"Nieuwe appelrassen zullen de Nederlandse fruitteelt een nieuw gezicht geven" 7,7 miljard kg appelen... Nieuwe brochure NTS voor voorzitter Landbouwschap Ir. R.K. Elema op appel appél: In 1981/82 veel appel-en perenaanplanten vernieuwd In 1970 vormden de 5 rassen Jonathan, Cox's Orange Pippin, Golden Delicious, Schone van Boskoop en James Grieve ca. 75% van onze appelproduktie. Daarna is Jonathan uit dit beeld verdwenen, maar de overige vier waren rond 1975 goed voor 77% van onze veilingaanvoer; Golden Delicious leverde zelfs 44% van het totaal. Met andere woor den, ons appelsortiment was erg smal geworden; de versmalling was te ver doorgeschoten. Aldus ir. R.K. Elema van het Proef station voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp die op de appelbijeenkomst op de Floria- de 26 augustus j.l. een overzicht gaf van de ontwikkelingen van het appelrassensortiment. Elema: Fruittelers, voorlichters en onderzoekers onderkenden, dat ons appelsortiment moest worden uitge breid met enkele zeer goede smake lijke bewaarrassen. In 1969 werd een begin gemaakt met daarop gericht onderzoek. Het profiel voor de ge zochte rassen zag er globaal als volgt uit: - smakelijk, - niet te kleine vruch ten, - goed houdbaar, aantrekkelijk uiterlijk (gekleurd), - geen inwendige gebreken, - redelijk tot goed produktief en - niet over matig gevoelig voor ziekten. Om een indruk te geven hoeveel tijd er normaliter ligt tussen de kruising van een nieuw ras en het moment waarop het ras voor de konsument beschikbaar is, gaf de heer Elema het volgende schema, waarbij er van is uitgegaan dat het ras in 1982 is ge kruist. 2000-2020 redelijk verkrijg baar voor konsu ment 1982 1983 1983-1993 1988-1998 1993-2003 1990-2010 1991-2011 1994-2014 kruising uitzaai gewonnen pitten selektie van de zaailingen eerste toetsing landelijke toetsing acceptatie en ver meerdering op boomkwekerij aanplant door fruit telers eerste aanvoer op veiling De resultaten van het rassenonderzoek bij appelHe( beschreven omvangrijke onderzoek programma is niet zonder resultaat gebleven. Het heeft ons de volgende rassen opgeleverd, waarbij eerlijk heidshalve vermeld moet worden, dat ook buitenlandse ervaringen in enkele gevallen tot de keuze hebben bijgedragen: - Karmijn de Sonnaville, een Neder landse kruising van Cox's O.P. en Jonathan, een karmijnrode appel, friszuur met een herkenbaar Cox's- aroma; wat smaak betreft een top per: helaas is de vruchtschil soms ernstig verruwd, konsumptieperiode van november tot in maart. - Jonagold, een Amerikaanse krui sing van Jonathan en Golden Deli cious, die uitblinkt door smaak en bewaarbaarheid, hoort een fraaie blos te hebben. - Elstar, een kruising van het IVT met een konsumptieperiode als Kar mijn. Valt op door smaak en uiterlijk (blos) - Glostér, een nieuw rood ras uit West-Duitsland, erg goed bewaar- baar en in het late voorjaar frisser dan Golden Delicious. De smaak heeft verder weinig eigen karakter. Ir. R.K. Elema Smaak De fruittelers spelen de laat ste jaren sterk in op deze vondsten: momenteel bestaat al bijna 10% van het Nederlandse appelareaal uit deze nieuwe rassen en als we letten op de bestellingen van fruittelers bij boomkwekers dan is het duidelijk dat deze ontwikkeling doorgaat. Om nog eens te onderstrepen hoe groot de invloed van de smaak bij de uiteindelijke keuze is wijs ik er op dat "bijna volmaakte" rassen (erg pro- duktief), zoals Mutsu, Idared en Odin bijna niet. geplant werden. De smaak van deze rassen is maar matig. Nieuwe appels te koop Hoewel de genoemde rassen nu al in be perkte mate beschikbaar zijn zal het nog een aantal jaren duren tot ze al gemeen verkrijgbaar zullen zijn voor de konsument. Over twee jaar kan van de vier rassen samen zo'n 2500 ha geplant zijn en dat betekent dat deze rassen rond 1986 wel bijna overal te koop zullen zijn. Langdurig en uitgebreid onderzoek heeft zo bijgedragen tot een vernieuwd ge zicht van onze fruitteelt", aldus ir. Elema. Meer onderzoek naar produktievernieuwing en arbeidskostenverlaging, behoud van voorlichting en onderzoek en een voortdurende ondersteuning van het on derwijs ten behoeve van de vollegrondsgroenteteelt. Vergezeld van onder meer deze wensen heeft de heer G. Cunnen (r), voorzitter van de sektor vollegronds- groente der NTS, de nieuwe brochure van die sektie aangeboden aan de heer J. van der Veen (l), voorzitter van het Landbouwschap. Hij deed dat op dinsdag 24 augustus j.l. in Den Haag onder het motto "Bouwen aan de toekomst", daarmee aangevend dat het om een springlevende loot aan de NTS-boom gaat. In mei '82 was het areaal pit- en steenvruchten met in totaal 23.300 ha 2% kleiner dan het jaar ervoor in die maand. Deze inkrimping was echter lang zo groot niet als in voorgaande jaren. Van 1975 t/m 1981 bedroeg de gemiddelde teruggang in het areaal per jaar namelijk 4,5%. Het totale areaal appelen nam in het seizoen '81/82 weliswaar met 2% af, maar er werd de afgelopen winter maar liefst 18% meer geplant dan in de vorige. Door deze grootscheepse vernieu wing zal dit seizoen 5,9% van het areaal jonger zijn dan 1 jaar, tegen 4,9% in het seizoen '80/81 en 3,0% in '79/80. Uit een onderzoek van het Konsulentschap voor de Tuinbouw te Tiel bleek overigens dat bij de jonge aanplanten aldaar Jonagold het meest favoriete ras is. Cox's O.P. stond op de tweede plaats, gevolgd door Golden Delicious (waarvoor de belangstelling blijkens het onder zoek het afgelopen seizoen toch weer wat toenam), Elstar, Gloster, James Grieve en Goudreinette (vnl. de rode variëteit). Ook bij peren zien we de laatste jaren een toenemende verjonging van de aanplanten. Toch loopt, ondanks deze verjonging, het totale areaal peren nog steeds terug; van 1981 op 1982 met 1%. Dit seizoen zal 4,3% van de oppervlakte peren jonger zijn dan 1 jaar (vj.. 4,0%, vvj. 3,3%). Het areaal pruimen lijkt zich te hebben gestabiliseerd op rond 780 ha. De oppervlakte morellen is zelfs weer iets toegenomen, maar de interesse voor de teelt van zoete kersen was ook afgelopen seizoen weer minder. De oppervlakte klein fruit (exkl. de vollegrondsaardbeien) is iets inge krompen. Im mei j.l. werd er nog op 510 ha frambozen, zwarte bessen, rode bessen, bramen e.d. geteeld, tegen 537 ha in 1981 en 540 ha in 1980. Ook onder glas werd er minder fruit geteeld (in 1982 ca, 195 ha, -2%). Tijdens de appelbijeenkomst op de Floriade 26 augustus j.l. heeft de heer F.J. Franken van het Centraal Bu reau van Tuinbouwveilingen zijn verwachtingen uitgesproken over de appeloogst in Europa. Er wordt, zo vertelde hij, dit seizoen een zeer grote oogst van appelen in Europa verwacht. Voor het EG-ge- bied wördt de oogst op 7,7 miljard kg geschat. Een oogst die bijna 10% ho ger ligt dan een normale oogst. Vorig seizoen was de oogst van appelen juist erg klein met 5,2 miljard kg. Die kleine oogst hebben de konsumenten kunnen merken aan de zeer hoge prijzen in de winkel. Door de ruime marktvoorziening dit seizoen zal de konsument het fruit aanmerkelijk goedkoper kunnen in kopen. Wat, gelet op de beperktere bestedingsruimte, niet onwelkom zal zijn. In Nederland zal de appeloogst dit jaar 470 miljoen kg bedragen. Dit is 45% meer dan vorig jaar, maar toch 17% minder dan een normale oogst. Opmerkelijk is dat dit jaar de oogst van ons hoofdras, Golden Delicious, erg krap is met 135 miljoen kg. Dit lage cijfer (normaal is ruim 200 miljoen kg) is veroorzaakt door de sterke juni-rui. Toch speelt hierbij ook een rol dat de Golden Delicious in toenemende mate gerooid wordt. Een zeer ruime oogst daarentegen wordt verwacht van de typisch Ne derlandse rassen. Boskoop 125 mil joen kg (v.j. 45 miljoen kg) en Cox's Orange 70 miljoen (v.j. 45 miljoen). Hoewel deze nog niet apart in de oogstschattingen zijn opgenomen is bekend dat we meer appelen van de nieuwe rassen, zoals Jonagold, Glos ter, Elstar, Karmijn etc. mogen ver wachten. Van het zomerfruit wordt ook een ruime oogst verwacht; daar zitten we overigens midden in. Van het be langrijkste ras voor de komende we ken, de James Grieve, wordt de oogst met 33 miljoen kg 50% hoger dan vorig jaar. Wat de peren betreft kan ik kort zijn. Zowel in Nederland als in de totale EEG wordt een iets kleinere oogst verwacht. EEG: 2,1 miljard kg, v.j. 2,3 miljard kg. Nederland: 100 miljoen, v.j. 110 miljoen kg. De peren lijken derhalve iets duur der te worden dan vorig jaar. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 19