Rooidemonstratie viakvelds geteelde witlofwortelen Prijs appelen brengt kosten niet eens op! Zeer groot aanbod appelen maakt teelt niet- lonend Minder steun voor boeren in VS leidt tot prijsverhogingen Prê-interventie Ramingen Tot nu toe 81% klasse I bij export Kontainerteelt in opkomst Veel belangstelling voor Vakbeurs Tuinbranche De afgelopen jaren is de belangstelling voor de vlakveldsteelt van witlofwortelen flink toegenomen. Dit teeltsysteem heeft namelijk een aantal voordelen boven de teelt van witlofwortelen op ruggen. Bij de vlakveldsteelt is de opkomst meer zeker. Bovendien kan men een hoger aantal wortels per hektare telen. Ook is zo een meer uniforme wortel van een gunstige maat te krijgen. Een nadeel van vlakveldsteelt op zware grond is, dat de wortels niet zo gemakkelijk gerooid kunnen worden. Een bedrijf in Nederland ontwikkel de in de loop der jaren een rooier, die viakvelds geteelde wortelen goed kan rooien. Een dergelijke rooier is om ekonomische redenen maar op enkele bedrijven te gebruiken. In België waren er toen een aantal merken vlakveldstrooiers die echter voor de Nederlandse omstan digheden niet voldeden. Het witlof werd daarom op ruggen gezaaid, zodat het rooien zonder al teveel problemen en vrij goedkoop met aangepaste aardappelrooiers kon gebeuren. De laatste jaren is men meer belang gaan hechten aan de teeltvoordelen van de vlakvelds teelt. Bovendien, en waarschijnlijk hierdoor, heeft zich een sterke ver betering voorgedaan van de vlak veldsrooiers. Door het toepassen van zeefkettin- gen met vierkante mazen, een in voersysteem met doorvoerrollen en andere reinigingssystemen, werd de reiniging van de wortels verbeterd. Deze techniek is stukje bij beetje op de kleinere rooiers toegepast. Door de betere reiniging en het fabriceren van tweerijige rooiers werd de kapa- citeit opgevoerd. Hierdoor werden de vlakveldsrooiers ook voor Neder landse omstandigheden meer ge schikt. Om te laten zien wat vlakveldsrooi ers kunnen presteren is er een de monstratie georganiseerd. Deze de monstratie zal worden gehouden op voor witlof vrij zware grond. De grondslag varieert op het demon stratieperceel van 20% tot 30% af- slibbaar. Er zal worden gerooid met verschillende rooisystemen en ver Het invoersysteem met reinigingsro- tors wordt bij het vlakveldsrooien bij na algemeen toegepast. Een zelfrijdende witlofwortelrooier, speciaal voor dit doel gebouwd. schillende typen machines. Er zullen zowel grote machines voor loonwerk gedemonstreerd worden als kleine machines voor de individuele teler. Het demonstratieperceel is gelegen achter de woning van de heer G. Ja cobs, Provinciale weg 4, Oude Ton- ge, Goeree-Overflakkee. Komende vanaf Rotterdam of uit West-Bra bant, gaat men op het Hellegatsplein richting "Vlissingen, Zierikzee". Het demonstratieperceel ligt dan 4 km vóór Oude Tonge, rechts van de weg. Komende vanuit Zeeland gaat men richting "Rotterdam". Het demon stratieperceel ligt dan 4 km nè Oude Tonge, links van de weg. De richting is met borden aangegeven. Als de omstandigheden op 8 oktober te slecht zouden zijn, dan wordt de demonstratie uitgesteld tot dinsdag 12 oktober. Is dit het geval, dan wordt dit ingesproken op een telefoonband op telefoonnummer 01100-15335 en zal het via de radio bekend worden gemaakt tijdens de "berichten voor land- en tuinbouw" om 6.40 en/of 12.26 uur. Namens de voorbereidingskommis sie, J.G. Groen Konsulentschap voor de Tuinbouw "Zuid-West Nederland" te Goes Appelen worden in ons land af gezet tegen prijzen die dubbeltjes per kg liggen onder de kostprijs. Het ziet er dan ook naar uit dat het goede oogstjaar 1981 een ver volg krijgt in een matig tot slecht 1982. Voorzover het de financiële uitkomsten betreft. Hiervoor zijn volgens de heer M. Goud, voorzitter van de tuin- bouwcommissie van de ZLM twee hoofdoorzaken aan te wij zen: de oogst in kilo's is dit sei zoen groot: niet alleen in ons land, ook in de partnerlanden is ze overvloedig. Bovendien vindt de aanvoer op de veilingen stootsgewijze plaats als gevolg van de fraaie zomer die het fruit in snel tempo plukrijp heeft ge maakt. Ondanks het feit dat de prijs lang niet kostendekkend is, komt het voorzover de heer Goud weet, in ons gebied toch niet voor dat de oogst daarom maar niet geplukt wordt. "In het algemeen, zo stelt Goud, heeft geen enkel appelras het tot nu toe goed gedaan op de markt. Zo rijpte de Cox versneld af met gevolg een snelle ruiming en onder de maat blijvende prij zen. Ook de prijzen van de James Grieve, de Odin en de latere oogst van Benoni konden niet aan de verwachtingen beantwoorden. Zelfs van de prijs van het nieuwe ras Elstar kan bepaald niet wor den gezegd: dat is het". Overigens moet de aanvoer van de meeste nieuwe rassen nog plaatsvinden. Dat is dus nog af wachten. Als gevolg van de slechte prijzen hebben veel telers zich inmiddels opgegeven voor de pré-interven tie, hetgeen betekent dat een deel van hun appeloogst tegen een vergoeding vernietigd wordt Daardoor hoopt men de markt te ontlasten en de prijs voor het wel aangevoerde fruit een opdruk kend effekt mee te geven. Goud: "Op zich is deze interventie goed, want anders zou er een nog veel slechtere situatie ontstaan, maar in het kader van de totale voed selvoorziening is een dergelijke maatregel natuurlijk schrijnend. Er is gewoon geen andere moge lijkheid". J. Wierenga Bij de slechte prijzen van de appelen geeft de uitstekende kwaliteit van het fruit de telers in ieder geval nog enige voldoening. Hier overigens de oogst van peren waarvan de prijs wel redelijk is. Aan het eind van het seizoen '81/82 waren de appelen duur. Het uitstralingseffect daarvan op de nieuwe oogst heeft echter maar zeer kort geduurd. Alras gingen de prijzen in sneltreinvaart naar beneden en we hebben nu weer te maken met een voor de teler niet- lonend prijspeil. Het aanbod van appelen in Europa is weer te groot. Niet zozeer in Noordwest-Europa maar met name in Noord-Italië, Zuidwest-Frank rijk en Zuid-Duitsland spreekt men van record-oogsten. Gevreesd moet worden dat we aan het begin staan van al weer een seizoen met te lage prijzen en veel interventie-noodzaak. Een lichtpuntje voor Nederland is dat na een redelijk seizoen ('80/81) en een althans als men als bedrijf een redelijke oogst had goed sei zoen ('81/82) de verjonging van het areaal snel weer ter hand is geno men. Ruim de helft van de aanplant van de afgelopen jaren bestaat uit nieuwe rassen. En vooral op deze rassen heeft fruittelend Nederland ,z'n hoop gevestigd voor de toekomst. Alom is er al gewag gemaakt van het feit dat de Europese appeloogst dit jaar erg groot is. Over de exacte om vang van de oogst lopen de menin gen echter wel uiteen. De Europese Commissie is, bij het nemen van de beslissing of er dit seizoen al of niet pre-interventie kan plaatsvinden, uitgegaan van een oogst van 7,36 min ton. Dezerzijds komen we na optel ling van de meest recente officiële oogstramingen van de diverse lan den op een totale EEG-appeloogst van 7,46 min ton, tegen 5,00 min ton vorig jaar en 7,23 min ton in 1980. Begin augustus kwam de bekende oogstramer dr Winter op een (brüto) oogst van 7,76 min ton. De oogst van de niet-commerciële teelt in West- Duitsland is zeer groot, zoals het er nu naar uitziet zelfë van recordomvang. De oogst van de be roepsmatig bedreven teelt is wel groot maar blijft achter bij die van '78 en '79. De grote omvang van de zgn. "Übri- ger Anbau" zal betekenen dat er tot de jaarwisseling zo lang wordt dit fruit bewaard weinig ruimte is op de Westduitse markt zowel voor het eigen beroepsmatig geteelde produkt als voor import. Ook de beide andere grootprodu centen in de EEG, Italië en Frank rijk, hebben een appeloogst van meer dan normale omvang. Dat de kwaliteit van de appelen dit jaar goed is, vindt z'n zichtbare be wijs in het percentage klasse I dat het KCB bij de export geregistreerd heeft. Van de export bestemd voor de verse markt bestond dit seizoen tot 11 september jl. 81% uit klasse I tegen 39% vorig jaar en 33% in 1980. Overigens is de Nederlandse export de eerste weken van het seizoen wel achtergebleven bij die in de twee voorgaande. Er kon tot 11 september jl. 3900 ton worden uitgevoerd tegen 4200 ton vorig seizoen en 4800 ton in 1980. Vroeg in het seizoen gaat meer dan later het overgrote deel naar West-Duitsland. Aan dat land werd wel iets meer geleverd dan vorig jaar maar minder dan in 1980. België nam na vorig seizoen in de eerste weken 1300 ton te hebben afgeno men nu evenals in 1980 weer slechts een paar honderd ton op. Wat betreft het rassenassortiment is het opvallend dat er zo vroeg in het seizoen al bijna evenveel Goudrei- netten als James Grieve zijn geëx porteerd. MARKT-INFO PGF Ing. J. C. Boon Het systeem van de kontainerteelt is op het ogenblik sterk in opkomst. In principe is het mogelijk om op elk gewenst moment tot aanplant van gewassen in de tuin over te gaan. De wortels van de planten worden n.l. in een zak of ander omhulsel - gevuld met aarde - gekweekt. Voordeel daarvan is dat de voedingsstoffen heel gekoncentreerd aan de betref fende plant ten goede komen. Er hoeft niet langer een groot stuk grond te worden bemest. Een ander groot voordeel is dat de wortel niet beschadigt omdat de plant in een omhulsel wordt vervoerd. Bij plan ten uit de volle grond kan dit vervoer in feite alleen in de rustperiode, bui ten het bloeiseizoen, plaatsvinden. De jongste bezuinigingen die in het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den zijn aangenomen betekenen een ingrijpende verandering in de land bouwsteunprogramma's. De subsidie voor melk die volgend jaar het binnenlands verbruik moet dekken plus een overschot van 5 mrd lbs is vastgesteld op 13,10 per cwt. De subsidie voor de melkproduktie die daar bovenuit gaat zal worden vast gesteld door een nationale zuivel- raad van 16 leden, die worden be noemd door de president met in stemming van de Senaat. Eerder was de subsidie voor volgend jaar vastgesteld op 13,25 oplopend tot 14,60 in 1985. De andere bezuinigingen worden gevonden in beperking van de buf fervoorraden van tarwe, rijst, katoen en voedingsgranen, vooral maisS-Zo Het gaat goed met de VTB, de inter nationale vakbeurs voor de tuin branche die voor het eerst in de RAI wordt gehouden. Maar liefst 82 ex posanten hebben ingeschreven of een optie op standruimte genomen. Onderhandelingen over een Engelse landeninzending zijn in een verge vorderd stadium. Aan deze inzen ding neemt een twintigtal firma's deel. De VTB wordt gehouden van verplicht de nieuwe wet de tarwe- producenten niet 15%, zoals in 1982, maar 25% van hun areaal niet te be planten, willen zij voor een prijssub- sidie in aanmerking komen. Produ centen van mais en andere voe dingsgranen en van rijst en katoen moeten 20% van hun land braak la ten liggen. Als stimulans voor de boeren om hierin mee te doen komen zij in aanmerking voor een vooruitbeta ling voor elke bushel die zouden hebben voortgebracht op 10% van hun totale areaal. Dat betekent een verhoging van de uitgaven voor prijssteun met 313 min in 1983, maar er is een bezuinigin van 257 min te verwachten in deze betalingen in 1984 en 1985 ais gevolg van de ho gere prijzen, die weer het gevolg zijn van de areaalbeperking. (Financieel Dagblad) maandag 17 tot en met donderdag 20 januari 1983. Er wordt heel wat afgetuinierd in Nederland. Het aantal tuinen steeg van 2,98 miljoen in 1974 naar 3,45 miljoen in 1981. Dat betekent dat ruim 70 procent van de gezinnen een tuin bezit. De tuinbranche merkt weinig van de ongunstige konjunk- tuur. De omzet van dit voorjaar was 18 procent hoger dan die van voor jaar 1981. In 1980 kochten 23 procent van de Nederlandse huishoudens sa men voor ruim 42 miljoen gulden aan boomkwekerij-produkten. En ook met de verkoop van bloembollen gaat het goed.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 17