VOO It IIE YltOIIW De ouderwordende mens - een groeiend probleem V RJ.ZUID t - Boerengroep Wageningen D e vergrijzing van de bevolking zal met name voor de oudere vrouw problemen geven. Nu al vormen zij een meerderheid onder de bejaarden in de industrielanden. Zij zullen die positie later ook ongetwijfeld in de Derde Wereld gaan innemen. Het Ministerie van Buitenlandse Za ken heeft in haar tijdschrift "Inter nationale Samenwerking" aan het vraagstuk van de vergrijzing onlangs eveneens aandacht geschonken. Omdat het ons allen aangaat, wij zijn immers de ouderen van morgen, volgt hieronder het artikel dat vooral het probleem van de oudere vrouw belicht. Even voorstellen uit de p.j.z.-agenda redaktie Henk Tegels. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra- A I f bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegen.. Anna Mariaweg I, 4494 PB Geersdijk. R ond het jaar 2025 mag een op de vijf Nederlanders zich bejaard noemen. Wereldwijd gemeten: in datzelfde jaar zijn er twee keer zoveel grootouders als baby's Dat de vergrijzing van de bevolking niet alleen in Nederland zorgen baart blijkt uit het feit dat er deze zomer een wereldvergadering in Wenen plaatsvond waar de hele wereld zich over deze niet te stuiten ontwikkeling boog. De laatste tien jaar heeft het groei end aantal oudere mensen vooral in de industrielanden de aandacht ge trokken. In Nederland b.v. werd door het Ministerie van C.R.M. on langs besloten tot het instellen van de Stuurgroep Onderzoek Ouderwor dende Mens. Volgens de gegevens van de Vere nigde Naties echter is de toename van het aantal ouderen in de arme landen veel dramatischer. De cijfers tonen aan dat in 1975 52 procent van alle bejaarden ter wereld in ontwik kelingslanden woonde. Naar ver wachting zal dat percentage in het jaar 2000 tot 60 zijn gestegen en in het jaar 2025 zelfs tot 72. Op de konferentie in Wenen kwa men zaken aan de orde als: waar gaat de bejaarde wonen, hoe kan hij een isolement ontlopen, hoelang kan en mag hij werken, wie zorgt voor hem, wie betaalt er voor hem, wie zorgt voor zijn veiligheid? Maar ook, wat doen we voor de bejaarde in de on derontwikkelde landen? T oneel De Boerengroep brengt deze winter twee toneelstukken uit. Beide stuk ken duren ongeveer een uur. Na af loop van het stuk willen de spelers met het publiek in kleine groepen napraten, bijvoorbeeld aan de hand van stellingen, die in overleg met de organiserende groep gemaakt wor den. Een 'echt' toneel, met podium, gordijnen en lichten is voor deze to neelstukken beslist niet nodig. Bij het schrijven van de folder waren de titels van beide stukken nog niet bekend. Hieronder volgt de inhoud in het kort. Gezinsbedrijven Het stuk vertelt over een boerenge zin: zoon Wim heeft de boerderij bijna van zijn vader overgenomen; ze werken nu nog in maatschap. Wim is onge trouwd en heeft zelfs nog geen vriendin; zou hij een vrouw weten te vinden, of kan hij het bedrijf in zijn eentje voortzetten? Dochter Ria woont nog thuis, maar zou ook wel in de stad willen wonen. Vader en moeder zouden het wat rustiger aan willen doen, maar eigenlijk kunnen ze Wim en de boerderij niet in de steek laten. Het stuk biedt genoeg stof tot dis- kussie over het wonen en werken op een gezinsbedrijf. Het is vooral be De oudere vrouw - een probleem apart De redenen waarom vrouwen, vaak als weduwe, de grootste groep onder de bejaarden vormen - en daarin met eenzaamheid worden gekonfron- teerd liggen voor de hand. In de eerste plaats is de gemiddelde levensduur van vrouwen in de mees te landen veel langer dan die van mannen. In de Sowjet-Unie, de Ve renigde Staten en Frankrijk bijvoor- doeld voor plattelandsjongeren en voor gezamenlijke avonden van jon geren- en standsorganisaties. De première van dit toneelstuk vindt plaats op vrijdagavond 8 oktober in "De Wereld", Gen. Foulkesweg 1 in Wageningen. Boerinnen Het stuk laat drie vrouwen op een boerderij zien: Moniek is getrouwd met een jonge boer, Harrie. Zij is onderwijzeres en komt zelf niet uit een boerengezin. Zodra ze in ver wachting raakt stopt ze met lesgeven en gaat meehelpen op de boerderij. Ma, de moeder van Harrie, woont met haar man in een bungalow naast de boerderij. Toen Moniek nog les gaf, deed zij nog van alles op het bedrijf. Els, haar dochter, woont nog bij pa en moe. Ze heeft net de HAVO af en zit te piekeren over haar toe komst. Ze zou wel op een boerderij willen werken. Het stuk is uitsluitend bedoeld voor groepen (aanstaande) agrarische vrouwen. De kosten van het GEZINSBE- DRIJVENtoneelstuk bedragen evenals de kosten van het BOERIN- NENtoneelstuk 250 gulden. Deze bedragen zijn inklusief alles. Finan ciële belemmeringen mogen geen reden zijn om het toneelstuk niet aan te vragen. Er is altijd wel een regeling te treffen. beeld, bereiken vrouwen een gemid delde leeftijd die tien jaar hoger ligt dan van de mannen. In Malawai, Bolivia en Bangladesh - ontwikke lingslanden dus - overleven de vrou wen de mannen met twee tot vier jaar. In de tweede plaats plegen mannen te trouwen met vrouwen die jonger zijn dan zijzelf, wat vaak tot gevolg heeft dat zij hun echtenoten later als weduwe achterlaten. De derde faktor die een rol speelt in de positie van de oudere vrouw is dat zij, in welke positie dan ook, niet meer bij haar familie blijft wonen, maar op eigen benen wil staan. Afhankelijkheid Een aantal van de problemen waarmee oudere vrouwen worden gekonfronteerd is oud en bekend. Om een voorbeeld te noemen: de emotionele en ekonomische gevol gen van het weduwschap zijn in alle landen aan elkaar gelijk, onverschil lig de tegenstellingen in kuituur en ontwikkeling. Daarnaast zijn vrou wen over het algemeen opgevoed Film De Boerengroep heeft samen met boeren en boerinnen een aantal films gemaakt. De films zijn bedoeld om de diskussie in afdelingen van plat telandsvrouwen en -jongeren aan te wakkeren. Deze films 'De samenwerking' 'Als je met een boer trouwten 'De prijs van ons voedsel' kunnen met bege leiding worden aangevraagd. Pro- jektor en scherm worden dan mee genomen. De film 'Als je met een boer trouwt...' wordt zo vaak aange vraagd dat er niet altijd iemand mee kan komen. De film kan ook worden aangevraagd bij het Ministerie van Landbouw (070-793911) en bij Ci- nemien (020-279501). Bij de Boeren groep kan dan het boekje 'Wenken bij een voorstelling' worden aange vraagd, hierin staan adviezen voor het organiseren van een filmvoor stelling en er zijn diskussiestellingen in opgenomen. Prijs van ons voedsel In de film 'De prijs van ons voedsel' komen afrikaanse tuinders aan het woord. Zij verbouwen op hun be drijven groenten voor de export naar Europa. Deze exporten kunnen al leen plaatsvinden dankzij ontwikke lingshulp. Zo leverde Nederland komplete irrigatie werken en een koelhuis. De afrikaanse tuinders zijn door kontrakten met handen en voeten gebonden: zij dragen de risi- ko's van de teelten, maar beuren vaak niet de afgesproken prijzen. In de film wordt dit afrikaanse ver haal afgewisseld met een interview met een nederlands tuindersgezin. Het blijkt dat in Nederland tuinders weliswaar een hogere levensstan daard kennen, maar toch niet zo onafhankelijk zijn als ze zelf graag zouden willen. 'Als je met een boer trouwt....' In deze film worden boerinnen aan het woord gelaten over hun eigen si tuatie. De kosten zijn 200 gulden, inklusief begeleiding en reiskosten. 'De prijs van ons voedsel' De situatie van tuinders in een coö met het idee dat ze later afhankelijk van een echtgenoot zullen worden en dat zij in de eerste plaats de rol van moeder en huisvrouw hebben te spelen. Weinigen hebben dus scho ling of vakopleiding ontvangen. Naast die vanouds bekende proble men hebben zich een paar nieuwe aangediend. Door de trek van de jongeren van het platteland naar de steden wordt de traditionele familie- struktuur verstoord. De ouderen blijven achter, verlaten en vergeten in hun dorpen, of ze vestigen zich met hun kinderen in de grote stad waar ze vaak een eenzaam en onge lukkig bestaan leiden. Zelfs in die gevallen waarin van regeringszijde speciale zorg aan de ouderen wordt besteed, heeft de praktijk aange toond dat die benadering bij lange na geen bevredigende oplossing biedt. peratie in Opper-Volta wordt verge leken met die van een tuinder in Nederland. De prijs van deze film is 150 gulden, inklusief begeleiding en reiskosten. 'De samenwerking' Is de coöperatie er voor de leden of zijn de leden er voor de coöperatie? Dat is één van de vragen die in deze film aan de orde komen. De kosten voor deze film bedragen inklusief begeleiding en reiskosten 200 gul den. Financiële belemmeringen mo gen de aanvraag van aktiviteiten niet belemmeren. Er is altijd wel een re geling te treffen. Voor meer informatie of bestellingen kun je terecht bij Boerengroep, Post bus 265, 6700 AG Wageningen, tel: 08370-10500. In de PJZ-organisatie zijn onlangs 2 "nieuwe" gezichten verschenen. De ene is dat van Peter Priem en de an dere dat van Marie-Louise Hoppen brouwers. Deze week stelt Marie- Louise zich aan jullie voor, volgende week zal Peter Priem haar voorbeeld volgen. Per 15 september jl. ben ik aange steld als administratief medewerkster voor de Plattelands Jongeren Zuid en Eurodelta. Mijn naam is Marie- Louise Hoppenbrouwers. Ik woon al 15 jaar in Hoeven, ben getrouwd en heb 2 kinderen van 11 en 13 jaar. Ik ben in Utrecht geboren, doch woon al 32 jaar in Brabant. Ik hoop dat Ongelijkheid Evenals de beloning tijdens haar werk zaam leven voor vrouwen lager is, zijn de inkomens van oude re vrouwen aanzienlijk kleiner dan die van haar mannelijke leeftijdsgeno ten. In de meeste sociale verzeke ringsstelsels worden vrouwen op voet van ongelijkheid behandeld, aange zien men vindt dat ze meer afhanke lijk moeten zijn van het geld dat echtgenoot-kostwinner gedurende zijn werkzaam leven en daarna in brengt. Hier komt nog bij dat haar verdien sten en het aantal jaren dat zij wer ken kleiner dan die van mannen zijn en dat inkomensongelijkheid tussen de sexen in latere jaren toeneemt. Vrouwen vinden ook moeilijker werk wanneer zij op oudere leeftijd zijn gekomen. Kort en goed gezegd kan men stellen dat over de hele wereld, zowel in geïndustrialiseerde als in landbouw gebieden, vrouwen van boven de zestig jaar tot de armsten onder ar men kunnen behoren. Tegen de achtergrond van dit gegeven vraagt men zich allerwegen af wat er aan de positie van de oudere vrouw kan worden verbeterd. Een van de antwoorden hierop is dat het voor mannen én vrouwen ge makkelijker wordt gemaakt aan het werk te blijven. Dat kan door het wegnemen van de belemmeringen die nu nog in het bijzonder voor vrouwen in het arbeidsproces be staan,gediskrimmineerdalszeworden op grond van hun sexe en leeftijd. Bij vele deskundigen wint de ge dachte terrein dat banen voor oudere mensen en met name voor vrouwen niet als onderdeel van sociale zorg mogen worden beschouwd. Het feit dat zij werken wordt gezien als een bijzonder belangrijke faktor in het ontwikkelingsproces van een land én in de evenwichtige opbouw van ge zinnen en samenlevingen. Met andere woorden: de beste ma nier om de ouderen minder te isole ren en te laten vereenzamen is om ze produktiever en onafhankelijker te maken. R.H. 24-25-26 sept: PJZ afd. Bladel Van avond begint het uitwisselingsweek end met de afdeling Raalte. Deze uitwisseling duurt t/m zondag. Op het programma staan o.a.: speur tocht met opdrachten in de bossen tussen Vessem en Wintelre, een stal- feest en midgetgolfen. De uitwisse ling wordt besloten met een echte brabantse koffietafel. 26 sept. de afd. Zevenbergen houdt op deze dag een fietstocht. Verza melen om 12.30 uur op de Markt in Zevenbergen' 3 okt. afd. Schouwen-Duiveland gaat op deze dag naar het buitenland nl. naar België. Daar wordt Antwerpen bezocht en wel in het bijzonder de Vogeltjesmarkt. Vertrek om 8.00 uur bij de parkeerplaats van het RTM station in Zierikzee' Kosten 5,- p.p. en opgeven vóór 29 sept. bij Ad van Nieuwenhuizen tel: 01112-1230. 3 okt. de afd. West-Zeeuws Vlaande ren stelt haar leden op deze dag weer in de gelegenheid om te volleyen. Niet alleen gevorderde volleyballers, maar ook beginnelingen kunnen hieraan deelnemen. 9 okt. de afd. Tholen/St. Philipsland organiseert op deze dag een trekker- behendigheidswedstrijd. Nadere ge gevens hierover volgen nog. 10 okt. de afd. Zevenbergen organi seert in samenwerking met de KPJ- afdeling Zevenbergen een volleybal- tournooi, waaraan ook teams van een groot aantal andere PJZ-afde- lingen deel zullen nemen. mijn werk zal bijdragen tot het goed funktioneren met alle afdelingen in ons gebied. Ik ben op kantoor te be reiken van 12.30 tot 16.30 uur. - De boerengroep Wageningen heeft haar nieuwe programma uitge bracht voor de winter van 1982/83. Dit programma ziet er als volgt uit. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 21