Verhuizing Landbouwschap rond KNLC kommentaar De miljoenennota 1983 Volg een kursus, in je eigen belang! Glastuinbouw Spreekuur ruilverkaveling Nijs- en Hooglandpolder fib Praktijk Nog meer agrarische musea Voorzitter Australian Wheat Board waarschuwt voor prijzenoorlog Jan was nu reeds enige jaren geleden van de M.L.S. gekomen. Hij had zijn diploma in zijn zak. Zijn cijferlijst viel niet tegen. Praktisch werken doet hij liever dan in die boeken neuzen. Nu hij enige jaren bezig is in de praktijk konstateert hij steeds weer hoeveel hij opgestoken heeft op school. Van een vriend heeft hij gehoord dat wanneer je ondernemer wilt worden, je toch zeker de kursus Ekonomische Vorming Toekomstige Ondernemer (EVTO) moet volgen. Trouwens zijn vader had het ook al eens gezegd: "Als die kursus in je omgeving is, volg hem dan". In het Landbouw blad heeft hij gelezen dat er êén kwam a.s. seizoen in Schoondijke' Breda en Gorkum. Hij woont in Zeeuws-Vlaanderen, dus hij gaf zich op bij de heer H.M. v.d. Weele, tel. 01103 - 1864, Goesestraatweg 32, 's Gravenpolder. (De direkteur van de MAS in Schoondijke zal het ook wel noteren, telefoon van de school is 01173 - 1313 en van de heer Salo mons, de direkteur 01170 - 1473; ook bij de S.E.V.-ers van de Z.L.M. bleek hij zich op te kunnen geven). Iedere jonge toekomstige boer moet iets weten over de ekonomie van het boeren, over de sociale de juridische en fiscale aspekten van de bedrijfso vername, over de financiering, over de vermogensvorming, over inko mensmogelijkheden van bedrijven, over welke verzekeringen nodig zijn enz. enz. Weetje wat ook zo aardig is bij deze kursus: Er wordt veel tijd gestoken in bedrijfsbezoeken. Je hoort dan van de boer zelf hoe hij het doet. Hij vertelt ook van zijn fouten. De kursus is echt niet theoretisch, maar sterk op de praktijk gericht. Het werkstuk datje moet maken (het eigen bedrijf overnemen) is mooi. Daar leer je veel van! Wat zegje nu. Je was van plan je op te geven, maar je vergat het nog, helemaal niet erg. Maar pak dan nu de telefoon even en bel. Doe het nu! J. Markusse Naar aanleiding van het artikel "Restanten van ons agrarisch verle den in Nederlandse musea" in het Land- en Tuinbouwblad van de Z.L.M. d.d. vrijdag 9 juli j.l., zou ik gaarne een aanvulling willen geven: In mijn woonplaats Helmond is eni ge jaren geleden het "Jan Visser museum" geopend; speciaal gericht op (oude) landbouwwerktuigen. Ter oriëntatie: Jan Visser was ie mand die zich met hart en ziel heeft ingezet voor het behoud van flora en fauna in deze omgeving. Aan hem is het bestaan te danken van een prachtig hertenkamp (en het zijn echt niet alleen herten!) aan de "Warande" te Helmond. Met vriendelijke groeten, J.N. Rijniers, Mozartlaan 14 5707 RL Helmond. Het bestuur van het Landbouwschap heeft op woensdag 1 september de besluitvorming afgerond over de verplaatsimg van het landelijk sekre- tariaat naar een nieuw aangekocht kantorenkompiex aan het Prinse- vinkenpark in Den Haag. Gezien de zakelijke belangen die in het geding zijn gebeurde dat in een besloten bijeenkomst voorafgaand aan de normale openbare bestuursvergadering. Het bestuur van het Landbouwschap machtigde op 12 mei j.l. het dagelijks bestuur om het voormalige kantoorgebouw van het Bedrijfs pensioenfonds voor de metaalnijverheid aan te kopen en een koper te zoeken voor het bestaande komplex aan de Raamweg. Met de trans- aktie is, inklusief een nog noodzakelijke verbouwing, in totaal 10 tot 12 miljoen gemoeid. De financiële konsequenties zullen, nadat alles gereed is, neerkomen op een verhoging van de algemene heffing van het Landbouwschap met maximaal 5 procent. De voorzitter van de Australian Wheat Board, Sir Leslie Price, heeft ervoor gewaarschuwd dat de wereld- tarwemarkt te lijden zou kunnen krijgen van een prijzenoorlog tussen de grote graanexporterende landen. Op de jaarvergadering van de Queensland Graingrowers Associa tion zei Leslie dat de strijd zal plaatsvinden tussen de EEG, dat zijn export zwaar gesubsidieerd, en de Verenigde Staten, dat de last draagt van enorme graanvoorraden. Volgens Sir Leslie zouden alle graanexporteurs lange tijd de gevol gen ondervinden van een prijze noorlog. Hij zag de EEG exportsub sidies als de belangrijkste schuldige. De AWB-voorzitter zei in zijn toe spraak dat de enige manier om een zodanige ontwikkeling te vermijden is te trachten d.m.v. overleg een voor alle partijen aanvaardbare oplossing te vinden. "Als we dat niet doen of als het overleg mislukt dan staan we voor de grootste prijzenoorlog die u ooit heeft gezien", aldus Sir Leslie. Hij was van mening dat de huidige overschotten die boven de wereld markt hangen uiteindelijk zullen verdwijnen, zoals dat in het verleden ook is gebeurd. "Ik dring er daarom bij de VS op aan niet te hard van stapel te lopen: de komende 12 maanden, hoe onrustig ook, zullen we ook wel doorkomen", aldus de AWB-voorzitter. (Financial Times) Terwijl binnen de glastuinbouwsector zeer veel bedrijven in acuut levens gevaar verkeren en voor vele anderen het inkomensperspectief uiterst som ber is, verschijnen er toch vrij veel po sitieve rapporten over de toekomst van de sector als geheel, logisch dat binnen de sector daardoor verwarring en on rust toenemen en dat daar om een duidelijk beleid wordt gevraagd. Binnen Europa neemt de Nederlandse glastuinbouw door een combinatie van vakmanschap, concentratie van teelt en afzet en op de praktijk gericht on derzoek en voorlichting een sterke positie in. Dat er niettemin veel be drijven in financiële moeilijkheden verkeren, komt door een samenbun deling van tegenvallende ontwikke lingen. Enerzijds zijn er de forse ener gieprijsstijging, anderzijds de hoge rente en vooral de door sociale lasten opgedreven loonpost, terwijl anders- zijds de prijsvorming nu al twee jaar, vooral in de sierteeltsector, bitter tegenvalt. Dit heeft er toe geleid dat vooral be drijven die met zeer veel vreemd ver mogen zijn gefinancierd of waar de technische resultaten achterblijven, in de problemen zijn gekomen. De op lossing voor die problemen kan alleen via een pakket beleidsmaatregelen gevonden worden. In de eerste plaats is daar het oplos baar maken van de financieringspro blemen, zodat mede in het kader van het sectorbeleid de op energiebespa- ring gerichte investeringen kunnen De minister van Financiën heeft op Prinsjesdag de begroting 1983, beter bekend als de miljoenennota, ingediend. In het voorwoord wordt gelijk reeds aangegeven wat de teneur van de nota is, n.l.: "Bij de opstelling van de begroting heeft het kabinet een groot aantal diep ingrijpende beslissingen moeten nemen om de welhaast explosieve groei van het financieringstekort te beteugelen. De voor 1983 voorge stelde maatregelen zullen door velen als uiterst pijnlijk worden erva ren". Zoals hiermee wordt aangegeven heeft het kabinet diverse maatrege len voorbereid om te komen tot een besparing van circa 13 miljard. Deze besparingen worden ondermeer ge vonden in het korten resp. bevriezen van de ambtenarensalarissen en die van de trendvolgers tot een bedrag van bijna 3 miljard; voorts bevrie zing van sociale uitkeringen en kin derbijslagen 2.7 miljard; specifieke maatregelen gezondheidszorg 1 mil jard etc. Ondanks de toch omvangrijke om buigingen blijft er nog een tekort over van ruim 31 miljard. Voorwaar geen kleinigheid. Dit tekort is mede zo omvangrijk omdat de in voor gaande jaren voorgenomen bespa ringen niet in volle omvang zijn ge realiseerd. Dit onder druk van onze volksvertegenwoordigers die steeds bepaalde kategoriën willen sparen, maar daarmee wel 's lands financiën steeds verder in de war brengen. Ik ben daarom benieuwd wat ons pari lement per saldo van de voorgeno men ombuigingen 1983 ad 13 mil jard intakt laat. Het sparen van zowel de kool als de geit is niet mogelijk. Laat men toch alstublieft bedenken dat de koek reeds lang op is en daardoor niet op nieuw verdeeld kan worden. Met betrekking tot het belastingbe leid wordt in het vooruitzicht gesteld om te komen tot een verhoging van de voorraadaftrek en van de vermo gensaftrek. Tevens zal de bestaande - tijdelijke - zelfstandigenaftrek per manent worden gemaakt. Deze maatregelen betekenen een lastenverlichting voor het bedrijfs leven. Daar tegenover staat dat voor het tekort tot een bedrag van 1600 miljoen belastingmaatregelen geno men moeten worden. Welke deze zijn is op dit moment nog niet be kend, doch de voorstellen daartoe zullen zo spoedig mogelijk worden ingediend, opdat de maatregelen met ingang van 1 januari 1983 in werking zullen kunnen treden. De uitvoering van alle voorgestelde maatregelen is echter zeer onwis, omdat de miljoenennota is ingediend door een demissionair kabinet» Het zal voor een groot deel afhangen van de signatuur van de toekomstige re gering. Ik hoop daarom met U dat spoedig een formateur kan worden benoemd, die snel een nieuwe regering tot stand weet te brengen. En dan het liefst een regering die, met steun van het parlement, zijn tanden durft te laten zien bij het recht zetten van vele zaken. Veerbeek. worden uitgevoerd. Het belangrijk verbeterde, gecombineerde instrumen tarium van borgstellingsfonds en rijksgroepsregeling zelfstandigen moet daartoe maximaal benut worden. Hiermee praktisch aan de gang gaan zal mijns inziens voor de sector meer mogelijkheden blijken te bieden dan een noodfonds. Verreweg de grootste problemen heb ben bedrijven die ook zonder investe ringen hun verplichtingen al niet kunnen nakomen. Voor perspectief volle bedrijven moet het mogelijk zijn op korte termijn tot afspraken omtrent enige doorschuiving van verplichtin gen te komen. Daarbij is het wel van belang dat de ondernemer niet tot het allerlaatste moment wacht. Voor een aantal bedrijven zal beëindiging de beste oplossing zijn. Daarom blijven wij streven naar verdere verbetering van de bestaande beëindigings- en glasafbraakregeling. Een tussenop lossing biedt voor sommige bedrijven mogelijk de partiële afbraak. Wij doen er dan ook alles aan om de minister op korte termijn tot een positief besluit in deze te brengen. Wat de energekosten betreft blijft een verdere verlaging van de dertigduizend m3-grens gewenst. Wel moeten we beseffen dat dit maar beperkt soelaas biedt. Voor de komende winter is het mijns inziens van nog groter belang, dat de teler er van uit kan gaan niet met gasafsluiting gedurende hel stookseizoen geconfronteerd worden. Tenslotte wordt uiteindelijk de prijs vorming van doorslaggevende beteke nis als het gaat om de toekomst. Daartoe zullen we met alle kracht moeten blijven streven naar een EG- beleid wat marktverstorende import vanuit Derde Landen voorkomt. Overigens zullen we ook als geza menlijke afzetorganisaties in vooral de bloemisterijsector op dat punt een terughoudend beleid moeten gaan voeren. Tenslotte zullen we moeten waken voor een verdere over-investering in ons afzetapparaat nu wel duidelijk is dat voor de totale sector de groei er uit is. Ik ben van mening dat de mogelijk heden die nu op tafel liggen een max imaal aantal bedrijven kunnen helpen te overleven. Waar het op aan komt is dat we als bedrijfsleven, als banken en als overheid nu bereid zijn snel en met realiteitszin aan de slag te gaan. LUTEIJN Met de voorbereiding van de ruilver kaveling Nijs- en Hooglandpolder is een aanvang gemaakt. De installatie van de Voorberei dingskommissie heeft plaatsgevon den op 30 maart 1982. De samenstelling is als volgt: Voorzitter, K.J.A. Baron Collót- d'Escury - Kloosterzande; Lid, E. Bun - Ossenisse; Lid, A. de Bruycker - Ossenisse; Lid, P.C. Perdaen - Ossenisse; Lid, J.C. de Theije - Walsoorden; Adviserend lid, M. Somers - Kloos terzande; Adviserend lid, J. Truynen - Osse nisse. Het ligt in de bedoeling dat in het najaar van 1982 een algemene voor lichtingsvergadering zal worden ge houden. Om een ieder in de gelegenheid te stellen zich te laten informeren of adviseren over zaken die de ruilver kaveling betreffen, zal vanaf oktober 1982 iedere eerste maandag van de maand tussen 9 en 12 uur een spreekuur worden gehouden. Deze gelegenheid zal worden gege ven in "Hof ter Nesse", Kipstraat 12 te Ossenisse. Telefonisch bereikbaar (01148-2291). 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 3