EN DE SCHOUWSE BOER HIJ PLOEGDE VOORT Man en vrouw: samen verantwoordelijk Beter weer voor de uienoogst dan in 1981 Ploegwedstrijden Drama!? Keuze Uien dienen gescheiden te worden aangeboden Op het moment dat u dit artikeltje leest is de oogst van de aardappelen en de suikerbieten op SCHOU- WEN-DUIVELAND in volle gang. Ook is men druk bezig met het rooi en van de zaaiuien. De prijs van de uien is momenteel niet erg hoog (eind vorige week 0.11 per kg), zo dat het in twijfelgevallen misschien de moeite waard is om de uien maar te bewaren. Denkt u er wel om dat alleen goede, gezonde uien te bewa ren zijn. Partijen met rotte bollen, die we hier en daar op Schouwen-Dui- veland toch aantreffen, kunnen beter niet worden bewaard. Bij het rooien van de aardappelen dient speciale aandacht te worden besteed aan de beperking van de rooien transportbeschadigingen. Op de overigens goed geslaagde rooide- monstratie van afgelopen vrijdag hebt u zich hierover uitgebreid kun nen laten informeren. Op deze de monstratie is o.a. gebleken dat het erg belangrijk is dat de kettingsnel heid en de rijsnelheid goed op elkaar afgestemd zijn. afhankelijk van de rooi-omstandigheden en de vochtig heid van de grond. De kettingsnel heid dient ongeveer even groot te zijn als de rijsnelheid. Niet alleen goed rooien is belangrijk, goéd loof- klappen is evenzeer belangrijk. De loofklapper kan beter iets te hoog afgesteld staan dan te diep. Boven dien dient het lengteverschil tussen de klepels zodanig te zijn dat al het hangende loof tussen de ruggen wordt verwijderd, terwijl op de rug gen nog stukjes stengel overblijven. De twee grote zelfrijdende bieten rooiers (zesrijig met bunker), die ons eiland "rijk" is, profiteren van het prachtige nazomer weer. Er zijn al weer heel wat hectare's gerooid. Het zijn bijzonder indrukwekkende ma chines om te zien, maar over de vraag of we in de toekomst meer en meer tot de aanschaf van dit soort kolossale machines over moeten gaan, zijn we het nog lang niet eens. Velen houden hun hart vast als er in de loop van de bietenoogst nog een natte periode aanbreekt. Nu nog even terug naar de kop van dit arti keltje "en de Schouwse boer hij ploegde voort". Ploegen is de basis van de teelt van alle gewassen, waar we niet omheen kunnen. Goed ploegwerk is noodzakelijk voor het behalen van goede oogstresultaten. Evenals in voorgaande jaren zullen er op Schouwen-Duiveland ook dit jaar weer de regionale ploegwedstrijden worden gehouden. De hiervoor ge plande datum is zaterdag 16 oktober a.s. (datum onder voorbehoud). Om zoveel mogelijk deelnemers bij elkaar te krijgen worden alle jonge boeren van Schouwen-Duiveland opgeroe pen zich zoveel mogelijk voor deze ploegwedstrijden op te geven. Opgave is mogelijk bij een van de leden van de ploegcommissie of bij de bedrijfs- voorlichter. Uiteraard zijn deze men sen graag bereid geïnteresseerden te informeren over de opzet en het ver loop van de ploegwedstrijd. We reke nen op voldoende deelname! De afgelopen week is men ook op NOORD-BEVELAND met de aard appel- en bietenoogst begonnen. Het mooje weer zorgt ervoor dat dat alle maal nog goed verloopt. We gaan na deze goede zomer (een zomer die je vast zou willen houden) toch weer naar de herfst en de winter toe. Ondanks de komende drukte van aardappel- en bietenoogst zal men aan de boeren, hun vrouwen en ge zinsleden weer aandacht vragen voor bijeenkomsten, vergaderingen, en kursussen. In het aanstaande seizoen zullen weer vele kursussen zijn. Z^il het de kursus "gezinsbestedin gen", "bedrijfsfinanciering", "eko- nomie en platteland" of een andere kursus worden? Een gemeenschappelijke noemer van allen is: de financiën. Hoe we het ook wenden of keren, of het goede of een slechte zomer is geweest, of we de oogstopbrengsten wat aan de ho ge kant aan anderen verteld hebben, het komt toch neer op een goed fi nancieel beleid voeren. En dat wil tegenwoordig toch wel wat zeggen dat het iets verder gaat dan het bijhouden van een kasboek. Elk jaar weer moeten we het zien te rooien en daar komt heel wat voor kijken. Daarom is het goed zoveel mogelijk geïnformeerd te zijn over alles wat met financiën te maken heeft. Dur ven en kunnen we nog risiko's ne men? Welke mogelijkheden zijn er? enz. Misschien lijkt het soms wat over dreven om elk jaar weer een kursus te volgen. Maar de mensen die de leiding hebben zijn deskundig op dat gebied en daarvan kunnen wij als praktijkmensen leren en andersom. Door met elkaar in diskussie te tre den, kennis te vergaren e.d. blijven we aktief betrokken in de soms wat moeilijkere kant van ons bedrijf. En daarom zou ik willen zeggen, la ten we ook in het winterseizoen ak tief blijven. Elk jaar weer een kursus volgen en bijeenkomsten bijwonen, is dus net zo gewoon als elk jaar weer zaaien en oogsten. En als de boer verhinderd is te komen, is er ook zijn vrouw nog die kan komen. Het ziet ernaar uit dat steeds meer boeren alleen hun bedrijf moeten runnen en dan niet altijd de tijd hebben om naar verga deringen e.d. te gaan. Ik zou daarom aan elke agrarische vrouw willen vragen: ga samen of alleen naar ver gaderingen en kursussen. Het is belangrijk dat ook de vrouw van alle ontwikkelingen op de hoogte 1 blijft en aktief meedenkt in het bedrijf en het landbouwbeleid. We zijn ten slotte samen verantwoordelijk voor het bedrijf. Bij het schrijven van deze bijdrage vanuit THOLEN EN ST. PHILIPS- LAND waren de weersvoorspellingen van dien aard, dat wellicht nu het grootste gedeelte van de uien van het land is verdwenen. De uien zullen dan ook over het algemeen een mooie blanke kleur hebben behouden. Ook mede doordat er veel loof is geklapt, moet het nu mogelijk zijn om van de winter een ui van goede kwaliteit te kunnen leveren. Voor het rooien van de aardappelen is een flinke bui zeker gewenst. Na het doodspuiten is dë grond sterk uitgedroogd en de afharding gaat dan ook wat minder snel. Vooral op die percelen welke erg groen zijn doodgespoten zal men voldoende tijd in acht moeten nemen, alvorens met het rooien kan worden begon nen. Vooral percelen waar nog wat tweewas in voorkomt zijrr onder droge omstandigheden moeilijk te rooien zonder dat vervelling op treedt. De suikerbietenoogst is volop be gonnen. zo op het eerste gezicht met zeer hoge kg-opbrengsten. De bruto geldelijke opbrengst dreigt per hek- tare veelal lager te komen liggen dan die van goede wintertarwe, nu er toch wel erg veel C-suiker zal worden geproduceerd. Door de suikerindus trie wordt dan wel geschreven, dat het weer ingevoerde mengprijssys- teem geen invloed heeft gehad op de uitgezaaide oppervlakte en dat het een evenrediger verdeling van de lasten is voor de boer. maar dan wordt wel vergeten dat er in het zuidwesten veel percelen zijn die door bietenaaltjes aangetast zijn en als gevolg daarvan een zeer lage kg- opbrengst zullen geven. Deze telers worden nu echter wel dubbel gestraft: met weinig kilo's en een lage prijs. Bij het kontrakten- stelsel zou men dan veelal de A-prijs vangen. Deze lage opbrengst zal zeker van invloed zijn op de uit te zaaien op pervlakte wintertarwe. Als de voor nemens. die velen op dit moment hebben om vroeg eerr grote opper vlakte tarwe uit te zaaien, bewaar heid zal kunnen worden, zal er een enorme uitbreiding komen. Met het gevolg dat hier ook wel weer een af straffing vanuit Brussel op zal vol gen. Hoe dit te voorkomen? Uitbrei den in graszaad- en voererwtenteelt? Deze vraag zal echter niet zo snel beantwoord kunnen worden dan de vraag over de "derde ramp", waar mee "Buitenstaander" na zijn laatste stukje is blijven zitten. Wanneer hij de "Uit de Praktijken" van die week ook heeft gelezen, kan hij reeds een streep zetten door zijn nooit. De keuze van de uit te zaaien win- tertarwerassen is er ook niet gemak kelijker op geworden. De kortstro- rassen voldoen toch niet aan die ver wachting die men er van had en nu is er ook zo hier en daar nog wat min der uitbetaald voor de Marksman, vanwege het lage hektoliter gewicht. Eén ding staat vast, die keuze zal sneller gebeuren dan de keuze die bij de kabinetsformatie gemaakt moet worden. Hopelijk wel een keuze die ministers voortbrengt, die niet al te resistent zijn tegen boerenbelangen. Door het bestuur van het pro- duktschap is in zijn vergadering van 26 mei 1982 vastgesteld de verordening "Wijziging 1982/5 Verordening P.G.F. 1977 Kwali teitsvoorschriften Groenten en Fruit". De verordening houdt een wijzi ging in van de sorteringsvoor schriften voor uien van Neder landse oorsprong. Uien met een middellijn kleiner dan 35 mm resp. groter dan of gelijk aan 35 mm dienen gescheiden te worden aangeboden. Deze wijziging is in werking getreden met ingang van 10 augustus 1982. "De boeren boffen maar met dat mooie weer", was het kommentaar wat een gepensioneerde ambtenaar lever de, terwijl de kapper de haardos van zijn kliënt wat in de plooi trachtte te knippen. Ook de kapper stemde vol komen in met de gedane opmerking, want de aardappelen en de bieten ko men tijdens het rooien toch schoon boven de grond. Ten tijde van die agrarische grillen had de bediende mij onder het mes en juist bij het "punten van mijn baard was uiterste voorzich tigheid geboden. Ware het anders ge weest, dan hadden we genoemde heren wel even van repliek gediend. Onbe grijpelijk is het, dat mensen geboren en getogen in ons gewest zo weinig van de landbouw afweten. Zowel voor het rooien van aardappels als van bieten is de grond te droog. Bij de aardappelen treden er vooral beschadigingen op, doordat droge grond schuurt en droge kluiten ekstra ontvellingen veroorza ken. Wie thans aardappelen rooit en er mee wil spekuleren tot eind juni, moet wel van een goed produkt uit gaan. Het zijn de kooplui die een fijne neus hebben en al gauw weten waar de goede en de minder goede partijen in de cel zitten. Met de opgave voor deelname aan vroegleveringspremies voor bieten is de suikerindustrie zwaar onder druk gezet. Meerdere telers wensten een te groot percentage van hun areaal bie ten in de vroeglevering af te zetten. Gezien het lage suikergehalte was le vering momenteel zowel voor de telers als voor de suikerindustrie niet inte ressant. Buurman Marien is het daar volkomen mee eens en noemt het voor sommige percelen gewoon "moord" en is niet van zin om daar aan mee te doen. Toch hebben sommige land bouwkundigen van de fabriek slape loze nachten aan de overtekening van de vroeglevering overgehouden. In de landbouw is bekend, dat "MOEDER NA TUUR" nogal eens te hulp schiet als er iets dreigt mis te gaan. Zo is het ook nu weer, daar de grond op vele percelen te hard wordt om nog be hoorlijk bieten te rooien. Tevens zijn meerdere telers wijzer geworden na de ontvangst van hun eerste uitslagen over hun geleverde bieten. Verder zijn we tot de konklusie geko men, dat de bieten schoon uit de grond komen en dat de reiniging met de zeef- raden dus eigenlijk overbodig is. Tel uit je winst, als je ziet, dat stukken biet en staarten op het land achterblijven. Worden we met z'n allen te ruig en kunnen we nog wachten tot de rooi- omstandigheden beter zijn geworden? Op een rooimachine zou iedere han deling eigenlijk apart in toeren gere geld moeten kunnen worden. Zo'n technisch wonder gaat dan wel een half miljoen en meer kosten en om die rente en aflossing zitten we nu niet direkt te springen. Wel denken we met weemoed nog eens terug aan ons vroegere éénrijertje. Het principe van het rooiwiel haalde de bieten schoon uit de grond waardoor reiniging over bodig was. Ervaring met typen en merken van rooimachines hebben we genoeg en daarmede zouden we mis schien de tarrakommissie wel eens van dienst kunnen zijn. Toen we nog met de peespade de bieten uitstaken was er veel verschil in de kwaliteit van het geleverde werk. Thans is het met de rooimachines precies eender, maar we zijn ervan overtuigd, dat het beter kan en dat het beter moet. Testen van de mogelijkheden en toetsen aan andere typen rooimachines blijft geboden. In de zestiger jaren werden er jaarlijks bietenrooidemonstraties georgani - seerd. Dat komt tegenwoordig haast niet meer voor, maar toch zullen we moeten blijven zoeken naar een sys teem dat past bij onze zeeuwse klei. Een beetje, beetje meer. Een mooi bietegewas zonder manke menten, kan opbrengen met wat ekstra zorg veel centen. Het gulle blad en de gave wortels wat het tooit, eist van de teler, dat hij zijn gewas goed rooit. S.B. Hoewel de omstandigheden voor het rooien van aardpallen niet ideaal zijn - de grond is eigenlijk te droog- waardoor schade aan het gewas ontstaat- is men op vele bedrijven toch al begonnen met het binnenhalen van de piepers. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 6