Zorg voor een verantwoorde mechanisatie in uw preiteelt ing. A.J. van Oijen Demonstratie witlofwortelen rooien Preidag in Breda Kosten-aspekt Kleinschalig Geen koncessies Overige facetten Konsulentschap Tuinbouw - Tilburg vrije hoogte hebben van minimaal 50 cm. Eveneens is dit ter voorkoming van bladbreuk. Bij gebruik van een lichter wordt de prei met de hand uit de grond getrokken. Hierbij is het wenselijk de plant steeds bij de stam vast te pakken en vooral niet bij de bladeren. In het bijzonder wanneer de prei wat vast in de grond zit kan men dan meer kracht uitoefenen en het kapottrekken van de bladeren wordt eveneens tegengegaan. Hoe verder met het produkt te handelen is afhankelijk van de plaats waar het wordt geschoond. De snelste metho de is het veilingklaar maken recht streeks op het veld. Hierbij moeten we oppassen voor vervuiling van de kis ten, hetgeen kan worden bereikt door het gebruik van sleden, of leeg fust onder de kisten. Indien de scho- ningshandelingen in de schuur plaatsvinden, is het van belang de prei op twee rijen in de lengte-rich ting van de wagen te leggen, waarbij steeds alle wortels van de prei naar de buitenzijde zijn gericht. Behalve plantmachines en lichters zullen op de prei-dag ook nog andere machines, werktuigen en hulpmid delen worden gedemonstreerd en getoond. Deels zijn dit eigen vindin gen en deels nieuwe ontwikkelingen. Een heel pakket waarmee op bedrij ven met relatief kleine oppervlakten zowel in technisch als ekonomisch opzicht goed valt te werken. Onge twijfeld zullen hierdoor diverse telers ideeën kunnen opdoen om hun eigen prei-mechanisatie nog enigszins bij te stellen. Naast de mechanisatie voor de kleine oppervlakten krijgt ook de "groot schalige" preiteelt de aandacht. Hiervoor zijn rooimachines al dan niet in kombimatie met opvoerband, en in het verlengde daarvan afsnij- en wasmachines, aanwezig. Op vrijdag 8 oktober wordt er een demonstratie "rooien van vlakvelds- geteelde witlofwortelen" gehouden. Deze demonstratie wordt georgani seerd door de proeftuin M.O.G. te Barendrecht, het C.A.D. voor Be- drijfsuitrusting en Arbeid in de Tuinbouw te Wageningen, de N.T.S. en het Konsulentschap voor de Tuinbouw "Zuid-West Nederland" te Goes. Op deze dag zullen ver schillende rooisystemen te zien zijn. De demonstratie wordt gehouden op een perceel witlofwortels op het be drijf van de heer G. ëacobs, Provin- cialeweg 4, Oude Tonge, Goeree- Overflakkee. Vanuit Zeeland is het perceel te bereiken door richting Rotterdam aan te houden. Het de monstratieterrein ligt dan 4 km voorbij Oude Tonge. Uit de rest van het land is het perceel te bereiken door vanaf het Hellegatsplein rich ting Vlissingen te gaan. Het terrein ligt dan 4 km vóór Oude Tonge. Ter plaatse wordt de richting met borden aangegeven. De aanvangstij den van de demonstratie zijn: 10.30 en 14.00 uur. Bij slechte weersomstandigheden wordt de demonstratie uitgesteld tot dinsdag 12 oktober. Informatie over het uitstellen van de demonstratie kan men krijgen via tel. 01100 - 15335 en de radio via de berichten voor Land- en Tuinbouw om 6.40 uur en/of 12.30 uur. Op 15 oktober a.s. zal op de proef tuin en de veiling te Breda een prei dag worden georganiseerd. Tijdens deze dag zullen diverse rooi- en wasmachines worden gedemon streerd. Er is ook een tentoonstelling ingericht waar hulpmiddelen opge steld staan. De afgelopen jaren bestaat er een toenemende belangstelling voor een steeds verdergaande mechanisatie in de preiteelt. Op zich een verheu gende ontwikkeling, gezien de grote arbeidsbehoefte die het telen en veilingklaar maken per oppervlakte-eenheid vergt. Anderzijds zijn er ook nog andere zaken die bij uitbouw van de mechanisatie in acht dienen te worden genomen. Nieuwe machines die mogelijk nu al, of straks goed werk zullen leveren, doch onoverkomelijk hoge aanschaf- en daaruit voortkomende hoge jaar- kosten vergen. Het ligt voor de hand dat dit uit rentabiliteits-overwegin- gen bezien het beste kan worden ge dragen naarmate de oppervlakte prei groter is. Een cijfermatig voorbeeld zou hierbij het een en ander nog kunnen verduidelijken. De thans bekende aankoopprijzen van de nieuwe machines zijn ons echter nog maar ten dele bekend en hebben in sommige gevallen een voorlopig ka rakter. Overigens zijn de omstandig heden op bijna elk bedrijf anders, waardoor een berekening voor het eigen bedrijf meer waarde heeft en ook steeds dient plaats te vinden. Hopelijk leest U uit het voorgaande niet dat we de prei-mechanisatie geen warm hart toedragen. We zijn er ons terdege van bewust, dat voor een gewas met zo veel benodigde ar beidsuren een toenemende mecha nisatie onontbeerlijk zal zijn. In dit kader is het dan ook een verheugend feit, dat diverse konstrukteurs zich Hiertoe behoren onder meer de werkkwaliteit en het kosten-pakket. Op 15 oktober a.s. zal op de proef tuin en de veiling te Breda een prei dag worden georganiseerd. Tijdens deze dag zullen diverse rooi- en wasmachines worden gedemon streerd. Bovendien is een tentoon stellingsruimte ingericht, waarin allerlei hulpmiddelen met betrek king tot de prei worden getoond. Voor de prei-telers meer dan de moeite waard deze dag te bezoeken. Tegen de achtergrond van bovenge noemde overwegingen willen we trachten enkele belangrijke facetten op een rijtje te zetten. Mogelijk levert het een bijdrage tot een vruchtbaar der bezoek aan de preidag. Tabel I Ontwikkeling oppervlakte preiteelt in Nederland Jaar Oppervlakte in ha 1970 1.265 1975 1.631 1980 1.960 1981 2.035 Uit de cijfers van tabel I blijkt aller eerst dat de preiteelt in het volle- grondsgroenteteeltgebeuren een be langrijke plaats inneemt. Dit geldt te meer als hierbij ook de intensiteit van de teelt in ogenschouw wordt genomen. Mede afhankelijk van teeltmethoden en perioden zijn saldi haalbaar van 10.000 tot 20.000 per ha. Ten aanzien van de arbeid varieert de behoefte van 700 - 1.300 uren per ha. Vervolgens kan worden vastgesteld dat de oppervlakte prei vanaf 1970 tot heden een gestadige groei doormaakt. In hektaren uitge drukt gaat het hierbij om 770 ha, hetgeen overeenkomt met een toe name van ruim 60%. Oorzaken van deze ontwikkeling zijn ongetwijfeld van verschillende aard. Enerzijds kunnen hiertoe de toenemende me- chanisatie-mogelijkheden worden gerekend en anderzijds de relatief gunstige afzetperspektieven; zowel het planten alsmede een deel van de oogstwerkzaamheden kunnen met machines en/of werktuigen geschie den. Niettemin bleef de teelt tot he den veel arbeidsuren vergen. Debet hieraan is vooral het onderdeel vei lingklaar maken. Aan de afzetzijde heeft prei de afgelopen decennia min of meer de wind in de zeilen gehad. Weliswaar deden zich perioden voor met minder goede prijzen, doch ge middeld behoeft men niet ontevre den te zijn. tekent dat 203 ha niet zijn vermeld. Het betreft hierbij het areaal dat pas via de augustus/septembertelling -wordt vastgesteld. Aangenomen mag worden dat een belangrijk gedeelte van deze 203 ha tot de winterprei behoort. Daar het karakter van herfst- en winterteelt nauwelijks ver schil vertoont, behoeft het ontbreken van de augustus/september-telling geen afbreuk te doen aan de groot te-indeling per groep bedrijven. Uit tabel II blijkt tevens dat in Neder land op 3.467 bedrijven de preiteelt wordt beoefend. De betrekkelijk kleine oppervlakte per bedrijf wordt hierin duidelijk bevestigd doordat van de 3.467 bedrijven er 2.883, of wel 82% zijn met een oppervlakte kleiner dan 1 ha. Vervolgens zijn er 422, ofwel 12% met een oppervlakte van 1 - 2 ha per bedrijf. Hieruit volgt dat het aantal bedrijven dat meer dan 2 ha prei teelt nog slechts 162, ofwel amper 5% bedraagt. Zoals werd vermeld bestaat voor en kele onderdelen in het totale preige- beuren de mogelijkheid tot mecha niseren. Allereerst betreft het hierbij de plantmachines. Werktuigen, die een belangrijke besparing en huma nisering van de arbeid opleveren. Tot heden gaat het hierbij om ma chines met een relatief lage aan schafprijs, die ook vaak bij andere gewassen inzetbaar zijn. Mede in dit licht bezien vormen de hieruit voortvloeiende machine-jaarkosten in ekonomisch opzicht vrijwel nooit een probleem. Hetzelfde geldt voor bewegende lichters. Ook hierdoor wordt winst geboekt op arbeid en gaat het bij de jaarkosten om relatief lage bedragen. VI: zie onderaan het artikel. Mogelijk is de afgelopen jaren her en der de indruk gewekt dat de preiteelt tot de grootschalige gewassen be hoort. Een gedachtengang die met name bij de outsiders kan zijn ont staan bij waarneming van grote ma chines in sommige preivelden. De meeste insiders zullen ongetwijfeld een ander beeld voor ogen hebben en zich er wel terdege van bewust zijn dat de oppervlakte per bedrijf veelal maar beperkt is. Ter illustratie hiervan dienen de volgende cijfers. Tabel II Oppervlakte per bedrijf in ha Aantal bedrijven 0,01 -0,25 1.407 0,25 - 0,50 779 0,50 - 1 697 1-2 422 2-5 47 5 - 15 12 totaal 3.467 Bij het uittrekken moet de prei bij de stam worden vastgepakt. met veel ijver en bekwaamheid op de prei-mechanisatie hebben gestort. We vertrouwen er dan ook op, dat zij het aantal benodigde arbeidsuren in de preiteelt nog aanzienlijk verder weten te beperken. Anderzijds kun nen we er niet omheen, dat - gezien de kleinschaligheid waarop de prei teelt wordt bedreven - grote en dure machines maar beperkt inzetbaar zullen zijn. Misschien versterkt deze konstatering extra impulsen aan de konstrukteurs om ook voor de be drijven met kleinere oppervlakten nog meer "aangepaste" machines te ontwikkelen. De oppervlaktegroei van de Neder landse preiteelt heeft ongetwijfeld mede plaats kunnen vinden door steeds opnieuw een betere kwaliteit aan te bieden. Hieraan heeft U als telers de afgelopen tien jaren hard gewerkt. Kwaliteitsvorderingen wer den verkregen door onder meer een betere ziekten- en onkruidbestrijding, gewijzigde teeltmethoden en zorgvul diger veilingklaar maken. Hierbij werd de helpende hand geboden door proeftuinen, instituten en verede- lingsbedrijven middels onderzoek en het beschikbaar komen van nieuwe rassen. Anno 1982 omvat de aanvoer dan ook een behoorlijk percentage kwa liteit I prei. Natuurlijk nog voor ver betering vatbaar, doch in vergelij king met een tiental jaren geleden een aanzienlijke vooruitgang. Een winst die overigens nodig was en ze ker nog verder moet worden uitge bouwd. Een facet dat ook terdege bij verdere intensivering van de mecha nisatie dient te worden onderkend. Met andere woorden: inzet van nieuwe machines en hulpmiddelen mag niet ten koste gaan van de kwa liteit van het eind-produkt. Natuur lijk beseffen wij, dat het juist bij prei moeilijk zal zijn in dit opzicht het handwerk op alle onderdelen volle dig te benaderen. Toch zal hierop het streven moeten worden gericht, waarbij - nogmaals - weinig marge bestaat. Een hoogwaardige kwaliteit is nodig voor afzet en prijs. Een goed gewas prei telen betekent nog niet dat het ook als zodanig op de veiling komt. Met name de han delingen rondom het rooien en vei lingklaar maken hebben hierop een grote invloed. Het leeuwedeel van de prei wordt thans losgereden middels een lichter die wordt voortbewogen door een trekker. Van belang hierbij is, dat de trekkerwielen voorzien zijn van bladbeschermers om onnodige bladbreuk te voorkomen. Helaas worden deze nog op een relatief klein aantal bedrijven gebruikt. Uit kwali teitsoverwegingen zijn ze echter on misbaar. Vervolgens is het een ver eiste dat de trekker en lichter een In tabel II gaat het over 1.832 ha, ontleend aan de meitellingen 1981. Het totale areaal bedroeg in het af gelopenjaar 2.035 ha. Dit laatste be Een blad- of wielbeschermer voorkomt bladbreuk 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 17