Drieluik onderwijs, onderzoek en voorlichting behoudt prioriteit Gezondheid en kwaliteit vragen onverminderde aandacht Landbouwbegroting 1983 Herstrukturering Databank voor export Vorming van de ondernemer Agrarische volwassenenedukatie Onderwijs Pluimveehouderij krijgt eigen onderzoek centrum Motivatie Gezondheid en welzijn dieren Gewasbescherming Bacterievuur Om de konkurrentie met anderen aan te kunnen, zal ons land het moeten hebben van de kwaliteit van de ondernemers in alle geledingen van de bedrijfskolom. Hierbij is een goede samenwerking tussen on derwijs, onderzoek en voorlichting van zo grote betekenis dat ook in een tijd van bezuinigingen aan handhaving op het huidige niveau hoge prioriteit moet worden gegeven. In elk geval moet er geen afbreuk worden gedaan aan de kern van het systeem van het drieluik. Deze mening geeft minister drs. J. de Koning weer in de paragraaf onderwijs, onderzoek en voorlichting van de Memorie van Toelichting op de begroting 1983 voor het departement van landbouw en visserij. De bewindsman gaat vervolgens in op twee belangrijke aspekten, n.l.: de herstrukturering van de Landbouwhogeschool en de sa menwerking met het landbouw kundige onderzoek; de vorming van de ondernemer, via de wisselwerking van onder wijs en voorlichting, resp. onder zoek en voorlichting. De komende jaren zal de Land bouwhogeschool (LH) een aantal ingrijpende veranderingen moeten aanbrengen. Deze wijzigingen zullen in nauwe samenwerking met het landbouwkundige onderzoek moe ten worden gerealiseerd en tot een verdere samenhang tussen beide moeten leiden. De veranderingen die de LH en het landbouwkundige onderzoek betref fen, o.m.: de invoering van de voorwaarde lijke financiering bij de LH, waarbij taakverdeling en samen werking met het landbouwkun dige onderzoek èn afstemming op de meerjarenvisie voor het land bouwkundige onderzoek voorop staan; de internationalisatie van "Wa- geningen" als centrum voor on derwijs en onderzoek. Daarmee wordt enerzijds beoogd een gro tere openheid ten bate van de ontwikkelingslanden, anderzijds vergroting van de uitwisseling van onderzoekers en studenten met andere ontwikkelde landen. (vervolg van pag. 8) beslag bij uitstek geschikt zijn voor deelnemers uit het midden- en kleinbedrijf, dat in de agrarische sektor de boventoon voert. Met de handhaving van het budget voor exportbevordering óp ruim 10 min is het mogelijk het in 1981 ge starte marktgerichte aktieprogramma verder uit te voeren. Daarbij zullen de instrumenten en aktiviteiten wor den toegesneden op de eisen van de betreffende markt. Voor het welsla gen ervan zijn de werkzaamheden en impulsen van de bureaus van de agrarische raden en attachés in de diverse hoofdsteden onmisbaar. Op het terrein van het marktonderzoek begint de samenwerking met het Landbouw- Ekonomisch Instituut duidelijk vorm te krijgen. De ontwikkeling van een databank voor buitenlandse handels statistieken zal een belangrijke rol kunnen spelen bij het nauwlettend volgen en analyseren van onze markt positie. Met het departement van eko- nomische zaken en de Vereniging van Kamers van Koophandel werkt het ministerie samen bij het projekt inza ke automatisering van de handelsbe middeling. Dit projekt is gericht op een aktieve orderverwerving en een beter overzicht over het assortiment produkten dat ons land voor export aanbiedt. Zowel voor de agrarische buitenlandse dienst als voor de ex portbevorderende instanties in het binnenland biedt dit systeem een goed hulpmiddel met uitbreidingsmogelijk heden voor gerichte informatiesprei ding, marktrapportages, verwerving van orders, enz. Geïntegreerde projekten: be staan uit deelprojekten waarbij de op elkaar aansluitende elementen elk door een bedrijf worden gele verd (bijv. veestallen, stalinrich ting, melkvee, veevoedervoorzie ning). De leverancier garandeert de goede gang van zaken voor het betreffende onderdeel. In de driehoek onderwijs, onderzoek en voorlichting zijn de inspanningen in onderlinge samenwerking erop gericht, de kwaliteit van het onder nemerschap te optimaliseren. Het streven is erop gericht, het per centage jonge agrariërs dat een mid delbaar agrarische opleiding heeft gevolgd, te verhogen. In dit kader zullen in de komende jaren vormen van deeltijd in het middelbare land bouwonderwijs worden ontwikkeld. Er is een nota in voorbereiding over de agrarische volwassenenedukatie waarin met name zal worden inge gaan op de samenhang tussen de opleidingen als lager en middelbaar agrarisch onderwijs, het kursuson- derwijs en de aktiviteiten van de landbouwvoorlichting. Tevens wil de bewindsman doen onderzoeken hoe de koördinatie van het kursusonder- wijs kan worden verbeterd. In dit verband is ook speciale aandacht nodig voor de mogelijkheden die het kursusonderwijs, al dan niet gekom- bineerd met aktiviteiten uit de land bouwvoorlichting, biedt aan mee werkende echtgenotes op agrarische bedrijven. Ook bij het onderzoek wordt er re kening mee gehouden dat voor de vorming van het ondernemerschap elementen als beslissingsvaardig heid, planmatig werken, informatie verzamelen en interpreteren steeds belangrijker worden. In het licht hiervan zal de voorlichting in sa menspel met het onderzoek meer voorrang moeten geven aan de totale bedrijfsorganisatie met haar kom- plexe karakter en minder aan relatief kleine (teelt)technische problemen in de direkte advisering. Daartoe verdienen een verdere uitwerking en toetsing van gekomputeriseerde ad- viseringssystemen en vooral be- drij fsbegeleidingssystemen bijzon dere aandacht. Een nog in te dienen ontwerp-Ka- derwet hoger onderwijs beoogt de voorwaarden te scheppen, waarbin nen samenhang en samenwerking ook tussen de Landbouwhogeschool en de hogere agrarische scholen krachtiger kan worden bevorderd. Daarnaast is wetgeving in voorbe reiding, betreffende een regeling voor de inschrijving van studenten in het wetenschappelijke onderwijs en het hogere beroepsonderwijs. Een nieuwe ontwikkeling in het middelbare landbouwonderwijs is de B-leergang levensmiddelentechnolo gie. Het streven is, binnen enkele ja ren aan vier scholen de gelegenheid te bieden onderwijs in deze leergang te geven. Nagegaan zal worden, op welke wij ze en in welke mate het mogelijk is middelbaar landbouwonderwijs in een deeltijdvorm overdag, hetzij in de avonduren, aan te bieden. Ook wordt nagegaan, hoe kan worden te gemoetgekomen aan de wens uit de sektor groenvoorzieningen, meer aandacht te besteden aan het ver krijgen van bedrijfsinzicht en prakti sche vaardigheden tijdens de oplei ding in de A-leergang Aanleg en Onderhoud van tuinen en groen voorzieningen van de afdelingen Tuinbouw. De mogelijkheid, in het kursusjaar 1982-'83 met de invoering van de verbrede vakrichting een aanvang te maken, is goed aangeslagen. Ruim negentig lagere agrarische scholen hebben een aanvrage daartoe ge daan. Om financiële en organisato rische redenen konden tot nog toe slechts veertig aanvragen gehono reerd worden. De leraren die in deze nieuwe situatie les moeten geven, zijn of worden met het oog op de vereiste bekwaamheid nageschoold. Er zijn vergevorderde plannen, en kele praktijkscholen, zoals die voor de dierveredeling, mede ten dienste van de voorlichting te laten funktio- neren. De bewindsman vindt die in gang gezette ontwikkeling van be lang. De bacterievuursituatie is zorgwekkend. Van vitaal belang voor de Neder landse landbouw en de export blijven een verhoging van de doelmatigheid van de produktie, het laaghouden van de kostprijs en een voortdurende produktverbetering en -vernieuwing. Daarbij zullen het behoud en de ver betering van de kwaliteitsnormen, gezien vanuit de konsument en de verwerkende industrie, van doorslag gevende betekenis zijn. Om ten be hoeve van de pluimveeteelt en de pluimveeverwerking een optimale opstelling van de voorlichting en het onderzoek te verkrijgen, komt er een centrum voor de pluimveehouderij. "Ook in een periode van minder gunstige ekonomische omstandighe den verdient zorg voor de kwaliteit van agrarische produkten en pro- duktiewijzen onverminderd en nauwlettend aandacht. Het voldoen aan de eisen die de afnemers, met name de eindverbruiker, daaraan stellen, is namelijk van essentieel belang voor het kunnen handhaven en zo mogelijk verbeteren van de afzetpositie op de nationale en internatio nale markten. Onderzoek, voorlichting, onderwijs, alsmede het wetgevende en kon- trolerende werk van het ministerie van landbouw en visserij zijn gericht op de verwezenlijking van het vorenstaande". Dit o.m. blijkt uit de paragraaf die minister drs. J. de Koning (landbouw en visserij) wijdt in de Memorie van Toelichting op de begroting van zijn departement aan gezondheid en kwaliteit. Het beleid richt zich ten aanzien van de gezondheids- en milieubescher ming vooral op het binnen aan vaardbare grenzen houden en liefst nog verder terugdringen van resten van hulpstoffen en - in water, bodem en lucht voorkomende - ongewenste of schadelijke stoffen in produkten. De bewindsman konstateert overi gens met voldoening dat, waar het milieu- en gezondheidsvraagstukken betreft, het georganiseerde bedrijfs leven op verschillende terreinen en in toenemende mate, zowel in de plantaardige als dierlijke sektor, be reid is ook zelf initiatief te ontwik kelen voor onderzoek, daarmee ver band houdende signaleringspro gramma's, interne voorlichting en andere maatregelen. onderzoek plaats naar de mogelijk heden om door verbeteringen in bestaande of invoering van nieuwe spuittechnieken, zowel een beperkter als veiliger toepassing van bestrij dingsmiddelen te bereiken. Er is een Algemene Maatregel van Bestuur in voorbereiding, die nadere voorschriften zal bevatten voor de toepassing van de toegelaten bestrij dingsmiddelen met behulp van vlieg tuigen. Door beperking van de dosering en van het areaal is het gebruik van methylbromide als grondontsmet- tingsmiddel het afgelopen jaar met ongeveer 60% verminderd. Het stre ven blijft erop gericht, het gebruik als grondontsmettingsmiddel per 1 sep- Onderwijs, onderzoek en voorlichting zullen onverminderd onze aandacht blij ven vragen. Teneinde produkten te kunnen leveren die aan de hoogste eisen van gezondheid en kwaliteit voldoen. Onze varkenshouderij zal in de ko mende jaren onder druk komen te staan, omdat het gebruik van var kensvlees in de EG naar verwachting ternauwernood zal stijgen en de konkurrentie van andere landen zal toenemen. De konkurrentiepositie zal behouden moeten worden door verbeteringen van de resultaten op het varkensbedrijf en bij de verwer king. De voorlichting en de praktijk krijgen daartoe thans evenwel on voldoende ondersteuning door be drijfsgericht onderzoek. Daarom is het noodzakelijk, een proefstation voor de varkenshouderij op te rich ten. Elk stelsel van kwaliteitsregelingen staat of valt met de motivatie van de producent en de effektiviteit van de keuring en kontrole van de produk ten. Ondanks het groeiende belang van deze aktiviteiten is het zaak, de keuringskosten scherp in het oog te houden en een optimale doelmatig heid bij de keuring na te streven. Met de bijdragen in de keuringskosten beoogt de bewindsman een lasten verlichting voor het bedrijfsleven en wil hij ook kunnen bijsturen in de doelmatigheid van de keuringsin stellingen en de kwaliteit van de produkten. Handhaving van dit in strument acht hij van groot belang. Voor het onderzoek van dieren op residuen van diethylstilboestrol (DES) zijn nieuwe methodieken ontwikkeld, waarmee deze residuen met volledige zekerheid zijn vast te stellen. In EG-verband vinden de besprekingen over het weren van het ongewenste gebruik van hormonen bij de vleesproduktie voortgang. Ook ten aanzien van het weren van resi duen van geneesmiddelen in pro dukten van dierlijke oorsprong wor den verdergaande maatregelen voorbereid. In de bloembollensektor leiden ver beterde toepassingstechnieken tot vermindering van de hoeveelheid overblijvende dompelvloeistof met ongeveer 80%, terwijl door het toe passen van lagere gehalten het ge bruik van bestrijdingsmiddelen bovendien met 30 k 40% afneemt. In diverse teeltsektoren vindt voorts tember 1983 te beëindigen. Geble ken is dat de thans voorgeschreven, aanzienlijk lagere dosering in vrijwel alle gevallen afdoende voor de be strijding is. De afgifte aan de lucht blijft bij deze dosering ruimschoots onder de voorlopige grenswaarde voor blootstelling van de mens aan methylbromide. Het onderzoek naar vervangende middelen en methoden voor methyl bromide is nog in volle gang. Overigens is als gevolg van de pro blemen met methylbromide de be langstelling voor substraatteelt (grondloze teelt) duidelijk toegeno men. De bacterievuursituatie in West-Eu ropa is zorgwekkend. De ziekte breidt zich naar het zuiden en oosten uit. In EG-verband wordt nagegaan, welke fytosanitaire maatregelen no dig zijn, om de handel zo goed mo gelijk te handhaven. Ook nationaal vereist de huidige ernstige bacterievuursituatie in de boomkwekerij en de fruitteelt een gewijzigde aanpak. Het streven is erop gericht, de teelt van waard- planten in de boomkwekerij in be paalde gebieden te koncentreren en het aanplanten van de gevoelige waardplanten in het landschap en het openbaar groen binnen en in de naaste omgeving van de koncentra- tiegebieden zoveel mogelijk achter wege te laten. In 1981 is aangevangen met een me definanciering door het bedrijfsleven van de opruimkosten van aangetast materiaal bij partikulieren. Het ligt in het voornemen deze wijze van fi nanciering voort te zetten in de vorm van geleidelijke realisering van een 50/50-regeling. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 11