Bedrijfsgebouwen voor akkerbouwbedrijven I.R.S. geeft boek uit over ziekten en plagen van de suikerbiet Onderzoek invloed op grondwater bij verruiming Zuid-Willemsvaart STUURGROEP VOOR AGRIBUSINESS PROJECTEN INGESTELD W. Koster uit bestuur Suiker Unie Adres: Woonplaats: verzoekt exempla(a)r(en) van het boek "Ziekten en Plagen van de suikerbiet" te reserveren. De kosten zullen ca. 75,— ex. btw (4%) bedragen. Handtekening, Door de veranderingen in bedrijfsvoering zijn op veel akkerbouwbe drijven de gebouwen een knelpunt. De mogelijkheden om de bestaande gebouwen doelmatig aan te passen zijn vaak beperkt. Het gevolg daar van is, dat er vooral de laatste jaren een grote belangstelling is ontstaan voor de bouw van nieuwe gebouwen met opslagmogelijkheden voor aardappelen en uien. De afgelopen jaren zijn er op het ge bied van bouwen nieuwe ontwikke lingen geweest. Dit was aanleiding voor het Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes om over deze mogelijkheden een brochure samen te stellen. In deze brochure wordt veel aan dacht geschonken aan de bouwma terialen. Hierbij zijn er vele moge lijkheden, vooral wat betreft de soorten spanten, dakbedekkingen en materialen voor het maken van de buitenwanden. Hiervan wordt een uitgebreide be schrijving gegeven. Verder wordt behandeld de bouw en de inrichting van een bewaarplaats. Hierbij komen ter sprake: het lucht- verdeelsysteem met ventilatoren, de opstelling van de ventilatoren, de luchtaanvoer en -afvoer en meet- en regelapparatuur. Er wordt ook een grote hoeveelheid informatie gege ven over het maken van drukvaste wanden en het aanbrengen van iso latie en welke materialen daarvoor momenteel op de markt zijn. Hierbij worden veel nieuwe systemen be schreven. De brochure wordt beslo ten met een opgave van de mate riaal- en bouwkosten van een schuur en een bewaarplaats, zowel geplaatst door een aannemer als met zoveel In de periode 1971 t/m 1981 werden in Zeeland 500 bedrijfsgebouwen geplaatst. Minister drs. J.de Koning heeft on langs een stuurgroep ingesteld, be staande uit vertegenwoordigers van het agrarische en agro-industriële bedrijfsleven, het bankwezen en het ministerie van landbouw en visserij, die tot taak heeft te zoeken naar een zo goed mogelijke bundeling van be- drijfsinbreng en overheidsbetrokken- heid bij de opzet en uitvoering van grootschalige, geïntegreerde projec ten op het gebied van de landbouw en de agro-industrie in de derde wereld. De Stuurgroep bestaat uit de vol gende leden: Drs. G.van der Berg (President-Directeur Cebeco Han- delsraad), De heer G.van Driel (Voorzitter Raad van Bestuur Ko ninklijke Wessanen N.V.), Ir. P.J.Lardinois (Voorzitter van de Hoofddirectie Rabobank Neder land), Drs. Th.A.J.Meys (President- Directeur Nederlandse Investerings bank), Ir.A.de Zeeuw (DirecteurGe- neraal voor Landbouw en Voedsel voorziening, ministerie van land bouw en visserij). Als voorzitter zal optreden de voormalig minister-pre sident mr. B.W.Biesheuvel. De Stuurgroep zal worden ondersteund door een werkgroep bestaande uit vertegenwoordigers van het bedrijfs leven en van het ministerie van landbouw en visserij. De Stuurgroep heeft als belang rijkste opdracht, op grond van de tot nu toe opgedane ervaringen, de be middelingsfilosofie voor deze opti male bundeling verder uit te werken en werkbaar te maken. Zij zal daarbij uitgaan van een projectgerichte be nadering per land, waarbij van geval tot geval wordt gezocht naar een zo goed mogelijke bundeling van be- drijfsinbreng en overheidsbetrok- kenheid. Verder is het de taak van de Stuurgroep om met het Nederlandse agrarische en agro-industriële -be drijfsleven overleg te plegen over een dergelijke gebundelde benadering om zo mogelijk het draagvlak voor deze benadering te verbreden. Ten slotte heeft de Stuurgroep tot taak om de specifieke bundelingsbenade ring in de agrarische/agroindustriële sector zo efficiënt mogelijk te laten aansluiten bij meer algemene bena deringen op dit gebied. mogelijk eigen werk. Voor de ver duidelijking is een groot aantal fo to's, tabellen en tekeningen opgeno men. Voor ieder, die te maken heeft met bouwen of verbouwen bevat deze brochure van 44 bladzijden een grote hoeveelheid informatie over de meest recente ontwikkelingen. Deze brochure is nummer 29 in de serie "Aktualiteiten". Deze serie wordt uitgegeven samen met de Fe deratie van Verenigingen voor Be drijfsvoorlichting en de Stichting ter Bevordering van het Landbouwkun dig Onderzoek in Zeeuws-Vlaande- ren. Het is te verkrijgen bij: Federatie van Verenigingen voor Bedrijfsvoor lichting voor Zeeland, Westsingel 58, 4461 DM Goes, door overschrijving van 4,— op gironummer 3959908 onder vermelding van "Aktualiteiten 29". De heer W. Koster uit Axel heeft af scheid genomen als bestuurslid en ondervoorzitter van Suiker Unie. Terugtreding was eigenlijk nog niet nodig, omdat hij voor wat betreft de statutair gestelde leeftijdsgrens nog een aantal jaren bestuurslid kon blijven. "Evenwel, de heer Koster meent dat verjonging en vernieu wing van het bestuur van groot be lang is en dit standpunt, aldus voor zitter drs. K.C. van Kempen, moeten wij respekteren en waarderen. Niet temin ondergaan wij gevoelens van spijt bij het vertrek van deze geoe fende en bekwame bestuurder". W. Koster Er blijft nog een band met de S.U. bestaan, omdat de heer Koster de zorg voor de grond- en pachtzaken van Suiker Unie overneemt van oud-voorzitter ir. M.A. Geuze. Baron K.J.A. Collot d'Escury heeft de plaats van de heer Koster inge nomen. Wanden van "snelbouwstenen". Ten behoeve van het geohydrologisch onderzoek Zuid-Willemsvaart, wordt op bijgaande foto een trilboring uitgevoerd. Deze boring gaat tot een diepte van 10.00 m. - m. v. en incidenteel wordt er in het boorgat een landbouwbuis geplaatst. (Het overgrote deel van de landbouwbuizen wordt met behulp van handboringen geplaatst). Afknippen, invullen en gefrankeerd inzenden vóór 15 september 1982 aan IRS. Postbus 32, 4600 AA BERGEN OP ZOOM In het kader van de analyse Verbetering Brabantse en Midden-Lim burgse kanalen wordt in een strook langs de Zuid-Willemsvaart nader onderzoek verricht naar de bodemopbouw en de waterhuishouding. Het onderzoek heeft tot doel om inzicht te verkrijgen in de invloed die het wijzigen van de waterspiegel in het kanaal heeft op het freatisch opstijgend grondwater in de omliggende gebieden. In het trajekt Den Dungen - Erp (20 km) zijn langs het kanaal 200 landbouwbuizen geplaatst. In de periode van 1 april 1982 tot 1 april 1983 wordt twee maal per maand de stand van het freatisch water opgenomen. De verkregen gegevens worden gerelateerd aan de gege vens van de Dienst Grondwaterverkenning T.N.O. Inzicht in de bo- demkundige opbouw van het gebied zal verkregen worden door het verrichten van 45 grondboringen. Binnenkort zal het onderzoek eveneens van start gaan langs het reste rende deel van de Zuid-Willemsvaart, inklusief de omleiding rond Den Bosch. Eind 1982/begin 1983 zal een ruim 160 pagina's tellend boek verschijnen "Ziekten en plagen van de suikerbiet" (formaat 28 x 21 cm, stijve kaft). Dit boek is van franse oorsprong maar is in het Nederlands ver taald en voorzover noodzakelijk aangepast door het IRS. Het geeft een beschrijving met uitstekende kleurenfoto's van ongeveer 400 in de wereld voor komende ziekten, plagen en ge breksverschijnselen, waarbij de voor ons land van betekenis zijn de plagen op eenvoudige wijze zijn op te sporen. Het boek zal een lange gebruiksduur hebben: het bevat daarom geen adviezen voor bestrijding omdat deze snel kunnen wijzigen en regionaal verschillend kunnen zijn. Belangstellenden kunnen dit boek via onderstaande strook bij het IRS reserveren; de prijs is mede afhankelijk van de oplage, maar zal ongeveer 75,— bedra gen ex. btw (4%). 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 8