Midden- en Oost-Brabant op z'n tijd 'n bui Regen nog steeds gewild artikel Graanaflevering in grote kontainers Volgend jaar bieten rooien in augustus....? Aanpassing bietenareaal overwegen Jongerenraad DMV-Kampina Zomenvrang Varkensprijzen in de lift Bruine bonen Areaal bieten in diskussie Grondontsmetting krappe aanbod van biggen respek- tievelijk slachtvarkens zouden kun nen zijn: 1. De moeilijke periode van vorig jaar (herfst), (biggenoverschot - deze waren niet te plaatsen) 2. De gevolgen van de varkenspest (Opruiming van gehele bedrijven inklusief fokmateriaal) Onlangs is de Jongerenraad van DMV-Kampina voor de tweede ter mijn geïnstalleerd. Deze vond plaats te Veghel. De installatie werd ver richt door de algemeen-voorzitter van Kampina, de heer Poppe. De verkiezing van de Jongerenraad loopt gelijk met die van de leden raadsleden, respektievelijk bestuurs leden en dagelijks bestuursleden. Deze worden iedere 4 jaar opnieuw Vergeleken met andere delen van Nederland is MIDDEN- EN OOST- BRABANT vrij goed weggekomen, betreffende de neerslag. Op z'n tijd een regenbui; zeker de laatste paar weken. De laatste maanden is gemid deld over Nederland vrij weinig regen gevallen. De boeren, die laatste maanden kunstmatig beregend heb ben, beschikken over voldoende gras in de weide. De laatste weken is de voorraad gras groter geworden. De snijmais is in het generatieve sta dium gekomen. Ook hier vordert de kolfzetting flink. Tamelijk warm overdag en niet te koude nachten bevorderen dit proces in gunstige zin. Er staan flinke "oortjes" op de kolven. Dit betekent dat de snijmais vlot doorgroeit. Op percelen, die van de droogte hebben geleden, is de groei minder optimaal. Zoals het er nu naar uitziet, zal de snijmaisoogst dit jaar waarschijnlijk enkele weken eerder kunnen aanvangen. Dit in tegenstelling tot de laatste jaren. Toen kon pas omstreeks 10 oktober gehakseld worden. De laatste maanden is op kleinere schaal zomerwrang voorgekomen dan gemiddeld de laatste jaren. Het is een zeer ernstige uierontsteking, die meestal voorkomt bij jongvee en droogstaande koeien. Er zijn wel voorbehoedende maatregelen te ne men zoals b.v. dichtplakken van de spenen, het inspuiten van antibioti- ka, of de bestrijding van vliegen middels oormerken. De weersom standigheden zijn waarschijnlijk dit jaar voor de zomerwrangbakterie Op onze tocht door de polders in de WESTHOEK viel de somberheid van de donkere akkers op. Hier en daar opgevrolijkt door het frisse groen van de wikke. Door de geliefde regen buitjes van de laatste week geven ze nog kleur aan onze herfstachtige vel den. Veel aardappelen zijn doodgespoten. Met het natte najaar van 1981 nog vers in het geheugen is er toch wel. een beetje meer vaart met het stop zetten van de groei gemaakt. De na tuur helpt wel een handje mee; door de droge zomer waren er veel perce len al ver afgerijpt. Er wordt een goede opbrengst verwacht, ondanks het feit dat er te weinig neerslag is gevallen en er bij gebrek aan zoet water weinig is beregend. Bij het schrijven van de volgende bijdrage zullen we meer weten wat kilo's be treft. Dan zullen we weten wat er aan opbrengst in de akkers zit' die nu met hun doodgespoten stengels en stelen wachten op wat regen. Want regen is nog steeds een gewild artikel in onze Westhoek. Nu de warmte definitief voorbij is staan de bietenvelden er een stuk vrolijker bij. Als we de proefmon sters bekijken moet ook dit produkt een rijke oogst geven. Aan kilo's dan. Geld is nog de vraag. Bij het zien van de vele slapende bietenvelden deze zomer zag ik die vele kilo's nooit zo zitten. Maar in het blad van de "Sui ker Unie" stond het zwart op wit dus zullen we er ook aan moeten. De uienvelden laten een strijkend gewas zien. Over het algemeen zien we dicht bezette akkers. Erg groot z:ijn ze niet. Over de prijs hoefje niet naar huis te schrijven. Ik verwacht wel een goed produkt. We zullen moeten proberen de ui goed te oog sten en op te slaan. Voor de aardap pelen geldt hetzelfde. Want kwaliteit wordt toch wel een belangrijke zaak in deze teelt. Terwijl in veel heesters de bessen kleur krijgen en de vogels volop te-pikken hebben, begint voor de boer de drukste tijd. De maand september geeft bij goed weer veel werk. De dagen worden al korter, maar we weten dat er nog werkbare tijd genoeg is. Het is toch wel belangrijk om bij daglicht zoveel mogelijk werk te verzetten. Steeds geldt nog het gezegde "Wat men in het donker doet moet men in het donker bekijken". Op sommige plaatsen is er van kolfzetting in de mais helaas nauwelijks sprake... minder gunstig geweest. Voor de boeren is dit alleen maar gunstig. De varkensprijzen zijn de laatste paar maanden in de lift. Er is mo menteel een grote vraag naar slacht varkens. Enerzijds willen de inkoop organisaties hun slachtlijnen bezet houden, terwijl anderzijds de leven de export zoveel betaalt, dat de mar ges voor de inkooporganisaties te klein worden. Het biggenaanbod is de laatste tijd ook vrij krap. Bij hogere prijzen voor het vlees en de goede verwachtings- prijzen wil men zo snel mogelijk op nieuw inzetten. Oorzaken van het gekozen. De leden van de Jongeren raad worden benoemd door het be stuur vam Campina voor een bepaal de periode op voordracht van ieder A.J.W.-kringbestuur. Per A.J.W.- kring wordt één persoon benoemd. De betreffende persoon mag zelf geen lid zijn van Kampina. De afge vaardigden zijn afkomstig uit de 3 zuidelijke provincies nl. Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Tenslotte wil ik nog wijzen op de Nationale kampioenschappen ploe gen en trekkerbehendigdheid in het Brabantse Acht, nabij Eindhoven op vrijdag 10 en zaterdag 11 september 1982. Het is zeker de moeite waard om naar dit groots evenement te ko men. Het afwerken van het laatste deel van de graanoogst heeft op ZUID-BE- VELAND eigenlijk nog wat lang ge duurd. Af en toe wat regenbuitjes - in totaal wel niet zo veel - heeft er toch nog voor gezorgd dat meerdere par tijen moesten worden gedroogd. Bij de graszaadoogst wordt al een aantal jaren gebruik gemaakt van grote kontainers. De laatste jaren zien we ze zo hier en daar ook gebruikt wor den bij de aflevering van het graan. Op vele bedrijven worden grote kip wagens aangeschaft en gebruikt voor zowel het aardappel- als het bieten transport. Daarmede wordt dan ook het graan afgevoerd. Zou het echter geen aanbeveling kunnen zijn om ook voor het graantransport zeker voor bedrijven die vrij ver van de leveringsplaats afzitten - deze grote kontainers te gaan gebruiken. Min der transport en grotere partijen in eens zou misschien nog niet zo gek zijn. In de tussentijd is toch ook nog al wat gedaan aan de stoppelbewerkin gen. Het blijkt dat er op vroeg vrij- Ook in het LAND VAN HULST heerst al weken hetzelfde weertype. Zeer plaatselijke buien, zodat men er aan de ene kant van een polder uitre gent en aan de andere kant gewoon door kan werken. Toch blijft het over het algemeen droog. Door het zon licht en de hoge temperaturen zijn alle gewassen toch vlugger dan ge woonlijk aan het eind van hun latijn. De laatste percelen tarwe en stro heeft men moeten "stelen" tussen de buien door. Uiteindelijk is alles weer geborgen. Er is zeer veel stro direkt van het land verkocht. Iets minder stro dan verleden jaar werd binnen- gestoken. Deze grote verkoop kan best wel eens de droogte elders als oorzaak hebben. De aardappelen gaan een goede op brengst-geven. Men ziet naast de hier en daar al afgestorven percelen de nog groene percelen langzaam ver kleuren. Erg is dit niet, omdat de tijd van doodspuiten reeds is aangebro ken. Natuurlijk geldt dit niet voor alle percelen, er zal ook in oktober en misschien in november nog gerooid worden! De poters hebben een grote op brengst gegeven waarvan soms 50% in de konsumptie is gegaan. Gelukkig hebben die een bestem ming in het droge Italië gevonden. Er zijn tot nu toe veel uien gerooid en afgeleverd. Het is niet duidelijk of dit gepland was, of dat het door de prijs en de droogte al zo vroeg gebeurd is. De uien die nog op het land staan beginnen te strijken. Hier wordt een minder hoge opbrengst verwacht. Op het ogenblik is men nu algemeen aan het bruine bonen uitrijden en ruiteren. Het vele stro maakt het nog arbeidsintensiever. De kiloopbrengst en de prijs zullen deze arbeid wel kunnen vergoeden. Het probleem is echter, om in een tijd van werkloos heid aan die arbeid te komen! De bieten zullen net niet in augustus - misschien volgend jaar augustus - gerooid worden. De opbrengst is veel belovend, we zullen echter tot de eindafrekening moeten wachten om hierop te kunnen boffen. Het rooien van de vroege bieten zou weieens gelijk kunnen vallen met de aardappels en uien, zodat veel loon werkers in de problemen komen met hun beschikbare mankracht! Met de bamis voor de deur. breekt er weer een -spannende tijd aan; veel werk waar zeker droog weer bij no dig is moet gedaan worden. Hopelijk is al het mooie weer nog niet ver bruikt. Druk is het ook met het vernietigen van door bakterievuur aangetaste bossen. Dit gebeurt nog onvoldoende door gebrek aan geld en mankracht! Deze winter worden er door uw kring verschillende kursussen georgani seerd. Hou deze aankondigingen in de gaten, zodat u zich op tijd op kunt geven, en bij blijven! Het Land in ALTENA EN BIES- BOSCH wordt deze dag overgoten met een stralende zon en het wordt al getooid met de eerste herfsttinten. Hetzelfde land dat zijn vruchten heeft gedragen en weer prijs heeft moeten geven. De opbrengsten van de ver schillende gewassen zijn tot nu toe goed. Vooral van de granen die hoge tot zeer hoge opbrengsten hebben gegeven. Wat de opbrengst van de aardappe- left zal worden is nog moeilijk in te schatten maar een belangrijke op brengst derving, ten opzichte van 1981 is zeer zeker. Vooral de droogte gevoelige percelen zijn vrijwel dood, een goede op brengst is hier onmogelijk. Ook bij de bieten zijn vrij veel per celen met grote droogte plekken. Percelen zonder deze problemen staan er zeer goed voor, maar zijn nog wel wat te groen. Verschillende kollega's laten dit jaar hun meest droogtegevoelige perceel of stukken daarvan diepspitfrezen, om de schade voor de aanstaande jaren zoveel mogelijk te beperken. Tot dit moment is al ruim 30 ha op gegeven bij de firma Hay-Aerts yit Limburg. Het is wel een kostbare zaak maar verdroging kost zeker meer over een aantal jaren gerekend. De stoppelbewerking verloopt uiter mate vlot door de droge omstandig heden; zo ook het verstrooien van de organische mest. Veel is er aange kocht dit jaar, maar de levering van droge slachtkuikenmest verloopt traag. Er is te veel vraag naar dit produkt waardoor de prijzen te hoog de 20.— - 30.— op het land zijn moeilijk economisch rendabel te maken. Er lijkt in ons werkgebied voldoende animo om in de vrije voorlevering een grote partij bieten te leveren. Of dit in de daarop volgende weken ook zal zijn moet nog bezien worden want de aardappeloogst zal dan vol op aan de gang zijn. Vaak een moeilijke periode voor de fabrieken om over voldoende bieten te be schikken voor een optimaal versnij dingsproces. Met z'n allen moeten we toch proberen dit proces zo soepel mogelijk te laten verlopen want de verwachtingen aangaande de lande lijke opbrengst zijn hoog. Goede af spraken met loonwerker of in sa menwerkingsvormen met vertegen woordigers van de fabrieken zijn van wezenlijk belang. In ons werkgebied wordt het overgrote deel al op af- s-praak gerooid en geleverd. Steeds meer telers vragen zich af of een oppervlakt landelijk bezien van 130.000 ha niet te veel zal blijken te zijn voor de toekomst. Een hogere opbrengst suiker per ha zal zeker niet denkbeeldig zijn. Dit wordt mede ver oorzaakt door het werk van de stu- dieklubs en de teeltbegeleiding door de fabrieken en voorlichtingsdien sten. Een aanpassing van het aantal ha's zal dan ook sterk overwogen moeten worden, i.v.m. toewijzing betreffende A en B quota. Voldoende diskussie stof voor de aanstaande herfst en winter. gekomen land toch nogal wat wikken zijn gezaaid, ze staan er nog prima bij ook. Op vele percelen is men al druk doende geweest omde schuim aarde te strooien en onder te wer ken. Waar mogelijk is ook reeds de aangevoerde droge kippenmest al over het land verdeeld. De bietenoogst zal, als u dit blad thuiskrijgt, op enkele bedrijven wel licht al reeds zijn begonnen. De op brengst van de 2de proefrooiing is dusdanig dat men wel tijdig moest beginnen, wil men op tijd, dat is voor 25 december klaar zijn. De premies zijn zowel voor de voorlevering als voor de 1ste en 2de termijn niet onaantrekkelijk om een begin te maken. Ook voor het nodige oogst- werk dat nog aan aardappelen en uien moet geschieden is het toch wel noodzakelijk om in voldoende mate aan de vroege leveringen mee te doen. De mogelijkheden om tijdig genoeg wintertarwe te kunnen zaai en worden dan vergroot en ook wat gunstiger. Er is nogal wat belangstelling voor het grondontsmetten, vooral gericht tegen het veelvuldig voorkomen van het bietecysteaaltje. Op de lichtere gronden is dit met de onderdoorbe handeling goed te doen. De grond moet dan wel voldoende vochtig zijn. Intussen is gebleken dat deze zomer op de wat zwaardere gronden de struktuur zo goed is dat het daar op verschillende percelen thans ook goed mogelijk blijkt te zijn. Zorgen voor scherpe scharen en voldoende trekkracht is noodzakelijk om goed werk te kunnen leveren. Een be langrijk punt is dat de grond na het ontsmetten goed afgedicht wordt, zodat het gas voldoende lang - om zijn werk te doen - in de grond blijft. Op dit moment is het op vele perce len nog te droog, even wachten zal gewenst zijn. Een langzaam maar zeker nodig wordende behandeling gaat het op vele bedrijven worden willen we de bietenteelt op peil, maar ook in stand kunnen houden. Er is een rustig begin gemaakt met de aardappeloogst. De opbrengsten zijn goed, niet te veel knollen per plant, maar wel grof van sortering. De prijs voor direkte levering valt op dit mo ment wat tegen. De afgelopen week is voor de tweede maal in een zeer korte tijd een groep akkerbouwers naar een aantal pro fielkuilen in percelen suikerbieten geweest. Nu in deze droge periode komt duidelijk naar voren welke gro te rol de ondergrond in verband met de kapillaire opstijging - het grond water betreft. Nergens bleek echter duidelijk dat een ploegzool aanwezig was. Ondergronden of woelen werd dan ook op deze percelen als onnodig (en ook als ongewenst) gezien. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 6