KNLC kommentaar Kursussen Ekonomische Vorming Gevestigde Ondernemers in Zeeland Waar blijven de kostenstudieklubs? Wisselende uitgaven EG-landbouwbeleid Het inkomen van de ondernemer Het loodje... EG-Commissie gelast Londen versoepeling pluimvee-invoer Saldo-berekeningen vleeskeuringswet Citadel op rassenlijst voor landbouwgewassen 1983. SXf/7 Deze week zei een jonge boer tegen mij: "In kranten, op familiebijeen komsten en op vergaderingen hoor je ontzettend veel over kg-opbrengsten, over liters melk per koe e.d. Het valt mij dan op dat de verschillen uiter mate groot zijn. Waar ik weinig over hoor zijn de kosten per kg geprodu ceerd produkt, per kg melk. Nog minder hoor ik over kosten per ha en of per bedrijf. Zijn er even grote ver schillen tussen de bedrijven onderling wat de kosten per kg, per ha en per bedrijf betreft?" Mijn antwoord was: "Ja. de ver schillen in opbrengsten, in kosten en in de bedrijfswinst zijn enorm groot. En wat erger is: Die verschillen tus sen de bedrijven worden steeds gro ter". De ondernemer zal nog meer kostenbewust moeten worden dan hij nu al is. Zoals we nu de gewas- studieklubs kennen met hun goede resultaten, zou het goed zijn dat er ook kostenstudieklubs ontstonden. "In de gewasstudieklubs leer je ont zettend veel van elkaar", zeggen de deelnemers, waarom zal dit niet het geval kunnen zijn. indien we bereid zijn de kosten op de bedrijven beter te leren kennen. Moet men daarbij denken aan de vroegere bedrijfseko- nomische studieklubs? Ik weet het niet. in ieder geval hoeft het voor mij niet dezelfde opzet te zijn. Men zal zelf moeten zoeken naar de juiste opzet. "Ik vraag me wel eens af waar we eigenlijk mee bezig zijn", vroeg de jonge boer zich af. Ook mijn grond is ontsmet tegen het bietencysteaaltje. De kosten hiervan lopen uiteen van 500,— tot 700,— per ha. Ik doe dit om een hogere kg-opbrengst te krijgen. Nu, die hogere kg-opbrengst is er. Mijn verwachting is 10 ton meer opbrengst per ha op het ontsmette gedeelte. Het vervelende is nu dat ook ik dankzij het ontsmetten en de hogere opbrengst mee help dat er méér suikerbieten komen, waarvoor ik dan de wereldmarktprijs krijg, die veel en veel lager is dan de kostprijs". Ik kon hem geen ongelijk geven. We kwamen samen wel tot de konklusie, dat indien hij niet meer zou ont smetten en ieder ander wel, hij het loodje zou leggen, want bij het hui dige systeem betaalt ieder evenveel mee aan het overschot suiker. Toch heeft hij saldo-berekeningen gemaakt, en de diverse gewassen met elkaar vergeleken, maar met een on zekere prijs voor de bieten heeft hij te weinig rekening gehouden. "Toch ga ik", zo zei hij, "eens met de afde lingsvoorzitter van onze afdeling praten of we van de winter niet eens een paar avonden kunnen besteden aan de kostenfaktoren op onze be drijven en wat we er aan kunnen doen. Wat mij betreft een gespreks groep met 10 a 12 geïnteresseerden". Een paar dagen na liet gesprek zag ik de ontsmettingsmachine bezig op zijn bedrijf. Ik dacht: "Ook hij is een echte plantenteler". Maar ook hier geldt: "Niet meer, maar beter". J. Markusse De EG-commissie heeft Groot-Brit- tannië gelast om vóór 20 september gevolg te geven aan het arrest van het Europese Hof van Justitie waarin- wordt bepaald dat het zijn pluim- vee-invoervoorschriften moet wijzi gen. Met een beroep op de veteri naire voorschriften heeft Londen vorig jaar de import van pluimvee en eieren uit vrijwel alle EG-landen onmogelijk gemaakt. Volgens de verschillende exporteurs op het con tinent om de thuismarkt te bescher men. Het Europese Hof van Justitie oordeelde in juli dat het Verenigd Koninkrijk zijn voorschriften moest aanpassen. De Britten hebben daartoe voorstel len aan de EG-Commissie gedaan, maar die gaan in de ogen van Brussel niet ver genoeg. De Commissie heeft tegenvoorstellen gedaan en verwacht daarop voor donderdag antwoord. Hoewel ook andere EG-exporteurs nadeel ondervinden van het Britse invoerregime. is het Frankrijk dat zich er in de praktijk het hevigst tegen verzet. Nadat afgelopen maand een zending Frans pluimvee door de Britse autoriteiten werd te ruggezonden. is Parijs overgegaan tot een strenge controle op de aan wezigheid van hormonen in geïm porteerd Brits lamsvlees. Daartoe moet het vlees bevroren worden aangeboden, waardoor het zijn prijs niet meer opbrengt omdat de Franse consument de voorkeur geeft aan vers. Fin.D. Nu het er naar uitziet dat zowel de graan- als de melkprodukties in de EG dit jaar een rekordhoogte zullen be reiken, verschijnen al weer de eerste alarmerende berichte in de pers over een ernstige financiële krisis in Brus sel. Ik kan daarbij niet aan de indruk ontkomen dat met name ook vanuit kringen van de Europese Commissie zelfs deze paniekverhalen worden ge stimuleerd in een poging om volgend jaar in elk geval de garantiehoeveel- heden per produkt aan maxima te binden en bovendien de in terven tie- prijsniveau's veel minder te verhogen, dan op grond van de kostenontwikke ling noodzakelijk zal zijn. Uiteraard is het juist dat bij hogere produkties, tegenvallende prijsontwikkeling op de wereldmarkt en achterblijvende kon- sumptie de kosten van het EG-land bouwbeleid toenemen. Toch moet bedacht worden dat de produkties en prijsniveau's in de landbouw van jaar tot jaar sterk kun nen verschillen. Ook in het Europese budget zou daarmee meer rekening moeten worden gehouden, bijvoor beeld door uit te gaan van de gemid delde uitgaven over een periode van drie jaar. Dan zou het mogelijk zijn geweest om de miljarden guldens, die vorig jaar en dit jaar op de EG-land- bouwbegroting zijn overgehouden, mede te benutten in een jaar met tegenvallende uitgaven. Het zou toch hoogst onrechtvaardig zijn de land bouw volgend jaar de financiële klem op de neus te zetten, nadat dit jaar nog een fors bedrag aan "landbouwgeld" naar andere uitgavenposten en naar de nationale budgetten overgeheveld kon worden. Intussen blijft het ook voor de landbouw zelf natuurlijk het beste in dien de EG-uitgaven binnen algemeen aanvaardbare grenzen kunnen worden gehouden. Een voorzichtig optreden naar de wereldmark met vooral onze zuivelafzet lijkt daarom gewenst. Het instrument van de exportrestituties zal daarbij zodanig moeten worden toe gepast dat het prijsniveau op deze wereldmarkt zich zoveel mogelijk weet te handhaven. Goed overleg met andere belangrijke exportlanden is in dit kader tevens van groot belang. Wat dat betreft geeft de opstelling van de huidige Amerikaanse regering Rea gan ons de nodige zorgen. Ook wij onderkennen het belang wat A merika heeft bij export van haar agrarische produkten. Het gaat evenwel niet aan om deze export desnoods ten koste van het, op een heel andere bedrijfsstruk- tuur in Europa gerichte, EG-land bouwbeleid door te blijven drukken. En dat terwijl de Verenigde Staten voor die produkten waarin juist wij een sterke positie innemen (zuivel, varkensvlees) haar grenzen praktisch gesloten houdt. Het is daarom goed de Amerikanen er keer op keer op te wij zen dat zij de grote verdieners zijn in het agrarisch handelsverkeer met de EG. En dus ook het meest te verliezen hebben! Me dunkt dat we ons daarom in de EG niet te gauw bang moeten laten maken en in elk geval door moeten gaan op de weg naar meer evenwicht op onze markten; onder meer door de produk- tie van eiwithoudende veevoeder grondstoffen binnen de EG te blijven stimuleren. Luteijn Vanuit samenwerking tussen de konsulentschappen, de sociaal-ekono- mische voorlichtingsdiensten en de boekhoudbureaus van de drie landbouworganisaties in Zeeland wordt gepoogd in de winter 1982/83 voor vier groepen gevestigde ondernemers een kursus Ekonomische Vorming te organiseren. Het inkomen van de ondernemer bestaat voor het grootste deel uit de winst die zijn bedrijf oplevert. Daarbij wordt dan zondermeer aange nomen dat er ook inderdaad een positief inkomen (winst) aanwezig is. In het huidige bedrijfsklimaat komen echter ook andere geluiden voor, die er de aanleiding toe zijn dat vele bedrijven (geruisloos) verdwijnen. Omvang en inhoud van de kursus De kursus zal 10 halve lesdagen van 3 uur omvatten en overdag worden gehouden. De inhoud zal gericht zijn op ekonomische vorming en wel door behandeling van hetgeen uit fiskale exploitatierekeningen te leren valt en hoe met bedrijfsekonomische begrotingen de eigen bedrijfsvoering valt te beoordelen en wijziging van bedrijfsopzet valt te overwegen. Bij een en ander zal ruime aandacht aan de financiering worden gegeven. Daarnaast zullen aan de orde komen de mogelijkheden van samenwerking alsmede de afzet van de produktie. Nadere informatie omtrent inhoud en programma is te verkrijgen bij de sociale ekonomische voorlichtings diensten van de drie landbouworga nisaties en de konsulentschappen. Voor wie bedoeld? De kursus is bestemd voor diegenen, die reeds ondernemer zijn en dit nog geruime tijd willen blijven. Daaron der te verstaan zowel de echtgenotes als de ondernemers. Het is niet de bedoeling, dat in deze kursus de bedrijfsovername door een opvolger en het overdragen van een bedrijf van betekenis aan de orde zullen komen omdat daarvoor ande re kursussen zijn. Waar en voor wie? Gepoogd wordt in Goes een speciaal op de fruitteelt gerichte kursus te or ganiseren. De overige drie kursussen zijn bestemd voor de gebieden Schouwen-Duiveland te houden in Zierikzee, Noord- en Zuid-Beveland te houden in Goes en voor Zeeuws- Vlaanderen, te houden in Schoon- dijke. Deze zijn bestemd voor de landbouw; daarin te gebruiken voorbeelden zullen gericht zijn op de akkerbouw. Gestreefd wordt, de kursussen begin december aan te vangen, drie bij eenkomsten te houden in december, vier in januari en drie in februari. Het kursusgeld zal waarschijnlijk niet meer dan 100,— bedragen. Verwacht wordt, dat voor deze kur sussen veel belangstelling zal bes taan. Ibr kursus kunnen niet meer dan 25 personen worden aangeno men. Plaatsing zal geschieden in volgorde van aanmelding. Daarom dient elke aanmelding schriftelijk te geschieden op één adres en wel: Kommissie Agrarische Vakonderwijs Grote Markt 28, 4461 AJ Goes. De Ministerraad is in zijn vergade ring d.d. 6 september j.l. akkoord gegaan met het wetsontwerp tot wij ziging van de Vleeskeuringswet. De wijziging, die van zeer beperkte omvang is. beoogt een wettelijke ba sis te scheppen voor het overnemen van gemeentelijke vleeskeurings diensten door het Rijk en loopt vooruit op de strukturele wijziging van de Vleeskeuringswet. Wil het bedrijf van de zelfstandig ondernemer financieel ongestoord voortkunnen, dan zal over een reeks van jaren tenminste moeten zijn vol daan aan het hebben van een positief saldo van de ter beschikking komen de middelen en de te besteden mid delen. De beschikbare middelen bestaan in ieder geval uit de af schrijvingen en de netto winst. Evenzo worden daartoe gerekend de opgenomen geldleningen en toevoe ging aan de voorzieningsrekening. Besteed worden deze gelden als uit gaven voor vervangings- en/of uit breidingsinvesteringen. Vervolgens worden de privé-uitgaven van de ondernemer ook hieronder opgeno men, evenals de aflossingen op de geldleningen. U krijgt dan het vol gende beeld. Herkomst Afschrijvingen Winst Opgenomen leningen Besteding Investeringen Privé-bestedingen Aflossing leningen Per saldo meer beschikbaar dan bes teed Cijfermatig klopt het nog wel omdat er een positief saldo is. Doch bij na dere beschouwing blijkt dat het overschot geheel ontstaan is door de opgenomen geldlening, waarbij de hoogte van de lening niet overeen komt met de gedane investering. In feite zou de lening 30.000,— hebben mogen zijn, gelet op het be drag der afschrijvingen in samen hang met dat der investering. Er voorts van uitgaande dat de aflos singen uit het inkomen zouden moe ten komen, zien wij dat dit in het geheel niet mogelijk is. Erger nog ook de privé-uitgaven kunnen niet- eens tenvolle uit de winst worden bekostigd. De resultaten van het be drijf blijven duidelijk achter bij de behoeften. 30.000,- 50.000,- 100.000,- 180.000,- 60.000.- 60.000.- 20.000.- 140.000,- 40.000- Wanneer dit over meerdere jaren het geval is, is er sprake van een situatie die herziening behoeft. Nagegaan moet worden of de winstkapaciteit verbeterd kan worden, hetgeen in een aantal gevallen zeker tot de mo gelijkheden behoort. Anderzijds moet ook aandacht worden gegeven aan de privê-bestedingen. Bij deze uitgaven is in veel gevallen besparing mogelijk, al zal dit niet van harte gaan. Het is natuurlijk moeilijk precies voor te rekenen wat het privé-budget mag worden, doch bedacht moet worden dat besparing hierbij recht streeks het bedrijf ten goede zal ko men. En het bedrijf is toch uiteinde lijk de bron die het inkomen moet opleveren. In een tijdsbestek waarin alom wordt geschreven over bespa ringen en inleveren, is het ook voor de zelfstandig ondernemer noodzakelijk zichzelf enige beperkingen op te leg ged, waardoor zijn bedrijf betere kansen krijgt in stand te blijven. Veerbeek De Kommissie voor de Samenstelling van de Rassenlijst voor Landbouw gewassen deelt mede dat bij winter tarwe voor het eerst in de N-rubriek van de Beschrijvende Rassenlijst is geplaatst: Citadel (WZ CC 1112 w.v.) K: De Samenwerkende Graankweekbedrij- ven Wiersum-Zelder, Groningen. Heeft zeer goede tot hoge opbreng sten gegeven. Is vrij goed tot goed wintervast. Heeft een vlotte voor jaarsontwikkeling. Het stro is kort en vrij stevig. Is gevoelig voor enkele duistbestrijdingsmiddelen. Lijkt vrij weinig vatbaar voor gele roest. Werd iets door meeldauw en afrij pings- ziekten aangetast. Nogal vatbaar voor bruine roest. Rijpt vrij laat. Iets gevoelig voor schot. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 3