KLEINERE BOEREN MINDER DEBET AAN PRODUCTIESTIJGING "Gele roest" in tarwe KI DRTE C.A.R WENKEN Zevenber 'gen ...als een goede opbrengst zo mishandeld wordt... De afleveringsbrief in deburola Ruilverkaveling Braak Nog steeds hebben we geen neerslag van betekenis gehad. Het veldwerk kan ongehinderd doorgaan. Voor suikerbieten en de groenbemesters zou enige neerslag - maar dan wel van enige omvang - zeker welkom zijn. Ook voor het rooien van de aardap pelen zou het niet ongunstig zijn, hier op ZUID-BEVELAND. En toch ook weer blijkt de grond nog wel wat vocht op te £even. De op komst van winterkoolzaad en winter- uien kunnen we onder deze om standigheden niet als onredelijk be schouwen. misschien alleen wat on regelmatig. In ons gebied is geen aardappelrooi- demonstratie gehouden, voor die problemen die kunnen ontstaan met het niet juist afstellen van het totaal van het aardappelen rooien. Als te brede trekkerbanden, het te snel la ten draaien van de opvoerband van de rooier, te grote valhoogtes, geen valbrekers op de wagen enz. Zien we na zo'n demonstratie de op verschil lende plaatsen in het rooiproces ge nomen monsters, dan schrikt men daar soms van. Het is toch erg als daar een goede opbrengst soms in enkele uren tijds dan zo mishandeld wordt. Aandacht voor alles wat men er aan kan doen is noodzakelijk wil men later in het seizoen in de prijs of in het hoge tarrapercentage niét af gestraft worden. Er is nog slechts een aarzelend begin gemaakt met het rooien van de aardappelen. Het doodspuiten heeft pas vrij laat plaatsgevonden. Vooral op de meest groene percelen - de laatst gepote, zware grond - zal het wel circa 3 weken duren eer gerooid kan worden. De partijen zijn in het algemeen vrij grof over de opbreng sten per ha hoort men wat verschil lend reageren van matig tot zeer goed. Er zijn al wat suikerbieten gerooid en geleverd. Bezien we de verschillende partijen en dan nog wel tegen het vroege tijdstip van rooien dan zal de gemiddelde opbrengst straks zeker niet tegenvallen. Wel zullen we met ons allen moeten zorgen dat de fa brieken regelmatig door kunnen blijven draaien. Gezien de grote te verwachten suikeropbrengst moeten we ons met ons allen af gaan vragen in hoeverre we de oppervlakte sui kerbieten moeten gaan beperken, wil de gemiddelde opbrengstprijs per ha door een teveel aan C-suiker (al of niet in een mengprijssysteem) niet te ver gaan dalen. Op enkele percelen is men al begon nen met het voor wintertarwe op zaaivoor ploegen. De grond, vooral de zware kan dan nog wat verweren. Voor het deel van de Ruilverkaveling Kapelle-Wemeldinge gelegen ten noorden van weg van Kloetinge naar Kapelle, dat pas eerst in 1983 aange pakt zou worden, is toestemming ge kregen om het reeds nu aan te pak ken. Het deel dat deze zomer uitge voerd moest worden is bijna klaar. De omstandigheden daarvoor waren wel zeer gunstig. De gronden in de nieu we kavels liggen er nu prima bij. Voor dit gebied juist ten Oosten van Goes een enorme verbetering met goede wegen en grote kavels, gepaard gaande met goede sloten en drainage voor een gunstige ontwatering. De uienoogst is in volle gang. De prijs is helaas onvoldoende om de kosten goed te maken! Lage flarden mist hangen over de velden van de WESTHOEK, terwijl ik dit schrijf. Aan de vele spinnen webben hangen duizenden fijne drup peltjes. Zij laten ons zien wat een kunstwerk die webben zijn, we weten ook dat het herfstboden zijn. Pas als de zon de kracht heeft om de mist banken open te scheuren en op te lossen hebben we weer zomer. Afge lopen week was het zomer. De eerste blokken met aardappelen zijn gerooid. Ze zijn goed. Ondanks alle geweeklaag van te droog, te warm, komen er veel kilo's boven de grond. Een mooi produkt. Zonder veel grond worden de koelhuizen volgewerkt. Ik waag me niet aan ex- akte cijfers, maar 40 ton per ha halen de deze week gerooide aardappelen gemakkelijk. Als we nu even terug denken aan vroeger. Dan was er soms 200 mud per gemet. (Het West-Brabants gemet omvatte 2 per ha). Die 200 mud was een uit zondering waar op de beurs druk over gepraat werd. De beurs van vroeger is niet meer. Het gemet daar hoor je niet van. Omgerekend bete kent het wel 35 ton per ha. Onge twijfeld zullen straks de kilo's stijgen in de volksmond. Alleen als je de af- leveringsbrieven in de burola hebt kun je zeggen, zo was het en niet anders. Het was toch een bijzondere ervaring om te lopen puffen in de zon en gelijktijdig de witte pluimen van de suikerfabrieken in ons gewest aan de lucht te zien hangen. De ge wicht- en gehaltebrieven zijn nog niet terug. Wel heb ik de indruk dat er zoveel mogelijk bieten in de voor levering zijn gestopt. Als we de zaken op een rijtje zetten dan zien we dat veel zonuren toch meer pluspunten geven dan regendagen. De granen gaven een goed en gaaf produkt. Weinig problemen bij dor sen en geen droogkosten. Het gras zaad viel mee in kilo's omdat door de zon gerijpt, het zaad zwaar was. Ook geen problemen bij het kombi- nen. De erwten goed en het blauw- maanzaad van goede kwaliteit. Ik dacht dat de akkerbouwers onder ons tevreden konden zijn. Met de veeboeren is het probleem van te weinig regen veel groter. Zij zagen met weemoed de buien voorbij gaan. Iedere dag zo'n honderd koeien de kost geven is nogal wat. Ondertussen is er al heel wat gras gezaaid, voor de oogst '83. Het ligt gekiemd, maar ik ben bang dat het niet genoeg vocht heeft om boven te komen. Het rooien van de uien is begonnen en de lange rijen op de velden belo ven heel wat. Laten we hopen dat de prijs ook wat belooft en dat we ze wat voorspoediger binnen krijgen dan de vorige oogst. Al met al veel werk reeds verzet en nog veel werk te doen; zo is de stand op deze datum; zondag 12 september 1982. In 1977 veroorzaakte de schim melziekte "gele roest" in Tunesië een verlies van naar schatting 20% van de nationale oogst aan broodtarwe. In 1979 dwong dezelfde gele roest Pakistan om 1 miljoen ton tarwe ter waarde van 200 miljoen dollar extra te importeren. Ongeveer drie kwart van de Pakistaanse tarweteelt was door de schim melziekte aangetast. Sinds 1968 vormt een kleine groep medewerkers van het In stituut voor Planteziektekundig Onderzoek (IPO) te Wageningen, geleid door ir. R.W. Stubbs en ir. C. van Silfhout een "service-sta tion" voor de bestrijding van gele roest-schimmels over de gehele wereld. De aktiviteiten die op ontwikke lingslanden gericht zijn, worden gefinancierd door het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Vanwege de bezuinigingen van de overheid zullen deze aktivitei ten grotendeels moeten wordën stopgezet. Gele roest is een ziekte die in de vorm van genetisch ver schillende fusio's schimmel rassen) op allerlei plaatsen in de wereld voorkomt. I Gele roest in tarwe; aangetaste bladeren. In Nederland komen fysio's voor die grote schade aan de tarwe zouden toebrengen, als niet voortdurend nieuwe rassen met erfelijke weerstand gekweekt zouden worden. Er ontstaan ook regelmatig nieuwe fysio's van de ze schimmels die genetisch iets afwijken van de bestaande en die de weerstand van de tarwerassen weer kunnen doorbreken. Er moet daarom steeds gezocht worden naar nieuwe resistentie genen. omdat de resistentie na 3 tot 5 jaar doorbroken wordt en soms nog eerder. In Israël en Libanon zijn wilde tarwerassen gevonden die goede resistentie paren aan andere gun stige eigenschappen. De diverse veldwerkzaamheden kun nen in West Zeeuws-VIaanderen tot nu toe nog steeds vrijwel ongestoord door regen, plaatsvinden. Wel is de ondergrond flink droog, wat bij het zaaivoorploegen op de zwaardere grond goed is te merken. Tot nu toe is van structuurbederf dus geen sprake. Menig perceel is al op zaaivoor of wintervoor geploegd. Wanneer wij dit schrijven zijn de meeste percelen aardappelen doodgespoten. De eer ste rooimachines zijn weer uitgerukt. De aardappelen lijken behoorlijk huidvast. Toch zullen we meer dan voorheen dienen te letten op beper king van rooi- en transportschade, door de valhoogte laag te houden, met smalle banden te werken en de kettingsnelheid zo laag mogelijk te houden. De kg-opbrengst van de aardappelen zal niet tegenvallen. De sortering is over het algemeen grof. Wij verna men dat op een proefveld, waar van ruim 30 partijen pootgoed een mon ster knollen was uitgeplant, het ver schil in opbrengst tussen de laagste en hoogste 14 ton per ha was. De teelt- tomstandigheden waren dus voor al le partijen gelijk. De kwaliteit en hoedanigheid van het pootgoed speelt dus wel een heel belangrijke rol. Juist hier staan de meeste con sumptietelers niet bij stil; alhoewel hun invloed hierop gering is. De oogst van stambonen verloopt even eens naar wens. De meeste telers hebben het gewas op de ruiter gezet. Achteraf bezien was dit niet altijd nodig geweest. De hoge verwachtin gen t.a.v. de opbrengst van de bieten lijken zeker uit tt komen. Het gehalte is echter laag. Door stagnatie in de fabrieken te Sas van Gent zijn ver schillende hopen bieten, bestemd voor de vroege levering, veel langer dan gewenst blijven liggen. Steeds vaker kunnen we horen en lezen over productiestijgingen van met name granen, bieten en melk. Aan het wegwerken van overschot ten moet de teler steeds meer zelf gaan meebetalen. Sommigen spre ken zelfs over verstrekken van (E.E.G.) subsidie op het braak laten liggen van land. Dit kan natuurlijk op de over het algemeen kleine landbouwbedrijven, zoals die in de meeste bij de E.E.G. aangesloten landen voorkomen, geen oplossing zijn. Stel dat een saldoderving geheel of deels zou worden vergoed. Dan nog drukt op dit land een flink be drag aan vaste kosten. Als het landbouwbeleid erop gericht wordt, dat ook op de kleinere bedrij ven de opbrengsten moeten stijgen om tot een beter inkomen te komen, dan worden de overschotten alleen maar hoger. Toch is het nodig dat de kwaliteit van de ondernemers op deze bedrijven verbetert. Het ware wellicht beter dat op de grotere bedrijven, de meer extensieve gewassen als granen, koolzaad en peulvruchten, en op de kleinere bedrijven de meer intensieve gewassen geteeld zouden worden. Dit van hogerhand reguleren zou echter een inbreuk zijn op het vrije onder nemer schap. AKKERBOUW DE OOGST EN BEWARING van uien staat weer voor de deur. U kunt een keuze maken tussen wel en geen velddroogperiode. Een lange veld- droogperiode geeft meer risi ko's ten aanzien van kleur en kwaliteitsverlies. Bij goed weer echter kunnen de uien droog en af gerijpt worden opgeslagen. Dit laatste valt in de praktijk toch nogal eens tegen, omdat veel uien dikwijls onvoldoende droog binnen komen. ZONDER VELDDROOGPERIO- DE moet direkt na het inschuren van de uien begonnen worden met drogen. De temperatuur mag dan maksimaal 25 gr.C. zijn. Na 10 a 12 dagen kan, wanneer de hals bij wrijven tussen duim en wijsvinger niet meer rolt, gestopt worden met drogen. Daarna moet nog 2 a 3 weken veel geventileerd worden om broei te voorkomen. UIEN STELLEN HOGE EISEN aan de bewaartechniek. Naas het be perken van de valhoogten (maksimaal 50 cm), een bandsnelheid van maksi maal 50 meter per minuut, dient U de uien niet hoger op te slaan dan 3,5 meter en de bovenkant goed gelijk te maken. De kapaciteit van uw ventila toren moet liggen op 150 m3 lucht per m3 uien bij een tegendruk van 250-300 Pa (25-30 mm waterkolom). DE KAPACITEIT VAN DE KA CHEL moet op de kapaciteit van de ventilatoren zijn afgestemd. Om één m3 lucht één graad in temperatuur te verhogen, is 0,35 Watt nodig. Om bij voorbeeld 20.000 m3 lucht per uur 5 gr.C. te verhogen, is een kachelkapa- citeit van 20.000 x 5 x 0,35 35.000 Watt (30.096 Kcal) per uur vereist. LAAT UW RASSENKEUZE voor t wintertarwe niet alleen afhangen van de opbrengstgegevens van dit jaar, maar pak er die van voorgaande jaren ook nog eens bij. Bekijk ook de be drijfszekerheid van het ras, zoals ste vigheid, schotgevoeligheid, en de kans op ziekten. Wat dacht U van een goe de groenbemester onder uw tarwe? A l deze punten kunt U in de rassenlijst vergelijken. VEEHOUDERIJ DE GEWONNEN HOEVEEL HEID ruwvoer voor de komende stal- periode is aanmerkelijk minder dan vorig jaar. Tal van faktoren zijn hier debet aan. Het is dan ook zaak om uw grasland zo lang mogelijk goed te be nutten om zodoende wintervoer te sparen. Veehouders die van plan wa ren met stikstof strooien te stoppen, moeten snel van plan veranderen. Tot eind september is stikstof strooien ver antwoord, maar strooi in verband met nawerking niet meer dan 200 kg KAS per ha. ONDANKS DAT DE STA LP E- RIODE weer voor de deur staat, is het raadzaam om de afrastering van uw grasland nog eens grondig te kontro- leren. Op het eind van het weide sei zoen wordt het gras minder smakelijk en door bijvoeding wordt het vee on rustiger. Het uitbreken van vee kan nare gevolgen hebben voor het ver keer, aanbrengen van schade in ge wassen en het zich ziek eten van de dieren. KLEINTJES WORDEN GROOT een gezegde dat aangevuld kan wor den met "en hebben dan heel wat in de pap te brokken Dit geldt zeker voor kleine onkruidplantjes die volgend voorjaar niet alleen groot zijn gewor den, maar de ontwikkeling van uw gras plantjes belemmeren. In nieuw inge zaaid grasland, komt meestal veel on kruid voor. Door nu een chemische onkruidbestrijding uit te voeren, voorkomt men verstikking van het jonge gras en groeiremming als er in het voorjaar een bestrijding wordt uit gevoerd. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 7