Samenwonen - samen afspraken maken Begroten en ombuigen Moet u erven? KNLC kommentaar Aantal langdurig werkloze "Wageningers' verdubbeld Landbouwbegroting In de huidige maatschappij komt het samenwonen veelvuldig voor. Men wil samen leven; getrouwd of niet getrouwd. Dat velen hiervan niet ALLE konsekwenties overzien blijkt te vaak in de praktijk. Als je trouwt, zijn er gelijk een aantal zakelijke kanten van de relatie gere geld. Als je gaat samenwonen, moet je dat zelf doen. Maak je geen afspraken met elkaar, dan kun je later voor veel onverwachte en onbe doelde problemen komen te staan, bijv. als de relatie eindigt door overlijden of uit elkaar gaan. Wat moetje regelen? Kosten van de gemeenschappe lijke huishouding Elk de helft of in verhouding tot ieders inkomen? Soms is er één inkomen of één samen verdiend inkomen, zoals op een z.g. gezinsbedrijf. In een kontrakt kun je je, t.o.v. elkaar, verplichten een bijdrage te leve ren aan het levensonderhoud van de ander. Daarbij kun je laten vastleggen dat deze morele ver plichting ophoudt te bestaan als de relatie eindigt. Een gemeen schappelijke bankrekening voor alle huishoudelijke uitgaven kan veel duidelijkheid geven. Vermogen Het is belangrijk dat allebei we ten wat van wie is (privé-bezit) en watje samen bezit. De kosten van het gezamenlijke bezit zoals rente en aflossing zullen onderling ver deeld moeten worden. Probeer samen een verdeling af te spre ken, waarbij je rekening kunt houden met belastingaftrek. Einde van de samenwoning a. door overlijden. Voor de gezamenlijke bezit tingen kun je een verblijvings- beding in het kontrakt opne men. Dat betekent dat de langstlevende partner de ge zamenlijke bezittingen om niet krijgt toebedeeld. Als al lebei gelijke levenskansen hebben, is er geen sprake van bevoordeling. Voor de privé- bezittingen zal een overne- mingsbeding nodig zijn. De gene die achterblijft, kan de privé-bezittingen van de an der tegen een vastgestelde prijs overnemen. Om dit in de toekomst eventueel te kunnen betalen, is het mogelijk een risikoverzekering op het leven van je partner af te sluiten. Als je samenwoont, is het heel belangrijk om een testament op te maken. Gebeurt dit niet dan erven ouders en broers/zusters van de overle dene en krijgt de partner niets (er is immers geen "wette lijke" relatie). Als je niet wilt dat je partner onverzorgd achterblijft, kun je dit in een testament regelen. Toch blijven ouders recht houden op hun legitieme por tie (d.w.z. ze kunnen niet he lemaal onterfd worden). b. door uit elkaar te gaan. Voor de gezamenlijke bezit tingen kan een overnemings- beding worden opgenomen. Dus tegen inbreng van de waarde kan een van beiden de goederen overnemen bijv. huis, auto. Ieder houdt na tuurlijk de eigen privé-bezit tingen. De morele verplich ting om elkaar te verzorgen vervalt. Verschil van mening Als je het niet met elkaar eens kunt worden over de uitleg van de bepalingen in het kontrakt kun je dit voorleggen aan bijv. de nota ris. Andere zaken die voor samenwoners belangrijk zijn: Kinderen Kinderen, die buiten een wette lijk huwelijk zijn geboren, krijgen meestal de naam van de moeder. De vader kan het erkennen. Dat betekent dat het kind dan de achternaam en nationaliteit van de vader krijgt. Ook heeft het kind dan recht op een bijdrage in het levensonderhoud en op een deel van de nalatenschap van de vader. De moeder moet schrifte lijke toestemming voor de erken ning geven. Erkenning kan niet meer ongedaan worden gemaakt. Tijdens de zwangerschap kan de vader het kind al erkennen. Successierecht Dat is de belasting die je moet betalen als je een erfenis ont vangt. Sinds 1981 is dit voor sa menwoners gunstiger geworden, maar niet gelijkgesteld aan ge huwden. Als je minstens 5 jaar samenwoont en je erft van je partner, dan is de vrijstelling 105.300,- De vrijstelling voor gehuwden is 368.550,— Als je nog niet zo lang samenwoont, is de vrijstelling kleiner. Bij een grotere erfenis moet dus succes sierecht worden betaald; hoeveel hangt af van de erfenis. Voor de wet maakt het dan verschil of de samenwoners familie van elkaar zijn of niet. Belastingen Voor de belastingdienst maakt het niet uit of je als ongehuwde wel of niet samenwoont. Dat be tekent dat voor het bepalen van de belastingvrije som, de vermo gensvrijstelling, de aftrek van giften en buitengewone lasten, de huurwaarde eigen woning enz. enz. samenwoners altijd onge- huwden zijn. Verlieskompensatie verrekening van positieve en negatieve inkomsten) zoals dat tussen gehuwden mogelijk is, kan door samenwoners dan ook niet worden toegepast. Sociale verzekeringen Ook voor de sociale verzekering zijn samenwoners ongehuwden. Dit geldt voor het betalen van premie maar ook voor de rechten op uitkering. Voor de Bijstands wet zijn samenwoners op veel punten wel gelijkgesteld met ge huwden; men spreekt dan van ekonomische eenheid. Het bete kent dat met het verlenen van bijstand rekening wordt gehou den met het inkomen van je partner. In de wet is veel geregeld o.a. rond het huwelijk. Samenwonen is (oog) niet in de wet opgenomen. Het is daarom belangrijk dat zij, die willen samenleven zonder te trouwen, zelf afspraken maken en deze op papier zetten. Het beste is om samen, in overleg met een notaris, een kontrakt op te stellen. Een samenlevingskon- trakt is een wederkerig kontrakt. Een kontrakt dat door de notaris is op gesteld, is in principe rechtsgeldig en naleving kan door de rechter even tueel worden afgedwongen. Door kontakt met de notaris op te nemen, is meer persoonlijke infor matie en overleg mogelijk. Ook hij kan natuurlijk helpen bij het opstel len van je eigen kontrakt. Truke Zeinstra Na alles wat reeds was uitgelekt, kon de Rijksbegroting 1983 eigenlijk nog maar weinig verrassingen te zien ge ven. De grote lijn is duidelijk. Forse ombuigingen moeten er komen wil het financierings-tekort van de overheid in combinatie met de zware druk der collectieve lasten niet elk herstel van het bedrijfsleven in de kiem blijven smoren. Uiteraard moet het bezuini gen daarbij met overleg gebeuren. Geen afbraak van overheidsbeleid ge richt op versterking van de positie der verdienende sectoren: industrie en landbouw dus. Om op langere termijn zoveel mogelijk arbeidsplaatsen be schikbaar te hebben, zal soms extra werkloosheid op korte termijn voor lief genomen moeten woren. Met na me als het gaat om met veel over heidsgeld ins tand gehouden kunstma tige arbeidsplaatsen, gecreëerd in de periode van sterke groeiende welvaart. Tegen deze achtergrond ervaar ik het pakket voorstellen van het interimka binet van Van Agt als een eerste stap in de goede richting. Zeer zorgelijk vind ik overigens de toename van de collectieve lastendruk, die nu de zestig procent voor het eerst passeert. Met name dan door verhoging van de druk der sociale premies. Wanneer we daarnaast toch nog een verdere forse toename van de nationale schuld en het financieringstekort zien, is het duidelijk dat gedurende een aantal ja ren met ouderwets Hollandse zuinig heid een aantal scheef gegroeide fi nanciële verhoudingen rechtgetrok ken zullen moeten worden. Of dat via een geslaagde kabinetsformatie van Van Kemenade mogelijk is, moet ik gezien de ervaringen van het laatste jaar, zeer betwijfelen. Van erven is sprake zodra iemand is overleden met nalating van één of meer erfgenamen. Erven kan prettig zijn omdat het betekent de over gang van de bezittingen van de erflater (overledene) op zijn erfgena men. Toch heeft dit ook zijn schaduwzijde omdat het tevens inhoudt de overgang van de schulden van de erflater op zijn erfgenamen. Erfgenamen zijn ingevolge de wet de volgende vier onderling gelijkwaar dige groepen: 1echtgenoot en de kinderen 2. ouders, broers en zusters en hun kinderen 3. grootouders 4. andere verwanten in de zijlijn tot en met de zesde graad. Ontbreken deze groepen dan ont vangt de Staat de nalatenschap. De algemene regel is dat verwanten uit een groep niet erven zolang er nog verwanten uit een vorige groep aan wezig zijn. B.v. grootouders erven niet zolang nog één der ouders dan- wel één of meer broers en zusters in leven zijn. Bent U op een bepaald moment erf genaam geworden en U bent niet zeker omtrent de nalatenschap (alles wat wordt nagelaten) dan is het beter om niet zondermeer de erfenis te aanvaarden, danwel daden van be heer betreffende de nalatenschap te verrichten waaruit de conclusie kan worden getrokken alsof U deze hebt aanvaard. Deze voorzichtigheid is geboden om te voorkomen dat U als erfgenaam meer schulden dan bezit tingen zou erven. De volgende mogelijkheden worden U geboden. Allereerst is er het recht van beraad. Dit recht krijgt U door bij de griffie van de rechtbank van de laatste woonplaats van de erflater een verklaring af te leggen, waarna U te samen met de overige erfgenamen vier maanden de tijd krijgt om te besluiten wat U met de erfenis wilt doen. Het overleg tussen de erfgenamen zal moeten leiden tot één van de volgende mogelijkheden: - de nalatenschap alsnog aanvaar den - de nalatenschap verwerpen - de nalatenschap beneficiair aan vaarden (of anders genoemd: aanvaarden onder het voorrecht van boedelbeschrijving) De eerste twee mogelijkheden zullen duidelijk zijn. Het verwerpen zal, behoudens op principiële gronden, in ieder geval gekozen worden indien bekend is dat de nalatenschap meer schulden dan bezittingen bevat. Verwerpen doet U door een verkla ring ter griffie van de rechtbank af te leggen. Dat betekent dat U nimmer erfgenaam bent geweest, waardoor de andere erfgenamen Uw aandeel erbij krijgen. De derde mogelijkheid kiest U als de samenstelling van de nalatenschap onduidelijk is. Deze vorm van aan vaarding betekent in ieder geval dat U niet aansprakelijk wordt voor de schulden. Uw keuze is uitsluitend voor een per saldo batig saldo. Voorzover achteraf zou blijken dat er per saldo slechts schulden zijn, kunt U als erfgenaam bij deze vorm van aanvaarding niet aansprakelijk wor den gesteld. Deze wijze van acceptatie van een erfenis is zondermeer verplicht voor personen die niet voor zichzelf han delen. Dit zijn: - de voogd ten behoeve van zijn pu- pil - de beherende ouder t.a.v. een minderjarig kind - de curator voor een onder curate le gestelde - de curator voor een failliet gega- ne. Moet U erven? Het antwoord daarop is zondermeer nee omdat een erfenis te verwerpen is. Wilt U wel erven maar bent U niet geheel zeker om trent het saldo, accepteer dan de er fenis onder het voorrecht van boedel beschrijving. Er kan U dan geen on heil overkomen. Veerbeek. Afgestudeerden in de richtingen bio logie, milieuhygiëne en landbouw plantenteelt hebben er met name voor gezorgd dat het aantal werkzoeken den Wageningse ingenieurs in de eerste helft van 1982 met 67 (18,2 procent) is toegenomen. Landelijk liep in diezelfde periode het aantal bij arbeidsbureaus ingeschreven acade mici op met 1491 (19,4 procent). Oorzaak van de toename van het aantal ingeschreven Wageningse in genieurs is met name het feit dat in de genoemde studierichtingen het aantal plaatsingen gering was terwijl bovendien in de richting milieuhy giëne het aantal afgestudeerden re latief hoog was. Dankzij positieve ontwikkelingen voor afgestudeerden uit de richtingen plantenveredeling, Deze eerste, onder de verantwoorde lijkheid van minister De Koning op gestelde begroting maakt op mij een tamelijk gedegen indruk. Het belang van land- en tuinbouw (Agri-Holland) voor onze maatschappij wordt nog eens duidelijk onderbouwd. De minis ter koppelt hier terecht aan vast dat het van zeer groot belang is om het beleid, gericht op versterking van de positie en concurrentiekracht van de agrarische sector ook in deze moei lijke tijd overeind te houden. Dat lukt hem, gezien de begrotingscijfers, ook redelijk. De 'kernvan het landbouw beleid wordt op het eerste gezicht nauwelijks geraakt. Toch doemen er wel een paar min of meer verborgen bezuinigingen op. Ondermeer bij het ruilverkavelingsbudget, wat eigenlijk voor het in uitvoering blijven nemen van veertigduizend ha. te krap is, en ook bij het O S-fonds. Hier vooral minder geld omdat er minder rente subsidieaanvragen zijn. Logisch zou het dan zijn dat er meer geld voor nieuw ontwikkelingsbeleid vrij zou komen. Dat is evenwel niet het geval. Dat in de Memorie van Toelichting heel wat aandacht besteed wordt aan de wereldvoedselschaarste en de posi tie van ontwikkelingslanden was van deze oud-minister van ontwikkelings samenwerking wel te verwachten. De EG-paragraaf blijft daarentegen ma ger en wat plichtmatig. We wachten nu al jaren op een minister die het aan durft om, los van de dagelijkse touw trekken in Brussel, eens een wat meer samenhangende visie omtrent de toe komst van het Europees Landbouw beleid op papier te zetten. Het realisme wat de begroting toch wel uitademt is ook in enige mate te rug te vinden in de passages, gewijd aan de relatie tussen landbouw en na- tuur- en landschapsbescherming. Ook hier wat minder hoogdravende theo- riën en is wat meer financiële haal baarheid ingebouwd Hopelijk slaat realisme ook snel naar CRM over. Oneens blijven wij het met de minister waar hij zich zonder meer blijft uitspreken voor afschaffing van de gangbare legbatterijen en daarbij het initiatief-wetsontwerp Tazelaar- Van Noord positief benadert. Me dunkt, dat dit van een interimminister een voorbarige uitspraak is. A l met al is de landbouwbegroting voor mij een behoorlijk realistisch stuk, waarbij het alleen jammer is dat ook deze minister weer wat al te gemakkelijk heen praat over de nog steeds te krappe inko menssituatie op zeer veel bedrijven. Het mag ook in een landbouwbegro ting weieens duidelijk tot uiting ko men dat de allerbelangrijkste reden waarom de land- en tuinbouw zich zo geweldig heeft kunnen ontwikkelen, gelegen is in het feit dat de zelfstandi ge boer en tuinder op moeilijke mo menten veel meer bereid is geweest de broekriem wat aan te halen, dan de werkers, van hoog tot laag, in loon- verband in de industrie en bij de over heid. Gelukkig lijkt overigens dat boerenvoorbeeld nu ook elders wat meer te gaan doordringen. Luteijn tuin- en landschapsarchitectuur en huishoudwetenschappen, waar het aantal plaatsingen het aantal afstu- derenden overtrof, kon het stijgings percentage voor de Wageningse werkzoekende academici onder het landelijke niveau blijven. Begin juli was een groep van 125 Wageningse ingenieurs langer dan een jaar werkloos tegenover 68 een jaar geleden. Oorzaak van die ver dubbeling ligt in de scherpe daling van het aantal plaatsingen en wordt versterkt door de tendens dat naar mate personen langer ingeschreven staan als werkzoekend, zij moeilijker werk kunnen vinden omdat het gat dat in hun curriculum gevallen is steeds groter wordt. (Wagenings Hogeschoolblad) 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 3