Gaat doorwas dit jaar problemen opleveren in konsumptie-aardappelen? Uitwisseling zaden voor rassenbeproeving met Sowjet-Unie formeel bekrachtigd Met ondertekening protocol: NIVAZ Sluis Oosterhout Rekordoogsten in de Ver. Staten De situatie Wordt^knolkwaliteit be dreigd. Cte doorwasinduktie heeft dit jaar relatief laat, eind juli/begin augustus plaats gehad. Veel gewas sen waren toen al duidejijk over hun hoogtepunt heen en begonnen reeds afrijpingsverschijnselen te vertonen. Onder dergelijke omstandigheden treden als regel veel minder heftige ondergrondse doorwasverschij nse- len op, zoals het op grote schaal ont staan van secundaire knollen, dan bij een doorwasinduktie in een nog jong gewas. Ervaringen in 1975, met een "Kettingen"0p;edperce|en Oogstbeschadiging Samenva«ingHetzjeternaar Op maandag 30 augustus werd in Den Haag het protocol voor wetenschappelijke ei\ technische samenwerking ondertekend tussen het Staatskomité voor rassenbeproeving van het Ministerie van Land bouw van de Sowjet-Unie in Moskou en het NIVAZ (Nederlands in stituut voor de Afzetbevordering van zaden van groenvoedergewassen) in Den Haag. Namens het Russische Ministerie van Landbouw heeft de plaatsvervangend direkteur van het Staatskomité voor rassenbeproe ving, de heer Romanov, ondertekend. De Russische delegatie bestond voorts uit de heren A.V. Uljura (Hoofdafdeling van Buitenlandse Be trekkingen van het Ministerie van Landbouw) en Sergeev (Byelorus sian Variety Testing Station). Namens het NIVAZ heeft de direkteur, de heer ir. J. Omvlee zijn handtekening geplaatst. Met dit protocol heeft de samenwer king tussen de -beide partijen, die reeds 2 Vi jaar oud is, nu ook een formele status gekregen. De inhoud van de samenwerking betreft de uit wisseling van zaden voor rassenbe proeving. het ter beschikking stellen van resultaten van deze proeven, het wederzijds verschaffen van techni sche informatie en dokumentatie en uitwisseling van delegaties van spe cialisten. In de afgelopen 2 jaar werd reeds een groot aantal zaadmonsters van verschillende rassen naar de Sowjet-Unie verstuurd. Het nu on dertekende protocol geeft o.a. de mogelijkheid om de proefvelden met de Nederlandse rassen te bezoeken. Het NIVAZ is eind 1979 opgericht op initiatief van het Produktschap voor Landbouwzaaizaden. Het be stuur wordt gevormd door de gras zaadexporteurs en de graszaadpro ducenten en staat onder voorzitter schap van de direkteur van het Pro duktschap. de heer ir. M. van den Top. Het Ministerie van Landbouw is als adviseur aan het NIVAZ ver bonden. Het doel van het NIVAZ is marktverkenning en -bewerking met betrekking tot landen, waar de indi viduele exporteurs niet opereren. Ook de kommerciële aktiviteiten vinden op gezamenlijke basis plaats. Hiertoe is door de exporteurs een nieuwe BV opgericht: de Holland Grass B.V. Het NIVAZ heeft inmid dels aktiviteiten gestart met betrek king tot de Sowjet-Unie, de Volksre publiek China en Zuid-Korea. Het Russische gezelschap bracht dinsdag j.l. een bezoek aan het Kon. Kweek- bedrijf v.d. Have in Kapelle. Zeer geinteresseerd nam de delegatie kennis van de gang van zaken in dit bedrijf. Rechts de leider van de delegatiede heer Romanow en midden de heer Oggel en v.d. Have, in gesprek met een van de andere leden van het gezelschap uit de S. U. "De heer Romanov van het Staatscomité voor rassenbeproeving in de Sowjet- Unie en ir. J. Omvlee van de Stichting N.I. V.A.Z. ondertekenen het protocol. Verder staand van links naar rechts de heren Uljura (hoofdafdeling buitenlandse betrekkingen van het ministerie van landbouw te Mosving), ir. Boerma (pro duktschap voor landbouwzaaizaden), Dijkétra (firma van Engelen), van der Oord (centrale landbouworganisaties), ir. Van den Top (directeur bij het hoofd- produktschap, voorzitter van de stichting N.I.V.A.Z.), Verburgt (firma Mom- mersteeg), Kovalev landbouwattachee van de Sowjet-Unie in Nederland), Rit- tershaus (Nederlandse landbouwattachee te Moskou), Beltman (directie ver werking en afzet van landbouwprodukten van het ministerie van landbouw en visserij)". BESTEMMINGS PLANNEN De burgemeester van Sluis maakt ter voldoeningaan het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de gemeente raad in zijn vergadering van 19 au gustus 1982 heeft verklaard dat een wijziging van het bestemmingsplan "Buitengebied" van de gemeente Sluis wordt voorbereid voor het ge bied, welke op bij dit besluit beho rende kaart in rood omlijnd (omge ving Praatvlietweg). Het betreffende raadsbesluit met de daarbij beho rende tekening ligt met ingang van 31 augustus 1982 ter gemeentesekre- tarie, Groote Markt 20, te Sluis, voor een ieder ter inzage. De burgemeester van Oosterhout brengt ter openbare kennis dat met ingang van 30 augustus 1982 gedu rende een maand voor een ieder ter inzage zal liggen op de afdeling stadsontwikkeling der gemeentese- kretarie een ontwerp-raadsbesluit - met daarbijbehorende toelichting - tot herziening van de voorschriften van het op 30 september 1980 door de gemeenteraad vastgestelde be stemmingsplan Beemdenbuurt Dom- melbergen. De herziening betreft de bestem mingsregeling voor de lobben B en C, gesitueerd aan de Oostpolderweg. Gedurende genoemde termijn van een maand kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het ontwerp van de herziening indienen bij de raad van de gemeente Oosterhout. Het Amerikaanse Ministerie van Landbouw verwacht dit jaar de tweede grootste tarweoogst die met 75,4 miljoen ton ongeveer 1% kleiner zal zijn dan de oogst 1981. Doorwas is een gevreesd verschijnsel in konsumptie-aardappelen. De knolkwaliteit kan er bijzonder ongunstig door worden beïnvloed als gevolg van glazigheid en misvorming. Een positief effekt van doorwas kan zijn, dat het gewas langer groen blijft en daardoor een hogere opbrengst geeft. Gelukkig lijkt het erop, dat de doorwas dit jaar in het algemeen meer voor- dan nadelen zal hebben. Dit hangt nauw samen met het late optreden van de doorwasindustrie. Na de hittegolf van eind juli - begin augustus, is op de meeste percelen konsumptieaardappelen opnieuw loofgroei opgetreden: doorwas. Hoofdzakelijk op zware grond en op lichte grond met een slechte struktuur konden omstreeks half augustus ook ondergronds doorwasverschijnselen worden ge- konstateerd. In de meeste gevallen betrof dit één of enkele kiemen op een deel van de knollen. Op enkele percelen werden zgn. kettingen aan getroffen, waarbij aan de kiem een nieuw knolletje (secundaire knol) is gevormd. doorwasinduktie begin augustus hebben dit indertijd nog eens beves tigd. Op grond hiervan kan worden gesteld, dat knollen met kiemen geen enkel gevaar opleveren voor de kwaliteit. Als er nu nog geen secun dair knolletje aan de kiem is ge vormd, dan mag worden verwacht dat dit ook niet meer zal gebeuren. waar "kettingen" voorkomen, groei en de nieuw gevormde (secundaire) knolletjes in het algemeen langzaam, met andere woorden zijn niet erg aktief. Het risiko van het ontstaan van glazigheid na doodspuiten is in zo'n geval gering. Slechts incidenteel komt een perceel voor, waar op flin ke schaal aktief groeiende secundai re knollen gevonden worden. Bij dergelijke gewassen is het oppassen geblazen. Om de kans op het optre den van glazigheid hier te beperken is het gewenst om deze gewassen zo veel mogelijk natuurlijk te laten af sterven. Als namelijk op percelen met nog veel aktief groen loof de groei abrupt wordt afgebroken, door bijvoorbeeld doodspuiten, is de kans op glazigheid groot. Als in een der gelijk geval doodspuiten om de een of andere reden noodzakelijk is, dan kan het gevaar van het optreden van glazigheid wellicht wat worden verkleind, door een langzaam wer kend doodspuitmiddel als Purivel te gebruiken. De verjonging van veel gewassen, als gevolg van de doorwasinduktie, heeft tot gevolg dat dergelijke percelen langer groen zullen blijven dan an ders. Om tijdig met rooien te kunnen beginnen zullen talrijke percelen al moeten worden doodgespoten terwijl ze nog veel aktief groen loof hebben. Juist in dergelijke gevallen verloopt de afharding van de knolschil lang zaam. Om oogstbeschadiging zoveel mogelijk te vermijden, zal dan vaak een periode van minstens 3 weken tussen doodspuiten en rooien moeten liggen. Dit geldt vooral, als onder droge omstandigheden moet worden gerooid. Om dezelfde reden is een zo laag mogelijke omloopsnelheid van de rooiketting dan wel heel erg be langrijk. uit dat de doorwasinduktie van begin augustus weinig of geen nadelige ge volgen voor de kwaliteit van de kon sumptieaardappelen behoeft te heb ben. Alleen op percelen, waar zich thans aan meer dan 10% van de knollen snel groeiende secundaire knollen bevinden kan glazigheid van bete kenis ontstaan. De kans op het op treden van glazigheid kan men hier beperken door het gewas natuurlijk te laten afsterven. Het lang groen blijven van de gewassen dit jaar houdt gevaren in voor het optreden van oogst beschadiging, daar meer tijd nodig zal zijn dan normaal voor een voldoende afharding van de schil. Als regel zal na het doodspui ten van percelen met nog veel aktief groen loof ca. 3 weken moeten wor den gewacht voor met het rooien kan worden begonnen. PAG V-Lelystad ir. C.D. van Loon Duidelijk zijn op deze opname de "ketens" te zien 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 11