VOOR lil! VROUW Hogere Tuinbouwschool 'Huis Te Lande75 jaar Reizende tentoonstelling Vrouw en Rijk uit de p.j.z.-agenda Nieuw adres en tel.nr. P.J.Z. onder redaktic \an de Redaktiekommissie Bond \an Plattelandsvrouwen \oor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. I..J. de Regt-van Maldegem. Anna Mariaweg 1. 4494 PB Cieersdijk. Inleveren - een stapje terug, bezuini gen, dat zijn woorden en begrippén die we in een tijd van teruggang van de ekonomie vaak te horen krijgen. En iedereen weet, dat het ook inder daad niet anders kan. Zelfs al zou het ontvangen salaris niet verminderd zijn, dan nog is de koopkracht door prijsstijgingen afgenomen. Omdat het meestal de huisvrouw is, die het op moet vangen, kun je in tal van tijdschriften, raadgevingen, tips enz. lezen om die huisvrouw te hel pen toch uit te komen met haar in komen. Zo las ik in een nr. van het maand blad "Geld" een aantal tips en een kwis samengesteld door de huis- houdbudgetdeskundige Bonnie Ameling. 5. Bent u er zeker van, dat het pro- dukt niet door iets anders, dat goedkoper is, vervangen kan worden? Ja/Nee 6. Bent u er zeker van, dat er geen belangrijke nadelen aan verbon den zijn? Ja/Nee 7. Als de prijs erg hoog is: voorziet het produkt wel werkelijk in een door u gevoelde behoefte? Ja/Nee 8. Hebt u het produkt goed onder zocht en nagekeken? Ja/Nee 9. Kent u de reputatie van de win kel? Ja/Nee 10. Heeft de winkel een goede servi ce? Ja/Nee Tel vervolgens het aantal ja's en nee's op. 8. 9 of 10 keer ia betekent: kooD Het ministerie van CRM heeft een tentoonstelling samengesteld waarin de overheid haar visie heeft gegeven op de emancipatie. De tentoonstelling bestaat uit 23 panelen. Er wordt aandacht be steed aan o.a. onderwijs, gezond heid, wetenschap, arbeid en sex- ueel geweld. Ook de positie van vrouwen in ontwikkelingslanden wordt op enkele panelen in beeld gebracht. Tegelijk met de ten toonstelling werd een brochure samengesteld. Ook zijn er affiches. Nadere informatie is verkrijgbaar bij de afdeling Voorlichting van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid in Den Haag. Bukken is soms voordeliger! Zij begint het artikel met te vertellen hoe ze in een grote supermarkt met 2 karretjes ging winkelen. Ze had een lijst van 25 gewone boodschappen samengesteld, voldoende voor een week voor een gezin van 4 personen. Ze kocht alle artikelen 2 maal. Ze nam van alles een duurdere ver pakking en zocht voor het tweede pakket naar de goedkoopste aanbie ding. Na thuis alles omgerekend te hebben, bleek er een verschil van ƒ22,54 in te zitten. "Ik deed dit", schrijft ze om aan te tonen dat on doordacht en onnauwkeurig winke len geld kost. Waar zat dat verschil nu in? Als voorbeeld geeft ze: Ham, vers gesneden bij de slager in de su permarkt en diezelfde ham, voor verpakt uit de diepvries. Een pot ap pelmoes cjie gemakkelijk weg te pakken was, 53 cent duurder dan een pot met dezelfde inhoud onder in 't schap. Dat is volgens haar vaak het geval, omdat mensen meestal datgene ko pen wat ze op ooghoogte zien liggen. Het aantal mensen dat even verder kijkt, is nog steeds gering. Ze schrijft: "weet u, wie het domst boodschappen doen?" Mannen! Ze had een proef genomen en aan drie vrouwen gevraagd of ze hun man op zaterdag het boodschappenlijstje wilden geven en ze daarmee naar de supermarkt sturen. Normaal deden deze mannen nooit boodschappen. Ze gingen wel eens mee, maar lieten het kopen aan hun vrouw over. Het resultaat was dat ze alle drie veel meer gekocht hadden, dan op het lijstje stond. Bij navraag waarom ze die extra dingen gekocht hadden, gaven ze twee redenen. Ie; omdat het in een aanbieding was, 2e; omdat het artikelen waren, die ze zelf erg lekker vonden, of, dachten te kunnen gebruiken. Alle drie waren ze er van overtuigd het erg goed gedaan te hebben. Daar kwam nog iets bij. Alle drie waren ze met een lege maag gaan winkelen. Ze vertrokken van huis tussen half twaalf en half één. Uit onderzoekin gen is komen vast te staan dat ie mand die na een maaltijd bood schappen doet, 17% minder geld uit geeft dan iemand met een lege maag. Verder had ze een vragen lijst ge maakt met 10 vragen over onze aan kopen. Ze schrijft: "Bij alles wat u koopt, van nootjes voor bij de televisie tot een keukenstoel of een nieuwe jurk zou u zich zelf de volgende vragen eens moeten stellen". 1. Heb ik dat produkt werkelijk no dig? Ja/Nee 2. Is de prijs redelijk? Ja/Nee 3. Is dit de gunstigste tijd om dat produkt te kopen? Ja/Nee 4. Als het een aanbieding is, is er dan ook sprake van een werkelijk verlaagde prijs? Ja/Nee maar. 5, 6 of 7 keer ja: denk er nog eens over. Minder dan vijf keer ja: vergeet 't maar. Samenvattend zegt ze: 1. Kijk bij alles wat u koopt of niet eenzelfde produkt van een ander merk goedkoper is: dat is altijd zo, zonder dat de kwaliteit op merkelijk verschilt; 2. Schrap datgene, dat geen werke lijke waarde heeft en dat zelfs schadelijk voor u kan zijn: dat is er altijd, zonder dat u door het gemis ervan ongelukkig wordt. Tot zover Bonnie Ameling. In hoeverre u het met deze ervarin gen eens bent, zal voor ieder wel an ders liggen, vermoed ik. Ook andere faktoren b.v. smaak of gemakkelijke bereikbaarheid van een winkel kan belangrijk zijn. Mij lijkt haar uitspraak: "een man laten winkelen kost extra geld" wel wat overdreven. Ik vermoed, maar dat kan ik niet met cijfers bewijzen, dat de jongste generatie huisvaders even prijsbewust boodschappen kan doen als hun vrouwen. Als het huis houdbudget trouwens zo is, dat er geen enkele speelruimte inzit, mag het geen verschil maken wie de in kopen doet. "Dan zullen ze er beiden van overtuigd moeten zijn dat er geen geld is voor extra's. Bovendien zijn het niet alleen mannen die meer kopen in een supermarkt. Ik ken wel meer dan drie vrouwen, die artikelen buiten haar lijstje meenemen bij een aanbieding of uitverkoop. Toch lijkt het me erg nuttig echter voor grotere aankopen het vragen lijstje eens door te nemen eer we gaan kopen. Het kan ons wel voor onnodige aankopen behoeden. Als we het achteraf doen, zal er wel eens een onvoldoende gehaald worden. Als het zo moet is de leuke kant van het winkelen wel over, maar het helpt zeker om uit te komen met je inkomen. Het is zeker toe te juichen, dat zoveel personen en instellingen, al dan niet met rijkssubsidie zich bezig houden met deze gezinsproblematiek. Wel vraag ik me af, of het ook niet mogelijk zou zijn een dergelijke vra genlijst te maken voor de mensen die verantwoordelijk zijn voor "de huis houding van de staat". Als ook zij eerst een vragenlijst door zouden moeten werken voor ze iets uit moch ten geven, zouden ook daar misschien wat onnodige uitgaven geschrapt kunnen worden. L.J. de R. De hogere middelbare tuin bouwschool voor meisjes "Huis Te Lande" te Rijswijk, bestaat 75 jaar. Dit feit werd 20 augustus j.l. op feestelijke wijze herdacht. De school had ter gelegenheid van dit feest een tentoonstelling inge richt "Kruiden Tuinen" die door de Direkteur van het Landbouw onderwijs de heer dr.ir. P.K. Schenk officieel werd geopend. Maar voor hij dit deed had hij nog een bijzondere verrassing mee genomen. Aan het einde van zijn openingstoespraak richtte hij zich in het bijzonder tot de direk- trice van de school, mevr.dr. An na Post en deelde haar mede dat het H.M. de koningin had be haagd haar te benoemen tot Of ficier in de Orde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding kwam voor mevr. Post geheel onverwacht zoals uit haar dank woord wel bleek. Mevr. Post noemde het opmer kelijk dat haar eerste voorgang ster en oprichtster van de school, mevr. Jacoba Hingst eveneens een koninklijke onderscheiding had gekregen en ook toen zijn 60 jaar was geworden. De school werd ook nog verrast met een prachtige zonnewijzer waarvoor de gelden bijeenge bracht waren door 500 oud leerlingen en door de oud-leer ling,Mevr. Neeke van Greunin- gen van der Linden uit Maasdam werd aangeboden. Bijgaande foto toont het moment waarop Mevr. Post de onder scheiding door de heer Schenk krijgt opgespeld. De andere foto toont de "Boog" in de tuin die eveneens 75 jaar oud is. Het oud ste plekje van de tuin dus en zoals Mevr. Post zei: "dit zullen wij al tijd proberen in stand te houden". 27 augustus - P.J.Z. afd. 's Heer Abtskerke Nisse organiseert op deze avond een barbecue bij Irene. Aan vang: 19.30 uur. 28 augustus - P.J.Z. afd. Schouwen- Duiveland houdt een barbecue avond bij de fam. v.d. Velde in Dreischor. Aanvang: 20.30 uur. 28 augustus - P.J.Z. afd. Tholen/St. Philipsland organiseert i.s.m. de Stichting Thoolse Dagen en de ploegkommissie 's morgens ploeg- wedstrijden en 's middags trekker- trek kampioenschappen, 's Avonds is er een bal. 3-5 september - De P.J.Z. afd. Fij naart gaat dit weekend kamperen. Vertrek: vrijdag 3 september om 19.30 uur. vanaf de Voorstraat te Fijnaart (met eigen vervoer). Het kampeeradres is: Camping "de Roompot" te Kamperland. Kosten 30,- Het nieuwe adres en telefoon nummer van de P.J.Z. is: P.J.Z., Stationslaan 4, Postbus 17, 4760 AA Zevenbergen, tel. 01680 -27921.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 17