Wereldsuikerproduktie komt uit op 99 miljoen ton Overschot suikerbieten wordt verkocht als veevoer Kg-opbrengst van bijna alle akkerbouwprodukten in West-Brabant hoger Goes en Eindhoven krijgen mengvoeder mogelijk uit Werkendam Voorraden lopen op tot ca. 32 miljoen ton "Zoethoudertje" voor koeien 1,4 miljoen ton Uitzonderlijk IZAAK HAARTSEN WEER KAMPIOEN PLOEGEN W.Z. VLAANDEREN Het behoeft geen betoog, dat de overvloedige suikeropbrengsten een negatieve invloed op de recente prijsontwikkeling van suiker gehad hebben. Het verloop van de West-Europese bietenoogsten is meer dan gunstig, zodat men ondanks over het algemeen lagere arealen tot geweldige opbrengsten zal kunnen komen. Het V.K. met 13 k 1,4 miljoen ton springt er met deze rekordverwach- ting helemaal gunstig uit. Italië is de enige E.E.G. partner, waar de bietenoogst als gevolg van langdurige droogte lager dreigt uit te vallen. De produktieschatting van de E.E.G.-landen luidt: België Denemarken Duitsland Frankrijk (incl.D.O.M. Griekenland Ierland Italië Nederland V.K. 1.050.000 ton wit 500.000 3.000.000 5.200.000 280.000 100.000 1.300.000 1.100.000 1.350.000 13.960.000 ton wit Een en ander staat in een door LI- MAKO BV uitgebracht marktrap port over de suikerproduktie in de wereld. Aan dat rapport ontlenen wij voorts nog de volgende gegevens: De stand van zaken in Oost-Europa is, zoals gewoonlijk, moeilijk te beoor delen. In Polen staan de suikerbieten er niet goed voor, mede als gevolg van grote droogte. Wat Rusland be treft mag men ietwat betere bie tenoogst verwachten na de desas treuze campagne 1981/1982. Toch rekent men erop, dat het logis tieke euvel ook dit jaar weer zal tóe slaan, waardoor veel bieten niet of in slechte toestand de fabriek halen. Verder is het vandaag voor de Sov jets interessanter de bieten gedeelte lijk aan de veeboeren te leveren en zodoende de relatief dure importen van veevoedergrondstoffen terug te brengen. Ter remplacering is de import van goedkope witsuiker, die rechtstreeks in de konsumptie gebracht kan wor den, ekonomisch een aantrekkelijke propositie. De meeste riet-producerende landen verwachten, evenals de Europese bietenverbouwers, goede opbreng sten. Vooral India springt er na de kalamiteiten in 1980/1 zeer gunstig uit. In totaal mag men rekening houden met een suikerproduktie in de wereld van bijna 99 miljoen ton. Het verbruik stagneert in de zgn. "rijke" landen, maar de ruimte voor een sterke konsumptiegroei in de ontwikkelingslanden is naar onze mening zeker aanwezig. Het valt de laatste maanden reeds op, dat bepaalde importerende lan den een veelvoud van de normale behoeften op de huidige voor hen aantrekkelijke prijzen indekken. Het maandblad "Betteravier Fran cais" meldde onlangs, dat de kon sumptie in het Midden-Amerikaanse Costa Rica meer dan 57 kilo per hoofd per jaar bedraat, terwijl het verbruik in bijv. enkele Afrikaanse landen op nog geen kilo uitkomt. Kampuchea wordt zelfs met 0,6 kilo genoemd. De V.R. China behoort ook tot de grote potentiële afnemers van zowel ruw- als witsuiker, zeker zolang de wereldmarktprijzen op het huidige niveau zullen blijven. Konsumptie Al met al rekenen wij op een iets betere konsumptie, vergeleken met de ruim 90 miljoen ton, die bekende statistici aanhouden. Desondanks blijft het verschil produktie - kon sumptie beduidend, met als gevolg een verdere toename van de voorra den tot 31 k 33 miljoen ton, hetgeen neerkomt op ca. 36% van het wereldverbruik. Door de bank genomen geven voor raden van 25% van de totale kon sumptie een veilig gevoel en daar zitten we nu meer dan 10% boven. Tot nu toe zijn wij er in dit rapport vanuit gegaan, dat alle uitstekende verwachtingen inderdaad uitkomen. De kampagnes zijn evenwel pas van start gegaan en de weergoden kun nen na hun zonnige gaven, tot nu toe verdeeld, best eens op grovere weer typen overschakelen. Het duurt nog lang eer de laatste biet zijn sap heeft afgestaan. Het spreekt welhaast vanzelf, dat el ke producent de alsmaar dalende prijzen met lede ogen aanziet. Veel producenten werken dik onder kostprijs. Er zijn zelfs ongunstig ge legen producenten, die het equiva lent van de huidige prompte posities aan lokale vracht moeten betalen om tot f.o.b. te komen. Wij verwachten dan ook, dat het areaal in bepaalde produktielanden danig aangepast zal worden. In dit verband verwijzen wij naar Thailand, dat zulks al aange kondigd heeft. De hamvraag voor de eerstkomende weken wordt wel de planning van de telers en producen ten in de E.E.G. Gaat men wederom suiker "naar voren rollen"? Hoe denkt men over het areaal in 1983? Het is imperatief, dat het eventuele overbrengen van suiker hand in hand gaat met voldoende areaalver lagingen. Anders rolt men niet alleen de suiker, maar bovenal de proble men naar voren. Enfin, genoeg zaken, die de suiker markt in hun greep zullen houden. Zaken ook, die een gedemoraliseer de markt met belangrijke "short" posities wel eens op het verkeerde been kunnen aantreffen. Samenvattend zien wij voorlopig geen herstel van betekenis, al kun nen tijdelijke technische reakties uiterst scherp uitvallen. Wij zijn daarentegen wel van mening, dat de bodem in zicht is. Het baisse potentieel is te gering om daar nu nog via "short" posities van te profiteren; althans zeker voor hen, die rustig willen slapen. LIMAKO tel. 076 - 224071 De CSM en de Suiker Unie voe ren momenteel overleg om geza menlijk een overschot aan sui kerbieten in Nederland aan te bieden aan de vrije handel in pulp en veevoeder. Uit offertes die de Suiker Unie reeds heeft gedaan bij de fouragehandel is duidelijk geworden dat er van de zijde van zowel de handel als van de veehouderij belangstelling bestaat voor dit bietenoverschot. Bij de vrije handel zou de richt prijs voor dit nieuwe veevoer tus sen 80,— en 85,— per ton gaan liggen. Verwacht wordt dat CSM en de Suiker Unie nog deze week tot een definitieve beslissing komen over de verkoop van het overschot. nu uitziet gaan we over de 1 mil joen ton heen. Uitzonderlijk". De heer Buntsma verwacht dat er tijdens deze campagne tussen 170.000 en 190.000 ton C-suiker zal worden geproduceerd hetgeen omgerekend neerkomt op een te veel van 1,4 miljoen ton bieten. In principe zou een hoeveelheid bieten in deze orde van grootte in aanmerking komen voor verkoop aan de veehouderij, omdat ze verwerkt tot C-suiker minder op zou bregen. Om een ongewenste handel in deze bieten te voorko men zullen ze worden aangebo den in versneden vorm of ze zul- Enorme oogst suikerbieten Het teveel aan bieten in ons land is mede ontstaan door de uitzon derlijk goede opbrengst dit jaar. Voorlichter Buntsma van de Sui ker Unie: "De natuur heeft ons van de ene verbazing doen vallen in de andere. Vorig jaar was de oogst al goed maar we verwach ten dat het seizoen 1982 een ge middelde opbrengst zal geven van niet minder dan 59,2 ton per ha. Beide suikerindustriën heb ben een A en B quotum van totaal 860.000 ton suiker en zoals het er len geifierkt worden met een on schuldige kleurstof. Wanneer de beide suikerindus triën tot een akkoord komen dan mag worden verwacht dat de C- bieten niet naar de fabriek zullen worden gereden maar vanaf de* ontvangstplaatsen aan de handel zullen worden verkocht. Wel zul len ze eerst op de diverse ont vangstplaatsen gereinigd worden. Op die wijze wil men de trans portkosten tussen akkerbou wer/producent en veehouder/af nemer zo laag mogelijk houden. J. Wierenga Hieronder geven wij een overzicht van de opbrengstgegevens in het West-Brabantse akkerbouwgebied op basis van oogstramingen, ver strekt door het Konsulentschap voor Akkerbouw en Rundveehouderij te Zevenbergen. (Tot onze spijt kon het Konsulentschap in Goes ons soortgelijke gegevens niet verstrekken). koolzaad karwij vlas (ongerepeld) pootaardappelen groene erwten (droog) blauwmaanzaad wintertarwe zomertarwe zomergerst wintergerst haver oogst 1982 3.000 kg/ha 1.900 kg/ha 8.000 kg/ha 27.000 kg/ha 4.600 kg/ha 1.750 kg/ha 7.700 kg/ha 6.850 kg/ha 6.400 kg/ha 6.350 kg/ha 6.400 kg/ha oogst 1981 3.000 kg/ha 1.000 kg/ha 8.000 kg/ha 26.000 kg/ha 3.100 kg/ha 1.200 kg/ha 6.750 kg/ha 5.600 kg/ha 4.800 kg/ha 5.000 kg/ha 4.900 kg/ha meer dan in 711 900 kg/ha 1.000 kg/ha 1.500 kg/ha 550 kg/ha 950 kg/ha 1.250 kg/ha 1.600 kg/ha 1.350 kg/ha 1.500 kg/ha Uit bovenstaande opbrengsten blijkt dat alleen koolzaad en vlas in 1982 ongeveer dezelfde opbrengst hadden als in 1981. Alle andere gewassen hebben een beter resultaat te zien gegeven. Hier volgt de uitslag van de ploeg- wedstrijd om het kampioenschap van West Zeeuws-Vlaanderen ge houden op 18 sept. j.l. 1. Izaak Haartsen 252; 2. Theo Sa- lomé 248 pnt.; 3. Dirk van Hijfte 234 pnt.; 4. Peter Verhage 232 pnt.; 5. David Luteijn 225 pnt.; 6. Cees Cy- souw 221 pnt.; 7. Luc Plasschaert 220 pnt.; 8. Ludwig Maas 217 pnt.; 9. Wim Harteveld 215 pnt.; 10. Rudy Vermue 214 pnt.; 11. Antoine Uiter- wilgen 212 pnt.; 12. Rinus Kunst 209 pnt.; 13. Pierre Berckmoes 205 pnt. Izaak Haartsen won voor de 3e maal de ploegwedstrijd, wat hem 't recht geeft de wisselbeker in z'n bezit te houden. In Cebeco-scoop van september wordt door direkteur ir. G. van den Berg melding gemaakt van stappen die moeten leiden tot een zo doel matig mogelijk produktie- en afzetpatroon van mengvoeders binnen Cebeco Handelsraad. zullen zij op andere wijze in de be hoefte aan mengvoeder gaan voor zien. Mogelijk wordt hierbij ook de Cabro in Werkendam betrokken. Voor de afnemers van de mengvoe der in het Zuiden en Zuidwesten kan een en ander op de lange duur een gunstige zaak zijn. Zo konstateert van den Berg dat de afstand van het mengvoederproduce- rend bedrijf "Utrecht" te Utrecht naar met name Cebeco Zuidwest in Goes en de Z.O.N. te Eindhoven veel te groot is. Dit leidde tot indringende diskussies over kostenverdelings vraagstukken binnen de fa "Utrecht" en bedreigde zelfs het voortbestaan ervan. Na overleg is men tot het volgende koncept gekomen: Om te beginnen hebben Cavo Rijn streek en Koöperatie Midland tot een fusie besloten. De nieuwe kom- binatie - Cavo Rijnstreek-Midland genaamd - heeft nu een afzet van ongeveer 250.000 ton mengvoeder. Zij beschikt daartoe over de fabrie ken in Woerden en Stolwijk, maar zal tevens een meerderheid nemen in het aandelenkapitaal van een nieuw op te richten Cavo Midland BV, die de fabriek in Utrecht zal gaan ex ploiteren. Daarnaast zullen Betuco en Cebeco-Handelsraad in deze B.V. deelnemen. In een overgangsperiode zullen Cebeco-Zuidwest en de Z.O.N. nog veevoeder van "Utrecht" afnemen, maar in een later stadium Tijdens de laatste DLG-tentoonstelling werd door RA U een geheel nieuw sys teem van aankoppeling van een zaaimachine achter een aangedreven grondbe werkingswerktuig geïntroduceerd. Dit Rau Hydro-Pack systeem is voorzien van een hydraulische cylinder, waar mee de aangebouwde machine boven het grondbewerkingswerktuig wordt gehe ven, waarna de totale kombinatie middels de hefinrichting van de trekker wordt opgetild. Voor meer informatie hierover kunt u kontakt opnemen met G. W. van Driel van Dorsen, tel. 02503-17041.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 7