Areaal tuinbouwgewassen onder glas gelijk gebleven Twijfels rond jodiumtest Eerste witlofkuilen weer opgezet Oogsttijd breekt aan Landbouwmeitelling 1982: Spruitkoolkommissie N.T.S. bezorgd over wildschade Op SCHOUWEN-DUIVELAND is de oogst van het zomerfruit weer al voor een belangrijk deel gebeurd. De vruchten zijn in de eerste weken van augustus bij hoge temperatuur en voldoende neerslag bijzonder hard gegroeid. Evenals bij de bessen en pruimen, waren ook de appels vroeger plukrijp dan vorig jaar. De James Grieve sloeg eerder geel door maar reageerde dit seizoen slecht op de Jodiumtest. Bij de Be- noni kwam als gevolg van het ont breken van koude nachten de blos vorming juist maar laat op gang, maar dit ras reageerde veel beter op de Jodiumtest. Tot 13 augustus wer den er in het Zuid-Westen van ons land vrijwel geen James via de vei ling verkocht omdat het K.C.B. vrij wel alle partijen afkeurde. Wegens onvoldoende rijping. De jodiumtest bewees dit. Achteraf bezien hebben we als telers onze twijfels hierover. Partijen, die donderdag werden afgekeurd omdat ze niet op de jodiumtest reageerden, werden dinsdags door de handel als te rijp gezien, en daardoor belangrijk min der gewaardeerd. Andere delen van het land (b.v. Geldermalsen) hebben in die week wel veel James geveild, hoewel die gebieden normaal later plukrijp zijn dan Zeeland. Juist door het te lang tegen houden van de aanvoer is na 15 augustus de markt overspoeld met (te) vroeg geplukte James die toen al moeilijk verhan delbaar waren. De prijsval die volg de was ongekend groot. Ook de Be- noni werd meegetrokken maar later kwam hiervoor een licht herstel (het ontbreken van stip bij dit ras zal hierin meespelen). De gemiddelde vruchtgrootte is bijzonder goed soms te grof. Het bewaarfruit is ook grof gegroeid, om half augustus Cox van 75 mm, Conference van 65 mm en Jonagold van 80 mm te meten is toch uitzon derlijk. Het bepalen van de juiste plukdatum zal dit seizoen niet ge makkelijk zijn. Bij vroeg plukken van deze grote vruchten neemt het gevaar voor stip belangrijk toe, ter wijl bij volledig uitgegroeide vruch ten de kans op zacht snel toe neemt. Uit vruchtanalyses blijkt, dat regel matig spuiten met kalksalpeter dit jaar geboden is. Op zaterdag 28 augustus wordt door twee fruitteeltbedrijven in onze regio "Open Dag" gehouden. Vorig sei zoen was hiervoor grote belangstel ling en ook dit jaar verwachten we weer veel bezoekers. Het is een goede zaak om als teler en konsument sa men de teelt en het bedrijf te bekij ken en te bespreken. Andere delen van Zeeland hebben de opendag af gelast i.v.m. de grote aantasting van bakterievuur. Onze regio worstelt hier al vele jaren mee. Het is weer al vier jaar geleden dat we boven deze rubriek schreven: "bakterievuur het zwaard van Damocles". Dit gevaar is nog steeds aanwezig. Konstante bes- mettingsdruk van uit zieke mei doorns vergen van de fruittelers de grootste zorg en oplettendheid. Dankzij regelmatige kontrole is de besmetting op de fruitteeltbedrijven tot staan gebracht. Als de beplantin gen van staatsbosbeheer op dezelfde manier werden gekontroleerd en de zieke struiken vernietigd, dan zou de besmettingsdruk op onze bedrijven veel geringer zijn. Met de zeeuwse leus: "Luctor et Emergo" gaan we verder of zoals een echte zeeuw laatst zei: "Lukt et vandaege niê dan mêr- ge" In een tijdsbestek van zo'n 6 weken moet alles geplukt, gesorteerd en afgevoerd worden!! In mei 1982 werden vrijwel evenveel groenten, fruit, bloemkwekerijge wassen en boomkwekerijgewassen onder glas geteeld als in mei 1981. Van het totale glasareaal bestond bijna 90% uit verwarmd staand glas. Het totale aantal bedrijven met teelt onder glas verminderde met 230 tot ca. 15350. Van dit aantal hebben ca. 11.840 bedrijven (77%) ver warmd staand glas, wat bijna 200 minder is dan in 1981. De teelt van tuinbouwgewassen in de open grond, exkl. groenten, vond plaats op een oppervlakte van in totaal 47.420 ha (- 400 ha). De belangrijkste verandering bij deze teelt vond plaats bij de oppervlakte bloemkwekerijgewassen die toenam met bijna 17% (200 ha) tot 1.410 ha. Een en ander blijkt uit de voorlopige uitkomsten van de Landbouwtel ling mei 1982 van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Groenten onder glas Verschuivingen van enige omvang traden op bij de tomaten, komkom mers, paprika's en augurken. Het areaal tomaten nam met ruim 80 ha toe tot 2.250 ha. De oppervlakte komkommers daal de met ruim 4% tot 725 ha. Het areaal paprika's neemt nog steeds toe; in mei 1982 werd dit ge was geteeld op 250 ha, wat bijna 10% meer is dan een jaar eerder. Tussen 1980 en 1981 nam de oppervlakte van de paprikateelt reeds toe met bijna 7%. De belangstelling voor de teelt van augurken neemt nog steeds af. Daalde het areaal tussen mei 1980 en mei 1981 reeds met ruim 16%, in de overeenkomstige periode tot mei 1982 was de oppervlakte verder ge daald met ruim 21% tot bijna 180 ha. Het aantal bedrijven met groenten onder glas nam met ruim 180 af tot ruim 7.530. Pit- en steenvruchten De totale oppervlakte pit- en steen vruchten nam met 420 ha af tot ruim 23300 ha. Tussen mei 1981 en mei 1982 werden echter ca. 950 ha appe len en 240 ha peren aangeplant, ter wijl in de overeenkomstige periode van het jaar ervoor reeds 800 ha ap pelen en 225 ha peren werden aange plant. De oppervlakte kersen nam met 10% af tot ca. 410 ha; het jaar ervoor be droeg de afname ruim 7%. Het aantal bedrijven met pit- en steenvruchten bedroeg in mei 1982 bijna 6.450, een afname met ca. 240 bedrijven vergeleken met mei 1981. Het areaal klein fruit nam met 5% af tot 510 ha, terwijl het aantal bedrij ven waar dit fruit wordt geteeld, af nam met 40 tot 1.200 bedrijven. Champignonteelt De totale teeltoppervlakte champig nons nam met 3.000 m2 toe tot bijna 679.000 m2. Hiervan is in gebruik voor de teeltmethode met door groeide compost 203.000 m2, wat een toename betekent van bijna 7%. Het aantal bedrijven waar champig nons worden geteeld, handhaafde zich op een niveau van ruim 800; 355 bedrijven hiervan telen uitsluitend champignons. Bloembollen en -knollen Het totale areaal bloembollen en -knollen nam met bijna 260 ha af tot Ook in ons THOOLSE DISTRIKT profiteert men in de vollegrondstuin- bouwbedrijven van het uitzonderlijk goede weertype van de afgelopen maanden. Alle voorkomende werk zaamheden kunnen vlot afgewerkt worden, terwijl de verschillende teel ten een overwegend goede oogst op leveren. Vanzelfsprekend blijven er altijd verschillen in de opbrengst van een gewas, wat dikwijls zijn oorzaak vindt in de struktuur van de grond en de bewerking daarvan. Vooral de wat laat gezaaide zaaiuien op de zwaardere grond, zullen overwegend niet aan een gemiddelde opbrengst kunnen komen. Een wat vroeg op tredende meeldauwaantasting, heeft in sommige percelen ook nog wat voor een groeiremming gezorgd. Voor een optimale uienoogst moet dit gewas, van begin tot eind onge stoord kunnen doorgroeien. Juist op de zwaardere zeeklei, kan met het uitblijven van voldoende regen, een vlotte groei verhinderd worden. De lichte regenbuitjes van de laatste weken, zijn voor de groei van de verschillende gewassen van groot nut geweest. De in de eerste helft van augustus geplante bloemkool, kon direkt van start met een vlotte groei. De eerste kuilen witlof van 1982, zijn half augustus ook al weer opgezet, zodat dit voor de betreffende kwe kers voor zes a zeven maanden re gelmatig werk verschaft. Juist ook deze teelt is een goede peiler voor het vollegrondstuinbouwbedrijf. Men mag er geen gouden bergen van ver wachten, maar gemiddeld is er de laatste jaren een goede boterham aan verdiend. Jubileum Thoolse veiling Begin augustus is ook het vijftigjarig bestaan herdacht van één van de nog drie bestaande Thoolse veilingen. Opgericht in een van de zwartste dertiger jaren, toen de gemiddelde aardappelprijs maar 2,31 per 100 kg bedroeg. Men moet er wel respekt hebben voor het streven van de ini tiatiefnemers. Ergens is het jammer, dat de mens tijdens de mindere welvaart van het moment, gaat zoeken en zich sterk gaat maken in het aangaan van een samenwerkingsvorm. Waarom is ieder er niet van doordrongen dat samenwerking niet alleen in slechte tijden, maar óók in goede tijden, van levensbelang is voor gelijkgerichte ondernemingen? Misschien dat nog steeds het individualisme één van de grootste zonden is van de agrarische ondernemers. In ieder geval kan de tegenwoordige generatie er een voorbeeld aan nemen. Een verheu gend feit is echter, dat de jubilerende veiling een kerngezonde vereniging is. Een goed begrepen algemeen belang, is gelukkig ook nog steeds in het ei gen belang. Hopelijk dat nog lang, veel Thoolse belanghebbenden van deze instelling er hun profijt van mo gen hebben. ruim 14.1^30 ha. Vermindering van het areaal vond vooral plaats bij de tulpen (4%) tot bijna 6.140 ha, nar cissen (ca. 1%). tot bijna 1.530 ha en gladiolen (ca. 9%) tot ruim 2.130 ha. Uitbreiding van het areaal vond plaats bij de hyacinten (6%) tot 860 ha en de lelies (bijna 17%) tot 1.360 ha. Van dit laatste gewas groeide het areaal tussen 1980 en 1981 reeds met meer dan 10%. Het aantal bedrijven met bloembol len en -knollen bedraagt thans ruim 4.400 (-6%). Bloemkwekerijgewassen Opvallend is dé sterke uitbreiding van het areaal orchideeën met ruim een derde tot bijna 145 ha. Enige verschuivingen traden verder vooral op bij anjers (-6%), fresia's (-4%) en perkplanten 7%). De grootste oppervlakte bloemkweke rijgewassen onder glas betreft nog steeds rozen: hiervan was in mei 1982 bijna 760 ha, beteeld wat over igens wel een afname betekent van bijna 3% vergeleken met mei 1981. Het totale aantal bedrijven waar bloemkwekerijgewassen onder glas worden geteeld, bedraagt thans 7.760, bijna 2% minder dan in 1981 Boomkwekerijgewassen en vaste planten De oppervlakte boomkwekerijge wassen en vaste planten in de open grond hield met ruim 6.300 ha vrij wel dezelfde omvang als het vorige jaar, terwijl het aantal bedrijven met deze gewassen met ca. 40 toenam tot bijna 4.260. Slechts bij de teelt van bos- en haagplantsoen deed zich een vermindering van enige omvang (6%) voor tot ruim 1.250 ha. Op bijna 1.000 bedrijven worden boomkwekerijgewassen en vaste planten onder glas geteeld. Voor fruittelend ZUID-BEVELAND 'nadert de topdrukte van het seizoen met rasse schreden. Wanneer je op 't moment zo door de boomgaarden loopt en de bomen zwaar beladen met vruchten ziet hangen, is het moeilijk te geloven, dat in 6 weken tijds alles geplukt, en afgevoerd naar de koel huizen of rechtstreeks naar de kon sument is gegaan. Een goede organisatie en planning vooraf is een eerste vereiste om alles netjes en op tijd te plukken. Een ding is zeker, alleen het fruit van uitste kende kwaliteit kan dit jaar een re delijke prijs opbrengen. In ons dis- trikt is de kwaliteit over het algemeen goed te noemen' op enkele plaatsen kunnen we toch een lichte verruwing konstateren. De vruchtmaat is uit stekend, hier zal de fraaie zomer ze ker oorzaak van zijn, want de hoe veelheid neerslag was de afgelopen maanden veel te laag. Niet al te vroeg plukken, want in een droog jaar is de kans op stip groter dan in een nat jaar. Kalksalpeter of Cal- ciumchloride bespuitingen blijven uitvoeren tot vlak voor de pluk is een goede zaak. Voorspellingen in de land- en tuin bouw vooraf over de prijsvorming van een bepaald produkt is moeilijk. Dit blijkt op het ogenblik uit de prijs van de appels. De markt was kom pleet leeg, dacht iedereen, dus hoge prijzen. Het tegendeel. Benoni is ge start met goede prijzen, voor de pri meurs, maar zodra de aanvoer flink ging toenemen zakten de prijzen tot 75 cent voor de 70/80 mm. Mooi gekleurde partijen liepen iets hoger. Voor een zomerras van uitstekende kwaliteit, met veel arbeidsuren is dit veel te laag. De James Grieves prij zen zijn zonder meer teleurstellend. De klasse I 80 - 90 mm tot 50 cent per kg en de klasse I 70-80 mm tussen de 50 en 60 cent. Hopelijk trekt de kroetprijs iets aan, zodat het onder eind in ieder geval de kosten op brengt. Zo zien we, prijzen voor het komende seizoen voorspellen is een moeilijke zaak. Er is geen jaar een der, een oude wijze uitspraak. De prijzen van de peren zijn beter. De laatste Clapp's werden verkocht voor 70-80 cent per kg en de eerste Triomphe de Vienne liep tot 1,10 per kilo. Van de pereprijzen kunnen we het gehele seizoen redelijke prij zen verwachten, want zowel in Ne derland als in de andere E.E.G. lan den is de pereoogst één van de kleinste van de afgelopen jaren. De afzet kan vlot verlopen. Alleen wat betreft de appels zullen we de konsument moeten stimuleren een extra appeltje te eten om de winter door te komen. De Spruitkoolkommissie NTS heeft in haar laatst gehouden vergadering stil gestaan bij de problematic van Wildschade. Middels een brief aan de direktie van Faunabeheer heeft de kommissie het ongenoegen geuit dat via persberichten van Faunabe heer het uitzetten van fazanten wordt gestimuleerd. Er wordt daarbij wel een restriktie gemaakt ten aanzien van de leeftijd en gezondheid van de dieren, maar de spruitkoolteler is toch bang voor een ongelimiteerde wildverspreiding. De gevolgen van deze wildverspreiding kunnen des astreus zijn zeker als in de winter het aanwezige wild zich verzamelt in de resterende spruitkoolpercelen. Areaal uitbreiding Het spruitkoolareaal heeft ook dit jaar weer een uitbreiding ondergaan. In de kommissie is besproken of deze uitbreiding steeds kan doorgaan. Zoals bekend zijn er weinig uitbrei dingsmogelijkheden van de spruiten- afzet op de binnenlandse markt. Dit betekent dus uitbreiding van het aanbod voor export. Het is denkbaar dat de prijsvorming daar niet mee is gediend. Een goede produktpromo- tie in het buitenland lijkt zeer zinvol. Dit jaar komen veel problemen voor met koolvlieg, boorsnuitkever en koolgalmug. Vooral met de laatste twee worden we de laatste jaren steeds meer gekonfronteerd. Begin juli zijn in Zuid-Holland de eerste spruiten al weer aangevoerd. Deze primeur was afkomstig van glasplanten van het ras Revalution. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 13