Voederwaarde gunstig, maar zeer grote verschillen Goede ervaring met spoeling voor vleesstieren Eerste resultaten onderzoek Bedrijfslaboratorium: Zeer hoge inzending Resultaten in cijfers Melkproduktie in de Gemeenschap In Denemarken geldboetes voor overvolle kippenbatterijen Omvang rundveestapel toegenomen Boerenwacht in België tegen veeroof Uit de eerste resultaten van het ruwvoederonderzoek bij het Bedrijfs laboratorium te Oosterbeek blijkt dat de voedingswaarde van de Voor- jaarskuilen gemiddeld gunstig is en zich boven het gemiddelde niveau van de laatste tien jaar beweegt. Er zijn grote verschillen; een aantal kuilen overschrijdt de "magische" grens van duizend VEM, terwijl andere moeite hebben met de helft. De weersomstandigheden, waaron der het overgrote deel van de voor- jaarskuilen bijeengebracht is, zijn in het algemeen gunstig geweest. Dit blijkt uit de gunstig lage ammoniak- frakties en de eveneens relatief lage ruw as (inklusief grond) gehalten. In verhouding tot voorgaande jaren is het gemiddeld gehalte aan voe dernorm ruw eiwit aan de ruime kant. Dit wijst erop dat in een rede lijk jong groeistadium is gemaaid. Het toch wel pittige gemiddelde aan ruwe celstof is waarschijnlijk veroor zaakt door de koele weersomstan digheden rond eind april/begin mei. De groei taande, het gewas werd sprieterig en halmrijk en kreeg vol gens de oude boeren "botten". De gehalten bevestigen deze zienswijze. De kans is aanwezig dat het mate riaal komende winter snel wegvoert en dat is bij de hier en daar krappe voorraden toch wel een bedenkelijke zaak, temeer omdat diverse mais- percelen nogal geleden hebben van de droogt Het gemiddelde droge stofgehalte van de kuilen zonder toevoeging is dit jaar 52,6 procent, een gehalte dat in de lijn ligt met voorgaande jaren. De inzending van monsters voor ruwvoederonderzoek is bijzonder goed en overtreft momenteel zelfs die van het topjaar 1981. Ook de belang stelling voor partijberekening blijft zich gunstig ontwikkelen. Voor een stalseizoen met mogelijk krappe voorraden ruwvoer spreekt dit des te meer aan omdat dan een goede ver deling van de beschikbare voorraad een belangrijke zaak is. Hopelijk laat de herfst zich van zijn gunstige kant zien en kan er nog flink wat worden gewonnen. De voederwaardecijfers in bijgaande tabellen zijn weergegeven in de dro ge stof van het produkt. Graakuilen zonder toevoeging. Oogstjaar 1980 1981 1982 Prikdatua 18 aug. 11 aug. 20 aug Aantal onderz. nonat. 4875 5867 7268 VEM-waarde 861 757 819 Vre in g/kg 118 112 124 Ruwe celstof g/kg 244 266 256 Ruw as g/kg 113 139 128 Aaaoni ak f rade t i e 8 14 9 Graakuilen aet toevoeging. Oogstjaar 1980 1981 1982 Prlkdatua 18 aug. 11 aug. 20 aug. Aantal onderz. aonst. 359 482 500 VEK-waarde 808 725 791 Vre ln g/kg 112 105 116 Ruwe celstof g/kg 248 265 253 Ruw as g/kg 133 155 142 Aaaoniakfraktie 11 16 11 De grote spreiding ln de gevonden gehalten wordt duidelijk weergegeven ln onderstaande tabel die betrekking heeft op de VEM in de droge stof bij de voorjaarsgraskuilen zonder toevoeging. VEM 400 400/549 550/699 700/849 850/999 999 1982 in - 0,3 4,1 62,4 33,1 o.i 1981 in o,l 2,0 21,1 61,8 14,9 0,1 1980 ln o,2 1,1 6,1 36,6 54,1 1,9 AKKERBOUW WOR TELONKR UI DEN KUN NEN meestal niet in een keer voor 100% bestreden worden, maar hier is veelal een intensieve bestrijding gedurende enkele jaren voor no dig. Als U er op tijd bij bent, kun nen plekken met kweek, hoefblad, moerasandoorn, veenwortel, dis tels e.d. in hun kiem gesmoord worden. Het kost dan vaak weinig moeite en geld. FLINK ONTWIKKELDE WOR TELONKR UI DEN kun nen bestreden worden met glyfo- saat (Roundup). Smeerwortel en moerasandoorn trekken zich van dit middel weinig aan. Deze lastige onkruiden kunnen bij een lengte van 20 cm wel worden bestreden met 12 l MC PA of 612,4-D amine per ha. Indien tevens hoefblad voorkomt dan 2,4-D gebruiken. GR OEI S TOFBESP UI TIN GEN IN DE stoppel veroorzaken ieder jaar weer schade aan witlof op aangrenzende percelen, doordat de spuitvloeistof overwaait. Meestal wordt de schade pas zichtbaar bij de trek. De wortels zijn dan waar deloos. Witlof is zeer gevoelig, zelfs voor geringe hoeveelheden groeistof. Spuit alleen wanneer de windrichting goed is, gebruik veel water, een grove druppel en een zo laag mogelijke druk. LOOFTREKKERS OF LOOF- KLAPPERS kunnen veel schade aan de nog te rooien aardappelen toebrengen. Voorkom dit zoveel mogelijk. Zorg voor een passende spoor- (150 cm) en bandbreedte (max. 25 cm). Na vierrijig poten twee- of vierrijig klappen of trek ken. Na tweerijig poten tweerijig klappen of trekken. Zorg er voor dat de werkende delen van de loofklappers de rug niet raken en de stengels in de geulen goed ka potgeslagen worden. Het lengte verschil van de klepels zal dan tenminste 15 cm moeten zijn. GOED ROOI WERK BEPERKT rooibeschadiging tot een mini mum. Spoor- en bandbreedte zijn hierbij belangrijk. De rooischaren moeten in een vloeiende stand staan en dienen glad en roestvrij te zijn. De schijven glad, scherp en soepel draaiend. Zorg dat alle verstelmogelijkheden gemakkelijk los te draaien zijn. Transportket ting altijd bekleed! Ook de zeef- ketting als er geen grond op kan worden gehouden. Met een ver houding van maximaal 1 1 van rijsnelheid t.o.v. draaisnelheid van de rooiketting voorkomt U reeds veel beschadigingen. Spoeling is goed voer voor vleesstieren. Dat is gebleken uit onderzoek dat het Proefstation voor de Rundveehouderij deed in samenwerking met Gist-Brocades NV (producent van spoeling) op een praktijkbedrijf. In Nederland wordt per jaar ca. 80 miljoen liter graanspoeling en ca. 50 miljoen liter myceliumspoeling geproduceerd. Deze twee spoeling soorten vertonen vrij grote verschillen in kwaliteit en samenstelling. De graanspoeling komt vrij bij de alcoholbereiding, myceliumspoeling bij de produktie van penicilline. Met het vervoederen van graanspoeling aan melkvee had men al wel ervaring. Myceliumspoeling werd voorheen in zee geloosd. Spoeling bevat veel water en moet vers gevoerd worden. In verband hiermee zocht men naar een bedrijfs- type dat het gehele jaar dagelijks een grote hoeveelheid spoeling af neemt. De vleesstierenbedrijven zouden hier geschikt voor kunnen zijn. Vooral de wat grotere bedrijven met een gespreide afzet van stieren (verschillende leeftijdsgroepen) kunnen naast ruwvoer dagelijks eenzelfde, vrij grote hoeveelheid spoeling verstrekken. Voor de proef met graanspoeling waren 400 stieren beschikbaar, voor de myceliumproef ca. 100 stieren. De belangrijkste resultaten zijn als volgt: - beide soorten spoeling dienen voor een goede opname warm en vers te worden vervoederd. - Zowel graan- als myceliumspoeling past door hoge gehalte aan verteer baar ruw eitwit en de hoge energie- waarde (VEVI) goed in een rantsoen met onbeperkt snijmaiskuil en 1 2 kg. eitwitarm krachtvoer. - zware stieren nemen tot 60 liter graanspoeling op of ca. 35 liter my celiumspoeling per dag. (verschil lend droge-stofgehalte). - naast graanspoeling behoeft geen drinkwater te worden verstrekt. Bij myceliumspoeling moet absoluut wél drinkwater verstrekt worden. - De myceliumspoeling wordt aan- gezuurd met zoutzuur om de be- waarbaarheid te verbeteren. Om pensacidose (te lage pH in de pens) te voorkomen wordt dagelijks ca. 100 gram geslibd krijt per dier verstrekt. - De gemiddelde groei van 400 stie ren, gevoerd met graanspoeling, snijmais en 2 kg. eitwitarm kracht voer was 1041 gram per stier per dag. Voor 61 stieren met myceliumspoe ling was de groei gemiddeld 1020 gram per stier per dag. - De stieren moeten minimaal een levendgewicht van 150 kg. hebben om behoorlijke hoeveelheid spoeling op te kunnen nemen, waarbij een goede groei kan worden verwacht. Lichter of jonge stieren verdragen de spoeling minder goed, het is het beste alleen als gewennig spoeling aan de ze stieren te verstrekken. -Bij voedering van de maximale hoeveelheid spoeling moet men zorg dragen voor voldoende structuur houdend materiaal in het rantsoen. PR-rapport nr. 78. Spoeling in rant soenen voor vleesstieren. Het rap port is verkrijgbaar door storting van ƒ7,50 op giro 2307421 van Proefsta tion voor de Rundveehouderij, Run- derweg 6, 8219 PK Lelystad, met vermelding: stuur mij rapport nr. 78. VEEHOUDERIJ SLEUFSILO'S WAARIN VOCHTIGE produkten zoals snijmais wordt gekuild, worden op den duur door het zuur aangetast. Het materiaal wordt zacht en ge deeltelijk weggevreten, waardoor het grint zichtbaar wordt. Een goede bescherming van de beton kan worden verkregen door het aanbrengen van silolak op basis van asfalt-bitumen. Deze behan deling dient om de drie jaar te worden herhaald. IN DE LOOP VA N DE ZOMER neemt het aantal klachten toe over het uitbreken van vee uit percelen met een "schrikdraad"-afraste ring. Dit is echter geen wonder als men ziet hoeveel gras of onkruid tegen de draad is aangegroeid, waardoor veel stroomverlies op treedt. Zorg er voor dat de be groeiing de draad niet kan raken, zodat de "schrik"er in blijft. EEN LEGE DRIJFMESTKEL- DER bij de aanvang van het stal seizoen is een plezierig uitgangs punt. Denk echter bij het uitrijden van de mest ook aan de buren, "burgers en buitenlui". Nog te vaak wordt overlast bezorgd door een lekkende kraan, waardoor de weg bevuild wordt of doordat de drijfmest onnodig lang op het land blijft liggen stinken. Vraag niet om moeilijkheden. Voorkom be vuiling van publieke wegen en werk zo mogelijk de mest direkt onder. In het eerste halfjaar werd door vee houders in de Gemeenschap onge veer 2,4% meer melk afgeleverd dan in de eerste zes maanden van 1981. Afgeleverd werd 50,7 miljoen ton in 1981 en 51,94 miljoen ton in 1982. De toename was het grootst in Ier land, namelijk 6,6%, met Nederland op de tweede plaats met 5,4%. De toename was het kleinst in de BLEU met 0,6% gevolgd door de Bondsrepubliek met 0,8%. In het eerste kwartaal bedroeg de totale toename 2,4% en in het tweede kwartaal 2,7%. Bij deze cijfers is Griekenland buiten beschouwing gebleven. Voor zover thans te overzien is, heeft de droogte geen al te grote invloed gehad op de omvang van de produktie, enkele uitzonderingen als in Noord-Duits- land en in enkele gebieden van Frankrijk daargelaten. Negen eierproducenten op het eiland Bornholm zijn tezamen door de rechtbank te Ronne veroordeeld een boete te betalen van Dkr. 40.000,— (dus ieder ca. Dkr. 4.400,— In kooien, die berekend waren voor 3 of 4 kippen, hadden zij 4 of 5 kippen zitten. Vorig jaar werd in Denemarken het voorschrift van kracht dat per kip 600 cm2 beschikbaar moest zijn. Men kon echter dispensatie van dit voorschrift aanvragen bij de Veteri naire Dienst. Deze dispensatie werd gegeven indien minstens 480 cm2 per kip beschikbaar was. De betreffende negen Bornholmse eierproducenten hadden zich echter aan deze grens niet gestoord. De openbare aanklager had berekend, dat zij gezamenlijk 20.000 kippen te veel in de batterijen hadden zitten, waardoor zij Kr. 300.000,— op on wettige wijze hadden verdiend. De uitspraak van de rechtbank was overeenkomstig de eis van de open bare aanklager. De veroordeelde pluimveehouders kunnen echter in hoger beroep gaan. De Deense Veterinaire Dienst heeft 100 soortgelijke gevallen bij de ver schillende rechtbanken in Denemar ken gedeponeerd. De veroordeling van de rechtbank te Ronne was de eerste in deze reeks. De totale omvang van de rundveesta pel was op 1 juli j.l. 109.000 stuks groter dan op 1 juli 1981 en bedroeg 5.327.000 dieren 2,1%). Eén en ander blijkt uit een steek- proefonderzoek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Het aantal melkkoeien, inkl. droog staande drachtige koeien, gaf een uitbreiding te zien van 61.000 stuks tot 2.440.000 koeien -I- 2,6%). Het gedekte jongvee nam in aantal toe van 619.000 tot 667.000 stuks 7,8%). Ten opzichte van vorig jaar was de kategorie "Ander rundvee bestemd voor de fokkerij" 0,5% gro ter en kwam uit op 1.322.000 dieren. De mestveestapel gaf een kleine da ling te zien en kwjim van 905.000 op 899.000 stuks (-0,8%). Boeren, rijkswacht en politie in de Belgische provincies West- en Oost- Vlaanderen patrouilleren sinds kon in een poging een einde te maken aan veeroof, waar de boeren sinds enkele maanden onder te lijden hebben. Onbekenden schieten in het wilde weg op koeien, paarden en schapen en hebben al heel wat slachtoffers gemaakt. Er zijn tot nu toe 35 geval len bekend geworden. De boeren zijn nu zelf in het geweei gekomen, omdat politie en rijks wacht onvoldoende mogelijkheder hebben. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 14