Fokveedag Wanroy indrukwekkende show aKker "Goede boerenkaas heeft toekomst" Black out" D an komen de avonden. Het wordt schemerig, duister, en het enige licht waar we mee leven is dat van kaarsen en een paar stallantaarns. Omdat het duister is lijkt de avond op de boerderij nog stiller dan anders. Het zou je kunnen gaan benauwen. Gelukkig dat de radio en casetterecorder ook op batterijen werken. Die batterijen zijn overigens ook erg schaars in dit land. Aan alles kan dus een einde komen. Verplicht schemeren met een snel slinkende voorraad Bols. We hebben ons een paar keer niet aan het rant soen gehouden. Nou ja, als het op is dan is het koken gedaan! Vakbeurs Intensieve Veehouderij 1982 Open Dag Centraal Diergeneeskundig Instituut 1f De rundveefokkerij geniet de laatste jaren op alle fronten een toene mende belangstelling. Dit geldt ook voorde fokveedagen. En evenals op andere terreinen tracht men daarbij door samenwerking elkaar te sti muleren. Geheel in deze lijn vond op 7 september de eerste gezamen lijke MRIJ-fokveedag van Zuid-Nederland plaats. Op spontane wijze hebben de Limburgse en Noord— Brabantse Bonden de handen ineen geslagen. Dit leidde tot een indrukwekkende show, waarbij de huidige kwaliteiten van het MRIJ-ras ten volle tot uiting kwamen. De unieke akkommodatie te Wanroy en het gunstige weer gaven deze dag nog extra glans. In elk van de 3 leeftijdscategoriën werden 4 dieren geselecteerd en ver volgens door de jury van kommen- taar voorzien. Een volledige weerga ve van de uitslagen en de kampioe nen kan hier achterwege blijven. Dat ligt meer op het terrein van de speci fieke fokkerijbladen. Een uitzondering mag echter wel ge maakt worden voor de kampioene van de middengroep, Lena 11 en W. van De bijna 600 voorgeselekteerde die ren waren voor deel afkomstig uit Noord-Brabant en voor 'A deel uit Limburg. De individuele rubrieken waren verdeeld over 10 ringen, waar in vlot tempo werd gekeurd. Het ge halte liep uiteen van goed tot uitste kend, zowel bij de jongere als bij de oudere dieren. De ereplaatsen wer den in gelijke aantallen over de pro vincies verdeeld, zodat Limburg er naar verhouding beter uitkwam. Wie de ontwikkelingen in Limburg ge volgd heeft, zal zich hierover niet verbazen. Het middagprogramma was door de vele dochtergroepen en bedrijfs groepen bijna overvol. Voor vele be zoekers vormen de dochtergroepen van stieren tegenwoordig het hoog tepunt van de fokveedagen. In Wan roy waren er hiervan liefst 17 te aan schouwen. Misschien wel voor het laatst op deze grote schaal bleek de sterk positieve invloed van de "oude vaders" Alexander, Jetje's Arthur, Robin en Arno. In de andere rubriek dochters uit de fokstierperiode gaven Walter, Daan, Prins 2 en ook Roland 4 hun visitekaartje af. Daarvóór hadden vooral Elias en Tonia 62's Marco getoond heel wat mans te zijn. Een iets gunstiger productieverer ving dan de ruim 100,— zou beide iets meer glans hebben gegeven. Hetzelfde geldt waarschijnlijk ook voor Leendert en Freek. Beide ververven een goed exterieur, maar de honderd-dagenlijsten geven De belangstelling voor de fokveedag was groot. nog geen aanleiding tot algemeen optimisme. De zo gewenste opvolger Prins 2 heeft zich nog niet aange diend. De 38 bedrijfsgroepen, die waren verdeeld over 9 rubrieken, boden een interessante strijd, waarbij de ver schillen diverse keren miniem waren. Dit onderdeel toonde zowel de top als de breedte van de Zuidelijke MRIJ-fokkerij. De kampioenskeu ring vond plaats op de wijze die vorig jaar in Limburg werd geïntrodu ceerd. Huiten te Udenhout. Het is toch wel een grote prestatie van koe en eige naar om, na het behalen van de titel in de Flevohof, meer dan 3 maanden de vorm voor een kampioenschap te houden. Daarnaast komt evenveel waardering toe aan de koe met de hoogste productie aan vet en eiwit per levensdag. Deze koe, Liza 65 van D.Weijers te Geysteren onderstreep te eens te meer de mogelijkheden van onze roodbontfokkerij. ing. A.Helder. vv e hebben het er al eens een keertje over gehad dat we vreesden binnenkort zonder elektriciteit te zijn. Wel de vrees is bewaarheid geworden en we hebben een totale "black-out". De generator heeft het op een nacht ineens begeven. De motor draaide nog wel door, maar de generator leverde geen stroom meer. Hoofdschuddend stonden er onze technici omheen, ter wijl ze er helaas niet de ballen verstand van hebben. Ze gingen het ding met schroevedraaiers en sleutels te lijf en konstateerden later dat ze er absoluut geen gat in zagen. In Mbeya, de hoofdplaats van ons distrikt, zo'n honderd kilometer van het bedrijf was wel een electricien en die moest er zich maar eens voor inspannen. Dat is in middels al een week geleden en of schoon men iedere dag naar Mbeya rijdt en smeekt om een snelle oplossing is de "vakman daar er nog steeds niet in geslaagd om licht in de duisternis te brengen. Cj elijkertijd met het gemis van de elektriciteit is ook de watervoorzie- ning geblokkeerd, want ons drinkwa ter wordt met een elektrische pomp uit een bron van circa 90 meter diep op gebracht. Geen water meer. Dat is een ellende. Op de boerderij wonen naar schatting zo'n 400 personen groot en klein. Het enige water dat er nu nog beschikbaar is wordt dagelijks met een tankwagen over een afstand van tien kilometer aangevoerd. De kwaliteit is verwer pelijk. Het water stinkt, niet in het minst naar lysol, waarmee ze eerst de watertanker hebben schoonge maakt. De bevolking kan met emmers om water komen. Dat vocht is slechts bestemd om te koken en te drinken. Over baden kan nu niet meer worden gesproken. Zoiets is te ruiken. Het zij zo! In de huizen van de mensen op het bedrijf hebben ze voor de w.c. 's geen water nodig, want het systeem is een betonnenplaat, bovenop een diep gat. In die plaat een rechthoekig gat en voor de rest is het een kwestie van mikken. In onze huizen, dat van de manager inbegrepen, ligt dat even anders. Wa terclosets, een bad, en allerlei kranen. Gelukkig hebben we nog een reserve tank, waarin twee kubieke meter wa ter. We doen er zuinig mee, maar als je er op let dan heeft een mens ineens veel minder water nodig dan anders werd aangenomen. Voor de bloemen en groententuin is het de doodsteek. We baden ons nu in het badhokje van de huis- en tuinjongen. Een emmer, een kannetje, een stuk zeep en de rest is een kwestie van behoedzaam gieten. Korig jaar waren we blij met die fraaie diepvrieskast. Er was toen met de elektriciteit geen probleem. Nu heeft die kast ons al heel wat hoofdpijn bezorgd, 't Is niet de eerste keer dat we enige dagen zonder stroom zitten. "Boerenkaas heeft toekomst. Voorwaarde daarbij is wèl, dat de goede kwaliteit wordt gehandhaafd, en dat negatieve uitschieters zo veel mogelijk worden voorkomen". Aldus mr. GJ. van Dinter, sekretaris-generaal van het ministerie van landbouw en visserij, tijdens de viering van het 100-jarige bestaan van de Kaasmarkt en de opening van de gerekonstrueerde Oude Markt te Bodegraven op 13 september j.l. De sekretaris-generaal onderstreepte nog eens dat het overheidsbeleid erop gericht is, te voorkomen dat er slechte boerenkaas wordt gemaakt en op de markt gebracht. Zo wordt jaarlijks een programma van onder zoekingen uitgevoerd, gericht op kwaliteitsverbetering. Dit in goed overleg tussen bedrijfsleven en over heid en gezamenlijk gefinancierd. De resultaten komen via de daartoe geëigende kanalen, zoals publikaties, voorlichting en kaaskursussen, bij de belanghebbenden terecht. Dan is er ook nog het toezicht van de privaatrechtelijke zuivelkontrole, in dertijd opgericht om de toen gekon- stateerde knoeierijen tegen te gaan, dat regelmatig preventief toezicht uitoefent. Van dinsdag 2 november tot en met vrijdag 5 november 1982 wordt in de Margriet-, Juliana- en Merwedehal van de Jaarbeurs te Utrecht de Vak beurs Intensieve Veehouderij 1982 gehouden. De Vakbeurs Intensieve Veehouderij (V.I.V. '82) kan zich verheugen in een toenemend aanbod uit het bui tenland. Van de ruim 330 exposanten, die circa 600 bedrijven en instellingen vertegenwoordigen, is 20% afkomstig uit het buitenland. De landen die op de beurs present zijn, zijn onder an dere: België, BRD, Denemarken, Finland, Frankrijk, Groot-Brittan- nië, Israël, Italië, USA en Zwitser land. Hoewel het aantal zelfkazende boe ren steeds kleiner wordt, vertoont de gemiddelde produktie per bedrijf vanaf 1970 een stijgende lijn. Als ge volg daarvan is de totale produktie van ongeveer 5,5 min. kg in 1969 - het dieptepunt - weer opgelopen tot ruim 8 min. kg. per jaar. Onlangs is aan de Edelhertweg, juist buiten de bebouwde kom, het nieuwe hoofdgebouw van het Centraal Dier geneeskundig Instituut (CDI) gereed gekomen en betrokken. Het CDI is een onderzoekinstituut van het Ministerie van Landbouw en Visserij. Het heeft een aantal onder zoek-, produktie-, ontwikkelings- en adviserende taken op het gebied van de diergeneeskunde, die naast uiter aard ekonomische ook volksgezond heids-, milieu- en juridische aspek- ten met zich mee brengen. Voor Le lystad is het CDI geen onbekende meer: al 10 jaar zijn hier verschillen de onderdelen van het instituut ge vestigd, waarvan de afdeling Virolo gie aan de Houtribweg de grootste (130 werknemers) is. Daarnaast ken de het instituut echter nog 6 andere vestigingen in 4 verschillende plaat sen in het land, een situatie die nu gelukkig tot het verleden behoort. In het nieuwe gebouw zijn zo'n 200 mensen werkzaam. Op 9 oktober, kort na de officiële opening op 4 oktober, is er in dit ge bouw een open dag. Een ieder die geïnteresseerd is in het werk van het instituut en het nieuwe gebouw is die dag welkom tussen 13.00 en 17.00 uur. Het gebouw zelf is zeker de moeite waard, en niet alleen vanwe ge de omvang: met name het stal- komplex kent een aantal voorzienin gen die ronduit futuristisch genoemd kunnen worden. Voorts is het ge bouw uitgerust met een uitgebreid pakket aan maatregelen om het energieverbruik in te perken: afge zien van isolatiemaatregelen wordt op allerlei manieren energie terug gewonnen. Ook beschikt het gebouw over een eigen krachtcentrale, waar van de afvalwarmte wordt gebruikt voor verwarmingsdoeleinden. Het adres is: Edelhertweg 15 (ver lengde van de Steenstraat) 8219 PH Lelystad. Bus 154 (richting Emmeloord) stopt voor de deur. Bogera strijkt op houtskool, energie. Maar toen was het kouder. Nu echter hebben we de strijd verloren. Corry heeft er bijna de moed bij verloren. A l haar moeite is als sneeuw in de zon gesmolten. Ze had uit de tuin alle soorten groenten ingevroren. Ze had er verder van alles en nog wat inzitten. Dan praten we nog niet eens over het vlees. We wachten een dag, twee dagen maar de derde dag konden we niet meer wachten, 't Werd te warm in die diepvrieskast. Bij Bulie onze buurman konden we gelukkig nog het meeste vlees kwijt. Hij heeft n.l. een diepvries kistje dat werkt op petroleum. Hij en Irma zijn vrouw stonden net op het punt om naar Holland te gaan, dus was hun diepvries nagenoeg leeg. We hebben onze diepvries kast schoonge maakt de deur opengezet en het voor lopig als waardeloos attribuut afge schreven. Gelukkig dat onze koelkast op gas werkt, dus voor het dagelijks gebruik kunnen we nog even door. Nog even, want een ander gevaar dient zich aan omdat er op dit moment geen gas te koop is. We hebben geprobeerd in Mbeya, in Dar es Salaam, maar tot op heden géén gas. Dan is er nog altijd houtskool! Goed, daar kun je niet de koelkast mee stoken, maar je kunt er wel je potje op koken. Je koopt hier r een volle baalzak houtskool voor een tientje. We hebben er speciale ka cheltjes voor en daar koken we nu de dingen op die veel gas vergen. Wat we nog aan gas hebben gebruiken we al leen voor zaken die je snel warm moet hebben. De strijk wordt gedaan met een houtskoolstrijkijzer en Bogera de huisjongen heeft daarmee al twee pantalons van me verbrand. SCHRIJFKOUTER. jj

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 19