Vanuit de Falluintjes gezien m ^ff^4§§8L Grote appeloogst begint MRBHHI F»P e en ve Rekord opbrengst en suikerproduktie [j ZEELt-'^J zuidelijke landbouw maatschappij Groeiverloop suikerbieten zeer goed Europeade rmcwmn z.l.m VRUDAG 27 AUGUSTUS 1982 68e JAARGANG NO. 3645 land- en tuinbouwblad Na de zomerpluk in de fruitteelt komt de herfstpluk en dat betekent wel de drukste periode voor onze fruittelers. Met man en macht en met tijdelijk aangetrokken pluksters moet de appel- en perenoogst in een tijdsbestek van ca. 1 Z2 maandgeoögst worden. De vooruitzichten lijken gunstig. Hopelijk zullen de prijzen dat ook zijn!! Het is mijn gewoonte om elk jaar één "los'' verhaaltje te schrijven. Zomerverhaaltjes noem ik die. Hier komt er weer eentje: Het kan heel gezond zijn zo nu en dan eens het eigen erf te verlaten. Je doet dan weer wat andere ervaringen op, bijvoorbeeld hoe andere mensen tegen de land- en tuin bouw aankijken. Zo ben ik vorige week een dagje op stap geweest met de oudheidkundige kring "de vier ambach ten" uit Hulst. Nog maar net in de bus begon het al: achter mij zaten een paar mensen die er hun teleurstelling over uitspraken dat door de ruilverkaveling (Koe wacht/Kieldrecht) zoveel moois in het landschap verlo ren was gegaan. Ik heb het hele gesprek maar eens aan gehoord in de wetenschap dat deze mensen mij toch niet kenden dus precies zeiden wat ze dachten. (Onder andere dat "een kombine van driehonderd duizend gulden na tuurlijk ook niet kan"). Mijn konklusie van dat gesprek was wel dat de land- en tuinbouw nog erg veel missie zal moeten bedrijven om de goegemeente wat kennis bij te brengen over ruilverkaveling. Dat bracht mij op de gedachte om vanuit de georgani seerde landbouw zo nu en dan eens een exkursie te or ganiseren voor de buitenwacht: bijvoorbeeld voor be stuurders van gemeente en provincie, funktionarissen van overheidsdiensten, bestuurders van natuur- en mi lieuorganisaties etc. Zeker met het oog op de komende start (9 september) van de voorbereiding van de ruilver De bieten zijn opnieuw zeer goed en aanmerkelijk meer dan "normaal" gegroeid. Zoals het er nu uitziet en extreme weersomstandigheden daargelaten gaan wij een rekord bietenopbrengst en een rekord suikerproduktie tegemoet. Tussen de gebieden zijn er weer grote verschillen, waarbij de hoge opbrengsten in de jonge polders staan tegenover de duidelijk lagere op de droogte gevoelige gronden, met name daar waar slechts weinig regen gevallen is, alsook op de löss. In de toestand van de gewassen is geen verandering ge komen. Van vergelingsziekte is nauwelijks sprake. Op tot verdichting neigende lichte zavelgronden krijgt het blad een lichte tot gelige tint en is wat vlekkerig. Op de meeste plaatsen is inmiddels wel enige regen ge vallen. De groei komt dan ook vrijwel uitsluitend via het wortelgewicht tot uiting. I R S Resultaten monsterneming 16 augustus 1982 Gebied Wortelgewicht luikergehalte Suikergewicht kg/ha kg/ha X. Zeeland 51.600 13.7 7060 II. W.Brab.klei-Z.Hol1.Eil 53.300 13.4 7150 III. Z.Holl.vast-N.Holland 56.600 13.6 7660 IV. Z. en O.Flevoland 62.400 13.6 8470 V. Noordoostpolder 60.800 14.0 8530 VI. Noordelijke klei 54.000 13.4 7210 VII. Noordelijke zandgrond 34.900 15.2 5200 VIII. Noordelijke dalgrond 40.100 14.2 5680 IX. Betuwe en Z.rivlerklei 51.100 14.5 7310 X. Z. en Z.O. zandgrond 46.300 13.6 6200 XI. Löss 46.900 12.8 5990 NEDERLAND 1982 50.100 13.8 6860 NEDERLAND 1981 4 1.200 13.0 5380 NEDERLAND 1974/1981 35.500 13.4 4770 kaveling Walcheren kan dat helemaal geen kwaad. Maar terug naar de exkursie met de oudheidkundige kring. De tocht bracht ons naar het zogenaamde "Falluintjes-land" - het gebied rond Aalst in België. Dit gebied was vroeger zeer drassig en móerassig, vandaar de naam falluin- tjesland. Tegenwoordig is dit agrarische gebied bekend als centrum van de hop-kultuur. Zoals bekend wordt hop gebruikt bij de bierbereiding (dat deed sommige deelne mers weer terugdenken aan de tijd dat er ook in Neder land nog veel plaatselijke brouwerijtjes waren. De laatste in Zeeland was "de halve maan" in Hulst waar het Java- bier werd gebrouwen (dat was bier uit gerst èn tarwe(!) en was daardoor bruin van kleur). Bij een kort bezoek aan een hopbedrijf kwam ik onder de indruk van wat er alle maal komt kijken bij deze teelt: een bedrijf van 9 a 10 hektare is een groot bedrijf wat ruimschoots werk geeft aan 2 man: de hopkultuur vraagt 500 manuren per hek tare. Het bedrijf dat wij bezochten was een typisch ge zinsbedrijf. Wetenswaardig was wel dat de hopplantages uitsluitend uit vrouwelijke planten bestaan en dat de mannelijke planten onverwijld vernietigd moeten worden (vergelijk onze wilde haver verordening). Na de hop-kultuur kreeg ons gezelschap nog een de monstratie dorsen met de vlegel te zien. In dit gebied worden elk jaar eind juli de zogenaamde "pikfeesten" gehouden. Tijdens deze feesten werkt men dan - am bachtelijk - het hele proces van "graan tot brood" af. De voorzitter van de oudheidkundige kring van het land van Aalst vertelde dat het zijn droom was om in de toekomst op deze manier een "Europeade" te houden dat wil zeg gen een groot festijn waarop alle E.E.G.-landen kunnen c i -i - +4*#vs jeV»^"-0-U Tijdens de hete zomer hebben de bieten het hoofd wat laten hangen maar dat is nu weer rechtgetrokken. laten zien hoe de ontwikkelingen in de landbouw in hun land zijn verlopen. Omdat hij zelf bij de Belgische televisie werkt zag deze voorzitter ook mogelijkheden om er een Euro-visi uitzending van te maken. Ik heb hem er uiter aard onmiddellijk op attent gemaakt dat in ons Z.L.M.- werkgebied zulke demonstraties ook worden gegeven. Aan het slot van deze pik-demonstratie konden enkele leden van ons gezelschap het niet laten het ook nog eens te proberen zodat ik de unieke gelegenheid had enkele prominente leden van de Z.L.M. - waaronder een lid van verdienste en een vlasser - de vlegel te zien hanteren. Het ging nog best: jammer genoeg had ik geen fototoe stel bij me anders had deze foto op de voorpagina van het Z.L.M.-blad gestaan. Al met al een plezierige exkursie waar boer en burger elkaar konden ontmoeten. Tenslotte werd mij door een burger nog een boerewijsheid bijge bracht: wanneer de notebomen veel vruchten dragen dan moeten we rekenen op een koude winter. En in Aalst - de stad van wijlen de beroemde belgische schrijver Louis Paul Boon - hingen er veel noten aan de bomen. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1