Fokschapen te 's Hertogenbosch weer van goede kwaliteit Uitslag prijsvraag "Wie wordt kampioen?" Het mannelijk fokmateriaal Ramlammeren De bedrijfsgroepen Kampioenschappen V/i jarige ooien. Kampioenschap rammen 1 Vi jarige Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Zevenbergen, De bedrijfsvoorlichter schapenhouderij, Ing. P.A. Bastiaansen Door de afdeling Limburg/Noord-Brabant van het N.T.S. werd op vrijdag 27 augustus 1982 de jaarlijkse centrale fokschapendag georga niseerd. Een goed georganiseerde dag met een grote goed gevulde hal en een prettige sfeer waren faktoren die beslist hebben meegewerkt aan een zeer geslaagde dag. Ondanks dat diverse bekende fok kers verstek moesten laten gaan in verband met het zwoegervrij zijn of hierin reeds vergevorderd zijn, wa ren er toch nog 95 inzenders die ge zamenlijk voor 435 hoknummers zorgden met in totaal ruim 800 die ren, waardoor het aantal van vorige jaren ongeveer gehandhaafd bleef. Belangrijk is dat kwalitatief gezien het gehalte van vorige jaren gehand haafd kon blijven. In het algemeen mag gesteld worden dat de gemid delde kwaliteit goed tot zeer goed was. (Den Bosch heeft een vrije in zending zodat vooraf niet wordt ge- selekteerd). Ontwikkeling van de dieren is wat wisselend. Naast dieren met een goede ontwikkeling waren er ook nogal wat dieren aanwezig die naast hun goede type wat weinig van for maat waren, zelfs soms wat te be perkt. In dit opzicht moet vast niet méér worden prijsgegeven. Unifor miteit was redelijk tot goed met uit zondering van de groepjes ramlam- meren. Voor kleinere bedrijven vaak geen eenvoudige opgave om 3 of 4 wat gelijksoortige lammeren samen te voegen. Bespiering is gemiddeld zeer goed, vooral in de top van de rubrieken; de vachten zijn in het algemeen goed gesloten en voldoende fijn. Het beenwerk, vooral bij de rammen vraagt wel de aandacht. Een groot aantal 1 Vi jarige en oudere rammen, in totaal 150 stuks werden ter keuring aangeboden. Vooral de kollektie 2 jarige e.o. was een goede groep rammen met vlot goede kop- nummers. In het algemeen goede bespiering, goed typisch, vlot goede vachten en voldoende ontwikkeling. Een zestal premierammen vormden een afzonderlijke rubriek als rammen met bekende vererving. Deze groep werd aangevoerd door de goed fokkende ruime diepe best gespierde vlot typische ram 5071 van P.J. Syben te Neerkant en gefokt door C. Verberne te Texel. Sterk en solide, met goede kop en benen, lb werd premieram 4700 van W. Gom meren te Oud-Gastel, een fokprodukt van P. Martus te Elshout, gelijnd, met beste voorhand en goede vacht, het achterstel kon even gevulder. In totaal een goede kollektie die naast het eigen eksterieur ook bewezen hebben goede fokprestaties te leveren. Groot was het aantal 1 jarige rammen dat in de ring verscheen. Vrij veel variatie in veel opzichten zowel in ontwikkeling, type en even redigheid. In het algemeen waren de vachten vrij goed, terwijl op het beenwerk nogal eens een bemerking gemaakt moest worden. Toch kon elke rubriek wel een aantal goede kopnummers leveren en een redelijke middenmoot. Opvallend was het grote aantal ram men dat te koop werd aangeboden en om deze reden op de fokdag aan gevoerd. Hiervan was een aantal dat de kwaliteit van de fokdag niet ten goede kwam. Ook hiervan was er een groot aantal aanwezig, kwalitatief waren de ram lammeren niet minder dan voor gaande jaren. Diverse rubrieken en keling ramlammeren, speciaal voor de kleinere fokkers ingelast, lieten diverse soortige kopnummers zien. Bij de twee-, drie- en viertallen liet de uniformiteit nogal eens wat te wen sen over, hoewel in veel groepjes goede jonge rammen aanwezig wa ren. In doorsnee was de ontwikkeling goed. Type en evenredigheid was beter dan voorheen en het aantal dieren dat niet op de fokdag paste, was uiterst gering. Voor het aanwij zen van de 10 beste ramlammeren kwamen er 25 in de ring. Na een eerste geringe schifting werd het een moeilijke opgave voor de jury. Een aanwijzing dat de doorsnee kwaliteit van een grote groep lammeren goed was met vrij veel uniformiteit. De uitverkorenen waren: r.l. 817 van G. Peeters te Beringen; 228 van A. Buys te Herpt; 224 en 242 van J. Vaessen te Sim- pelveld; 224 van J. Vloet te St. Hubert; 233 van P.J. Syben te Neerkant; 045 van A.v.Iersel te Nederweert; 235 en 182 van Gebr. Borstlap te 's Gravenmoer en 122 van A.v.Dommelen te Boekei. Het aanbod ooien met lammeren was niet groot. In totaal 35 hokken. Ge toond werd een goede kwaliteit vooral in de rubrieken moeder met ooi- ramlam en de klasse moeder met 2 ooilammeren. Veel kwaliteit en uniformiteit. Vol doende tot goede ontwikkeling en goede vachten. Moeders met twee ramlammeren waren wat minder. Twee-, drie- en viertallen oudere ooi en vormden een zeer goede kollektie. Veel eerste - en praktisch geen derde prijzen - bevestigde onze indruk. In het algemeen waren de dieren in goede konditie. De uniformiteit was goed. Ruime goed ontwikkelde ooi en van goed type en goede vachten. Dezelfde tendens zette zich voort bij de groepen 1 xh jarige ooien, unifor me groepen met veel kwaliteit waar bij in enkele hokken de dieren wat weinig formaat vertoonden. Een onderdeel waarvoor het publiek veel belangstelling toont. Afhanke lijk van de bedrijfsomvang moesten de deelnemers 3-4 of 6-tallen opstel len. Bij de drietallen kwam voorop de groep van D. den Uyl te Hedik- huizen. Goed uniforme groep, iets ranke, goed typische ooien met goe de koppen en goede vachten; ge volgd door de groep van J. Sneep te Willemstad, soortige ooien, beste vachten. Bij de viertallen ooien kwam onbe twist voorop de groep van Chr. van Bergen te Venhorst, goed uniform niet te zware goed typische ooien, lb werd de groep van Meiiers te Ne derweert, Uniform, vlot ontwikkeld waarbij enkele de vacht even fijner konden, de groep van de Comb. Zantboer-v. Vlimmeren te Steenber gen was wat minder uniform, soortig en wat minder zwaar. De groep zes tallen werd aangevoerd door een zestal vlotontwikkelde gestopte zeer uniforme groep typische ooien van A.v. Wijk en A. de Graaf te Wijk en Aalburg, lb de groep van J. Vaessen te Simpelveld, ruime brede ooien, goedgespierd typisch, doch een ooi wat minder passend in de groep, le Gebr. Borstlap te 's Gravenmoer, met een uniforme groep vlot typische niet te zware ooien met goede vach ten en sprekende koppen, ld het zestal van J. Geluk te Dinteloord, best ontwikkelde ruime ooien met wat minder uniformiteit in de groep. Een demonstratie van een aantal fokooien waar veel toekomst in zit. Ooilammeren. Vrij veel belangstel ling voor deelname aan deze rubrie ken. Soortige lammeren maar niet altijd uniform was de indruk bij de tweetallen. De drie- en viertallen waren goed, hoewel de ontwikkeling wel enige variatie vertoonden. Deelname aan de rubriek 4 tallen neemt toe en vooral als de kwaliteit van de ooilammeren het toelaat, wat nu het geval is, is het een aanwinst voor de fokdag. Als kampioenen voor deze titel werden er een 15 tal opgeroepen. Tot de laatste vijf geselekteerde behoorde de goed typische zeer evenredig gebouwde ooi van J. en R. v.d. Broek te Boekei; een diepe ruime ooi van goed type doch wat minder krachtige benen van J v.d. Voordt te Beugen. Een tweetal ooien van de Gebr. Borstlap te 's Gravenmoer, soortige best typische ooien met beste vachten waarvan een ooi wat enkel aan deed, doch veel adel ver toonde vooral in de kop. Kampioene werd ooi 3318-0153 van A. v. Wijk en A. de Graaf te Wijk en Aalburg. Een ooi van best type, een goede bespie ring, gesloten en vast van bouw met goede vacht. Het beenwerk kon even harder. In dit opzicht was de reserve-kampioene, 3233-0165 van Gebr. Borstlap beter, mo gelijk iets minder van formaat, doch eveneens een ruime, solide, goed typische ooi met beste vacht, goede kop en benen. Bij de oudere ooien waren er een 20-tal kandidaten voor de eretitel. Kampioene werd de 2-jarige ooi 3135-0056 van J. Vaessen te Simpelveld. Goed ontwikkel de, zeer goed gespierde ooi met fijne vacht en beste verhoudingen. Reserve kampioene werd de eveneens 2-jarige ooi 3318-0010 van A.v.Wijk en A. de Graaf te Wijk en Aalburg. Een waardige dochter van de pref. 6763, best van type, ruim, gestopt en goede vacht. Waardige kon- kurrentie ondervonden zij van de ooi van Gebr. Borstlap, hoewel in de kop mis schien even minder doch zeer best ges pierd en fraaie vacht; en ooi 23370, een 4-jarige ruime geblokte goed soortige ooi met beste benen van A.v. Dommelen te Boekei. Een grote groep la en lb prijzen vormden een défilé van de beste aangevoerde rammen, een show die er zijn mocht. Naast goed tot zeer goed type, fijne vachten en een beste bespiering gaven de hoogste maat en soms het beenwerk aan wijzingen waarop de aandacht niet ver slapt moet worden. De spanning steeg toen uiteindelijk na scherpe selektie nog overbleven ram 3953-0039 van J. Vaessen te Simpelveld, gefokt door de fa. J. Donker Zn. te Schellinkhout, ruim diep met vrij goede vacht, de kop kon mogelijk wat luxer. De lb uit dezelfde rubriek 0443-0159 van G. Muskens te Cromvoirt, fokker K. Geert- sema te Adorp. Vlot goed van type, best gespierd en vast doch matig in de achter benen. Kampioen werd 4210-0008 van J. Vaessen te Simpelveld V. 7678, gefokt door P. Verberne, Texel. Best gespierde goed ontwikkelde ruime diepe ram met vlot goede kop. Reservekampioen werd ram 3400-0075 van Gebr. Borstlap te 's Gravenmoer een fokprodukt uit de stal van L. Cleire Mel- sen te Ossendrecht van ram 4996. Een fraai type vleesram, met beste huid, goede voorhand, voldoende ontwikke ling. Kampioen oudere rammen werd ram 3700-0093, V.Z442 gefokt door F. Goet- hals, Westdorpe en eigenaar A.v.Wijk en A. de Graaf te Wijk en Aalburg. Goed soortige niet te zware ram met beste vacht. Reservekampioen werd de reeds eerder omschreven premieram 5071 van P.J. Sy ben te Neerkant. Een zeer waardige derde plaats voor ram 3451-0010 van H. de Bresser te Tilburg. Een ram van best type met sprekende kop, harde vaste bouw en beste vacht. Reserve-kampioen 1 'A j. ram 3400-0075. Eigenaar Gebr. Borstlap te 's Gra venmoer Kampioen 1 A j. ooi 3318-0153. Eigenaar A.v. Wijk en A. de Graaff te Wijk en Aalburg Vorige week zaterdag tijdens de Nationale Trekpaardententoonstelling te Den Bosch is deze vraag beantwoord: Tot kampioen en reserve kampioen van de trekpaardhengsten werden respektievelijk uitgeroe pen de bruinschimmels Junior van 't Hooghof en Frik van de Smeel. Bij de Haflingers werd tot kampioen uitgeroepen de hengst Mando. On derstaand de prijzen met daarachter de namen van de winnaars. De uitslag van de prijsvraag ziet er als volgt uit; De speciale automobielprijs 1982, de nieuwe Ford Fiësta Bravo, is gewon nen door mevrouw Thijs te Someren Eind. Een prima stamboek-merrie veulen door H. de Ruyter te Maas- heese; Een Haflinger merrieveulen door Cees de Vos te Zevenhuizen (ZH); De Connemara hengstveulen is gegaan naar mevrouw G. Cor- sten-Boonen te Leveroy (L); Een Haflinger hengstveulen naar M. Mulder te Den Burg (Texel); Een Dartmoor hengstveulen kreeg als ei genaar P. van Oosterhout te Asten en een Shetlander hengstveulen de heer G.J. ten Brink te Neede; Een PZ dubbelschijf centrifugaal kunstmest strooier Vibrax, werd gewonnen door M. Dings Deelen te Castenray Venray en een vcl-automatische wasmachine door W. Derickx te Arnhem. Twee Skill elektrische graskantenmaaiers gaan naar Frank Stevens te Hilvarenbeek, terwijl Duizend kg kalkammonsalpeter is gewonnen door W.J.A. Jackops te Vortem Mullem. Vijfentwintig balen 1000 kg) droge pulp gaan naar Sjaco Visser te Vlissingen en een elektri sche koelkast met assortiment am- stelbieren gaat naar J.J.M. Linders te Beers. Een kompleet Koltec schrik- De uitslag van de 1e Centrale MRY Fokveedag Noord-Brabant/Limburg te Wanroy op 7 september j.l. luidt voor de rubrieken 54 t/m 64 als volgt: Afstammelingengroepen van oudere fokstieren: R. 54: la Alexander. K.I. de Meije- "j: Eigenaarsgroepen: R. 55: 4 stuks; la E. Kanters, Kol- donk; R. 56: 4 stuks; la J. v. Hest, Moer gestel; R. 57: 4 stuks; la J. Knoors, Born; R. 58: 4 stuks; la P. Hauman, Well; R. 59: 5 stuks; la W. v. Huiten. Udenhout; draadapparaat type G-9, rijkskeur, is gewonnen door H. Munsterhuis te Saasveld (gem. Weerselo), terwijl een trekpaarden-hoofdstel met ko per en gareelriem, aangeboden door de prijsvraagkommissie, is gegaan naar de heer W. Stockmans te Ne derweert. R. 60: 5 stuks; la J. v. Dooren. Lage Mierde R. 61: 5 stuks; la A. Ketelaars, Dinther; R. 62: 6 stuks: la T. v.d. Biezen, Rosmalen: R. 63: 6 stuks; la J. Gielen, Wans- sum. Koe met de hoogste vet/eiwitgram- menprod. per levens dag van de fok dag R. 64: no. 519 Liza 65 4-527193 KSE Eig. D. Weijers Gijsteren 1253 vet/eiwitgrammen per levensdag. Kampioenschappen Oudere koeien: Kampioene 557 Truuske 11 4-361843 KSE eig. Mts. Vullinghs, Sevenum: res. kampioene 554 Lian 4-438640 KS eig. H. Jessen, Einighausen. Middenklasse: Kampioene 462 Lena 11 4-589512 KS eig W. v. Hilten, Udenhout: res. kampioene 408 Kar- la 4-614523 S eig. Fr. Voncken, Nieuwstadt. Jongere koeien: Kampioene 165 Corrie 380 904850602 S eig. R. Egel meers, Rijkevoort; res. kampioene 25 Dora 251H81269 S eig. L. v. Dijck. Venray. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 19