Steun voor vijf demonstratieprojekten energiebesparing K. N. L. C. op werkbezoek Landbouwschap dringt opnieuw aan op steun voor glastuinbouw Klompen van rubber Copa wil handelsmaatregel EG door grote appeloogst In brief an minister De Koning Sektorbeleid EG-invoerbeleid De N.T.S.: "Bouwen aan de toekomst" Exkursie chrysant De Minister van Ekonomische Zaken, dr. J.C. Terlouw, heeft steun toegezegd aan vijf demonstratieprojekten op het gebied van energie besparing. Het betreft drie projekten waarin biogas gewonnen en ge bruikt wordt; één projekt waarin methaangas gewonnen wordt uit afval van een vuilstortplaats en één projekt waarin tuinbouwkassen worden verwarmd door middel van een installatie die wordt gestookt met af valhout. De financiële steun omvat een subsidie en een krediet van elk maximaal 25% van de investeringskosten (exkl. b.t.w.). Het eerste demonstratieprojekt be treft de winning van methaangas uit het afval van een vuilstortplaats door een chemische fabriek in Delden. Kuiken- en kalvermest Het tweede demonstratieprojekt heeft betrekking op de winning van biogas uit een mengsel van slacht- kuiken mest en vleeskalverenmest door middel van een betonnen vergis tingsinstallatie. De uitvoering van dit projekt in een veeteeltbedrijf te Heeswijk is in handen van het Insti tuut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen te Wageningen (IMAG). Met de realisering van dit projekt is een investering van 240.350,- ge moeid. De subsidie en het krediet bedragen elk 25% hiervan. De ge schatte jaarlijkse energiebesparing is 45.300 m3 aardgas. De verwachting bestaat dat ongeveer 100 bedrijven in Nederland dit systeem van biogas winning kunnen toepassen. Varkensmest Het derde demonstratieprojekt be treft de winning en benutting van biogas uit de mest van varkens in een veeteeltbedrijf te Slagharen. Het biogas wordt gewonnen door middel van een gegalvaniseerde vergistings- tank. In deze tank vindt een twee- trapsvergistingsproces plaats waar door een aanzienlijk grotere gasop brengst wordt verkregen. Ook de uitvoering van dit projekt is in han den van het IMAG. De te verwach ten jaarlijkse energiebesparing be draagt 65.000 m3 aardgas. De inves- terings kosten bedragen ƒ278.355. De subsidie en het krediet bedragen elk 25% hiervan. Legkippen Het vierde demonstratieprojekt heeft betrekking op de winning en het ge bruik van biogas op een legkippen- bedrijf te Nistelrode. Het biogas wordt via een anaëroob vergistings proces gewonnen onder toepassing van een speciaal type reaktor. On derzoek door het IMAG en ervarin gen met dit systeem in het buitenland duiden erop dat de eventuele risiko's van ammoniakvorming en bezinking beperkt zullen zijn. De investerings kosten van dit projekt bedragen 190.300,-, de subsidie en het kre diet bedragen elk 25% hiervan. Minister Terlouw Het systeem heeft jaarlijkse geschat te energiebesparing van 151.000 m3 aardgas. Volgens schattingen van het IMAG kan dit systeem in ruim 700 bedrijven worden toegepast. De laatste drie demonstratieprojek ten passen in het door de IMAG op gestelde raamwerk waarin een aantal geplande biogasprojekten zijn opge nomen, en waarmee op dit moment de te demonstreren varianten gedekt worden. Houtverbranding Het vijfde demonstratieprojekt be treft een houtverbrandingsinstallatie in kassen van een tuinbouwbedrijf te Barendrecht. Verbranding van af valhout met het doel warmte op te wekken wordt in Nederland op vele plaatsen op kleine schaal toegepast. Bij dit projekt is echter sprake van schaalvergroting. Het tuinbouwbe drijf zal zijn kassen met een totale oppervlakte van 12.000 m2 op deze wijze gaan verwarmen. Met dit pro jekt is een investering gemoeid van 413.410,-, de subsidie en het kre diet bedragen elk 25% hiervan. De geschatte jaarlijkse energiebesparing bedraagt 728.000 m3 aardgas. Op maandag 16 augustus bracht het dagelijks bestuur van hel K.N.L.C. een werkbezoek aan Friesland. Veel aandacht was er voor de fruitteelt. In West- Friesland hebben fruittelers een doeltreffende eigen organisatie opgebouwd in de strijd tegen het bacterievuur te winnen. Dit lukt aardig. In kort? tijd kan een groep vrijwilligers aantreden om binnen een straal van 500 meter rond een bacterievuurhaard alle aangetaste bomen te rooien, te snoeien en te verbranden. Op de foto ir. D.Luteijn (l), de heer L.Pons van de Hollandse Mij (m) en teler Zander jr (m) in Hoogwoud. 12 Het is de hoogste tijd, dat minister De Koning (landbouw en visserij) een reeks maatregelen neemt in verband met de uiterst zorgelijke situatie, waarin de glastuinbouw en met name de bloemisterijsektor verkeert. Dat is de mening van het Landbouwschap, dat opnieuw bij de bewindsman aan de bel heeft getrokken en in een brief een reeks voorstellen doet, die men op korte termijn met de minister wil bespre ken. Het Landbouwschap spreekt in de brief van de zeer kritische houding van de sektor en het groeiend onge noegen bij het bedrijfsleven, omdat passende maatregelen nog steeds uitblijven. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft al op 25 mei j.l. tijdens een onderhoud met minister De Koning een aantal voorstellen gedaan. Vele glastuin ders zijn in problemen gekomen door de zeer sterk gestegen energie kosten en de slechte tot matige prijs ontwikkeling van hun produkten. Er moeten volgens het Landbouw schap maatregelen worden genomen om de financieringsproblemen van veel bedrijven te verlichten en de fi- nanciering van noodzakelijke inves teringen mogelijk te maken. Daar naast is het gewenst dat tuinders in de gelegenheid worden gesteld om hun bedrijf te verkleinen. Bij de tot standkoming van het sektorbeleid (juli 1981) bestond tussen de over heid en het bedrijfsleven over deze bedrijfsverkleining overeenstem ming en is ook een raming gemaakt van de middelen, die uit het sektor beleid voor dit doel vrijgemaakt moeten worden. Tot de reeks maatregelen rekent het Landbouwschap ook een ombuiging en verbetering van het EG-invoer beleid voor snijbloemen. Het schap zegt niet te streven naar grensslui- tingen, maar wel naar een beleid dat marktverstoringen kan voorkomen. Het Landbouwschap toont zich voorts zeer gebelgd over het feit, dat een verlaging van de 30.000 m3- grens (waarboven het tuinbouw- aardgasprijstarief geldt) nog steeds uitblijft. De Europese Commissie kan zich verenigen met een verlaging van die grens, maar de Gasunie en de Vegin staan deze in de weg. Het Landbouwschap verwacht op korte termijn konkrete voorstellen van minister De Koning. Op woens dag 1 september a.s. volgt het maan delijkse overleg tussen de bewinds man en het dagelijks bestuur van het Landbouwschap. Het Landbouw schap laat de minister nu al weten, dat dan de problematiek van de glas tuinbouw aan de orde moet komen. De Nederlandse Fruittelers Organi satie (NFO) wil een hogere prijs voor haar appels door een maatregel te nemen, die het aanbod in de winkels en op de markten verkleint. Dit heeft voorzitter J.L. Nijsten recent in Am sterdam meegedeeld. De organisatie van Europese boeren en tuinders, de Copa, gaat het dagelijks bestuur van de EG in Brussel voorstellen een handelsverbod uit te vaardigen voor alle appels met een doorsnee van minder dan zes centimeter. De grote oogst van dit jaar zal min der gunstig kunnen zijn voor de prij zen die de teler krijgt, omdat de vraag naar appels nauwelijks veran dert. Volgens Nijsten kan het aanbod ap pels in Europa met tien tot twaalf procent dalen als de Europese Com missie in Brussel zijn voorstel ten uitvoer brengt. Als de schattingen met betrekking tot de fruitoogst sterk afwijken van de werkelijkheid, kan dat ernstige ge volgen hebben voor de prijsvorming. Volgens de NFO heeft de Duitse hoogleraar, prof.dr. Winter van het Proefstation voor de Fruitteelt in Bavendorf aan het Bodenmeer, een onderdeel van de universiteit van Hohenheim bij Stuttgart, een zeer betrouwbare prognose methodiek ontwikkeld. In Amsterdam zei prof. Winter dat de Nederlandse appeloogst dit jaar 470 miljoen kilo zal bedragen en die van peren 100 miljoen kilo. Het Haagse Produktschap voor Groen ten en Fruit schatte de beide oogsten enkele weken geleden op resp. 500 miljoen kilo en - eveneens - 100 mil joen kilo. Voor.de gehele gemeen schap schat Winter de appeloogst op 7,7 mrd kilo en de perenoogst op 2,1 mrd kilo. (Fin. Dagblad) Hevea BV (een dochteronderneming van het Vredesteinconcern) komt met een moderne versie van de traditio nele houten klompen op de markt. Het betreft een recyclingprodukt. De klompen worden vervaardigd uit een mengsel van rubber (overblijfse len van autobanden) en kunststof (PVC). Door toevoeging van een derde stof wordt het geheel vloeibaar gemaakt, waarna het in een vorm geperst kan worden. Deze revolutionaire klom pen, met de vorm van de alombe- kende houten equivalenten, hebben een bruine kleur en kregen de naam Batsers mee. Dit nieuwe produkt heeft een aantal praktische voordelen. De pasvorm lijkt op die van een laars, hetgeen het draagkomfort aanzienlijk vergroot. Aangezien de Batsers uit één stuk bestaan, zijn ze erg stevig, kunnen niet splijten en verdragen een door buiging van ongeveer 40%. Uit draagproeven is gebleken dat de slijtvastheid groot is. Ook de invloed van chemicaliën is groter bij houten klompen dan bij de klompen nieuwe stijl. Een ander voordeel is dat Batsers makkelijk gereinigd kunnen worden. Even onder de kraan, en schoon zijn ze. Batsers zijn binnenkort te koop bij o.a. CeBeCo-filialen, landbouwkoö- peraties en tuincentra, en dierenspe ciaalzaken. De prijs bedraagt 34,95. Verdere informatie omtrent dit nieuwe produkt kunt u verkrijgen bij Hevea BV, tel.: 085-629166. Dinsdag 24 augustus is aan de voor zitter van het Landbouwschap, de heer J.v.d.Veen, het eerste exem plaar aangeboden van de nieuwe brochure van de sektie Vollegronds- groente N.T.S. "Bouwen aan de toe komst" is de titel van het voorwoord van sektie voorzitter de heer G. Cunnen. Dit is ook een van de ideale waar men graag aan werkt om de teelttechnische kennis steeds weer te verbeteren. Door het uitgeven van deze brochure kan een ieder een beeld krijgen waar de sektie Volle- grondsgroente N.T.S. zich mee bezig houdt. De in oppervlakte grootste tak van tuinbouw is de vollegrondsgroente- teelt. Vaak staat men hier niet bij stil. Ook ekonomisch is de betekenis van deze tak van tuinbouw niet te on derschatten. In 1981 was de veiling- omzet ruim 500 miljoen gulden. Uitgebreid staan beschreven de ak- tiviteiten van de gewassenkommis- sies en met welke organisaties de ge- wassenkommissies onmisbare kon takten onderhouden. Voor leden van de N.T.S. is er een volledig adres sen-bestand toegevoegd. Volle- grondgroentetelers die nog geen lid van de N.T.S. zijn kunnen de adres senlijst gebruiken om te zien bij wie ze zich kunnen aanmelden. N.T.S. leden krijgen de brochure via hun studieklub, andere geïnteresseerde kunnen hem krijgen bij de studie klub, voorlichtingsdienst of bij het N.T.S. sekretariaat, Postbus 137, 2670 AC Naaldwijk, telefoon 01740 - 27241. Op dinsdag 31 augustus wordt er door de N.T.S. een exkursie en na bespreking gehouden over de ge wasbescherming van de chrysant. Vertrek 14.00 uur vanaf de Proeftuin Breda te Breda.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 12