najaar. Dit kost wat extra voer, wat in veel gevallen zal moeten worden aangeschaft. Dank zij het gunstige weer is het vee toch in goede conditie en rustig. Van de snijmais is een zeer goede op brengst verkregen met een hoog aandeel van de kolven. Dit in tegen stelling tot percelen in het oosten van ons land,waar we vorige week op erg droogtegevoelige gronden maar een zeer matig gewas met kleine kolven zagen oogsten. Donderdag 9 september was een be langrijke dag voor agrarisch Wal cheren. De Voorbereidingscommis sie voor de ruilverkaveling Walche ren is geïnstalleerd. Een heugelijk feit. Velen zien nu al uit naar reali sering van de verwachtingen die men er van heeft. Er is echter gesteld dat bij een ruilverkaveling onder de hui dige omstandigheden de gemiddelde voorbereidingstijd 8 jaar is en de uitvoeringstijd 12 jaar. Totaal dus 20 jaar. Geduld is ook hier een schone zaak. Van verschillende zijde is door sprekers aangedrongen op de moge lijkheid van bedrijfsvergroting. De jongeren werden geprezen om hun vele activiteiten met betrekking tot de uitvoering van een ruilverkaveling. Dit is kennelijk toch niet zo hoog ge waardeerd, dat er voor hen ook een plaats in de commissie is ingeruimd. We wensen de commissie vanaf deze plaats succes en veel sterkte toe voor hun moeilijke taak kwalitatief gunstig over. De grond is wel grof en hard, maar ze ligt toch wel regelmatig vlak. Misschien dat deze week hier en daar al eens een enkel perceel gezaaid zal worden, maar de grootste oppervlakte zal toch wel tegen half oktober aan de grond toevertrouwd worden. Onze weilanden leveren de laatste weken niet zoveel gras meer op. Via het op stalme|ken en het dan bij voe ren van allerlei voedermiddelen als krachtvoeder, droge pulp, hooi, stro, al ingekuilde maïs en voeraardappe- len komt het melkvee toch wel aan voldoende voer en blijft zo op pro- duktie. Het is echter wel zo dat de kosten daardoor voor de melk en het melkvee een flinke verhoging hebben ondergaan. verzuchten: 'het wordt te nat'. Afgezien van 'nat' of 'droog' halen we over het algemeen een goede kg.-opbrengst en een goed gevormde aardappel binnen. In meerdere ge vallen is sprake van een tekort aan opslagcapaciteit. Ook de suikerbieten blijken over het algemeen goede kg. opbrengsten te leveren. De resultaten van de eerste leveringen zijn ondertussen bekend. De forse vroege leveringspremies blijken echter nauwelijks voldoende om het tekort aan gehalte te com penseren. In sommige gevallen zelfs totaal onvoldoende. Met goede kg. opbrengsten zijn we er niet. We moeten het hebben van ki logram maal prijs. En juist de prijs van aardappel en biet, - althans voorlopig -. geven mij aanleiding een laatste variant te maken op het eer der genoemde kinderversje: 'Het regent, het regent, de oogst is mooi en nat, En de boeren, die vielen tenslotte toch nog pp hun gat'. Ik hoop voor U en voor mij, dat deze laatste variant voor de oogst 1982 niet toepasbaar zal blijken te zijn. Ook in ALTENA-BIESBOSCH is duidelijk merkbaar dat de zomer weer tot het verleden behoort. De meeste akkerbouwgewassen zijn reeds geoogst en is men druk bezig aan de laatste gewassen als aardap pels, suikerbieten en maïs. De neerslag die de laatste dagen viel is zeker zeer welkom geweest en dit zal het rooien van de laatste gewas sen zeer ten goede komen. Ook het klaarmaken van 't land be stemd voor inzaai van wintertarwe zal daarvan kunnen profiteren. Het jaar 1982 zal de geschiedenis in gaan als een jaar van optimale op brengsten van haast alle gewassen. Over de graanopbrengsten is al vol doende bekend; vele kilo's en goede prijzen. Conserven ook buitengewone op brengsten. Er wordt al gesproken van prinsessebonen van 15 16 ton per ha. Bij de suikerbieten ook al hetzelfde beeld. Voorzover al bekend is ver wacht men een zeer grote campagne en een grote suikeropbrengst. Of men met dit laatste als onderne mer zo blij moet zijn is nog een vraag. Men spreekt immers al weer over een suikeroverschot met een zeer slechte suikerprijs op de wereldmarkt. Het rooien van aardappelen gaat met dit weer buitengewoon goed en werkt dan ook plezierig. De prijs is nu niet bepaald om over naar huis te schrijven maar veel aardappelen worden toch opgesla gen en de prijs kan mogelijk later nog veel goedmaken. De Rijksbegroting, aangeboden door de minister van financiën op Prins jesdag, geeft in het algemeen een zeer somber beeld. In de Troonrede werd de landbouwer wel geprezen voor zijn grote bijdrage in de export van ons land. Deze waardering mag voor de ondernemer een stimulans zijn om door te blijven gaan. De zomertijd is weer voorbij de avonden worden weer verlengd. Zeer vele verenigingen en organisa ties beginnen zich voor te bereiden op het vergaderseizoen. Ik kreeg een dezer dagen een folder in de bus voor een cursus uitgaande van de plattelandsvrouwen Agrari sche Commissie SEV - ZLM - waar diverse onderwerpen zullen worden behandeld, omtrent de Coöperatieve gedachte' o.a. het onderwerp, de rol van de vrouw in de coöperatie. Mocht het zijn dat de rol van de vrouw in de Coöperaties een belang rijke rol gaan spelen, dan volgt mis schien ook nog wel eens een cursus, de rol van de man in de huishouding. Meer dan ooit zien we thans de belangstelling voor de verliezen in de landbouw toenemen. Zowel na tionaal als internationaal gunt men de boer haast geen tijd meer om te oogsten. Met brommers en auto's speurt men de polders af waar nog wat na te rapen is op het gebied van uien, aardappelen en bruine bonen. De hoorn des over- vloeds begint in ons lieve landje te tanen en dat is aan alles te merken. Ten tijde van de krisis in de derti ger jaren was het ook niet best, maar dat was nog maar centen werk vergeleken met nu waar het met duizenden gaat. We verlangen naar een nieuw kabinet, maar de offers welke we straks moeten brengen zullen nog veel groter zijn dan nu. Gelukkig, dat we een ge zonde landbouw hebben, maar het zal niet eenvoudig zijn om die landbouw ook voor de toekomst gezond te houden. "Wie geeft wat hij heeft, is waard dat hij leeft"; is een oud gezegde, maar ge kunt niet alles weggeven, want dan houdt men zelf niets meer over. Dat laatstgenoemde zullen ook de le den van de nieuwe volkstuinvere- niging wel ervaren. De vraag naar volkstuintjes wordt steeds groter en zo zien we, dat op dat gebied de geschiedenis zich herhaalt. Een oude kennis zit als part-time boer met 3 ha. bouwland vlak tegen de stad aan en de volkstuinvereniging heeft haar oog op dat stuk bouw land laten vallen. In de buurt van het Gooi schijnt meer dan twee kwartjes per vierkante meter aan pacht betaald te worden en dan kijk je daar weer anders tegenaan. Soms ligt het geld op straat, maar je moet het maar net zien liggen. Gelukkig heeft het wat geregend en precies op tijd om ideaal aard appels te rooien. Het gunstige ge volg was, dat de grond langer op de rooiketting bleef en zodoende de knollen beter beschermde. Het werk gaat vliegensvlug en voor die paar dagen kan men zelf geen aardappel-en bietenrooier meer aanschaffen. De loonwerker brengt indien nodig alle werktuigen mee en levert de aardappelen in de cel. Het grootste gepruts zien we niet bij het rooien op het land, maar wel bij het lossen in de cel. Eigenlijk moest men maar een halve dag rooien en een hele dag lossen. In die verhouding heeft onze voor lichter uitgerekend, dat het gros van de transportbanden te snel loopt. A.s. winter staat in "Kijk- en Praatbijeenkomsten in Zeeland" de aardappel centraal. We zullen dan voorgelicht worden hoe het wel moet- Nu we thans nog met de aardappeloogst bezig zijn, lijkt het ons verstandig om 's morgens tij dens het spreekuur telefonisch in lichtingen in te winnen aangaande de in gebruik zijnde transportban den. Met een biet kan men gooien, maar met een aardappel niet. Nu de aardappelopbrengsten zo hoog zijn, lijkt het er op, dat we met een geladen schip de grond in zullen gaan. Is die lading echter blauw, dan gaan we nog dieper. Buurman is echter nog steeds optimistisch voor wat betreft de afzet van de aardappelen. In zo'n droog jaar kan men niet overal tippen aan onze opbrengst en aan onze kwali teit. Over de grens hebben ze begin juli minder bladluizen gehad in de aardappelen dan wij en daarvoor weten we geen verklaring te geven. Plaatselijk heeft dat bij ons op brengst gekost, want die plekken gingen vroeger dood. Als je als boer op je rooiertje zit, dan zie je veel en eigenlijk zou je dat op moeten schrijven voor ons land bouwblad. Met het ingaan van de wintertijd is de klok een uur teruggezet. Wij zijn daar al aan gewend, maar onze haan blijft nog steeds 's morgens op zomertijd kraaien. Door zijn hennen wordt hem dit schijnbaar niet in dank afgenomen, want ze pikken hem het bloed uit zijn kam. Emancipatie kan toch hard zijn en jammer genoeg heeft onze haan geen politieke scholing gehad, want dan zou hij wel eerder water bij de wijn gedaan hebben. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 9