Si Si SS IIJI=UII Pré-interventie Goudreinette en Golden Veel minder herfsttomaten en -komkommers aangeplant ■H IW JKEN Fruit vroeg plukrijp in prachtige nazomer. Maak voor iedere teelt een kostenberekening Hoe houd je gewassen aktief? Champignonproduktie in VS Dr.Vos opent gewasbeschermingskas te Aalsmeer N.V.T.L. belegt bijeenkomst over energie in glas tuinbouw Appelkwartet ook op televisie w Wanneer zo in ons THOOLSE GE BIED de verschillende teelten ge oogst en afgeboerd worden, wordt door velen al van te voren nagegaan, wat één en ander geldelijk op kan brengen. Vanzelfsprekend is dit een menselijke trek, en zeker wanneer men daar zijn bestaansinkomen uit moet halen. Het is echter ook van groot belang en nut, dat men reeds véél eerder voor iedere teelt apart, een kostenberekening opstelt. Het komt dikwijls nog teveel voor dat men daar met de pet naar gooit. Voor een goed en nuttig overzicht, moet men per teelt, alle kosten op een rijtje zetten, inklusief de eigen arbeidsuren. Met het opstellen van een beursplan, heeft men echter ook te maken, met een evenredig ver deelde arbeidsbehoefte, over het ge hele jaar. Zo moeten er soms teelten in opgenomen worden, met minder rendement, om zo weinig mogelijk lege uren te hebben. Wanneer echter een andere teelt Financieel ruim aan zijn trekken komt, kan het jaarinko men toch nog alleszins voldoende zijn. Het komt nog erg vaak voor dat boeren en tuinders zo weinig deug delijk nagaan, wat de totale kostprijs van hun verschillende teelten is. Een goed teken is het echter, dat dejon- gere generatie zich meer prijsbewust opstelt, misschien wel als gevolg van meer aangepast onderwijs. Met hard werken alléén, kan niet altijd een bedrijf renderend zijn. Hoe dikwijls konstateert men niet de grote Finan ciële verschillen in bedrijfsuitkom- sten van gelijksoortige bedrijven. Gericht onderwijs, en bedrijfsorga nisaties, kunnen hier in een belang rijke rol meespelen. Ondanks het feit dat niet altijd uitkomt wat men ver wacht, hebben de verschillende stu dieclubs van de laatste kwarteeuw, al veel nuttig werk verricht. Misschien dat niet altijd de theorie volledig in de praktijk kan worden gebracht, als wij eerlijk zijn, moeten wij toch kon stateren, dat de overheid, gestimu leerd door bevoegde mensen uit land- en tuinbouw wél een steentje heeft bijgedragen tot verbetering van de bedrijfsvoering. Hopelijk dat de inkomenspostie van boer en tuinder, in de naaste toekomst óók verbetert, ten opzichte van de andere landge noten. De oogst van het hardfruit verloopt voorspoedig op Zuid-Beveland. De Cox Orange is geplukt en opgeslagen in de koeling. De laat geplukte Cox worden meestal voor een paarweken opgeslagen in de schuur of direkt af gezet. De vruchtmaat is ruim vol doende en op de meeste plaatsen zelfs aan de grove kant. De maat 65-70 wordt hierdoor dit jaar naar verhou ding met de grote maten goed be taald. Is dit een verschijnsel omdat er weinig kwantum van is of gaat de consument bewust kleinere vruchten kopen, ze zijn beter houdbaar en het deelt makkelijk uit?? De prijzen van de appels zijn veel te laag, alleen de nieuwe rassen en Cox tot op heden brengen redelijke prij zen op. Goudrenetten is bedroevend slecht en de top moet eigenlijk nog komen. De warme zomer en zeker de nazomer met iedere dag hoge tem peraturen en te weinig neerslag, heeft het fruit te vroeg plukrijp ge maakt. Alle rassen zijn 10 tot 14 da gen vroeger dan normaal waardoor de zomer en herfstrassen zeer snel na elkaar geplukt moeten worden. De kg. opbrengst, ook in Zuid-Beveland blijft meevallen, een verschijnsel wat zeker door heel Europa hetzelfde zal zijn. Als teler moeten we attent blij ven, schuurfruit direkt ruimen, niet mee klungelen en direkt overscha kelen om fruit uit de koeling te rui men. Alleen de beste partijen zullen een redelijke prijs op kunnen bren gen. Eén ding staat vast, na dit jaar komt er hoogstwaarschijnlijk weer een ander jaar. Door het fraaie zonnige nazomerweer in het hardfruit eigenlijk te vroeg plukrijp geworden. Volgens een bericht in Mushroom News nr 30 bedroeg de champignon produktie in de Verenigde Staten van Amerika 213.000 ton in het seizoen 1980/81. Dit was nauwelijks hoger dan in 1979/80 en 4% meer dan de produktie in 1978/79. Pennsylvania, de belangrijkste staat, produceerde in 1980/81 50% van de totale oogst van de Verenigde Staten. De gemiddelde produktie per m2 bedroeg 16,4 kg. De gemiddelde prijs aan producent bedroeg in het seizoen 1980/81 1,64 dollar. Van de totale champignon produktie werd 57% vers verbruikt. De totale teeltoppervlakte bedroeg 13 miljoen m2. Dit was 1% minder dan in het vorige seizoen. De hogere produktie per m2 wordt toegeschre ven aan nieuwe teelttechnieken die de laatste jaren ingang hebben ge vonden. Verbruik Het champignonverbruik daalde van 1,31 kg per hoofd in het seizoen 1979/80 naar 1,27 kg in 1980/81. Dit verbreekt voor het eerst sinds 1966 de opwaartse trend in het verbruik. Van de totale konsumptie wordt 54% vers verbruikt en 36% verwerkt. Van de verwerkte champignons werd 45% in gevoerd. De tendens van de vorige jaren naar een groter aandeel van verse champignons in het verbruik zet zich verder door. De konsumptie van diepgevroren champignons kent een belangrijke toename. P. Rongen Het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft de Veilingen meege deeld dat onder bepaalde voorwaarden de mogelijkheid is opengesteld tot het toepassen van pre-interventie voor de appelrassen Goudreinette en Golden Delicious. De periode loopt vanaf heden tot 31 december 1982. De regeling geldt uitsluitend voor deze appelrassen, klasse II maat 55 mm en op. Indien de gehele partij bestaat uit vruchten van 70 mm en op is de interventieprijs 33.76; voor de overige partijen, gesorteerd of onge sorteerd, mits geen appels beneden de maat 55, 25,83. De toepassing voor leden en gastvei- lers is overeenkomstig de regels als bij de gewone ininterventieregeling. Voor de gastveiliers houdt dit o.m. in dat de vóór de aanvang van het fruitseizoen verplichte gastveilers- verklaring doorslaggevend is. De pre-interventieregeling kan uit sluitend worden toegepast, indien de Veiling tijdig tevoren de voorgeno men hoeveelheid en de periode van levering schriftelijk aan het Pro duktschap opgeeft. Als de regeling in toepassing wordt genomen en, later blijkt dat er geen opgave is gedaan dan worden de eventueel intussen uitbetaalde vergoedingsbedragen te ruggevorderd van de desbetreffende Veiling, die deze bedragen weer op hun resp. aanvoerders zal verhalen. De totale hoeveelheid pre-interven tie in Nederland is gebonden aan een vastgesteld kwantum. Daarom is het van het grootste belang dat de teler omgaand opgeeft: a. de hoeveelheid, welke voor pre- interventie beschikbaar is, b. de periode (week) waarin dit kwantum wordt geleverd. Eerst nadat wij over deze beide ge gevens van het Produktschap toe stemming hebben ontvangen, kun nen wij tot inname van Uw produkt overgaan. Indien U van de mogelijkheid tot pre-interventie gebruik wilt maken, verzoeken wij U omgaand, uiterlijk tot en met 30 september, schriftelijk op te geven welke hoeveelheid en de week van levering. Het areaal beteeld met tomaten was met 2.223 ha op 1 augustus 1982 nog 356 ha groter dan vorig jaar 19%). Dit ondanks de halvering van de aanplant van herfsttomaten ten opzichte van 1981. Ook van kom kommers werd in juli nog maar de helft van het areaal van juli vorig jaar aangeplant. Een en ander blijkt uit het steekproefonderzoek 'Tuinbouwgewassen onder glas" van het Centraal Bureau voor de Statistiek per 1 augustus 1982. In juli j.l. werd 115 ha tomaten aan geplant. Dit was 57% minder dan in 1981. Het gewas werd geruimd op 325 ha, vorig jaar 452 ha (- 28%). De aanplant van komkommers bedroeg 65 ha tegen 137 ha in 1981 (- 53%). De teelt werd beëindigd op 85 ha; vorig jaar 130 ha (- 35%). Het areaal beteeld met komkommers was op 1 augustus j.l. 681 ha; 45 ha minder dan in 1981 (-6,2%). De oppervlakte beteeld met sla was op 1 augustus j.l. 19 ha kleiner dan in 1981 en kwam op 14 ha. Er werd in juli 1982 op 16 ha aangeplant en op 17 ha geoogst tegen resp. 27 en 23 ha vorig jaar. "De gewasbescherming en het ge- wasbeschermingsonderzoek zijn van direkt belang voor de positie van de sierteelt. Zeker nu de Financiële si tuatie zorgen baart, doet zich dit in versterkte mate voelen, met name bij de export: importerende landen stellen hoge eisen aan de kwaliteit van de snijbloemen". Dit o.m. zei de plv. direkteur-gene- raal voor Landbouw en Voedsel voorziening van het ministerie van landbouw en visserij, dr.ir. M.P.M. Vos tijdens de opening van een ge wasbeschermingskas van het Proef station voor de Bloemisterij op 15 september j.l. te Aalsmeer. Dr. Vos wees op het toenemende belang van verre markten voor de exportpositie van de sierteelt. Hij onderstreepte dan ook de noodzaak om systemen en procedures te ont wikkelen die de hoogst mogelijke garantie bieden voor een onbesmet produkt van goede kwaliteit en met een hoge dekoratieve waarde. Het gewasbeschermingsonderzoek heeft de voortdurende aandacht van de overheid, die zich tot taak stelt om, ondanks de krappe Financiën, de tuinder op onderzoek-gebied te blij ven bieden wat hij nodig heeft. Op dinsdag 12 oktober 1982 organi seert de Nederlandse Vereniging Techniek in de Landbouw (N..T.L.) in het Internationaal Agrarisch Cen trum te Wageningen een technische dag met als thema: "Glastuinbouw, minder energie, beter resultaat!" Een aantal inleiders, afkomstig van diverse instellingen en bedrijven, zal aandacht besteden aan de mogelijk heden" om in de glastuinbouw rilet minder energiegebruik tot een beter resultaat te komen. Onder andere worden besproken: - meerlagenteelt; - kunstlicht; - total energy; - windenergi'e; - enkele nieuwe kasconstructies. Na de ofFiciële opening van het Nederlandse appelseizoen is er al weer heel wat gebeurd in Holland mijn Appelland. Het appelkwartet-team trekt door het land om bij braderiëen vei lingfestiviteiten, winkelweken enz. de aandacht van het publiek te richten op de variatie van Ne derlandse appelen en op het kwartetspel. Heel veel winkeliers hebben de dozen met kwatetspellen al be steld. Om korting te krijgen op de bestelling zijn honderden spaar kaarten ingestuurd met Holland- meisje merken, die men op de appelkistkaarten kon vinden. Hiermee wordt de verkoop van Klasse 1 fruit gestimuleerd. De verzending van de kwartetten, in een mooie display-doos is vorige week begonnen. Het is de laatste twee weken zeer fraai nazomerweer geweest, waarbij er nauwelijks enige wind was. Teelttechnisch levert een dergelijk weertype het probleem op, hoe de gewassen voldoende aktief te houden, wat onder de verschillende dekken bij Denar-kas inhoudt dat er verschillende reakties te zien zijn. Met een vrij scherp afgestelde klimaatregeling zijn met name in de grondafdelingen van de twee dubbeldekskassen de moeilijkste gewassen te zien. Het gewas is daar nogal vegetatief, vrij voos en er zijn al botrytispunten bij de vruchten te zien. In de grondafdeling van de standaardkas met scherm is het gewas ook vege tatief, maar wel sterk en nauwelijks botrytis. De steenwolgewassen laten veel kleinere verschillen zien, zijn wat minder vegetatief, wat opener en regelma tiger van opbouw. Naast de scherpere klimaatsbewaking wordt er daarom in de grondafdelingen van de acrylplatenkas en de futuristische kas zwaarder bijgemest (2,5 E.C. boven op het slootwater). De stooktemperatuur op de dag is 21 gr.C. en 's nachts 19 gr.C. De ventila- tielijn staat daar een halve graad boven. De vochtregeling werkt sterk en er is op de dag een minimuijiventilatie van 5-10%. Bij een RV van 90% is er een minimumbuis van 45 gr.C. Hel energieverbruik bedroeg de/e week 4289 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Hel gasverbruik is als volgt Ie verdelen: Weck: no. 37. 10/9-17/9 verbruik in m3/l00 m2 deze week energieverbruik in m3/l00 m2 vanaf 11-8-1982 energiebesparing t.o.v. kontrle (grond) oogsl in st./100 m2 gemiddeld vruchtgewicht in gram SDP-aerylplaten grond 47 147 345 353 4f> steenwol 32 115 485 326 469 futurist, ka: grond 39 149 335 392 477 steenwol 39 145 355 306 490 kontröle-objekt grond 44 366 471 De buitcnomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur 17.1 gr.C. gemiddelde windsnelheid 1,1 m/sek. steenwol 50 333 484 DKNAR-KAS L. Koop 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 14