"Waakzaamheid t.a.v. kwaliteit zuivelprodukten blijft geboden". Evenveel inzendingen op Provinciale Fokschapendag GOES Ir. Braks bij 25-jarig bestaan Orgaan Melkhygiëne Zuid-Nederland Ondanks zwoegerziektebestrijding "Om ook op termijn de export van Nederlandse zuivelproducten en daarmee de bdrijfstak veilig te stellen is waakzaamheid ten aanzien van de kwaliteit van onze producten geboden. De positieve kwaliteiten van onze producten dienen eerder uitgebouwd te worden (smaak, struktuur, gebruikseigenschappen en houdbaarheid) terwijl ook aandacht zal moeten worden geschonken aan de negatieve kwaliteitsaspecten zoals het gebruik van kleurstofTen, smaakstoffen en de aanwezigheid van restanten van pesticiden. Ook de uit het milieu afkomstige stoffen als b's en zware metalen dienen nauwlettend in het oog te worden gehou den. Een land als Nederland dat is aange wezen op de export kan het zich niet permitteren op dit gebied achter te lopen". Dit zei ir. G.Braks tijdens de feestelijke viering van het 25-jarig bestaan van het Regionaal Orgaan voor de Melkhygiëne "Zuid-Neder land" te Udenhout (N.Br.) vrijdag 3 september j.l. in het kongrescentrum "Koningshof' te Veldhoven. De heer Braks wees erop dat in tijden van economische recessie in veel landen de neiging bestaat de invoer te beperken. Het vinden van kleine onschadelijke hoeveelheden van een bepaalde stof kan daartoe al aanlei ding zijn. Naar zijn mening wordt het ook steeds belangrijker om grondstoffen te verwerken van on verdachte kwaliteit en dat begint reeds bij de keuze en de kwaliteit van het aan het melkvee verstrekte voer. Daartoe zal er een normstelling moeten plaatsvinden voor veevoe ders en dat zal dan plaats moeten vinden in nauw overleg tussen over heid. zuivel- en veevoederbedrijfs leven. De voorzitter van het Regionaal Or gaan de heer L.W.Bogers zei in een welkomstwoord: uit het grote aantal melkveehouders dat een diploma (3976) kreeg uitgereikt af te kunnen G.J.M. Braks leiden dat het kwaliteitsstelsel niet te zwaar is. De kwaliteit van de melk was in 1981 in Zuid-Nederland goed 89.25% (vorigjaar 90.02% )viel in de gradatie. Hij deelde voorts mee dat alle deelnemers op korte termijn zullen worden geïnformeerd over het nieuw op te richten melkcontrolesta- tion te Oerle. Definitieve voorstllen mogen op korte termijn worden ver wacht. Tijdens de jubileumviering werd ook directeur secretaris, ing. J.C.H. Peij- nenburg in het zonnetje gezet omdat hij evenlang aan het Regionaal Or gaan is verbonden als het Orgaan oud is namelijk ook 25 jaar. 1981 I.J. Risseeuw, Oostburg, P.J. Pro voost, Cadzand; Oudere ooi met 2 lam meren I.J. Risseeuw, Oostburg; Oudere ooi met 1 lam W. Verhage jr. Vrouwen polder; Tweetal ooien, geboren voor 1981; J. de Visser, Axel; Drietal ooien geboren voor 1981 P.J. Provoost, Oost burg; Tweetal ooien geboren in 1981, P.J. Provoost, Cadzand; Drietal ooien gebo ren in 1981 P.J. Provoost, Cadzand; Ramlammeren (tweetallen) geen 1-A prijs toegekend; Ramlammeren (drietal) J.J.A. v.d. Velde. Nieuwerkerk; Ram lammeren (viertallen) P.J. Provoost, Cadzand; Ooilammeren (tweetallen) P.J. Provoost, Cadzand; Ooilammeren (drie tallen) geen 1-A prijs, toegekend; Ooi lammeren (viertallen) P.J. Provoost. Cadzand; Collectie afstammelingen P.J. Provoost, Cadzand. Bedrijfscollecties: 3-tal; mevr. J. Visser, Axel; bedrijfscollecties 4-tal, I.J. Ris seeuw, Oostburg, bedrijfscollecties 5-tal, P.J. Provoost, Cadzand. Meer en betere melkschapen Het aantal inzendingen van melkschapen was dit jaar wat groter dan vorig jaar. Ook de kwaliteit was in zijn algemeenheid beter dan bij de vorige keuringen. Dit bleek o.a. pok bij de keuringen van de bedrijfscol lecties en kampioenschapskeuring ooien. Daarin kwam het duidelijkst naar voren dat het "type" een verbetering heeft on dergaan. Kampioen ram werd de in 1981 geboren ram van J.J. Breel uit Veere. Een mooi typische ram. Kampioene ooi werd de 501-S van de Buck-Geelhoed, Middel burg. Een mooi ontwikkeld ooi, met een goed gevormde uier. Res. kampioene ooi werd A-359 van de Buck-Geelhoed, Middelburg. Een typische ooi die iets meer ontwikkeling kon hebben. De 'drie beste ramlammeren' waren van: 1-A B. Arendse, Gapinge, fokker J.J. Breel. Veere, 1-B staatsbosbeheer Goes/Zonnemaire fokker idem, 1-M Staatsbosbeheer Goes/Zonnemaire fok ker; idem. Bedrijfskollekties: (drietallen) mevr. J. de Visser, Axel; (viertallen) I.J. Risseeuw, Oostburg; (vijftallen) P.J. Provoost, Cadzand. ing. M. Westhuis Kampioenschapskeuringen Voor de kampioenschapskeuringen werden eerst de individuele keurin gen gehouden. Bij de oudere rammen waren er in zijn geheel zeer goede inzendingen, dit in tegenstelling tot de jaarling rammen. In deze groep was een ge ringe kopgroep van goede kwaliteit, maar ook een grote groep dieren waar toch nogal enkele opmerkingen te plaatsen waren bij "type" en/of "evenredigheid". Bij de ramlammeren was er naast een goed kopgroepje een groot aantal die als "gewoon" konden worden ge classificeerd. Dit kwam vooral tot uiting in de mate waarin de dieren bespierd waren. Dit gold zowel voor de individuele rubrieken als bij de 2-, 3- en 4-tallen. Vooral bij de laatste rubrieken kon maar in een klein aantal gevallen een eerste prijs wor den verleend. Bij de oudere ooien was er in doors nee een goede tot zeer goede kop groep aanwezig. Het aantal dieren dat voor een eerste prijs in aanmer king kwam was rond de 50%. Hier mee heeft men duidelijke indicatie wat betreft de kwaliteit. De kwaliteit van de jaarling ooien was wisselend. Bij de individuele ru brieken was een grote groep dieren die tot de middengroep gerekend moest worden. Dit gold ook voor de rubriek "tweetal jaarling ooien". Bij de rubriek "drietal ooien" was er een zeer goede kopgroep aanwezig. Deze rubriek was ook voor de jury één van de moeilijkste rubrieken om te keu ren. De ooilammeren waren in doorsnee van een betere kwaliteit dan de ramlammeren al moet hierbij wel de opmerking worden gemaakt dat er bij de "drietallen" nogal wat weinig uniformiteit was. Kampioenen. Kampioen oudere ram werd 3701-0012 van J.P. van Cadsand. Axel. Deze in 1980 geboren ram. gefokt door R.J. van Doorn. Axel. vertoonde veel type en heeft daar naast een goed bespierde achterhand. Als res. kampioen werd aangewezen de 422 van de Gebr. de Buck, Oostkapelle. Deze in 1979 geboren ram, en gefokt door F.C. van Loon Delwijnen is ook een ram met veel type die ook een goede bespie- ring in zijn achterhand heeft en breed in de voorhand is, maar iets minder diep dan de kampioen. Jeugdkampioen ram werd de 3113-0501 van H.J. Huige Ossenisse. Fokker dhr. Feyter-Roggel. Ook die ram was zeer evenredig met veel type. Res. kampioen Op vrijdag 3 september '82 werd voor de 27e keer de provinciale fok schapendag gehouden. Het aantal inzendingen voor deze fokschapen- dag was ongeveer gelijk - er waren dus nieuwe deelnemers - aan die van vorig jaar. En dat was meer dan de organisatoren verwacht hadden. In verband met de toename van het aantal bedrijven dat zich met zwoe gerziektebestrijding bezig houdt, had men minder dieren op de Grote Markt verwacht. Wat betreft de kwaliteit van de inge zonden dieren was er in doorsnee een lichte achteruitgang t.o.v. van vorig jaar. Deze geringe achteruitgang werd hoofdzakelfik veroorzaakt doordat er een kleiner aantal dieren in de kopgroep geplaatst kon worden dan vorig jaar. Dit had tot gevolg dat het voor de jury ook geen eenvoudige opgave was om de kampioenen aan te wij zen. In een aantal gevallen moest de keuze gemaakt worden uit 4-6 die ren. die allen hun zeer goede eigen schappen toonden maar ook op en kele punten, kleine minpunten ver toonden. In zo'n situatie wordt het één afwegen van de vraag welk min punt nu zwaarder moet wegen. Bijv.: moet een dier met veel type en wat minder ontwikkeling voor een dier met veel ontwikkeling en wat minder type geplaatst worden of omgekeerd. Tussen de juryleden is er ook bij de kampioenschapskeuring veel over gediskussieerd, wat er toe leidde dat er veel tijd voor dit onderdeel nodig was. In de meeste gevallen werd er uiteindelijk meer gekozen voor "ty pe" en "evenredigheid" dan voor "ontwikkeling". werd de 3699-0042 van Gebr. Cok, Krui- ningen. Fokker: idem. Ook deze ram had voldoende type met zeker zoveel ontwikkeling als de kampioen. Kampioene ooi werd 3730-0002 van J.J.A. v.d. Velde, Nieuwerkerk, Fokker idem. Een ooi met uitgesproken veel type, en evenredigheid. Res. kampioene ooi 49852 van mevr. J. de Visser, Axel. Ook een luxe ooi. Jeugdkampioene ooi en res.jeugdkamp. werden resp. 3714-0090 en 3714-0056 van P.J. Provoost Cadzand. Ooien waarbij de "ontwikkeling" niet in evenredigheid staat met de mate waarin ze het "type" etaleren. Tot de "eerste drie beste ramlammeren" werden gekozen: - .0179 van H.J. Huige, Ossenisse - 029'/2A van A. Geelhoed-Ellemaat - 0124 van J.J.A. v/d Velde, Nieuwer kerk Kampioenschap oudere ooien rechts: kampioene 3730-0002 van J.J.A. v.d. Velde, Nieuwerkerk; links: res. kamp. 49852 van mevr. J. de Visser, Axel. Kampioenschap jaarling ooien links: kampioene 3714-0090 van P.J. Provoost, Cadzand. rechts: res. kamp. 3714-0056 van P.J. Provoost, Cadzand. Bedrijfskollekties: 1A-drietallen van mevr. J. de Visser, Axel. Bedrijfskollekties melkschapen. IA-prijs voor het drietal van mts de Buck-Geelhoed, Middelburg. 1B-prijs voor het drietal van J.J. Breel, Veere. De overige belangrijke uitslagen zijn als volgt: Rammen, geboren voor 1980, Gebr. de Buck, Oostkapelle; Rammen geboren in 1980, H.J. Huige, Ossenisse; Rammen geboren in 1980, gebr. de Buck, Oostka pelle, A.v.d. Weyde, Ellemeet, Gebr. Cok, Kruiningen; Ramlammeren (individueel) A. Geelhoed, Ellemeet, J.J.A. v.d. Velde, Nieuwerkerk; Enkeling ooien, geboren voor '80: P.J. Provoost, Cadzand, enke ling ooien, geboren in 1980, J.J.A. v.d. Velde Nieuwerkerk; Enkeling geboren in 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 17