Graslandverzorging kan schade voorkomen Zeer grote uienexport Importbeperking graanvervangende produkten levert verlies inkomen op PVV-bestuur beducht voor kostenontwikkeling PW vreest tapioka-schaarste Stijgende melkproduktie per koe Duitse Boerenbond voor beperking graan vervangende produkten Stijgende produktie van mager melkpoeder en weipoeder De schade aan het grasland in de afgelopen winter ligt nog vers in het geheugen. Opbrengstderving en extra kosten voor herinzaaien zijn dit voorjaar en zomer duidelijk merkbaar. Hoewel niet alle winterschade te voorkomen is, kan een juiste graslandverzorging veel onheil voorko men. Graag wil ik in dit artikel op een aantal belangrijke punten ingaan. Tijdig herinzaaien! Slecht grasland moet nu in augustus en tot half september worden herin- gezaaid. Uitstel naar oktober of nog later heeft veel nadelen: 1. de kweekbestrijding is duidelijk slechter omdat round-up en da- lapon minder effektief werken; 2. het jonge gras gaat minder goed ontwikkeld en dus gevoeliger de winter in; 3. er is méér kans op onkruidont wikkeling; 4. de opbrengst in het voorjaar is lager. Een goedgeslaagde herinzaai is de basis voor langdurig goed grasland. Na begin september geen stikstof meer strooien! Op veel bedrijven met een intensief graslandgebruik is het stikstofver- bruik zeer hoog. Deels komt dit door te lang en te veel stikstof strooien in d^ herfst. Begin september een laat ste gift van 150 k 200 kg kas/ha (40 N) en daarna stoppen is aan te beve len en wel om de volgende redenen: 1. méér en later stikstof strooien geeft weinig extra voederwaarde- opbrengst. Ook de benutting door het vee wordt minder; 2. de graszode komt niet tot rust en samen met de minder goede be nutting gaat het grasland te ruig de winter in; 3. grasland dat laat nog veel stikstof krijgt, is extra gevoelig voor vorst. Afgelopen winter is dit op proef velden vastgesteld. In oktober bossen maaien! Grasland wat te ruig de winter ingaat loopt meestal veel schade op. Het uitbossen na de weideperiode moet tijdig gebeuren. De maand ok tober is de beste periode. De perce len kunnen geleidelijk, nadat ze zijn afgeweid, worden behandeld. De gewenste stoppellengte is 7 cm. Grasland uitbossen op een later tijd stip geeft meer risiko op schade bij vroeg invallende vorst. Te laat ge maaide percelen zijn dan gevoeliger voor vorst. Bij veel maairesten is verwijderen noodzakelijk. De bossenmaaier heeft als voordeel dat de grasresten goed worden gespreid waardoor verwij deren meestal niet nodig is. Wateroverlast geeft op veel percelen schade Op plaatsen waar water op grasland blijft staan, verdwijnen de goede grassen. Zorg daarom voor een goede afwa- Door de heer ing. J.G.A. Mies, spe cialist Voedervoorziening bij het Konsulentschap voor de Rundvee houderij en de Akkerbouw te Waalre. tering. Op bedrijven met laaggelegen natte percelen kan begreppeling een verbetering geven. Uitgangspunt is dan wel dat de sloten zijn schoonge maakt. Ook drainage vraagt een regelmatig onderhoud om goed te kunnen funktioneren. Drijfmestaanwending Drijfmest uitrijden gaat op goed ontwaterde percelen met minder problemen. Een drijfmestmixer geeft veel voordelen. De drijfmest is ge lijkmatiger van samenstelling en laat zich beter verdelen. Geef maximaal 15 ton drijfmest/ha per keer. Drijf mest geeft bij strenge vorst en sneeuw extra schade. Muur tijdig bestrijden Muur is een algemeen voorkomend onkruid. Vooral in nieuw ingezaaid grasland kan het zéér snel ontwikke len en het jonge gras volledig ver stikken. Tijdig spuiten met MCPP 2 k 3 liter/ha op muur die 3 - 5 cm lang is, geeft het beste resultaat. In oud grasland is 3 a 4 liter/ha no dig. Door bovengenoemde aspekten in de gaten te houden, zijn direkt en op langere termijn kosten te besparen. Verder kan het de gebruiksduur en de opbrengst van het grasland gun stig beïnvloeden. A Is het enigszins mogelijk is moet worden voorkomen dat het grasland te nat is en de zode, wordt vertrapt. De Europese Commissie heeft on langs besloten de geldigheidsduur van invoercertifikaten voor tapioka uit Thailand, die voor 28 juli waren af gegeven, te verlengen van 30 tot 55 dagen. Hierdoor wordt voorkomen, dat een aantal partijen die niet tijdig kon worden ingevoerd, extra belast gaat worden. Het is overigens niet uitgesloten, meldt het produktschap voor vee en vlees (pw), dat gedurende de laatste maanden van dit jaar toch minder tapioka beschikbaar zal zijn dan op grond van de produktie van veevoer noodzakelijk zou zijn. Thailand zou de vrijwillig overeen gekomen uitvoerhoeveelheid bes temd voor de EG voor dit jaar al overschreden hebben. De op Neder lands verzoek door het dagelijks bestuur van de EG vastgestelde extra verhoging van de Thaise uitvoer hoeveelheid voor dit jaar met 0,5 miljoen ton, is in dat geval niet meer volledig beschikbaar voor de ko mende maanden. Het is daarbij niet zeker of er een overheveling zal plaatsvinden van de toegestane hoeveelheden voor 1983 naar 1982. Indien binnenkort inder daad te weinig tapioka beschikbaar komt, zal normaal gesproken de vee- voederprijs stijgen. 10 Tijdens de 8 september j.l. gehouden vergadering van het Produktschap voor Vee en Vlees is van meerdere zijden vrees uitgesproken over verhoging van een aantal kosten. Dat er een derving van inkomsten is doordat kennelijk aanzienlijke aan tallen Nederlandse schapen, in het kader van de douane-unie met Bel gië, niet geregistreerd de grens over gaan en dus niet de gebruikelijke pvv-heffing per dier wordt betaald, is net bestuur van het P.V.V. een doorn in het oog. Als daardoor de pvv-hef fing per schaap straks omhoog moet, zijn wij daartoe niet bereid, kondigde plaatsvervangend bestuurslid J.W. Diepeveen (veehandel) alvast aan. Bestuurslid J. Louwes (vleesware- nindustrie) toont zich hogelijk ve rontrust over het uitblijven van een objektieve methode om de zoge noemde beregeur bij mannelijke varkens te meten. Vanwege die be regeur, waar men in sommige landen bang voor is, is castratie van manne lijke varkens noodzakelijk. "Dit kost onze sektor twee miljoen gulden per week", aldus Louwes. Overigens wordt het gebrek beregeur schrome lijk overdreven, liet bestuurslid L. de Wijze (groothandel) weten. De ver tegenwoordiger van de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne adviseerde hem, de advieskommissie vleeskeuringswet in te schakelen om aan de diskriminatie van vlees van mannelijke varkens een eind te ma ken. En wel zodanig, dat gelijkwaar dige kwaliteiten voortaan ook met dezelfde stempels aangeduid wor den. Volgens opgave van de F.A.O. was de melkproduktie per koe in 1981 in Israël het hoogste, name lijk 7487 kg. Op de tweede plaats kwam Liba non met 5556 kg, vervolgens de Verenigde Staten met 5510 kg, Zweden met 5371 kg, Noorwegen met 5144 kg en Nederland met 5104 kg. Duitsland kwam na Ja pan met 4539 kg op de twaalfde plaats. Voorts werd op Zuid-Korea een gemiddelde melkproduktie van 5021 kg per koe becijferd, in Ca nada van 3599 kg en in Nieuw Zeeland van 3261 kg. De melkproduktie in de Sovjet- Unie bedroeg slechts 2028 kg per dier, in China 702 kg en in India 511 kg. Zoals bekend, was het areaal tweedejaarsplantuien dit jaar met 2.031 ha ruim 80% groter dan vorig jaar. Het veel grotere aanbod van uien in juli en augustus heeft tot gevolg gehad dat de prijzen op de beurs in Goes rond de 10 ct per kg veldgewas bedroegen tegen 20 k 25 cent in de beide voorgaande jaren. Dat de markt niet helemaal ingestort is, is te danken aan de enorme export. In juli en augustus is er nl. ruim 60.000 ton uien uitgevoerd tegen 33.000 ton vorig jaar en 38.500 ton in 1980. Aan West-Duitsland kon 22.700 ton geleverd worden tegen 14.000 ton vorig jaar. De prijzen van Neder landse plantuien op de groothan delsmarkten aldaar schommelden in augustus rond de DM 10,5 per 25 kg tegen DM 14,— in de beidé voor gaande jaren. Daarmee was ons pro- dukt ca. 20% goedkoper dan dat uit Spanje. Bijna vijf keer zoveel naar Engeland Relatief nog groter was de toename van de export naar Engeland. Daar kon de afgelopen twee maanden ruim 11.000 ton uien worden afgezet tegen maar 2.300 ton vorig jaar en 5.200 ton in 1982. De laatste weken werd er op de Engelse groothandels markten voor Nederlandse uien een prijs genoteerd van ca. 3 per 25 kg (omgerekend 0,57 per kg). Dat was ongeveer evenveel als vorig jaar, maar ook weer 20% minder dan het Spaanse produkt deed. De prijs van de Engelse uien ligt dooreengeno- men weer 20% beneden die voor uit Nederland. Ook de export van Nederlandse (plant-)uien naar Afrika, België, Frankrijk, West-Italië en Ierland was in juli en augustus j.l. belangrijk groter dan de beide voorgaande ja ren. Het aandeel van NI in de totale ex port was met 63% groter dan vorig jaar (55%). Prijzen iets opgelopen Toen de plantuien afgezet waren, was het uien-aanbod weer vrijwel even groot als vorig jaar. In de week van 30 au gustus tot 4 september werd er even als vorig jaar ruim 11.000 ton uien geëxporteerd. De prijzen op de beurs in Goes herstelden zich iets. Zij lie pen nl. op tot drie stuivers per kg. veldgewas. In de eerste volle week van september moest hierop echter weer 1 a 2 cent ingeleverd worden. Gezien het even grote zaaiuienareaal als vorig jaar, mag de komende maanden een aanbod in dezelfde orde van grootte tegemoet gezien worden. Toen trok de prijs aan tot 15 k 20 cent en na januari zelfs tot 20 k 25 cent. Dit vooral omdat er toen veel uien geëxporteerd konden wor den. In het Duitse vakblad "Der Tierzüchter" wordt gesteld dat een beperking van de invoer van graanvervangende produkten voor het inkomen van de landbouw zal leiden tot een daling van het inkomen van alle landbouwbedrijven. In Duitsland zal dat op korte termijn leiden tot een inkomensdaling van 8% en op langere termijn van 2,6%. Deze cijfers zijn het resultaat van een ingesteld onderzoek door Prof. dr. Zeddies en zijn medewerkers (Stuttgart-Hohenheim). Alleen voor de telers van de z.g. handelsgewassen zou op langere termijn enig voordeel ontstaan. De inkomensverliezen voor de verschillende sektoren werden als volgt becij ferd: .handels- voergraan veredelings- gemengde gewassen telers bedrijven bedrijven korte termijn lange termijn -2% 0,9% - 4% tot - 7% - 2,7% tot - 6% - 10% tot - 17% -2,8% tot-5,1% - 3% tot - 10% - 0,6% tot - 3,7% De uiteenlopende resultaten met betrekking tot inkomensverlies op korte en lange termijn houden verband met de mogelijkheid van doorberekening van hogere kosten aan de eindverbruiker. Een doorberekening van kosten houden de onderzoekers op korte termijn niet voor mogelijk, doch op langere termijn zou een doorberekening althans ten dele mogelijk kunnen zijn. Dat zou dan b.v. het geval kunnen zijn bij varkensvlees, doch bij produkten van de pluimveehouderij zou dit in het geheel niet mogelijk zijn, noch voor eieren, noch voor pluimveevlees. Voor de veredelingsbedrijven in de deelstaat Nedersaksen zou op korte ter mijn een inkomensverlies van 28% voor de deur staan, terwijl op lange termijn dit inkomensverlies beperkt zou kunnen worden tot 11%. De Duitse Boerenbond heeft zijn in stemming betuigd met de maatrege len die een beperking van de graan vervangende produkten tot gevolg zal hebben. De Bond meent dat het niet acceptabel is dat de Europese Commissie de graantelers een zekere mede-verantwoordelijkheid gaat voorschrijven, terwijl zij niets doet aan de toenemende invoer van graanvervangende produkten, met name ten aanzien van de invoer van tapioka en maisgluten. De EG-graanregeling kan niet in stand gehouden worden, aldus de Bond, als vrijwel heffingsvrij allerlei graanvervangende middelen kunnen worden ingevoerd in de Gemeen schap. vdw In de Gemeenschap werd in het eer ste halfjaar bijna 5% meer mager melkpoeder geproduceerd dan in de eerste zes maanden van 1981. Daar bij is de produktie in Italië, Grie kenland en Luxemburg, buiten be schouwing gelaten. Procentueel deed de grootste toena me zich voor in Denemarken, waar de produktie met weinig minder dan 60% steeg tot 27.300 ton. Frankrijk bleef de grootste produ cent met 403.600 ton of 1,9% meer dan in 1981. In Duitsland daalde de produktie met 1,2%, terwijl in Ne derland de toename 22% bedroeg tot 103.900 ton.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 10