Zeer geslaagde boerendag op Tholen Schouwen-Duiveland besmet!! Zomer 1982, een goede zomer Opbrengsten Doodspuiten Ramingen "Buiten kijf" Wanneer we onze bijdrage leveren in deze rubriek voor THOLEN EN ST. PHILIPSLAND dan willen we gaar ne beginnen met het vermelden dat er op Tholen een zeer geslaagde boe rendag is gehouden, waarvoor terecht heel veel belangstelling was. Wellicht zal het internationale Kampioenschap Trekker-trek daar aan hebben bijgedragen, de verdere entourage met de regionale ploeg- wedstrijd, het dorsen van graan anno 1925 - 1950 met een ouderwetse dorsmachine plus draadpers, het dorsen met de vlegel, waarbij het publiek ook daadwerkelijk de vlegel ter hand nam, en het verdere dors- garnituur kregen eveneens veel be langstelling. De hoefsmid die in z'n veldsmidse een "Belg" van niéuwe ijzeren schoenen voorzag kreeg het nodige bekijks, en tot slot mag het ploeg- werk van Jos Brooijmans met zijn 3- span schimmels niet onvermeld blij ven. Het was een prachtige dag die onze agrarische bevolking op een goede manier in het nieuws bracht! Het weer werkte mee aan dit ge slaagde festijn, het kan ook bijna niet anders, want het blijft nog steeds aan de droge kant, alhoewel de al reeds eerder gesignaleerde verschillen in regenval binnen zo'n betrekkelijk klein gebied als het onze aanhouden. De opbrengsten van de zaadgevende gewassen is over het algemeen zeer goed, zelfs zomertarwe die op ver dronken wintertarweland is gezaaid geeft een beste opbrengst. Velen dorsen tussen de 8 a 9 ton tarwe met uitschieters tot 10 ton en misschien wel eens iets meer. C-suiker kost meer dan 't opbrengt De proefrooiingen (14 daagse mon- stername) van bieten doen een beste oogst verwachten, maar of de getax eerde 58 ton bieten per ha er wel zul len komen wagen wij toch betwijfe len. Alom vernemen wij dat er veel C-suiker zal worden geproduceerd die buitengewoon slecht zal worden be taald, omdat de wereldmarktprijs on gekend laag is! Rekenmeesters onder onze boeren rekenen uit dat het produceren van C-suiker zelfs meer kost dan het op brengt. Wij kunnen die rekening niet maken omdat het produceren van C-suiker sec wellicht een niet helemaal ver antwoorde wijze van kostenbereke ning zal zijn en bovendien ook moeilijk uitvoerbaar is. Toch denken wij wel dat de suiker industrie er verstandig aan zal doen als züj eens berekenen wat er voor deliger is of bieten verkopen voor veevoer dan wel er C-suiker van maken. Wij veronderstellen van het eerste! Overigens betreuren wij andermaal de slechte keuze voor het mengprijs- systeem, was dat niet het geval dan zouden wij zelf uit kunnen rekenen wat er beter uit kwam wat het leveren van C-bieten betreft. De kampagne begint vroeg en dat is o.i. terecht. Met een goede premie voor de eerste leveringen, terwijl men het in de vierde termijn wan neer de bieten in oktober tóch nog flink kunnen groeien het zonder premie moet stellen. Het zou wel eens problemen kunnen geven om dan voldoende bieten te krijgen! De eerste percelen Bintjes zijn on dertussen doodgespoten om om streeks half september te kunnen starten met het rooien. Verwachte opbrengst is matig optimistisch, overigens doorgaans wat aan de fijne kant! Nee, schrikt u niet, ik heb het niet over een epidemie of de uitbarsting van één of andere ernstige ziekte. Met "Schouwen-Duiveland besmet" wordt gewoon bedoeld de enorme besmetting met het bietecysteaaltje. Deze besmetting neemt de laatste ja ren hand over hand toe. In voorgaande artikelen is al gewe zen op het belang van grondonder zoek en grondontsmetting. Wel, nu is het dan zo ver; wie over Schouwen- Duiveland rijdt of fietst ziet dat er al verschillende percelen zijn ontsmet. Grondontsmetting is een dure aan gelegenheid. Het is dus uiterst be langrijk dat het goed gebeurt en al leen daar waar strikt noodzakelijk. De grens waarbij grondontsmetting, gezien de kosten rendabel geacht kan worden ligt bij 600 a 700 larven eieren per 100 ml grond. Houd er rekening mee dat als een analyse al één of twee jaar oud is en er geen bieten, kool of koolzaad geteeld worden, er ook door natuurlijke af sterving een verlaging van het aantal cysten plaatsvindt. Ook dit jaar is er weer veel verschil in de ligging van de ontsmette percelen. Er zijn uiteraard vele goed ontsmette percelen, maar er zijn ook verschil lende percelen met een zeer slecht resultaat. Dit betreft vooral percelen waarbij de ontsmetting plaatsvindt in de "kale" graanstoppel. In deze gevallen laat de afdichting nogal eens te wensen over. Bovendien vin den we op deze percelen vaak grote kluiten in de bouwvoor. Denkt u niet dat ik hiermee het werk van de loonwerkers afkeur; integendeel, de fout van een slechte ontsmetting ligt bij de boer. De boer heeft er voor te zorgen dat de bouwvoor geen kluiten bevat en dat de bovenlaag goed los en verkruimeld is. De praktijk leert gewo.on dat de boer te gemakkelijk denkt over de uitvoering van een grondontsmetting. Om niet het hele verhaal op te han gen aan grondontsmetting nu nog iets over het doodspuiten van de aardappelen. Het doodspuiten dient te geschieden minimaal 14 dagen voor het rooien in verband met af harding en een goede schilvastheid. Er staan ons voor het doodspuiten verschillende middelen ter beschik king. Bij het gebruik van Reglone bestaat kans op naveleindrot, Purivel werkt uiterst langzaam en DNOC olie is erg giftig en geeft geelkleuririg. Dit jaar is er op het moment van doodspuiten weinig groen loof meer aanwezig en is de grond redelijk vochtig. Dit betekent dat de kans op naveleindrot erg klein is en dat Reg lone zonder al te veel bezwaren toe gepast kan worden. Met betrekking tot de bestrijding van wortelonkruiden in de stoppel valt nog op te merken dat ook hier het juiste moment gekozen moet wor den. Met Roundup kunnen o.a. kweek en klein hoefblad goed be streden worden. Ook 2.4D (evt. toe gepast in twee keer) werkt goed op klein hoefblad. Zowel voor Roundup als voor groeistoffen geldt dat vol doende bladmassa en groeizaam weer de kans van slagen vergroot. O jaU komt toch ook op de rooi- deinonstratie in het kader van de be perking van rooi- en transport be schadiging bij aardappelen op vrijdag 10 september a.s. in Zonnemaire op de hoek van de Bosweg en de Riet dijk. Voorgaande jaren werd in het LAND VAN AXEL omstreek deze tijd met de "witte" oogst begonnen. Anno 1982 is de "witte" oogst, mede door de mooie zomer, vroeg. Het warme weer en de vrij droge zo mer hebben de produkten eigenlijk niet voor 100% doorstaan, omdat de ze "gepakt" verbrand zijn. Toch is dé opbrengst per hektare (kg) van de vroeg gezaaide produkten, zoals bijvoorbeeld zomergerst en zo mertarwe hoog tot zeer hoog uitge vallen. De later in het jaar gezaaide produkten leverden minder kilo's op, maar deze hoeven er, vergeleken met voorgaande jaren, toch niet veel voor onder te doen. Het vochtgehalte van de geoogste produkten is voor het merendeel bekend, uitgezonderd blauwmaanzaad, waar nog maar en kele percelen van zijn gedorsen. Zoals men reeds overal kan zien, zijn de groenbemestingen en graszaden goed tot zeer goed voor de dag ge komen. Hier en -daar is al N (stikstof) ge strooid, die snel wordt opgenomen, omdat deze door de regenbuien is opgelost. Het vrijgekomen land wordt al be- kalkt en bewerkt met de stoppel- ploeg of kultivator om zoveel moge lijk onkruid te vernietigen en de wa teropname van de grond te vergro ten. Dé bruine bonen zijn ook vroeg. Er zijn al enkele percelen gemaaid en andere zullen snel volgen, doordat deze wat lang van stro zijn, treedt op verschillende plaatsen legering op, waardoor van één kant maaien verplicht wordt. Op de droogte gevoelige gronden zullen de opbrengst van aardappe len, bieten en uien niet meevallen als gevolg van de geringe regenval de afgelopen maanden. Er zijn al percelen aardappelen die weinig groenblad meer hebben, deze sterven spoedig af. De pootaardappe- len zijn er voor het merendeel uit. Het vrijgekomen land wordt alweer bewerkt met de cultivator Op NOORD-BEVELAND is de graanoogst vrijwel aan de kant (we schrijven 29 augustus). Sinds de vo rige "Uit de praktijk" ging het dorsen moeizaam tussen de regenbuitjes door. Maar nu lijkt het weer wat vas ter en zo kan het laatste stro waar- schijlijk snel opgeruimd worden. Men praat veel over opbrengsten en "schiet al of niet met spek". Toch enige voorzichtige ramingen: De wintertarwe zal de 8 ton net niet ha len. De zomergranen (gerst, tarwe en haver) komen met hun opbrengsten rond de 6 Zi ton. Groene erwten 4 Vi ton. Van de aardappelen en zaai- uien is nog weinig bekend maar de geluiden komen overeen met die van 1981 (toen aardappelen 45 V2 ton en zaaiuien 43 ton). Zij het dat bij de aardappelen op meer uitval gere kend moet worden (1981: 7%). Na tuurlijk niet vergeten dat er op vrij dag 10 september a.s. een rooide- monstratie op Schouwen-Duiveland (Zonnemaire) is.- Tijdens deze de monstratie zal aan de hand van monsters geschilde aardappelen te zien zijn welke invloed de afstelling van oogstwerktuigen op de kwaliteit van de aardappel heeft. De zaaiuien strijken behoorlijk. Er zijn percelen met zeer regelmatige en gezonde gewassen zonder dikhalzen of bloemstengels. Beslist percelen die in aanmerking komen voor een oogst zonder veldperiode of minstens een zeer korte veldperiode. De oogstverwachting van de suiker bieten is hoog' nog hoger dan in 1981. Toen geloofden we het eerst ook niet. Wat we wel gelovem is dat het bietecysteaaltje in 1982 veel ton nen bieten kost. Vergeet echter niet dat in voorliggende jaren niet regel matige neerslag U de bieten mis schien niet zag slapen maar de aaltjes er wel waren en zeer zeker ook scha de deden (uitkomst bietenonder- zoek!). In ieder geval zie je dat er wat aan gedaan wordt: er wordt ontsmet, 't Is belangrijk dat het goed gebeurt (struktuur. temperatuur, afdichting, vochtgehalte grond, etc.). Links en rechts wordt er ook nog 'n stukje ge draineerd, het is er lekker droog voor in de ondergrond. Een schelpenfilter in de open drainsleuf op 'n lage plek is iets waar misschien ook aan ge dacht kan worden. Tot slot nog een opmerking voor de jongeren onder ons: Zaterdag 4 september a.s. vinden de Zeeuwse ploegkampioenschappen plaats. Er is uit ons gebied echter maar één die mee doet. Het moet toch wel een uitdaging zijn voor onze jongeren dit aantal weer wat op te voeren. De totale graanoogst is nu achter de rug. Ook van de zomertarwe zijn hier en daar geweldige topopbrengsten behaald. Normaal is zomertarwe 12 dagen later rijp dan de wintertarwe, maar dat was deze keer niet het geval. Uit alles blijkt, dat het inzaaien van zomertarwe, zomergerst en haver zo rond half februari een goede greep is geweest. Door het toepassen van gewasbe schermingsmiddelen trachten we het gewas langer groen te houden en daardoor een hogere opbrengst te behalen. Ekstra vroeg zaaien is dus ook een middel in die richting en dat is in het verleden al dikwijls met sukses toegepast. Op tijd zaaien van wintertarwe blijft daarom gewenst, maar dat lukt niet altijd. De laatste jaren werd kost wat kost onder vaak slechte omstandigheden toch win tertarwe ingezaaid. Dat hoeft niet, want we hebben met zomertarwe, zomergerst en haver nog goede troe ven achter de hand. Van grond welke we eerst in de vernieling rijden mo gen we geen 100% rendement ver wachten. "Zware gewassen houden zichzelf schoon" is een oud gezegde, maar dat is nu nog zo. Als we op dit mo ment over de graanstoppels lopen, dan zien we grote verschillen in on kruidbezetting. In de bieten is veel zaadonkruid gesmoord onder de zware loofbedekking. Veel kleef kruid, zwaluwtong ,akkerdistel, melkdistel en melde vinden we nu nog in de aardappelen. Tot vier we ken voor de oogst kunnen we M.C.P.A. toepassen in dit gewas tegen akkerdistel, melkdistel en melde en dat kan een mooie oprui ming betekenen. Zwaluwtong (boekweit) gaat niet dood van groei stoffen, maar wel van kleurstoffen. Dit betekent, dat het doodspuit- middel dus gelijktijdig dit bekende zaadonkruid wel zal meenemen. Uit rooiproeven is gebleken, dat de aardappelen de laatste weken ge weldig in opbrengst zijn gegroeid. Een aardappelgewas kan één ton per dag groeien en zulke percelen zijn er nu wel bij. Opvallend is, dat het per centage van 50/opwaarts 60% is en van 0/35 5%. Er is dus weinig kriel en als we netjes rooien kan de opslag a.s. jaar aanmerkelijk minder zijn. Als een boer wat heeft, dan moet de koper dat juist niet hebben. De frites-industrie kan echter niet zonder de "bonken", dus zullen we maar moed houden. Dikwijls is de afzet van onze landbouwprodukten een groot raadsel, waar we beslist wel wat meer aandacht aan mogen schenken. Het bestuderen van een overzicht van rooiproeven over een groot gebied is al een prikkel om in je eigen gewas ook eens onder de grond te gaan kijken. Onze Jans neemt nu geregeld kookmonsters en daaruit blijkt, dat er grote verschillen be staan tussen onze aardappelpercelen. Op de lichte grond beginnen de aardappelen al bloemig te worden, terwijl ze op de zware grond nog stijf in de pot zijn. Volgens buurman heeft dat te maken met blauwgevoe- ligheid en eerlijk gezegd had ik daar niet meer aan gedacht. Het is toch van belang, datje als teler weet watje hebt voordat de aardappelen in de schuur of in de cel liggen. Op perce len welke tweemaal in bloei hebben gestaan kan het aantal misvormde knollen wel erg verschillend zijn. Voor de boer wordt het er allemaal niet eenvoudiger op en zeker niet nu zo vele bedrijfsvoorlichters tussen de 62- en 65-jarige leeftijd de Dienst gaan verlaten. En de boer hij ploegde voort, 50 jaar zoals zoals het hoort. Als kleine zelfstandige gehard door weer en wind, blijf hij verschoond van een medaille en een lint. Zijn voorlichters zijn al in de V. U. T. gegaan, De boer komt meer en meer alleen te staan. 't ls daarom wis en waar en buiten kijf, onmisbaar is een goede vrouw op elk bedrijf. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 7