Vervolg vergadering Hoofdbestuur Uitreiking ZLM-herinneringsbord Akkerbouw Veehouderij Tuinbouw De heer H.C. van der Maas gaf tij dens de hoofdbestuursvergadering, maandag 30 augustus j.l. een over zicht van de situatie in de akkerbouw. De oogst van de zomergewassen in ons werkgebied is zo goed als gebor gen. De kwantitatieve opbrengsten van granen, zaden en peulvruchten zijn (dooréén genomen) goed te ne men. Dit naar alle waarschijnlijkheid niet "ondanks", maar "dankzij" de vroege en warme zomer. De oogstramingscijfers voor winter tarwe gaven voor het Zuidwestelijk kleigebied in 1980 en 1981 respek- tievelijk 6800 en 7100 kg. per ha aan. (landelijk: respektievelijk 6400 en 6900). Voor 1982 lijkt het er volgens Van der Maas op dat de stijging zich wederom met een paar honderd kg. per ha doorzet. "Een welkome ontwikkeling, die behalve aan het klimaat, toch voor het allerbelang rijkste deel toe te schrijven is aan de geoptimaliseerde teelttechniek". H.C. v.d. Maas De prijsvorming voor de wintertarwe loopt (tot nu toe) mede dankzij de onmisbare (en door ons immer be pleite) najaarsinterventie in de pas met de laatste Brusselse prijsbeslui- ten. Dit in tegenstelling tot een groot aantal voorgaande jaren, waarin we een te groot "gat" moesten konstate ren tussen de officiële prijs en de boerenprijs. De objektiviteit gebood de voorzitter van de akkerbouw- kommissie in dit verband tot het maken van twee kanttekeningen: - De vóór en in de oogst geboden tar- weprijs blijkt in bepaalde delen van ons werkgebied geflatteerd t.o.v. de landelijke prijsvorming. Tengevolge van extra konkurrentieneigingen aan koperskant is de relatie met de "markt Rotterdam" minder direkt dan in voorgaande jaren. Op iets langere termijn blijft de prijsvorming van granen ons onverminderd zor gen baren. Tegen de achtergrond van de meest recente Brusselse besluit vorming moeten we aldus Van der Maas voor volgend jaar rekening houden met een absolute prijsdaling van 3 a 5%. Terwijl daarenboven de planning van een prijsreduktie van 20% totaal, op termijn van 4 a 5 jaren, als een zwaard van Damocles boven de rentabiliteit van onze tarweteelt blijft hangen!" Groene erwten Evenals zulks bij de tarwe het geval is, lijkt het erop dat de hernieuwde aandacht voor de teelttechniek van (droge) groene erwten opbrengstver- hogende effekten heeft. Tegen de achtergrond van de huidige E.E.G.-eiwitsteunregeling voor voe- rerwten en veldbonen (nu ook gel dend voor konsumptie-erwten) wor den de perspektieven voor een rui mer aandeel van groene erwten in het Zuid-Westelijk akkerbouw- bouwplan wel beter zichtbaar - naar de mening van Van der Maas een zeer welkome zaak! Onzerzijds is het volgens hem dan echter wel noodzakelijk om nog eens op een zeer duidelijke manier de aandacht te vestigen op: a. de admi nistratieve ingewikkeldheid van de eiwitsteunregeling en b. de ergerlijk overdreven ambtelijke uitvoering van de regeling in Nederland! Eén en ander met als gevolg, dat de Ne derlandse mengvoederindustrie uit angst voor ambtenaren veelal de voorkeur geeft aan andere meng- voergrondstoffen dan erwten; ook in die gevallen waarbij erwten zeker zo rendabel zouden zijn. De kilogram-opbrengstverwachtin gen voor konsumptieaardappelen en suikerbieten zijn respektievelijk goed tot zeer goed. Dat kan niet anders gekwalificeerd worden als zijnde een "goede zaak". Wel voegde Van der Maas er aan toe dat met betrekking tot de konsump- tie-aardappelen de financiële op brengst per hektare nog in de toe komst verborgen ligt! Voorlopige cijfers en monsters geven een hoog onderwatergewicht aan. Meer dan ooit zal de kwaliteitsbe waking (vanaf het veld t/m de ex portcontainer/of zak) de aandacht moeten hebben en krijgen, zo bena drukte hij. Suikerbieten Van der Maas vervolgens over de suikerbietenoogst: "Er zal een "wonderbaarlijk won der" nodig zijn om te voorkomen, dat de verwachte zeer hoge op brengsten per ha (in Zuid-Westelijk kleigebied: méér dan 7.000 kg. suiker per ha per 16 augustus j.l.) niet recht evenredig staan tegenover een lage re prijs". Bij een eventuele C-prijs van 30,00 en uitgaande van een maximale zelffinanciering 3914 B en 2% A-heffing) zal volgens hem bij het huidige te grote areaal (133.000 ha) een uiteindelijke mengprijs van slechts 80,00 a 90,00, tot de reali teit kunnen behoren. (Eén en ander is uiteraard mede af hankelijk van de eventuele "bijzon dere" uitbetalingskapaciteit van de industrie!) Van der Maas tenslotte: "Onze zorg, dat, tengevolge van de E.E.G.-zelffinanciering én het mengprijssysteem, de suikerbieten teelt voor een groot deel van de Zuid-Westelijke traditionele produ centen een struktureel onrendabele zaak gaat worden, (al dan niet: grondontsmetten ingekalkuleerd) gaat zich door deze huidige omstan digheden nog eens extra scherp afte kenen". De heer W. van Veldhuizen gaf als voorzitter van de veehouderijkom missie een overzicht van de situatie in deze sektor. Hij meldde onder an dere dat voor de Rundveehouderij het weer ten goede is gekeerd. Op de meeste plaatsen heeft men wel enige neerslag gehad; toch blijkt dat de grasgroei op veel plaatsen nog maar moeilijk op gang komt door de droge en warme periode in juli en augustus. Veel percelen grasland zullen zich aldus Van Veldhuizen onvoldoende herstellen waardoor herinzaai of doorzaaien noodzakelijk is. van Veldhuizen De melkgift is op de meeste bedrij ven op peil gebleven, doch dit is toch ten koste gegaan van de nog aanwe zige hoeveelheid ruwvoer en grotere giften krachtvoer. Wat betreft de ruwvoederpositie staat het er volgens de kommissie-voorzitter in bepaalde regio's, vooral wat betreft de mais op de hoge en lichte gronden, niet best voor. De grasgroei en de weersom standigheden kunnen zijns inziens in de komende 2 maanden nog veel goedmaken. De melkveehouderij kan zich weer op vele plaatsen oriënteren betreffende de fokkerij. Hierbij komen zeer sterk naar voren de specifieke eige schappen dus een steeds meer op de melkgift gefokte koe. Wel roept dit volgens Van Veldhuizen de vraag op of de andere gebruikseigenschappen als: bespie- ring en karakter en ook de gehaltes niet te veel prijs worden gegeven. Volgens hem is het noodzakelijk om de produktie per koe op te voeren doch ook wenselijk aan de andere zaken voldoende aandacht te beste den. Van Veldhuizen deelde ook nog mee dat uit het jaarverslag van de Stichting Regionaal Orgaan voor Melkhygiëne "Zuid-Nederland" blijkt dat van de aangevoerde hoe veelheid melk bij de zuivelfabrieken 90% van le klas kwaliteit was in 1981! Over de 20 miljoen gulden merkte de voorzitter van de veehouderijkom missie op dat de beschikbare gelden komen uit het Europees Landbouw fonds (E.O.G.F.L.) terwijl het be schikbaar stellen van de gelden een onderdeel is van de Prijsbesluiten 1982-1983. Het Nederlandse Bedrijfsleven wijst inkomens-toeslagen af, om deze re denen worden voorstellen aangedra gen welke ten goede komen aan de bedrijven van de doelgroep dat is het kleinere melkveebedrijf. De voorzitter van de veehouderij- kommissie deelde verder mee de prijzen in de pluimveehouderij weer iets zijn aangetrokken, mede door een toenemende export binnen de E.G. Toch zal zijns inziens ook de export naar derde landen van grotere omvang moeten worden wil men van voldoende afzet kunnen spreken en wil een verder prijsherstel mogelijk zijn. In de varkenshouderij is van goede tot zeer goede prijzen sprake. Be treffende de varkenspest wordt er alles aan gedaan om uitbreiding te voorkomen. Vanuit voorlichting en gezondheidsdienst is het bedrijfs leven er nogmaals opgewezen dat alleen met medewerking van alle betrokkenen er met succes aan de bestrijding van deze ziekte gewerkt kan worden. Voorzorgsmaatregelen op de bedrijven - in de handel - en met het vervoer is de aangewezen weg. De varkenshouder zal op z'n eigen bedrijf de nodige maatregelen dienen te treffen en er ook op dienen toe te zien dat handel en vervoer dat eveneens doen. Van Veldhuizen wees tenslotte op problemen die nu op met name pluimveehouderij bedrijven ontstaan als gevolg van een vrij sterke prijs verhoging bij tapioka die samen hangt met een opgelegde heffing op dit graanvervangend produkt. Per 28 augustus 1982 is namelijk door Brussel een heffing gelegd op tapioka van 27,50 per 100 kg. Een beperking van de invoer of een belasting met een heffing midden in een seizoen heeft een sterke stijging van de voederprijzen tot gevolg: voor pluimveevoeder betekent dat een prijsverhoging van 2,00 a 3,00 per 100 kg en voor varkensvoer van 5,00 a 6,00 per 100 kg. Volgens Van Veldhuizen zal vooral de pluimveesektor deze prijsverhoging moeilijk kunnen verwerken. De heer M.J. Goud gaf als voorzitter van de tuinbouwkommissie een overzicht van de stand van zaken in de diverse takken van de tuinbouw- sektor. Hij begon met enige algeme ne zaken: De uitkomsten van de mei-inventa risatie geven voor enkele tuinbouw- produkten zowel vollegronds als de teelten onder glas een afname van het areaal te zien (b.v. voor pit- en steenvruchten is dit ongeveer 400 ha). Groénte in de open grond geeft ech ter (inklusief zaaiuien) een uitbrei ding te zien van ruim 4400 ha (zaai uien zelf bijna 1000 ha). Gelet op de financiële resultaten, zijn de gemiddelde veilingprijzen van groenten in het vóórseizoen tot 15 augustus voor vrijwel alle pro- dukten lager uitgevallen dan in het voorgaande jaar in de vergelijkbare periode. Gezien de sterk gestegen kosten is dit een teken aan de wand. Fruitteelt De afzet van de eerste appelrassen is aldus de heer Goud tot dusver te leurstellend verlopen, op een gemid deld veel te laag prijsniveau. (Voor zomerperen was de markt iets vrien delijker). Een duidelijke oorzaak is niet aan wijsbaar, nu er sprake kon zijn van een schone markt. Bij velen waren dan ook bij de start van het nieuwe seizoen de verwachtingen hoog ges pannen. Het Europese aanbod van appelen zal naar de gegevens van de bekende Duitse marktonderzoeker Dr. Winter van dien aard zijn, dat de geraamde hoeveelheid van 7,7 mil joen ton belangrijk uit kan komen boven de opname kapaciteit van de markt die circa 5,5 miljoen ton be draagt. volgens hem lang niet zo, dat de besmettingsexplosie is overwonnen. Veel telers vrezen bij nakontrole vrij grote ingrepen in hun perenaan- planten te moeten doen. Iedere fruitteler zal ter behoud van zijn pe- renaanplant alles doen om deze vrij van ziekte-aantasting te krijgen. Deze rooien of verplaatsen zou zijn bestaan ontwrichten en leiden tot een stuk vernietiging en tevens gelet op aankleding van het landschap, een verschraling betekenen. Goud: "Als elke instantie die verantwoordelijk heid draagt voor een stuk groenvoor ziening, met dezelfde geest en inzet alle door bacterievuur aangetaste exemplaren zou opruimen, dan zou den we wat dit betreft in ieder geval op één lijn zitten". M.J. Goud Goud: "Gelet op deze verhouding zou de positie van de appelteler dit jaar wel eens moeilijk kunnen wor den. Het accent zal ook dit seizoen vooral moeten liggen op de kwaliteit van het aan te bieden produkt. Teleurstellend noemde de voorzitter van de tuinbouwkommissie het dat ondanks de Jodiumtest sommige te lers (wellicht door gemis aan een stuk zelfdiscipline) te vroeg zijn gaan plukken en zo marktbederf in de hand werken. De heer Goud onder streepte ook dat de presentatie een zaak is die de aandacht blijft vragen: "Hoewel we met het gebruik van éénmalig Fust een stap vooruit zijn en onze positie op de exportmarkt hebben verstevigd, rijst als de kosten van verpakking zwaarder gaan drukken de vraag, of we, vooral bij neiging naar meermalig gebruik, op de binnenlandse markt onze strate gie niet moeten bijsturen. Immers, naast het kostenaspekt is het van groot belang, dat het gebruikte Fust bijdraagt tot het behoud en bescher ming van de kwaliteit", aldus Goud. Bacterievuur De heer Goud sneed tenslotte de si tuatie rond de bacterievuur besmet ting aan. Hoewel de druk op diverse bedrijven wat lijlct af te nemen, is het Voorlichting bloemzaadteelt De Z.L.M. wil via een inventarisatie nog eens nagaan of het toch niet mogelijk is ook voor de bloemzaad teelt vanuit de Overheid onafhanke lijke voorlichting te krijgen. Tot nu toe is het argument gebruikt dat de bloemzaadteelt eigenlijk al leen in Zeeland voorkomt maar lan delijk weinig betekenis heeft en/of erg versnipperd voorkomt waardoor het moeilijk is daarop greep te krij gen. De telers van bloemzaden zijn nu uitsluitend aangewezen op voor lichting vanuit de firma's. Presentatielijst vergadering hoofdbe stuur d.d. 30 augustus 1982. A.J.G. Doeleman, voorzitter; A.H. Mun ters, vice-voorzitter; Mr. J. Oggel, alge- meen-sekretaris; R. Hoiting, sekretaris; L.J. v. Gastel, kring Schouwen-Duive- land; M.C.J. Kosten, kring Tholen-St. Philipsland; H.C. v.d. Maas, kring Noord-Beveland; K. Dees, kring O. Zuid-Beveland; J. Nieuwenhuyse, kring W. Zuid-Beveland; C.J. Bierens, kring Walcheren; P. Risseeuw, kring W. Zeeuws-Vlaanderen; M. Boogerd, kring Axel; J. Scheele, kring Hulst; J.C. Geluk, kring W. Brabant; G.J. de Jager, kring Altena-Biesbosch; H.J. Juijn, kring O. en M. Brabant; G.A. Knaap, kring Altena- Biesbosch; P.A. Hoogenboom, tuinbouw; D. Hage, tuinbouw; M.J. Goud, tuin bouw; W. v. Veldhuizen, veehouderij; D. Hannewijk, veehouderij; G. v. Dis, P.J.Z.; adviserende leden: Ir. M. San ders; Ir. H.E. Heringa; Ir. E. Talstra; mevr. C.L. Kloet; mevr. J. Donken; Z.L.M.-instellingen: J. de Lange; Ing. J. Markusse; J. Priem en J. Wierenga. Tijdens de hoofdbestuursvergadering werd vanwege hun verdiensten voor de ZLM aan een aantal oud-hoofdbestuursleden een herinneringsbord overhandigd. Met een passend woord door voorzitter Doeleman werd het bord door vice-voorzitter Munters uitgereikt aan de volgende personen: A. Korte weg, L. van Gastel, J.M. van Heyst, Jos Akkermans, S. de Visser, B.H. Maijers, G.P.A. van Nieuwenhuijzen, C. de Visser, A. van Hoeve, C.J. Almekinders-Vercouteren, J. Flikweert, Ir. M. Sanders en Ir. H.E. Heringa. De heer AKorteweg kreeg als eerste het herrinneringsbord overhandigd omdat zijn afscheid van het hoofdbestuur het langst is geleden. Links A. Korteweg, rechts vice-voorzitter H. Munters. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 10