^Buitenstaander. Raad Bedrijfsontwikkeling besprak rapport fruitteelt en rapport akkerbouwaangelegenheden Zuidwesten PRIJZEN Jaarverslag Kommissie Welzijn Landbouwhuisdieren Alle staatsboerderijen worden afgestoten Aanvraagformulieren afschot reewild seizoen '83 35 miljoen prijskorrektie voor de boeren Innovatieprojekten akkerbouw Adjunkt- landbouwattachés in Nederland bijeen De Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de Landbouw in Zeeland kwam 20 augustus j.l. in vergadering bijeen. Aan de orde kwamen o.m. het Tweede Stniktuurrapport Zeeuwse Fruitteelt en de strukturele uitbouw van de aktiviteiten van het Interprovinciaal Over legorgaan voor Akkerbouw aangelegenheden in het Zuidwesten (I.O.A.Z.). In zijn openingswoord stond voorzitter A.J.G. Doeleman, stil bij het gunstige verloop van de oogst. Door verbetering van de teelttechniek is het opbrengstniveau van de tarwe duidelijk gestegen. Nu de erwtenteelt weer aan belangstelling wint, is het zaak dat het onderzoek ook weer aandacht aan de erwten besteedt. Na een hoopgevende periode zijn de appelprijzen aanzienlijk gedaald. In de afgelopen jaren heeft de Kommissie Welzijn Landbouwhuisdieren in totaal ca. 3,6 miljoen gulden uitgegeven voor praktijkonderzoek ter verbetering van het welzijn van dieren in de veehouderij. Dit blijkt o.m. uit het onlangs verschenen jaarverslag over 1981 van deze kommissie die de minister van landbouw in 1978 instelde. Tweede Struktuurrapport Zeeuwse Fruitteelt Door de heer A. van Oosten werd dit rapport nader toegelicht. Met vol doening werd gekonstateerd dat de positie van de Zeeuwse fruitteelt lan delijk sterk verbeterd is, hetgeen me de door veel vervanging in ruilverka- velingsgebieden veroorzaakt is. Door vervanging kwamen nieuwe appelras sen, die goed in de markt lagen, naar voren. Virusvrije onderstammen en zeer intensieve plantsystemen legden de basis voor lagere kosten. Ook de pereteelt is hier sterk verbe terd. het aandeel in het landelijke areaal nam toe van 10% in 1952 tot 26 '/2% in 1981. Daarentegen gaat de teelt van klein- fruit vrij snel in belangrijkheid achteruit, evenals de pruimenteelt, terwijl de kersen en morellen weinig meer voorkomen. In de diskussie werd het belang van het onderzoek naar de zoetwatervoorziening voor de fruitteelt onderstreept. Bij nieuwe aanplant is water geven noodzake lijk. De Raad verwacht voor dit on derzoek van de Kommissie Water beheersing en Ontzilting naast een financiële bijdrage van de provincie ook van andere zijden bijdragen. De grote appeloogst veroorzaakt la gere prijzen, die echter geen grotere konsumptie opleveren. De presenta tie en afzet van het fruit kreeg veel aandacht. Voor dit jaar zou het op- Minister Van der Stee van financiën is bereid op den duur alle boerderijen in staatsbeheer, de zogenaamde do meinboerderijen af te stoten. De be windsman deed deze toezegging 24 augustus aan de Tweede Kamer, na dat duidelijk was geworden dat de vier grote partijen in de kamer vinden dat niet alleen de verlieslijdende, maar ook de winstgevende staatsbedrijven onder partikulier beheer moeten ko men. De komende vijfjaar zal de minister 22 van de 74 domeinboerderijen af stoten. In zeventien gevallen staat al vast dat de zittende bedrijfsleider de nieuwe pachter wordt. De domein boerderijen staan in de Wieringer- meer, de Noordoostpolder en Ooste lijk Flevoland. De grote akkerbouw gebieden doen het goed. De ge- mengde- en weidebedrijven leveren verlies op. Daarom en omdat zij in de oude IJsselmeerpolders geen funktie meer hebben wil de minister die af stoten. De VVD en D'66 drongen in een motie aan op het afstoten van alle staatsboerderijen. De Minister ver klaarde dat niet zonder overleg met het Landbouw Ekonomisch Instituut te willen doen. De bedrijven in de Flevopolders wil Van der Stee het laatst kwijt omdat er nog ervaringen mee opgedaan kunnen worden. De Direktie Faunabeheer van hnet ministerie van landbouw en visserij maakt bekend, dat (voor zover deze nog niet aan belanghebbenden zijn trekken van de minimum maat met 5 mm een gunstige zaak zijn, dit zou van jaar tot jaar bekeken moeten kunnen worden. Nu het vertrouwen in de Zeeuwse fruitteelt mede door het grote aan deel peren duidelijk is toegenomen, moet getracht worden deze positie te handhaven. De afzet goed koördine- ren is hierbij zeer belangrijk. Sa menwerkingsvormen, misschien ook in groter verband dan provinciaal, dienen ernstig onderzocht te worden. Uitbouw aktiviteiten Interprovinciaal Overlegorgaan Akkerbouwaangelegenheden Zuidwesten Door de heer ir. L.Th-J.M. de Wit werd een notitie hierover nader toe gelicht. Het Overlegorgaan acht het noodzakelijk dat onderzoekresulta ten snel vertaald worden in een voor- lichtingsboodschap. Hierbij wordt gedacht aan het aantrekken van een paar funktionarissen die zouden moeten zorgen voor een versnelde vertaling van de resultaten van de re gionale proefboerderijen "Rusthoe- ve" en "Westmaas". Tevens zouden ze gewasstudiegroepen kunnen koör- dineren en de uit deze groepen verza melde gegevens ook in de voorlich ting verwerken, waarbij van kompu- termatige verwerking wordt uitge gaan. Ook zouden ze de opbrengst op toegezonden) aanvraagformulieren ter verkrijging van een vergunning tot afschot van reegeiten/reegeitkal veren in de periode januari-maart en voor reebokken in de periode mei- september 1983 kunnen worden aangevraagd bij de Direktie Fauna beheer, Postbus 346, 2700 AH Zoe- termeer. De formulieren moeten - nauwkeu rig ingevuld - vóór 30 september 1982 aan genoemd adres worden ge retourneerd. Aanvraagformulieren, die na die datum worden ontvangen kunnen niet, dan wel met grote ver traging worden behandeld. De vergunninghouder wordt erop geattendeerd dat, na afloop van de termijn waarbinnen het afschot dient te geschieden, de bij de vergunning verstrekte ongebruikte wildmerken binnen zeven dagen aangetekend moeten worden teruggezonden aan de Direktie Faunabeheer. Bij Ce have De Cehave nv te Veghel heeft in het per 30 juni 1982 afgesloten boekjaar een flinke omzetstijging kunnen rea liseren. Uit de voorlopige cijfers blijkt, dat de totale koncernomzet in geld is gestegen met 8,2% tot ruim 2 miljard gulden. De resultaten hebben zich in het af gelopen boekjaar bevredigend ont wikkeld, hetgeen voor het Bestuur van de Cehave nv aanleiding is ge weest om te besluiten aan de trouwe afnemers van mengvoeders een prijskorrektie uit te keren van 1,25 per 100 kg. van de van de Cehave nv afgenomen mengvoeders. Daarnaast wordt de gebruikelijke kwantum korting voor mengvoeders en mest- de kleinere bedrijven kunnen helpen verbeteren. Daar het uitgesloten geacht wordt, dat hiervoor extra full-time mede werkers aan de formatie worden toegevoegd, wordt voorgesteld hier voor twee of drie funktionarissen op 50/50 basis aan te stellen. Voor de bijdrage van het bedrijfsleven gaan de gedachten uit naar een omslag per ha akkerbouw. De Raad achtte dit een goed voorstel en sprak waarde ring uit voor deze aktiviteit van het I.O.A.Z. Borgstellingsfonds en Ontwikkelingsaanvragen Door de betreffende Kommissie werden goedgekeurd twee Borgstel- lingsfondsaanvragen 340.000,— rundveehouderij) en 11 ontwikke lingsaanvragen 1.252.687,— w.v. 2 akkerbouw-, 6 rundveehouderij-, 1 fruitteelt-, 1 glastuinbouw- en 1 bloembollensektor). Afgewezen werden drie aanvragen voor Gegarandeerd Bijzonder Be- drijfs Krediet en een Borgstelllings- fondsaanvrage, terwijl één Borgstel- lingsfondsaanvrage werd aangehou den. Door de Raad werd positief onder steund een aanvrage in het kader van kleine ontwikkelingsprojekten. Met instemming nam de Raad ken nis van de realisering van het projekt bessenplukmachine, die goed werk blijkt te leveren. Personalia Per 1 augustus is de heer ing. J.A.M. Meester aangesteld als bedrijfsvoor- lichter snijbloemen en per 15 augus tus de heer ing. P.J.M. Engelen als bedrijfsvoorlichter groenteteelt on der glas. Tot slot richtte de voorzitter dank woorden aan de scheidende leden van de Raad de heren ir. H.E. He ringa en ir. M. Sanders. stoffen uitgekeerd. In totaal zal met deze uitkeringen aan de afnemers een bedrag gemoeid zijn van niet minder dan 35 miljoen. Ook aan het personeel zal een winstuitkering worden gedaan, nl. van 3%. De definitieve resultaten over 1981/82 zullen in het jaarverslag, dat in november zal verschijnen, worden opgenomen. Onder die naam start de NCB in het najaar een tweeënhalf jaar durende aktie om het aanzicht van de boere nerven en tuinderijen te verbeteren. Het erf is het visitekaartje van de agrarische bedrijven. Het is daarom van groot belang dat het erf er ver zorgd uitziet. Behalve de ekonomi- sche voordelen die het de boer ople vert, staat de NCB ook nog iets an ders voor ogen: het dienen van het maatschappelijk belang. Immers voor de burger maakt het erf deel uit van de omgeving waarin hij woont of rekreëert. Een erf maakt vaak deel uit van de bebouwing en heeft zowel een landschappelijke als een rekrea- tieve waarde. Alle NCB-afdelingen, 287 in getal (in Brabant, Zeeland en een deel van Gelderland), worden door een jury vijf maal beoordeeld op vooruitgang c.q. verbetering van het erfaanzicht. Dit erfaanzicht is onderverdeeld in vier aspekten: veiligheid, hygiëne, aanplant en totaalaanzicht. Het geld voor dit onderzoek is af komstig uit de heffing op bepaalde veevoedergrondstoffen, ingesteld door het Produktschap voor Vee voeder. Bij de proeven op praktijk- bedrijven wordt veelal mede een bij drage verleend door de Stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw. De Produkt- schappen voor Vee en Vlees en Pluimvee en Eieren zijn deelnemers in een aantal projekten. Uit het onderzoek blijkt dat open stallen met stro voor gespeende big gen belangrijke voordelen hebben uit het oogpunt van dierenwelzijn, energiekosten en kosten van gebou wen. Het verstrekken van stro aan mestvarkens heeft een positief effekt op het welzijn der dieren. Het onderzoek naar groepshuisves- ting biedt perspektieven en zal wor- Er vindt momenteel overleg plaats over grotere innovatieprojekten in de akkerbouw tussen het Landbouw schap en de Direktie Akkerbouw en Tuinbouw van het Ministerie van Landbouw. Het gaat daarbij om de volgende grotere akkerbouw-inno- vatieprojekten: Bewaring fabrieksaardappelen (AVEBE) Dit projekt is al van start gegaan. Begeleidingssystemen Tot een dergelijk projekt kunnen o.a. gerekend worden: - automatisering aardappelziekte- bestrijdingsadvies - automatisering onkruidbestrij- dingsadvies in wintertarwe - liquiditeitsbewakingssysteem voor akkerbouwbedrijven - automatisering van versturen en samenstellen van voorlichtings- boodschappen. Bedrijfshygiëne Hieronder vallen thema's als: - Bakterisatie zaaizaad en poot- goed - Bedrijfshygiëne pootaardappel- bedrijven - Inperken zwartbenigheid, Phoma en aardappelziekte - Geïntegreerde bestrijding Verwerking van korte vlasvezels tot spinlont Dit projekt voorziet in een verwer- Vlak voor een vergadering. Acht man om de tafel, waarvan twee boeren. Iedereen rommelt wat in zijn pa pieren, wacht af of praat wat met zijn buren. "En hebben jullie de 10.000 kg gehaald?", vraagt de voorzitter aan zijn agrarische medebestuursle den. "Nee, dat niet, maar met mijn 8400 kg was ik best tevredenis het antwoord. "Jullie hebben anders weer een goed jaar", zegt de voorzitter. "Ja, dat denken jullie altijd", zegt de ander. Het gesprek dwaalt af naar andere onderwerpen. De twee boe ren doen niet mee en beginnen op gedempte toon met elkaar te over leggen. Na een minuut of wat - de den voortgezet. Proeven met groeps- huisvesting op stro voor mestkalve- ren zijn afgesloten. Naast positieve effekten blijkt deze wijze van huis vesting ook negatieve effekten te hebben op de groei en het welzijn van de dieren. Het afgelopen jaar zijn goede resul taten behaald in het onderzoek naar aanvaardbare transportsystemen voor slachtkuikens en kalkoenen. Genoemd kan worden o.a. de intro- duktie van een nieuw type open bakken, die goed te stapelen zijn. Het indertijd door de Kommissie geno men initiatief om de grondhuisves- ting van leghennen diepgaand te be kijken, heeft geresulteerd in het rap port "Technische en ekonomische aspekten van grondhuisvesting leg hennen". kingslijn waardoor gedauwroot vlas verwerkt kan worden. In de diskussie werd ook het PCW- projekt genoemd. Het Landbouw schap heeft belangstelling voor een PCW-projekt. AT staat er terughou dend tegenover. In het algemeen zijn er naast de grotere projekten ook veel kleinere projekten op het terrein van de akkerbouw, waaruit duidelijk ook het belang van een pot kleine projekten blijkt. Alle adjunkt-landbouwattachés zul len van 30 augustus t/m 6 september 1982 een bezoek aan ons land bren gen teneinde de kontakten met het thuisfront op te frissen. Zoals gebruikelijk komen deze bui tenlandse agrarisch vertegenwoordi gers eenmaal per twee jaar voor een korte periode naar ons land om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de laatste ontwikkelingen en opvattingen op agrarisch gebied. Bovendien biedt deze bijeenkomst gelegenheid onderling ervaringen uit te wisselen. Teneinde hen hiertoe in staat te stel len, zijn gesprekken, lezingen en be zoeken met resp. aan de departe mentsleiding en enkele diensten en instellingen van het ministerie in het programma opgenomen. Daarnaast is voorzien in kontakten met enkele organisaties *op het gebied van land bouw en visserij. vergadering is nog steeds niet be gonnen - vraagt één van hen de aandacht. "We hebben het nog eens nagegaan", zegt hij, "maar we kunnen zo drie produkten noe men die slecht zijn dit jaar". Niet echt geïnteresseerd onderbreken de anderen hun gesprekken. "De juun zijn niks waard en de aardappelen ook al niet". "Dat kunnen jullie nu nog niet zeggen is het onmiddellijke weerwerk, "want misschien komt er volgende week weer een order uit Oost- Duitsland, evenals voorgaande ja ren Iedereen begint wat te lachen en luistert niet meer. De boer zegt nog "Jullie weten mij er teveel vanaf Erg sterk klinkt het niet en omdat hij verder zijn mond houdt, zal ik nooit weten welke derde ramp de boeren dit najaar boven het hoofd hangt. Buitenstaander 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 4