Ziekenfonds; ook voor de boer!! KNLC kommentaar Beheerste groei Vakantiewerk Landbouwprodukten in maart 1982 10% hoger dan vorig jaar Proef inzameling landbouw- plastik in Baronie van Breda Mits inkomen beneden f 43.450,— Van akkerbouwprodukten 22% Prijzen Nieuwe brochure "De WIR en de agrarische sektor Zoals u bekend moet u als zelfstandige zelf voor een ziektekostenver zekering zorgen. Het niet afsluiten van zo'n verzekering kan vooral bij ziekenhuisopname leiden tot katastrofale gevolgen voor uw onderne ming. Een onderneming met een behoorlijk vermogen is snel bankroet als de ondernemer of een van zijn gezinsleden onder behandeling van een specialist komt en in een ziekenhuis moet worden opgenomen. Gelukkig behoort het tot de zeldzaamheden iemand te treffen die niet voor ziekenhuis en specialist is verzekerd. Dat er per verzekeringsmaatschappij veel verschil is in premie, en in keuze van het verzekeringspakket is een ieder wel bekend, maar dat ook het ziekenfonds voor een aantal zelf standigen een aantrekkelijke verze kering biedt blijkt nog steeds minder bekend te zijn. Een ieder die op 1 november 1981 een gézinsinkomen heeft beneden de 43.450,— kan zich vrijwillig verze keren bij het ziekenfonds. Het verzekeringspakket van de vrij willig verzekerde is gelijk aan dat van de verplicht verzekerde. Een vrijwillig verzekerde betaalt premie voor alle personen van 16 jaar en ouder. In een vrijwillig ver zekerd gezin betalen man en vrouw premie, de kinderen beneden de 16 jaar zijn gratis meeverzekerd en kin deren ouder dan 16 jaar die studeren zijn tegen een gereduceerd tarief verzekerd. Alle medische hulp De vrijwillig verzekerde betaalt per volwassene thans 189,50 premie per maand en 80,85 per kind ouder dan 16 jaar en studerend. U zult zeggen, "dat loopt aardig in de pa pieren", een vrijwillige partikuliere verzekering voor ziekenhuis en spe cialist is goedkoper, en op dat mo ment hebt u gelijk. Alleen voor bovengenoemde premie bent u voor alle medische hulp inklusief de tandarts verzekerd. Het vrijwillige ziekenfonds wordt voor hen die een gezin hebben met jonge kinderen en zij die een bedrijf hebben met zware lasten en daar door een laag inkomen hebben aan trekkelijk. Bij het afsluiten van een vrijwillige ziekenfondsverzekering kan namelijk gevraagd worden om een gereduceerd tarief. Gereduceerd tarief Dat houdt in dat indien het gezin sinkomen in 1981 beneden de ƒ22.800,— lag, U als volwassenen bent verzekerd tegen een maandpre- mie van 80,85 per persoon. Voor een gezin met kinderen beneden de 16 jaar houdt dit in, dat het hele ge zin volledig is verzekerd voor 161,70 per maand ofwel 1940,40 perjaar. Diegenen met een inkomen tussen 22.800 en 26.200 betalen per per soon 127,10. Bij een inkomen tus sen 26.200 en 29.600 is de premie 246,75. Als het voor u aantrekkelijk is over te stappen naar een vrijwillige zieken fondsverzekering dan kan dat on geacht uw leeftijd. De ziekenfondsen mogen u niet weigeren op grond van uw gezondheid tenzij u zich aanmeldt op een moment dat u een bepaalde kwaal bezit die langdurige medische verzorging vraagt. Voor die kwaal kan men u dan op dat moment uit sluiten. Met dit gereduceerd tarief kan be hoorlijk wat geld worden uitgespaard en dat is toch wat we allemaal willen. Als u uw boekhouding van 1981 ont vangt kijk dan eens of er misschien ook voor u mogelijkheden zijn. Een aanvraagformulier voor het zie kenfonds en/of de reduktieregeling kunt u voor 1 oktober aanvragen bij het ziekenfonds in de regio waar u woont. Hebt u vragen of problemen, dan kunt u altijd de S.E.V. van uw standsorga nisatie bellen. C. v. Maldegem-Markusse Het weer van het afgelopen voorjaar en zomer heeft over het algemeen een gunstige invloed gehad op de kg-op- brengsten in onze sektor. Dat blijkt uit de eerste oogstresultaten in de akker bouw, maar ook uit de cijfers over de melkproduktie en de aanvoer van produkten aan de tuinbouwveilingen. Voor sommige, gegarandeerde pro dukten als melk en graan zal dat ook zeker tot hoge bedrijfsresultaten lei den. Voor andere produkten moet evenwel voor een tegengestelde ont wikkeling gevreesd worden als gevolg van veel lagere prijzen. Met name dan in de groentesektor, waar zich door het warme weer forse pieken in de aanvoer met bijbehorende doordraai voorde den. Hier dus niet altijd vreugde over goede kg-opbrengsten, maar ook voor de gegarandeerde produkten zijn er schaduwkanten aan een te forse stij ging van de opbrengsten. Zeker als de afzetmarkten in binnen- en buitenland onvoldoende groeien en EG-interventievoorraden weer toene men met noodzakelijk verhoogde ex portrestituties. Wat dat betreft doemen er vooral voor de zuivel weer enige wolkjes aan de gedurende de laatste twee jaar zo stralende hemel op. Maar ook de suiker en in mindere mate de graanafzet blijft zorg geven. Niet in de laatste plaats door de agressieve houding die steeds meer door de belangrijkste handelspartner de Verenigde Staten aan de dag wordt gelegd. Hoewel met name door de ho ge koers van de dollar ook voor het aan de gang zijnde seizoen de kosten Het prijsindexcijfer van de opbrengsten in de landbouw (1975 100) lag in maart 1982 op een niveau van 135 tegen 123 in dezelfde maand van het vorige jaar. De prij zen van vee voor mestdoeleinden, dat binnen de landbouw zowel een opbrengst- als een kostenpost vormt, stegen in een jaar tijd met 26%. Het prijsindexcijfer van veevoeders steeg daarentegen beperkt 3%). Dit blijkt uit de voor lopige prijsindexcijfers van maart 1982 over de opbrengst en het verbruik van goederen en diensten in de landbouw van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De opbrengstprijzen van rundveehouderijprodukten (inkl. schapen en paarden) stegen 13% en die van de produkten van de intensieve veehouderij 11%, beide t.o.v. maart 1981. Van de akkerbouwprodukten steeg het prijsindexcijfer onder invloed van de sterk gestegen prijzen van kon- sumptie-aardappelen zelfs 22%. De produkten-van de tuinbouw in de open grond brach ten 8% meer op, voornamelijk ten gevolge van de hogere prijzen voor appelen en peren, terwijl het prijsindexcijfer van de produkten van de glastuinbouw iets beneden het niveau lag van maart 1981 (- 1%). Aan de verbruikszijde is het prijsindexcijfer van brand stoffen 22% gestegen, terwijl de meststoffen 12% duurder werden in de genoemde periode. Van onderhoudskosten was het prijsindexcijfer 5% hoger dan in maart 1981. In de zomer- en oogstmaanden zijn er veel scholieren/studenten die graag wat willen verdienen als vakantiewerker. Er rijzen dan veel vra gen, hoe zit dat met Soc.Verzekeringen, beloning en dergelijke. Op enkele van betekenis zijnde punten wordt in het onderstaande wat nader ingegaan. In de Baronie van Breda zal binnenkort een proef worden gehouden met de inzameling van land- en tuinbouwplastik In het gebied zullen 10 kontainers worden uitgezet waarin men tijdens de proef 40 ton landbouwplastik hoopt te verzamelen. De Baronie - werkgebied voor veel tuindersbedrijven - is voor de proef aangewezen omdat juist daar veel plastik wordt aangewend. Het verzamelde plastik zal worden gerecycled en dient daarmee dubbel het milieubelang om dat èn niet tot verbranding èn niet tot stort hoeft te worden overgegaan. Het initiatief tot de proefinzameling gaat uit van het agrarisch be drijfsleven en wordt mede gefinancierd door de NCB. De organisato rische opzet is in handen van de STichting Uitvoering Landbouw- Maatregelen (STULM). Evenals bij andere arbeidsverhou dingen dient in de eerste plaats te worden opgemerkt dat, wanneer de vakantiewerker in dienstbetrekking werkzaam is, de bepalingen van de Sociale verzekeringswetten van toe passing zijn en op het loon alle in houdingen, ook loonbelasting en AOW/AWW, dienen te geschieden. Van een dienstbetrekking is sprake als de werkgever, op grond van te voren gemaakte afspraken, gezag kan uitoefenen; gezag wat betreft de uit te voeren werkzaamheden, be treffende de tijdstippen van komen en gaan en voor het bepalen van de dagen waarop moet worden gewerkt. De vakantiewerker heeft recht op uitkeringen en verstrekkingen krachtens de verschillende sociale verzekeringswetten alsaandegestelde voorwaarden is voldaan. Het is mo gelijk om bij het ziekenfonds de pre mie die door de ouders krachtens een partikuliere of vrijwillige verzeke ring over de werkperiode voor de vakantiewerker is betaald terug te vragen. De vakantiewerker heeft aanspraak op het wettelijk minimumloon en vakantietoeslag. Ook met de regeling met betrekking tot het aantal vakan tiedagen is te rekenen. Is een CAO van toepassing, dan geldt de regeling konform de CAO in de eerste plaats. Aangaande de kinderbijslag, voor het vaststellen van de mate waarin een kind door de ouders wordt on derhouden, worden in het algemeen de eigen inkomsten van het kind geacht te zijn aangewend ter bestrij ding van de onderhoudskosten van dat kind. Als gevolg van deze bepa ling kunnen eigen inkomsten het recht op enkelvoudige, dubbele of drievoudige kinderbijslag beïnvloe den. De verdiensten uit vakantie werk hebben voor de ouders meestal geen gevolgen voor het recht op kin derbijslag, daar van die verdiensten tot ten hoogste een nettobedrag van ƒ1.400,- niet in aanmerking wordt genomen. T-biljet Daar het belastbaar inkomen voor de inkomstenbelasting van de va kantiewerker bijna altijd laag is, kan via de indiening van een aangiftebil jet T dikwijls teruggaaf van loonbe lasting en premie volksverzekeringen worden verkregen. Werkt de vakantiewerker niet in dienstbetrekking, dan is er onder bepaalde omstandigheden geen ver zekeringsplicht voor de Sociale ver zekeringen. Voor seizoenwerkzaam heden in de land- en tuinbouw kan de inhouding van loonbelasting achterwege blijven als aan een aantal door de belastingen gestelde voor waarden is voldaan. Tenslotte: De vakantiewerker is in het algemeen niet bekend met de geldende veiligheidsvoorschriften. Het is van groot belang haar/hem terzake goed te informeren. J. Spijk van het Europees landbouwbeleid nog wel binnen de begroting zullen blijven, moet wel met enig effekt op de prijs- besluitvorming in het voorjaar 1983 rekening worden gehouden, indien de produktie van diverse gegarandeerde produkten aanzienlijk gestegen zou blijken te zijn. De diskussie om garanties tot bepaal de basishoeveelheden te beperken zal dan ook zeker weer in alle hevigheid losbarsten. Als exportland bij uitstek bevinden we ons daarbij in een nogal kwetsbare positie. Zoals dat al voor suiker in praktijk wordt gebracht, blijkt ook voor andere produkten de enige haalbare methode om gegaran deerde hoeveelheden te begrenzen op basis van aktuele produktiecijfers. Zoals dat in feite ook al gebeurt met betrekking tot de importbegrenzing van bijvoorbeeld tapioka. Kortom bij ons toekomstige beleid zullen we re kening moeten houden met slechts uiterst gematigde mogelijkheden voor produktiegroei tegen rendabele prij zen. Dat geldt ook voor een vrije produk- tiesektor als de glastuinbouw, zoals nog eens in een deze week gepubli ceerd rapport, dat door een aantal deskundigen op verzoek van de Rabo bank werd vastgesteld. Ongetwijfeld zal er op individuele bedrijven nog sprake blijven van enige produktie groei, vooral ook door nieuwe teelt technieken en verbeteringen van pro- duktieomstandigheden; groei in de breedte zal evenwel alleen kunnen in dien andere bedrijven verdwijnen en me dunkt dat een belangrijke terug loop van het aantal bedrijven toch niet wenselijk geacht moet worden. Ook voor toeleverende en afnemende han del en industrie zal het van groot be lang zijn dat rekening wordt gehouden met een zich nog maar in langzaam tempo uitbreidende produktie. Na de geweldige produktie en exportontwik keling van de laatste jaren lijkt nu de tijd gekomen om meer aandacht te besteden aan de versterking van onze positie via de diepte-investeringen en versterking van de financiële weer stand. Van groot belang zal daarbij zijn dat in ons Nederlandse belas tingstelsel ondermeer de vorming van eigen vermogen wat meer ruimte krijgt, waardoor de financieringsdruk voor met name jonge boeren wat kan verlichten. Terwijl daarnaast het in de hand hou den van loonkosten en kollektieve lasten noodzakelijk is om als boer en tuinder, zonder het verder opschroeven van de produktie, in konkurrentie met het buitenland nog een redelijk inko men te verdienen. Luteijn ,99 Een dezer dagen is de nieuwe druk van de brochure "De WIR en de agrarische sektor" verschenen. Deze derde druk is ten opzichte van de vorige op verschillende punten bij gesteld en aangevuld. De diverse wijzigingen van de premiepercenta ges en de energie- en milieutoeslag zijn er o.a. in verwerkt. Nog niet verwerkt is de wijziging, waarbij de Bijzondere Regionale Toeslag is ko mend vervallen met ingang van 17 augustus j.l. Ook nu is getracht de lezer op hoofdlijnen enig inzicht te geven in het systeem van investeringsregelin gen. De uitgave is verzorgd door het Stafbureau van het Ministerie van Landbouw en Visserij, waar ook in formaties kunnen worden ingewon nen. tel.: 070-792483 of 792480. Bestellingen kunnen worden gedaan bij de Direktie Voorlichting en Ex terne Betrekkingen, telefonisch op 070-792062 of schriftelijk: Info-tiek, Postbus 20401, 2500 KK 's-Gravenhage.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 3