Maximumprijs zware stookolie in '82 vrij stabiel In de olie Appeloogst volgens verwachting; iets meer peren Weekstaat energieverbruik Berekeningswijze tuinbouwgasprijs Zware stookolie Koppeling tuinbouwgasprijs Klein zusje komkommer doet het goed In de vorige aflevering is de verwachting uitgesproken dat de minister van Ekonomische Zaken de Prijzenbeschikking voor Aardolieproduk- ten per 1 augustus jl. zou intrekken. Dit is daadwerkelijk gebeurd. Er zullen van overheidswege geen maximumprijzen voor aardolieproduk- ten meer worden vastgesteld. In het vervolg zullen de marktontwikke lingen volledig de verbruikersprijzen voor aardolieprodukten gaan be palen. Voor het geval de prijzen van aardolieprodukten weer sterk gaan stijgen, behoudt de minister van Ekonomische Zaken evenwel de mo gelijkheid om in het prijsvormingsproces in te grijpen. Ook zal de minister op korte termijn een beschikking publiceren op grond waarvan men verplicht wordt om de prijzen van aardolieprodukten aan het mi nisterie te melden. Vóór het einde van het jaar zal de minister aan de hand van de opgedane ervaringen bekijken of de prijzen vrij kunnen blijven. Mede vanwege de koppeling aan de gasprijs is het prijsverloop van de zware stookolie voor de tuinbouw van uitermate groot belang. Het Landbouwschap zal met name het prijsverloop van deze energiedrager gaan volgen. In deze aflevering zal aandacht worden besteed aan hoe de afgelopen maanden de verhouding tussen de vrije marktprijs en maxi mumprijs voor zware stookolie is ge weest. drs. P. van der Struijs In het hierbij afgedrukte staatje wordt een overzicht gegeven van de volgens Piatt's oilgram genoteerde prijzen op de Rotterdamse vrije markt van de zware stookolie met een zwavelgehalte van 2%, zowel in Amerikaanse dollars als in guldens. De gemiddelde noteringen van Piatt's per halve maand zijn ver hoogd met het totale bedrag aan binnenlandse heffingen (accijns, mi lieuheffing en heffing strategische voorraadvorming) en de handels marge; in totaal zo'n 35,— per ton. Naast dit bedrag is de maximumprijs geplaatst zoals die door het ministe rie van Ekonomische Zaken tot 1 augustus j.l. per veertien dagen werd vastgesteld voor de zware stookolie met een zwavelgehalte van 2% en bij de levering per tanklichter van 300 ton of meer (afgerond op hele gul dens). Het prijsverloop van de zware stookolie (in dollars) op de Rotter damse vrije markt toont tot nu toe een redelijk stabiel beeld. Na oplo pende prijzen in het voorjaar volgde in de zomermaanden een duidelijke daling. Deze daling in de Rotter damse noteringen werd echter in juni en begin juli meer dan teniet gedaan door de stijging van de dollarkoers. Pas in de tweede helft van juli over trof de beweging van de vrije markt die van de dollar en ging zich een be langrijke daling in de vrije marktprijs van zware stookolie (in guldens) af tekenen. De maximumprijs over de be schouwde periode heeft vrij nauw gezet de vrije marktprijs gevolgd. Daartoe moet de kolom "totaal" worden vergeleken met de maxi mumprijs in de periode daaropvol gend. De verschillen zijn veelal toe te schrijven aan de berekeningswijze van het Landbouwschap. Het minis terie van Ekonomische Zaken paste een wat meer verfijnde techniek toe. Aangezien maximumprijzen door de overheid niet meer worden vastges teld en gepubliceerd, zal nog nader moeten worden bekeken hoe de in formatie over de door de verschil lende afnemerskategorieën betaalde zware stookolieprijzen zal worden verzameld. Een volgende keer meer hierover. Zoals bekend ligt het in de bedoeling om de tuinbouwgasprijs op uiterlijk 1 april 1983 weer direkt aan de prijs van de zware stookolie te koppelen. Op welke wijze zal dit gaan gebeu ren? Allereerst de prijs van de zware stookolie die model staat voor de tuinbouwgasprijs en de gasprijs voor de grootverbruiker. Hiervoor wordt de prijs van de zware stookolie ge nomen die moet worden betaald door de grote afnemers (elektrici teitscentrales en industrie). Vanwege de grote afnames door deze sektoren kan de zware olie relatief goedkoper worden ingekocht. Dat heeft uiter aard een gunstige uitwerking voor het niveau van de gasprijs. Hoe is het afgelopen halfjaar de prijsontwikkeling geweest van de zware stookolie op de Rotterdamse vrije markt volgens Piatt's oilgram? Hoe berekende men de maximumprijs van zware stookolie en wat gaat er gebeuren na 1 april 1983, wanneer de tuinbouwgasprijs weer direkt wordt gekoppeld aan de prijs van de zware stookolie? Op onder meer deze vragen wordt in deze tweede aflevering van "In de olie" ingegaan door de heer drs. P. van der Struijs, sekretariaatsmedewerker van de hoofdafdeling Tuinbouw van het Landbouwschap. Op vragen die de geïnteresseerde leek in eerste instantie doen duizelen geeft hij een duidelijk antwoord. Op deze wijze probeert Van der Struijs wat meer helderheid te verschaffen over het niveau van de tuinbouwgasprijs per 1 april 1983 en de berekeningswijze ervan. Rotterdamse vrije markt accijns, j. heffingen en marges maximum totaal prijs 1982 in koers in gld. in gld. in gld/ton in gld/ton Ie helft juli 173,0 2,76 477 35 512 526 2e helft juli 168,3 2,70 454 35 489 518 Ie helft aug. 165,5 2,75 455 35 490 afgeschaft accijns 9,24; luchtverontreinigingsheffing f 1,87; ICOVA-heffing 10, (t.b.v. verplichte strategische voorraadvorming); handelsmarges 14, Op Noord-Beveland wordt momenteel naar olie en of gas geboord! Een schaduwkant betreft het zwa velgehalte van deze olie. In Neder land mag geen zware stookolie wor den verbruikt met een zwavelper- centage boven de 2%. Het gemiddel de zwavelgehalte van de stookolie die door de grote verbruikers wordt afgenomen ligt vanwege milieuhy giënische aspekten op ongeveer 1,5%. Stookolie met minder zwavel bete kent duurdere olie; het verschil van 1 zwavel "kost" gemiddeld 20,— 25,— per ton. Het voordeel van de kwantumkorting wordt dus vrij wel teniet gedaan door het lagere gemiddelde zwavelpercentage van deze stookolie. De prijs van de zware stookolie die als basis dient voor de gasprijs, kort weg aangeduid met "P", wordt per kwartaal door het Centraal Bureau voor de Statistiek berekend. De gas prijs voor ieder nieuw kwartaal wordt bepaald aan de hand van de gemiddelde prijs van de zware stookolie over de voorafgaande twee kwartalen. Ter verduidelijking een voorbeeld: de P voor het eerste kwartaal be droeg 518,— per ton en voor het tweede kwartaal 524,— per ton. De prijs van de zware stookolie die ten grondslag ligt aan de gasprijs voor het derde kwartaal is: f 518.- 524.- 521.- per ton. Vervolgens moet de zo berekende zware stookolieprijs op stookwaar- debasis in een gasprijs worden om gezet. Dat gaat voor de tuinbouw gebeuren via de formule: 38,2 x p 500 (1 kg zware stookolie is 1,309 m3 gas) waar in het kader van de "Brusselse besluiten" nog 0,5 ct per m3 bijkomt. Uitgaande van het voorbeeld wordt de tuinbouwgasprijs dan: 38.2 xfi. 0,5 40,3 ct/m3. De tuinbouwgasprijs zal per 1 april 1983 op de uiteengezette wijze per kwartaal aan de zware stookolie worden gekoppeld (natuurlijk gaat het dan om andere getallen!). Hiermede is duidelijk de betekenis aangegeven van de prijsontwikkeling van de zware stookolie voor het ver loop van de tuinbouwgasprijs. In een volgend artikel zullen de verschillen de samenstellende delen van de "P" nader onder de loep worden genomen. Een tweede indicatie van de verwachte appeloogst die eind augustus j.l. werd opgesteld gaf net als in juni j.l. een hoeveelheid aan van 470 min. kg. Bij de peren steeg de verwachting met 5 min. kg. tot 105 min. kg. Deze cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn gebaseerd op taxaties van fruitteelt deskundigen van het ministerie van landbouw en visserij. Bij de appelen zal een dergelijke oogst een stijging van 45% ten opzichte van de kleine oogst van 1981 betekenen; de oogst van peren zou enkele procenten lager worden dan in 1981. Geoogste produktie Indicatie Totaal appelen w.o. Golden Delicious Cox's Orange Pippin Schone van Boskoop James Grieve Lombartscalville Winston Totaal peren w.o. Conference Doyenné du Cornice Légipont Bonne Louise d'Avr. Beurré Hardy Stoofperen 1981 1982 min. kg. 325 470 140 130 45 70 45 125 22 35 13 18 11 15 110 105 45 43 23 19 7 5 4 3 12 15 Een heel nieuwe ontwikkeling aan het komkommerfirmament is de teelt van mini-komkommers. Men speelt hiermee in op de uitkomsten van een marktonderzoek gehouden bij de En gelse konsument. Hieruit bleek na melijk dat in Engeland veel kom kommers in halve of zelfs kwart delen verkocht worden. Uit hygiënisch en kwaliteitsoogpunt zouden mini-kom kommers in Engeland (en misschien ook in andere landen) een uitkomst kunnen zijn. Dit jaar is - met een garantieregeling - gestart mêt de teelt van mini-kom kommers. In de omgeving van vei ling Bleiswijk en veiling Westland- Noord is dit voorjaar 4000 m2 aan geplant en deze zomer nog eens 10.000 m2. De oogst hiervan is half juli begonnen en loopt door tot in november. Inderdaad blijkt het merendeel van de tot begin augustus geëxporteerde mini-komkommers naar Engeland te zijn verscheept: tw 13.000 kg van de in totaal bijna 21.000 kg. Van de to tale export naar Engeland maken de mini-komkommers echter nog slechts 0,1% uit. Maar wie weet, mis schien ligt dit percentage over enkele jaren wel heel wat hoger. (Markt Info PGF) Het energieverbruik is nog steeds gering. Daar er nu voor het eerst deze week alle nachten met het energiescherm is gewerkt in de standaardkas, is het toch wel aardig te zien dat nu het energieverbruik van de verschillende afdelingen erg dicht bij elkaar ligt. Het gewas staat er goed op. Wat vorig jaar ook al gebleken was is ook nu weer gebeurd, namelijk dat het gewas in de acrylplatenkas een wat snellere start te zien heeft gegeven. Waarschijnlijk is het nadeel van zo'n kas, te weten minder licht en een hogere luchtvochtigheid, 's zomers bij het starten van een kom kommers juist een voordeel. Later volgt dan steeds een omkeer effekt, wan neer het gewas voluit produceert en het buitenlicht afneemt. Eigenlijk ge beurde dat begin van deze week al, zodat er nu wat minimuminstellingen aangebracht zijn om zo het gewas in de energiebesparende kassen aktief te houden. De stooktemperatuur op de dag is nu 21 gr.C. en 's nachts 19 gr.C. De ventilatielijn staat daar een graad boven. De vochtregeling werkt wat sterker en er is op de dag een minimumventilatie van 5%. Bij een RV van 90% is er een minimumbuis van 45 gr.C. Het energieverbruik bedroeg deze week 3174 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is als volgt te verdelen: SDP-acrylplaten futurist, kas kontröle-objekt Week no.: 36.3/9-10/9 grond steenwol grond steenwol grond steenwol verbruik in m3/100 m2 deze week 32 28 29 32 33 34 energieverbruik in m3/IOO m2 106 178 160 vanaf 11-8-1982 100 83 110 energiebesparing t.o.v. kontróle (grond) 43* 53* 38* 40* 10* oogst in st./IOOm2 119 79 105 26 66 58 gemiddeld vruchtgewicht in gram 536 454 468 492 476 466 De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur 17.4 gr.C. gemiddelde windsnelheid 2.5m/sek. DENAR-KAS L. Koop 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 15