Samenstelling Grondkamer in het oog houden Handhaaf tot nu gevoerde zuivelbeleid K ORl FE WENKEN Boerenwerktang is weer terug 12e top-kaderkursus in Hedenesse Veehouderijcommissie Z.L.M.: Kommissie Grondgebruik Z.L.M.: Zelfkazers Grondkamer Goed ID Nederland heeft een eigen uitvinderscentrum Grotere marktaandeel in West-Duitsland van FENDT De kommissie grondgebruik van de Z.L.M. kwam op 14 september j.l. in Goes bijeen. Een groot aantal grondzaken kwam aan de orde. Van de in het kader van de Wet Agrarisch Grondverkeer door de ministerraad goedgekeurde ontwerpbesluiten met toetsingskriteria is tot nu toe alleen de persoonsgebondenheid aan de orde gesteld. De veehouderijcommissie van de Z.L.M. is bijeen geweest op 13 sep tember j.l. Er werd vergaderd bij de Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Brabant. Hierbij een kort ver slag van een aantal zaken die daar aan de orde zijn geweest. Naar aanleiding van een schrijven van de Hoofdafdeling Veehouderij van het Landbouwschap betreffende het functioneren van noodslacht- plaatsen konstateert de kommissie dat de huidige situatie in Zeeland gehandhaafd kan worden. Na in ventarisatie overweegt men in Noord— Brabant te komen tot en kele centrale noodslachtplaatsen. Als nadelen hiervan worden genoemd de hogere kosten en een moeilijker ver koop van het vlees, waarvoor een beperkte markt is. Verdere centrali satie moet in Zeeland uitgesloten wor cfen geacht. Met betrekking tot de zelfkazers is vernomen dat door Campina is be sloten voor de reeds bestaande zelf kazers de oude regeling te handha ven. De nieuwe zelfkazers vallen on der een andere regeling. Door de le denraadvergadering van Campina is een statutenwijziging goedgekeurd, die toestaat dat de leden worden vrijgesteld van levering van alle op het bedrijf geproduceerde melk. De door de Europese Kommissie vast gestelde hogere heffing voor de in voer van de graanvervanger tapioca heeft tot gevolg dat voor de intensie ve veehouderijbedrijven de voerkos ten zullen stijgen. Door deze verho ging midden in het seizoen ontstaan er ook bij de veevoederindustrie problemen. De Vereniging van Bedrijfshulp biedt een uitstekende uitkomst om te voorzien in zich voordoende gevallen van afwezigheid van de on dernemer op hét bedrijf. Geconstateerd wordt dat tot nu toe maar weinigen er toe kunnen komen zich bij deze vereniging aan te mel den, hetgeen door de kommissie wordt betreurd. In het bestuur van de Gezondheids dienst voor Dieren voor West- en Midden Nederland kan door de Z.L.M. en bestuurslid worden aan gewezen. Overeenkomstig gemaakte afspraken met de Zeeuwse VVB zal de Z.L.M. een roodvleesmester aan wijzen nadat de VVB een melkvee houder heeft aangewezen. De vee houderijcommissie kan zich stellen achter de kandidatuur van W.v.d. Zande te Nieuwerkerk. Voor de in het kader van de E.G.- maatregelen besteedbare 22 miljoen voor de kleine rundveehouder, is door het Landbouwschap een rege ling opgesteld die de instemming heeft van de Veehouderijcommissie. Subsidies zullen worden verstrekt op aangebrachte verbeteringen van de inrichting van het bedrijf. Details zijn nog niet bekend en zullen na derhand worden gepubliceerd. Wat de E.G.-medeverantwoorde- lijkheidsheffing betreft staat de kommissie op het standpunt dat me deverantwoordelijkheidsheffing niet zonder meer moet worden afgewe zen als het E.G.-markt- en prijsbe leid daardoor ondersteund kan wor den. Handhaving van het tot nog toe gevoerde zuivelbeleid is naar de me ning van de kommissie van levens belang voor de Nederlandse vee houderij. In de vleesmesterij biedt de afzet van stieren geen problemen. De prijzen zijn redelijk. De aankoop van kwali tatief goed uitgangsmateriaal stuit steeds meer op moeilijkheden. De heer dr. D Brus, directeur Ge zondheidsdienst voor Dieren in Noord-Brabant gaf een overzicht van de ontwikkelingen in deze pro vincie. In de loop der jaren is het aantal veehouderijbedrijven afgeno men,1 maar de veebezetting per be drijf is toegenomen. Bij de bestrijding van de verschillen de veeziekten vormt de tuberculose zijns inziens geen probleem. Deze is volledig in de hand te houden omdat er een grote besmettingsdruk nodig is voor het uitbreken ervan. Even tuele gevallen zijn via de slachtlijn te achterhalen. Abortus Bang geeft wel veel problemen. Pas na ongeveer een half jaar ontdekt men een geval en dan kan reeds verspreiding hebben plaatsgevonden, waarvan niet meer alle gevallen zijn te achterhalen. De meeste besmettingen komen voort uit importen. Vooral de grensstreek heeft hiermee te kampen. Zolang op E.G.-nivo de zaak niet gereguleerd is is er weinig kans van slagen de zaak onder controle te houden. Dit zal niet eenvoudig zijn omdat de nood zaak tot bestrijding niet overal als urgent wordt ervaren. De poging van de Veterinaire Dienst om te komen tot een varkenspestvrij Nederland is naar de mening van de heer Brus wat hoog gegrepen. Hoe wel er nauwelijks een betere enting bestaat dan tegen varkenspest, zijn er bepaalde bezwaren uit veterinair oogpunt en wegens exportbelangen. Aansluitend op de vergadering vindt een bezoek plaats aan de Gezond heidsdienst. De kommissie stelt zich op de hoogte van het funktioneren van de Gezondheidsdienst en de werkzaamheden van de dienst in Boxtel. Bij aanvaarding van de voorgestelde toetsingskriteria in het kader van de Wet Agrarisch Grondverkeer zal een wijziging van de Pachtwet volgen, die toetsing van pachtverkeer en de bredere funktie van de Grondkamer regelt. Door de kommissie wordt nog eens de verontrusting uitgesproken over de (evenwichtige) samenstelling van de Grondkamer, waarin in ver band met toetsing van natuur- en bosbouwgebieden ook deze sektoren vertegenwoordigd dienen te zijn, alsmede het feit dat de voorzitter of een der leden jurist dient te zijn. De Z.L.M. zal hier rekening mee moeten houden. Ook bestaat de indruk van een verminderde invloed van de standsorganisaties bij de benoeming van leden van de Grondkamer. Andere voorgestelde wijzigingen van de Pachtwet beogen o.a. het instituut Pacht voor de verpachters aantrek kelijker te maken door de overdracht op bepaalde punten te versoepelen. De kommissie is van mening dat ook faktoren als grondprijs en rente een rol spelen voor de eventuele beleg ger. De kommissie wenst nog eens de aandacht te vestigen op de onduide lijke gevolgen die de voorgestane wijziging van de Pachtwet met zich meebrengt, met name wat de pacht- beëindiging op 65-jarige leeftijd be treft. Wat betreft de beheers- en reser- vaatgebieden is de kommissie de mening toegedaan dat de landbouw in de praktijk nog vele problemen heeft. De belangstelling voor be heersovereenkomsten e.d. blijft ge ring. Vanuit Zeeland is gepleit om in de landinrichtingswet de administratie ve ruilverkaveling op te nemen. Ve len staan positief tegenover deze vorm van ruilverkaveling. Het opne men van deze administratieve ruil verkaveling in de wet ontmoet lan delijke bezwaren. De Wet Uitkering Wegen zal worden herzien, waarbij wordt voorgesteld dat de primaire wegen door het Rijk worden beheerd en sekundaire en tertiaire wegen door de provincie en de overige door de gemeente. De kommissie is van mening dat dit niet op problemen hoeft te stuiten. Het ontwerp Wet op de Waterhuis houding, beoogt een instrumenta rium te verschaffen in het belang van een samenhangend en doelmatig beleid en beheer met betrekking tot de waterhuishouding alsmede een instrumentarium te zijn met betrek king tot het kwaliteitsbeheer van het oppervlaktewater. De kommissie is van mening dat hierin weinig nega tieve punten zijn te vinden. AKKERBOUW EEN GOEDE UITGANGSSI- TUA TIE voor 10 ton wintertarwe per ha is; goed en diep ontwaterd land; goed doorwortelbare bouw- voor en een diep doorwortelbare ondergrond zonder storende la gen; een vlak, goed verkruimeld zaaibed; 200 a 250 regelmatig verdeeld staande planten, op een nauwe rijenafstand op een diepte van 2 a 3 cm gezaaid. DIEP ZAAIEN VAN WINTER tarwe geeft grotere risiko's ten aanzien van opkomst en uitwinte- ren. Een snelle kieming en begin- groei geeft krachtige, goed bewor- telde planten en daardoor meer weerstand en herstellend vermo gen bij opvriezen. Een regelmatige opkomst is ook een voorwaarde voor een gelijkmatig gewas. PLOEGEN OF KULTIVATEN voor wintertarwe? Wellicht herin nert U zich najaar 1981 nog wel. De problemen lagen meestal op gekultivaterd aardappelland. Ge ploegd land geeft absoluut meer waterberging dan gekultivaterd land. Gekultivaterd land blijft in het voorjaar ook langer koud en nat, hetgeen de voorjaarsontwik keling niet ten goede komt. Onder 35% afslibbaar mag hierover geen twijfel bestaan. BENT U OOK EEN V. V.D.-ER, een vroeg, vlak en iroogploeger? Dan zit U goed. Op alle kleigron den is het op wintervor ploegen de basis van elke zaaibedbereiding in het voorjaar. Alleen met een goed afgestelde ploeg kunt U kwali teitswerk leveren. ER IS EEN VLUGSCHRIFT over het afstellen van trekkerploe- gen. Hierin worden systematisch duidelijke richtlijnen gegeven die voor het afstellen van uw ploeg erg nuttig kunnen zijn. U kunt dit vlugschrift bij het Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Rund veehouderij of bij uw bedrijfsvoor- lichter gratis verkrijgen. Er staan een groot aantal bruik bare tips voor U in. Al te vaak wordt de waarde van goed ge ploegd land in de praktijk onder schat! VEEHOUDERIJ KWALITEIT IS NIET altijd van de buitenkant af te lezen. Laat daarom vooral uw graskuilen on derzoeken. Wanneer partijen tegen elkaar zijn ingekuild, ver dient het de voorkeur om deze kuilen per partij te bemonsteren. Voor kleine partijen is bemonste ring vaak te duur. Bel direkt de monsternemer, anders komt de uitslag te laat. KUIL VOERONDERZOEK is alleen zinvol wanneer er bij rant soenberekening ook mee gewerkt wordt. Deelname aan het koppe- lingsprojekt "Melkkontrole- Vee voeding" is hiervoor een goedkoop hulpmiddel. NU DE STALPERIODE WEER VOOR de deur staat, is het raadzaam om de melkkoeien nauwlettend op klauwgebreken te kontroleren en zonodig te behan delen. A Is de dieren voorgoed zijn opgestald, is dit moeilijker. De praktijk leert dat het bekappen veelal gebeurt als de melkproduk- tie daalt en vermagering optreedt. Hier geldt ook "Voorkomen is beter dan genezen Het nationale uitvinderscentrum, de Stichting Uitvinderscentrum Nederland ID-NL, heeft een we kelijks spreekuur ingesteld op donderdag. Mensen met ideeën en vindingen kunnen dan gratis advies inwin nen over diverse zaken die met het uitvinden te maken hebben. Onder andere: technische en kommerciële adviezen, nieuw- heidsonderzoek, oktrooien en li centies. Het Uitvinderscentrum Neder land is in 1980 opgericht om niet alleen uitvinders maar ook (klei ne) bedrijven te helpen bij het produktierijp maken van hun vin dingen. De vindingen worden in principe ondergebracht bij de Ne derlandse industrie. Voor haar aktiviteiten krijgt het centrum steun van het Ministerie van Ekonomische Zaken en de gemeente Rotterdam. Geïnteresseerden kunnen kontakt opnemen met de Stichting Uit vinderscentrum Nederland ID- NL, Mauritsweg 2, Rotterdam, tel. 010-136333. De Fa. Fendt Co. in Marktober- dorf/Allgau in West-Duitsland heeft op de West-Duitse markt de eerste plaats bereikt. In het le kwartaal van 1982 behaalde men een marktaandeel van 21,1%, waardoor Fendt nu op de eerste plaats staat. Vergeleken met 1981 is dat een toe name van 2,4%. De totale trekkermarkt liep in West- Duitsland met l'/2% terug. Jonge boeren en boerinnen in het zuidwesten, die minimaal MAS of een opleiding op vergelijkbaar niveau genoten hebben, die enige jaren praktisch op een bedrijf werkzaam geweest zijn en van mening zijn dat zij nu of in de toekomst mede een taak kunnen en willen vervullen in het vormgeven of mede leiding geven van "onze" landbouworganisaties, koöperaties of voor agrarische belangen in andere organen op willen komen, ontkomen niet aan de noodzaak zich daarin te bekwamen. De reeds sinds 1963 werkzame kom missie Top-kadervorming zuidwes ten organiseert deze winter de 12e Top-kaderkursus en geeft de daar voor in aanmerking komende jonge mensen uitdrukkelijk in overweging van deze voor het zuidwesten unieke mogelijkheid tot kadervorming ge bruik te maken. De kursus wordt gehouden in het oecumenisch Vormingscentrum "Hedenesse" te Cadzand, gedurende 3 weken: 3- 7 januari 1983 17-21 januari 1983 31 januari - 4 februari 1983 Geïnteresseerden worden verzocht deze data te reserveren. Zij kunnen zich voor nadere inlichtingen wen den tot het sekretariaat van de kur sus: Landbouwhuis, Grote Markt 28, 4461 AJ Goes, tel. 01100 - 21010. Een nadere aankondiging volgt. De boerenwerktang, ook wel punt- draadtang of hamerkoptang ge noemd, is weer terug. Vroeger was deze bijzondere tang voor vele boe ren een vertrouwd stuk gereedschap. Na enige tijd verdween deze oor spronkelijk uit Amerika afkomstige tang van de markt, totdat Weikoop dit handige gereedschap weer her ontdekte. De boeren werk tang heeft veel ge bruiksmogelijkheden. Het is in feite een alles-in-één-tang, die de hamer en nijptang vervangt. Men kan er krammen en spijkers mee in weide- palen slaan en er ook weer uit ver wijderen. Ook is draadspannen en draadknippen ermee mogelijk. Deze universele tang is voorzien van geïsoleerde handgrepen. De lengte is 265 mm. De boerenwerktang is voor de prijs van 29,90 inklusief BTW verkrijg baar bij de Welkoopwinkels van de landbouwcoöperaties.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 6