Aardappelpromotor Bert van Arkel schreef proefschrift over ontwikkelingswerk Nederlandse kwekers c.s. verdienen Nobelprijs Lofzang op aardappel Toevallig student Oeganda en Kenia Hulp en export Kritisch over ontwikkelingshulp Op vrijdag 13 augustus is de graanoogst binnen op boerderij "De Vogel" in de Haarlemmermeerpolder. De voorgaande dag is er tot laat in de avond gewerkt. De zeventien jaar oude combine staat nog uit te hijgen op het erf. Z'n baas, part-time boer Bert van Arkel (36 jaar) heeft daar geen tijd voor. Die wil stro persen, opschieten. De volgende dag moet hij naar Damascus voor een bespreking met de Syrische minister van landbouw. Dan stapt hij in het vliegtuig als ir. H. van Arkel, direkteur van het Nederlands Instituut voor Afzetbevordering van Akkerbouw- produkten, kortweg NIVAA. Het is een baan die zestig uur per week vergt, waarvan Van A rkel een derde deel in het buitenland doorbrengt. Desondanks heeft hij kans gezien een proefschrift te schrijven om doctor te worden in de landbouwwetenschappen. Woensdag 29 september a.s. zal hij zijn proefschrift in Wageningen verdedigen. Het is in het Engels geschreven en handelt over het opsporen en introduceren van een nieuw gewas in de hooglanden van Kenia. Voor Bert van A rkel is het de afsluiting van zijn wetenschappelijk en praktisch werk in Afrikaanse ontwikke lingslanden. Vrijdag 13 augustus brengt een bestelwagen vierhonderd exemplaren van het in druk verschenen proefschrift. Voor die dag staat ook een afspraak voor dit interview op het programma. En of dat alles nog niet voldoende is, worden op "De Vogel" voorbereidingen getroffen voor een interne verbouwing; kamers moeten worden ontruimd. Tussen de bedrijven door helpen wij schroeven los te draaien van het zelfgemaakte echtelijke bed voor verhuizing naar boven. ert van Arkel is getrouwd met Stans Gehrels, een boerendochter, oorspronkelijk uit de IJpolders. Sa men brachten zij ruim acht jaren door in Oeganda, Kenia en Egypte. Nu wonen zij op de familie-boerderij "De Vogel" van de Van Arkels aan de Rijnlanderweg onder Hoofddorp. Zij zijn de vierde generatie op dit overigens flink ingekrompen akker bouwbedrijf. Er rest nog slechts 22 ha en vanwege de drukke baan in Den Haag hebben zij het bouwplan eenvoudig gehouden: granen en sui kerbieten. "Misschien dat wij vol gend jaar aardappelen gaan verbou wen", vertelt Van Arkel. Daarbij verhuren zij een halve hektare als volkstuinen. En dan is er nog de ei gen sier- en moestuin, alsmede een kleine kas waar druiven en tomaten worden geteeld. Veel van de schuur- ruimte wordt verhuurd, onder ande re als caravan-stalling. Dat brengt nogal wat drukte met zich mee van volk aan de deur. Te meer daar de heer dez huizes vaak op reis is, - ook in de weekenden - komt veel van het werk op en rond de boerderij neer op Stans van Arkel. Sinds begin 1981 is ir. Van Arkel di rekteur van NIVAA. Dit instituut houdt zich bezig met de afzetbevor dering van konsumptie- en pootaar- dappelen. aardappelprodukten als frites, chips en dergelijke en sinds kort ook uien. De fondsen daarvoor worden bijeengebracht door de telers (via een areaalheffing) en de expor teurs. De afzetbevordering geldt zo wel binnen- als buitenland. "Nederland heeft de beste aardap pelen ter wereld", zegt de NIVAA- direkteur. "Niet alleen hebben wij de hoogste opbrengst per hektare, maar ook met de kwaliteit staan wij bovenaan. Dat is te danken aan het vakmanschap van boer en kwekers, aan de bodem en aan ons klimaat. Dat alles in samenspe] met onder zoek, onderwijs en voorlichting en je hebt een situatie die struktureel heel goed in elkaar steekt. Ik zou er moeite mee hebben om één bepaald merk zeeppoeder aan te prijzen als witter dan wit. Daar kun je toch zelf niet in geloven? Met Ne derlandse aardappelen is dat anders: het assortiment en de kwaliteit, die wij hebben aan te bieden, is ongeë venaard. Bovendien vormt de aard appel uitstekende voeding. Sinds Landbouw '82 deze zomer weten wij uit de mond van voedingsdeskundi ge prof. F. den Hartog, dat aardap pelen niet dik maken. Maar de meeste telers zullen zelfs niet weten dat aardappelen meer vitaminen be vatten dan appels bijvoorbeeld". Van Arkels lofzang op de Neder landse aardappel is enkele malen onderbroken door bulderend lawaai van verkeers vliegtuigen. De boer van "De Vogel" is er aan gewend geraakt. Hij zal er niet om verhuizen. De dichte nabijheid van Schiphol is een voordeel in de reistijd. Zoals een ander gebruik maakt van bus of trein, stapt hij in het vliegtuig om onze aardappelen in het buitenland aan te prijzen. Praten met, of beter gezegd luisteren naar Bert van Arkel is een boeiende bezigheid. Men mag zijn carrière tot nu toe op z'n minst opmerkelijk noemen, waarbij duidelijk blijkt: Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Als boerenjongen uit de Haarlem mermeer volgde hij een driejarige HBS-opleiding te Heemstede. Daar na doorliep hij de Hogere Land bouwschool te Ede (thans Dronten). Het idee om in Wageningen aan de LH te studeren was al eens in huis houdelijke kring besproken, "maar mijn instelling was toch meer op het praktische werk gericht. Tijdens een bezoek aan Wageningen raakte ik toevallig verzeild in de ontgroening van de nieuwe studenten. Ik vond het er bar gezellig en met mijn nieuwe vrienden ben ik toen meegegaan naar college. Een kamer had ik niet eens. Pas tegen het einde van het jaar heb ik mij als student laten inschrij ven", vertelt Van Arkel. De laatste jaren van studie in Wage ningen kombineerde hij met werken op het ouderlijk bedrijf. "Een ideale kombinatie: een tijdje gebogen over de boeken en dan weer lichamelijk aktief in de frisse lucht op het land". Tegen de tijd van afstuderen, stapte hij naar het Internationaal Agrarisch Centrum in Wageningen voor werk in een ontwikkelingsland. Overigens speelde in zijn achterhoofd nog steeds het idee om boer te worden. Tot zijn verbazing kreeg hij - na lan ge tijd niets meer van de sollicitatie vernomen te hebben - een baan aangeboden bij de FAO in het Afri kaanse Oeganda. "Stans, ze spreken hier allemaal En gels. dus als wij erbij willen horen dan moeten wij vanaf dit moment ook maar die taal spreken". Dat was zo ongeveer de boodschap die Bert van Arkel voor zijn vrouw had, toen zij enige tijd na hem in Oeganda ar riveerde. "Dat Engels spreken heb ben wij heel konsequent volgehou den, hoe moeilijk het soms ook was", vertelt Van Arkel. In zijn huidige werk heeft hij veel voordeel van deze harde leerschool. Met een klein groepje Europeanen werkte Van Arkel in het Noorden van Oeganda als assistent-deskundi ge op het vlak van veevoederteelt op een heel groot bedrijf van 6.000 ha met 5000 stuks vee. Na anderhalf jaar ging hij naar het buurland Ke nia, een op het westen georiënteerd land. de inkomens van de bewoners van de arme droge gebieden van Kenia. Voor het afmesten werd mais als voer gebruikt. Vanwege gevoeligheid voor droogte en legering van mais moest er een alternatief gezocht worden. Dat nu was Van Arkels's opdracht. Mocht hij daarin slagen dan zou hij dit gewas ook daadwer kelijk bij de boeren moeten introdu ceren. Aan dit werk wijdde hij later zijn proefschrift. Wat heeft ontwikkelingshulp te ma ken met het propageren van Neder landse aardappelen? Voor NIVAA- direkteur Van Arkel liggen deze twee in eikaars verlengde, met name wat betreft de export van onze pootaard- appelen. "De aardappel is het snelst uitbreidende akkerbouwgewas ter wereld, waarbij bovendien de op brengstverhoging per hektare in hoog tempo is gegaan", zegt hij. Wijzen op de mogelijkheden van Nederlands pootgoed, zoeken naar de beste rassen voor bepaalde gebie den, de mensen vertrouwd maken met onze produkten dat is een vorm van ontwikkelingshulp met een kommercieel verlengstuk waar in het buitenland veel belangstelling voor bestaat. Op verscheidene plaatsen in de wereld heeft het NIVAA in samen werking met Nederlandse overheid en bedrijfsleven "proefprojekten" opgezet, om ter plaatse te laten zien hoe je van Nederlands pootgoed de hoogste opbrengsten kunt krijgen. Het opzetten van een dergelijk proefprojekt was ook het onderwerp van bespreking met de Syrische landbouw minister, waar bij de aan vang van dit verhaal sprake van was. Uiteraard worden aan een dergelijk projekt van Nederlandse zijde de' nodige voorwaarden gesteld, vooral wat betreft de levering. Daar zitten nogal wat haken en ogen aan, maar Van Arkel ziet zeker kansen voor onze pootaardappelexporteurs. Hij schat de minimale Syrische behoefte aan pootaardappelen op ruim 6.000 ton. Dat is toch zeker de moeite waard. In zijn huidige werk heeft Van Arkel voordeel van zijn ervaringen in ont wikkelingslanden en met het intro duceren van nieuwe gewassen. Daarbij dient men te bedenken dat aardappelen zeker een bijdrage kunnen leveren aan het lenigen van honger in de wereld. Van Arkel heeft daar een heel duide lijke mening over, getuige de laatste stelling bij zijn proefschrift: "De produktie van aardappelen in de ont wikkelingslanden is, in de periode van 1979, sneller toegenomen dan van enig ander belangrijk voedingsgewas. Dit is voor een belangrijk deel te danken aan de Nederlandse kwekers van aardappelrassen, aan hen die zich bezighouden met het verspreiden van rassen in de wereld en met het verbe teren van de teeltmethodes. Deze op merkelijke bijdrage aan de verbete ring van de wereldvoedselsituatie dient met een Nobelprijs gehono reerd te worden". In een aantal stellingen laat ir. Van Arkel zich zeer kritisch uit over ont wikkelingshulp van de Nederlandse regering, vooral ten tijde van minis ter Jan Pronk. Volgens Van Arkel hebben bepaalde maatregelen van deze bewindsman de effektiviteit van Nederlandse ontwikkelingshulp ne gatief beïnvloed. De promovendus stelt verder dat in Den Haag een veel hogere prioriteit gegeven moet wor den aan ontwikkelingsprojekten waarvan "een blijvend effekt op de In grote delen van Kenia heersen klimatologisch en natuurlijke om standigheden die te vergelijken zijn met de Sahel-landen: Veel zon en weinig of geen regen. In 1979 werd er het Amerikaanse "feedlot"-systeem geïntroduceerd voor het afmesten van rundvee. Daarbij werd vee van de veelal rondtrekkende nomaden gekocht om in een periode van zo'n honderd dagen in een omheinde ruimte afgemest te worden. Het feedlotssysteem werd aan de plaat selijke omstandigheden aangepast en werd een succes: De binnenlandse vleesproduktie verbeterde, alsmede Bert en zijn vrouw Stans voor hun boerderij "De Vogel". Bert van A rkel in het produkt dat hij moet promoten; de aardappel. 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 12