VII OK in: VI'Oil W Doet U dit jaar ook mee? RJ.ZLHD Lief zijn voor mekaar" D e Agrarische Commissie organiseert voor het komende seizoen weer een aantal kursussen en lezingen in samenwerking met de S.E.V. van de Z.L.M. I n deze kursus gaan we ons verdie pen in vragen op het gebied van het personenrecht, het huwelijksgoede renrecht, erfrecht, ouderlijke macht, voogdij, fiskale zaken bij overlijden, echtscheiding enz. I n deze kursus wordt het inkomen uit het bedrijf besproken. Het is de bedoeling dat agrarische vrouwen, die afhankelijk zijn van een wisse lend inkomen met elkaar van ge dachten wisselen over de privé be stedingen voor kleding, kosten van voeding, wonen, zakgeld kinderen, beloning meewerkende' kinderen. Het leefpatroon wordt zoveel moge lijk aangepast naar de inkomsten van het bedrijf, maar dat is niet altijd even gemakkelijk. De keuze tussen, wat is voor het gezin en wat voor het bedrijf blijft moeilijk. D, uit de p.j.z.-agenda PJGN-jaarthema: 99 Winter volgt Schelling op in bestuur Landbouwschap onder redaktie \an de Redaktiekommissie Bond >an Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. I.J. de Regt-\an Maldegem. Anna Mariaweg 1. 4494 PB (Jeersdijk. Het doel van onze aktiviteiten is steeds om de Plattelandsvrouwen - agrarische vrouwen - op de hoogte te brengen en te houden van de ontwikkelingen die voor hen belangrijk zijn zowel op sociaal maatschappelijk als op ekonomisch gebied als ook direkt gericht op het bedrijfsgebeuren. Vandaar dat een grote verscheidenheid van kursussen wordt geboden. Schouwen-Duiveland - kursus drijfsopvolging" Be- 'e bedrijfsopvolging in land- en tuinbouw is een zeer ingewikkelde en moeilijke zaak, zowel voor de jonge boer en boerin die het bedrijf willen overnemen, maar ook voor de ouders die het bedrijf willen overdragen. In deze kursus van 4 (diskussie)bij- eenkomsten word de verschillende mogelijkheden van bedrijfsoverna me belicht: de rentabiliteit vóór en na overname, de maatschappelijke aspekten en de fiskale en juridische kant van de zaak. Organisatie: agrarische kommissie en de kring van de Z.L.M. De kursus start 11 oktober te Zierik- zee in "De Kluut", volgende kur- avonden zijn 25 oktober, 8 novem ber en 22 november, aanvang 19.30 uur. Opgeven voor 1 oktober bij mevr. C. Klompe-Vermue tel. 01112-1415 en bij de heer M. Hanse tel. 01110-4275. Zeeuws-Vlaanderen - kursus rechten gesproken" 'Over 't Ziet er niet naar uit dat u nog veel tijd overhoudt om in de schommelstoel te zitten breien. De kursus is gericht op de agrarische zelfstandige en wordt dit seizoen georganiseerd in Zeeuws-Vlaande ren op 10 januari, 17 en 24 en 31 januari 1983 in café "Willem Beu- kelsz.'VWeststraat 1, Biervliet, aan vang 19.30 uur. Opgeven bij mevr. P. Dieleman-van Hoeve tel. 01154-1243 en mevr. E. Dekker-van Hoeve tel. 01153-1329. Walcheren - kursus "Zijn gezin en bedrijf eikaars konkurrenten" Deze kursus wordt gegeven op 13,20, 27 januari en 3 en 10 februari, in Hotel "Walcheren", te Koudekerke, 's morgens van 9.00-11.30 uur. Opgeven bij mevr. C. Kloet-Evers- dijk tel. 01182-1454. Tholen - Sint Philipsland - kursus "Teelt en rentabiliteit van akker bouwgewassen" 1 n samenwerking met het Konsu- lentschap voor Akkerbouw en Rundveehouderij wordt deze kursus georganiseerd. In deze kursus wordt de groei en ontwikkeling en produk- tie van het gewas, de bodemstruk- tuur en de eisen die de plant eraan stelt behandeld, deze materie wordt in 10 theorie lessen gegeven en aan sluitend hierop zullen in het voorjaar als de gewassen op het land staan 2 praktijklessen volgen over ziekten in de gewassen, onkruid herkenning en gewasbescherming. De kursus wordt 's middags gegeven om 14.00 uur in café "De Tol" te Poortvliet en begint 19 oktober a.s. Iedere boerin die belangstelling heeft voor deze kursus kan zich aan melden bij mevr. R. Wisse-Kleppe tel. 01677-2442 en mevr. W. Boude- ling tel. 01677-2572, mevr. M. van Gorsel, tel. 01662-2739, mevr. C. van Dalen, tel. 01662-2470, mevr. L. Vermaas tel. 01863-332. Zuid-Beveland Oost Zuid-Beveland - West en Noord-Beveland - kursus "Gezinsbestedingen in relatie met bedrijfsinkomsten" 1 n bovengenoemde kringen zal deze kursus gegeven worden. Op het agrarisch bedrijf wordt het inkomen, wat het bedrijf oplevert niet alleen gebruikt voor de gezinsuitgaven. In tegendeel, wil een bedrijf toekomst hebben dan zal van het bedrijfsin- komen moeten worden gereserveerd en geïnvesteerd. De investeringen en gezinsuitgaven stijgen ieder jaar met forse bedragen, reserveren voor het bedrijf wordt steeds moeilijker. In de kursus willen we proberen door middel van diskussie tot een beter inzicht te komen in privé bestedin gen zoals zakgeld, kleedgeld, studie toelagen en beloning meewerkende kinderen; ook kosten van levenson derhoud voor het gezin zullen aan dacht krijgen. Deze kursus van 4 lessen wordt ge houden in de "Caisson" te Kapelle op 12, 19, 26 oktober en 2 november. Aanvang 19.30 uur. Opgeven bij mevr. C. Dees-Franje, tel. 01134-1206 en mevr. C. Tim- merman-Aarnoutse tel. 01192-1432, voor 28 september. Op 8 november a.s. zal de heer Ir. A.D.L. de Paepe, lid Landbouw raad - Belgische Ambassade in Den Haag een lezing houden ge titeld: "Vergelijkend overzicht tussen de Belgische- en Nederlandse land en tuinbouw" waarbij alle facetten van het agrarisch bedrijf aandacht zullen krijgen. Gezien de bekendheid van Ir. de Paepe verwachten we een grote opkomst op 8 november a.s. in de "Caisson" te Kapelle-Biezelinge, zaal open om 14.00 uur, aanvang 14.30 uur. Deze bijeenkomst is voor alle agrarische belangstellenden, zo wel mannen als vrouwen! Organisatie: Agrarische Com missie kring Zuid-Beveland Oost, Zuid-Beveland West/Noord Be veland. Walcheren en Zuid-Beveland De agrarische commissie van Platte landsvrouwen en C.P.B. organiseren samen met C.A.R. een "Veehoude- rij-kursus". Bent u een boerin op een melkvee bedrijf of verzorgt u de opfok van kalveren, dan mag u deze bijeen komsten beslist niet missen. Medewerkers van het C.A.R. zullen in 5 keer, de meest belangrijke fa cetten van de melkveehouderij bes preken. Aan de orde komen o.a. opfok van kalveren en veevoeding, ziekte en ziektebestrijding, melkwinning en energiebesparing, verbetering van het vee en het bijhouden van een deelboekhouding. De bijeenkomsten worden gehouden in café "De Nieu we Hoop" te Nieuw en St. Joosland, op 9, 16, 23 en 30 november, 7 de cember en 14 december; 's morgens van 9.00-11.30 uur. Opgeven voor 10 oktober bij mevr. C. Kloet-Eversdijk, tel. 01182-1454. Henk Tegels Na een onderbreking van enkele jaren is er weer een landelijk jaarthe ma. Voor het seizoen '82-'83 is het thema "lief zijn voor mekaar" vastgesteld. Centraal in het thema staan de relaties die je hebt met mensen om je heen. Dat kan zijn met mensen, die dicht bij je staan zoals ouders, partner of vrienden. Het gaat ook over relaties met mensen, die verder van je af staan. Vreemdelingen bijvoorbeeld. In een dorp heb je met allerlei men sen te maken. De omgang met die mensen valt niet altijd mee. Voor oordelen en opvattingen, over "hoe het hoort" belemmeren het kontakt tussen mensen vaak. Toch verlangen we naar een samenleving, waar iedereen lief is voor mekaar, d.w.z. een samenleving waarin ieder de ruimte heeft om zijn of haar eigen leven te leiden. Maar als je op een andere manier wilt leven als de an deren om je heen, dan wordt dat lang niet altijd geaksepteerd. Dat merken bijvoorbeeld homosexuelen of sa menwonenden dagelijks aan den lij ve. Vaak reageren mensen afwijzend, omdat ze te weinig informatie heb ben over andere groepen. Soms ook verheffen ze hun eigen normen of hun eigen situatie tot wet. Dat leidt bijvoorbeeld tot het afwijzen van al les wat vreemd of vreemdeling is. De grote vraag is echter, of je dat in de 17 sept.: De P.J.Z. afd. West Zeeuws-Vlaanderen houdt op deze dag haar jaarlijkse barbecue-avond. De aanvang van deze avond is om 19.30 uur. Dit festijn vindt plaats in de schuur van de fam. Manneke aan de Oranjedijk. Aan degenen die mee geweest zijn met de weekend-reis en die ook naar de barbecue-avond ko men, wordt gevraagd om de foto's van de reis mee te nemen, zodat ze bekeken en eventueel bijbesteld kunnen worden. 19 sept.: De P.J.Z. afd. Tholen/St. Philipsland start op deze dag met haar nieuwe seizoen. De openings- aktiviteit zal bestaan uit een bustocht naar Antwerpen (België). Daar wordt in ieder geval de vogeltjes markt bezocht. Vertrek: 8.30 uur vanuit Tholen bij de oude brug. Te rugkomst: tussen 19.00 en 20.00 uur. 21 sept.: Het Hoofdbestuur van de P.J.Z. vergadert op deze dag weer in de Blauwe Hand in Bergen op Zoom. De vergadering begint om 19.45 uur. 24-25-26 sept.: De afd. Bladel krijgt dit weekend de afdeling Raalte op bezoek. Een uitgebreid programma, waaronder een stalfeest, koeien mel ken, een brabantse koffietafel e.d., moeten er voor zorgen dat de Raal- tenaren een goede indruk van de Brabantse gewoonten en in het bij zonder van de P.J.Z. afdeling Bladel krijgen. 26 sept.: De P.J.Z. afdeling Zeven bergen organiseert op deze dag een fietstocht. Volgens de organisatoren wordt het een gezellige, verrassende fietstocht door veel bekende en on bekende plekjes. Als je mee wilt doen moet je om 11.30 uur op de markt in Zevenbergen aanwezig zijn. moor eloo. rne.e_ f Blij mei ihuis hedendaagse samenleving nog vol kunt houden. De PJGN wil met de keus van het jaarthema stimuleren dat er op een positieve wijze over dit onderwerp nagedacht wordt om op deze wijze een bijdrage aan een leef bare samenleving te leveren. Aan de afdelingen wordt gevraagd aandacht aan het thema te besteden. Dat kan door deel te nemen aan de kulturele selektie (dat is de jaarlijkse toneel- en kabaretwedstrijd) met een zelfge maakt stuk over dit onderwerp. Maar het kan ook door één of meer afdelingsavonden te organiseren. Als oriëntatie op het thema heeft de PJGN samen met de vormingskom missie van de PJGU een thema boekje samengesteld, dat deze week als themanummer van Kern en Keur verspreid wordt onder de afdelingen. Wie belangstelling heeft kan het nummer "lief zijn voor mekaar" bestellen bij de PJGN, tel. 070-512541. Will van Roessel. De heer W.H.A. Winter uit IJssel- stein volgt de heer C. Schelling uit Bilthoven namens de Voedingsbond FNV op in het bestuur van het Landbouwschap. Het bestuur van het Landbouwschap heeft tijdens zijn openbare vergade ring van woensdag 1 september 1982 benoemd tot - plaatsvervangend lid van de afde ling Groenteteelt de heer C. Over- kleeft uit 's Gravenzande (plaatsver vanger van de heer W. Joziasse uit Serooskerke) ter vervulling van de vacature, die is ontstaan na het ver trek van de heer M. van der Sar uit 's Gravenzande Hontenisse. Vanaf 10 september ligt gedurende een maand ter inzage het gedeeltelijk goedgekeurde bestem mingsplan "Terhole". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S. alsmede zij die bezwaren hebben tegen de ge deeltelijke onthouding van goedkeu ring door G.S. kunnen beroep instel len bij de Kroon. Oirschot. Vanaf 10 september ligt gedurende een maand ter inzage het gedeeltelijk goedgekeurde bestem mingsplan "De Kemmer, herziening 1-1981", welk plan betrekking heeft op een herziening van het bestem mingsplan "De Kemmer". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S. alsmede zij die bezwaren heb ben ingediend bij G.S. tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigin gen en zij die bezwaren hebben tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S. kunnen be roep instellen bij de Kroon. Rosmalen. Vanaf 13 september ligt gedurende een maand ter inzage een ontwerp-besluit van de gemeente raad als bedoeld in art. 3 van de Wet Agrarisch Grondverkeer. Uiterlijk de veertiende dag na de laatste dag waarop het ontwerp-raadsbesluit ter inzage heeft gelegen kan een ieder schriftelijk bij de raad bezwaren in- tegen dit plan. Axel. Vanaf 14 september ligt gedu rende een maand ter inzage de vast gestelde eerste herziening van het bestemmingsplan "Vaartwijk". Zij die tijdig bezwaren hebben inge diend bij de gemeenteraad kunnen bezwaren indiebij G.S. Son en Breugel. Vanaf 16 september ligt gedurende een maand ter inzage het gewijzigd vastgestelde bestem mingsplan "Gentiaan Noord". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad alsmede zij die be zwaren hebben tegen de in het ont werp aangebrachte wijzigingen kun nen bezwaren indienen bij G.S. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 21