Kalktips Aardappelen staan er nog groen Topopbrengsten van zomergerst voor Opbrengsten tot boven 10.000 kg per ha Hardnekkige luizen beetje angstige ontwikkeling Hoe zullen de proefveld gegevens zijn?? Hoeveelheid zaaizaad van bladrammenas tegen zoals we allemaal weten zeer teleurstellende financiële opbreng sten. Gelukkig voor ons hebben de meesten maar een zeer klein areaal in hun bouwplan. Ook waren er wel wat percelen te zien die erg veel te lijden hadden van onkruid. Als men geen tijd heeft om met de hand te wieden of geen zin, kan men deze veel beter aan anderen overlaten. De bieten laten een erg verschillend beeld zien. Hele goede en zeer mati ge tot slechte percelen. Als we deze oppervlakten blijven zaaien zal er toch meer ontsmet moeten worden. Bieten telen met de huidige prijzen is enkel rendabel met goede opbreng sten. Dan hebben we ook nog de Teunisbloemen, daar weet eigenlijk Op NOORD-BEVELAND hebben we een week van zeer goed oogstweer achter de rug. De laatste erwten zijn gedorsen en we zijn volop in de tarwe bezig. Als je het zo hoort dan zijn de opbrengsten goed tot zeer goed. Nie mand had deze opbrengsten verwacht na het zeer snelle afrijpen. Maar het is plezierig werken nu. Goed weer, goede opbrengst en een toch wel redelijke prijs. Dan is het boer zijn een mooi vak. Afgelopen weekend wat regen Plaatselijk erg verschillend. Kamperland enkele mm. Kortgene en Kats heel wat meer. Dus even geduld. Als het weer opknapt zal het deze week een heel eind klaarkomen. Er is nog niet veel zicht op wat ze met het stro gaan doen. De stand van de groenbemes- ters is erg verschillend. Vanonder de hele zware gewassen staat ze maar erg mager. Toch kan het zich soms nog redelijk ontwikkelen. Als je zo rondrijdt zijn er nog al wat wikken gezaaid ook. Men kan niet zeggen dat ze hier niet aan de grond doen. En het eiland lijkt wat opgehoogd te worden met kippenmest. Overal zie je grote hopen liggen. Zoals het zich laat aanzien komt er een grote pe riode tussen graanoogst en aardap peloogst. Die staan er nog heel erg groen voor. Pas laat doodspuiten, meerdere malen moeten spuiten. De opbrengst zal naar het zich laat aan- Een perceel bloeiende Teunisbloemen op Noord-Beveland zien behoorlijk zijn. Er zal weer een hoge export moeten komen om het prijspeil op een goed niveau te krij gen en te houden. Met z'n allen er weer hard aan werken om het kwali teitsniveau van vorig jaar te evena ren misschien zelfs te verbeteren. We zullen het weer hard nodig hebben. De opbrengst van de zaaiuien lijkt geen top te worden. De regen van de eerste week augustus is voor de meeste percelen te laat gekomen. Plantuien zijn allemaal wel geruimd' We hebben nu op ZUID-BEVE LAND in de eerste helft van augustus wel wat regen gehad, niet zo veel dat de graanoogst daar nu duidelijk door is geremd. Het was echter ook weer niet zoveel, dat de andere gewassen als aardappelen, zaaiuien, stambonen en suikerbieten daar nu duidelijk van konden profiteren. De graanoogst is op zaterdag 14 au gustus op wat kleine overschotjes na klaargekomen. Het is alles vrij vlot gegaan. Hoewel vooraf een wat la gere opbrengst als in 1981 werd ver wacht, wijzen alle verkregen infor maties er op dat we van de winter tarwe gemiddeld een duidelijk hoge re opbrengst zullen behalen dan in 1981. Dit ondanks problemen bij de inzaai, en in vele gevallen in een laat stadium en een korte groeiperiode. De opbrengst is zo goed, dat er heel weinig diskussie is over eventuele verschillen tussen de rassen. De po sitie van de Arminda lijkt er nog door versterkt te zijn. 10.000 kg De opbrengst is overal zo goed, dat het nu echt niet uitgesloten is dat zo hier en daar - als alles precies is be rekend - wel eens enkele percelen zullen zijn die boven de 10.000 kg per ha uit kunnen komen. Of dit nu nodig is om ze netjes te vermelden zoals de melkkoeien die boven de 100.000 kg melk uitkomen, lijkt toch ook weer niet nodig. We kunnen het vooreerst wel onthouden. Ook de zomergranen, zowel zomer- tarwe, zomergerst als haver geven uitstekende opbrengsten te zien. Vroege zaai, een goede strüktuUr van j de grond en veel zon en warmte in de periode juni en juli kunnen daar als faktoren voor genoemd worden. De oppervlakte wintertarwe was dit jaar op Zuid-Beveland nogal wat 'kleiner, n.l. slechts ruim 6100 ha tegen bijna 7000 ha in 1981. De eer ste opbrengstbemonsteringen bij de suikerbieten komen in zijn totaal als zeer gunstig voor de dag. Door de droogte (en op nog al wat percelen schade door bietecystenaaltjes) is de laatste weken de groei wat minder snel en vreest men van de huidige voorsprong in opbrengst toch nog wel wat te moeten inleveren. Geluk kig komt deze zomer nog maar heel weinig vergelingsziekte voor. De aardappelen weten ook wat van de droogte. Ze zijn wat in elkaar ge zakt. Er komt wat doorwas voor, daarvan het meeste op de wat zwaardere gronden en bij de laatst geplante. In hoeverre dit van invloed zal kunnen zijn op de opbrengst, sortering, knolvorm en kwaliteit zal pas later voor de dag komen, en van perceel tot perceel veel kunnen ver schillen. Bij de zaaiuien zijn na het wel wat vroegtijdig strijken van de uien al vele percelen met het kiemrem- mingsmiddel M.H.3 behandeld. Er dient voor gezorgd te worden dat het loof dit middel nog in voldoende mate - dit is nog voldoende groen - op kan nemen. Op verschillende al geoogste graan- percelen komt het jonge graszaad of de jonge grasgroenbemester al be hoorlijk goed voor de dag. Met de regen van zaterdag 14 op zondag 15 augustus zijn de ontwikkelingsmo gelijkheden duidelijk vergroot. Dit klopt alleen maar, wanneer er maar tijdig genoeg stikstof op deze percelen is gestrooid, of zeer bin nenkort gestrooid zal worden. Het blauwmaanzaad Is de laatste we ken veel fe snel afgerijpt. Een deel is reeds geoogst, de opbrengst zal tegen vallen. De verwelkingsziekte lijkt toch wel de grootste boosdoener te zijn, hoewel andere faktoren als de struktuur van de grond ook een rol van betekenis hebben gespeeld. Tijdens het weekeind van half augus tus viel er in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN plm. 15 mm regen. Dit ware welkom geweest, mits het een paar weken eerder had plaatsge vonden. Bieten, uien en stamslabo- nen profiteren er nog wel van, maar i.v.m. de mogelijkheid van doorwas bij aardappelen werkt dit wellicht avereehts. Voor de vrij gekomen groenbemes- ters was de regen erg welkom. Als gevolg van de droge zomer is de standdichtheid hiervan in veel ge vallen aan de dunne kant. In menig perceel zal dan ook de kultivator en ploeg ingezet worden. De zomergerst is gedorsen. De opbrengsten liggen dermate hoog, dat niemand dit voor mogelijk had gehouden. Zelfs op de zandgronden langs de Belgische grens werd de 6 ton ruim overschre den. De kg-prijs is goed; de toegere kende kosten zijn een stuk lager dan van bijv. wintertarwe. Vooral de gersttelers zullen bij de samenstelling van het bouwplan 1983 hier rekening mee houden. Waarom was de zo mergerst zo goed? Diverse faktoren hebben in positief opzicht hieraan meegedragen, zoals: vroege zaai on der gunstige bodemomstandighe den, goede struktuur, koud voorjaar wat later voor veel aren heeft ge zorgd en vrijwel geen schimmelziek ten en luis. Het dkg. is hoog en dus ook het percentage "brouw" erg gunstig. Het was een goed gerstjaar. De oogst van de wintertarwe is per 15 augustus voor naar schatting drie kwart gevorderd. Nog een paar dagen goed drogend weer zijn nodig. Ook voor de oogst van het stro, wat vrij wel allemaal wordt verwijderd van het land. De prijzen hiervan zijn re delijk. De wintertarwe is wederom goed van opbrengst. Omdat we door ervaring van de laatste jaren, bij dit gewas de te verwachten opbrengst vooraf vrij nauwkeurig kunnen berekenen had den we niet anders verwacht. Slapende bieten Bij de bieten komt nog steeds weinig of geen vergelingsziekte voor. We mogen stellen dat het geleide be- strijdingssysteem dit jaar weer goed gewerkt heeft. Dat ook in ons gewest het bietenmoeheidsprobleem groter is dan menigeen vermoedt, is in deze droge zomer goed te merken. Er zijn veel percelen waar te nemen met pleksgewijs slapende bieten. Wan neer na het uittrekken van dergelijke planten op de worteltjes, kleine witte bolletjes (cysten) zijn te vinden is de oorzaak duidelijk genoeg. Er dienen dan maatregelen genomen te worden, alvorens er weer bieten worden geteeld; te beginnen met on derzoek op de aanwezigheid van aalt jes 1 k 2 jaar voor er weer bieten moeten komen. Er kan dan aan grond- ontsmetting worden gedacht of een ruimere vruchtwisseling worden ge hanteerd. Gelukkig zijn niet alle per celen met "slapende" bieten in meer of mindere mate besmet met aaltjes. In veel gevallen is sprake van verdro ging. Maar wat wil je, met zo'n mooie droge zomer. Het was een goed gerstjaar. niemand wat van af. De stand is te dun. Maar het is een mooi gezicht als je het ziet bloeien. We hopen op nog een week mooi weer nu en dan kun nen we aan de volgende zeer be langrijke oogst gaan denken. De aardappels. Ondanks de zeer groene stand toch maar proberen tijdig te beginnen. Onderschat het risiko van slecht weer niet. Als men wacht op de allerlaatste kg hebben we misschien niets. Ook in onze streek THOLEN EN ST. PHILIPSLAND is de graan oogst zo goed als aan de kant. Slechts enkele percelen winter- en zomertar- we moeten nog worden gedorsen, als we deze bijdrage half augustus schrijven. De wintertarwe had een late start vorige herfst en de ontwikkeling was dit voorjaar erg traag, evenals in de voorzomer de ziektedruk. Zodoende kon het gewas zich gunstig ontwik kelen tot begin juli de droogte zich deed gelden. Toen eind juli de afrij- ping heel snel ging was de op brengstverwachting dan ook niet zo groot. Gelukkig is dit erg meegeval len. Daarbij kon praktisch alles zon der dropgkosten geoogst worden. We zijn nu uiteraard wel benieuwd naar de proefveldgegevens. En dan ziet alleen met betrekking tot de verschillende rassen, maar zeker ook naar het effekt van de verschillende bespuitingen. Hebben b.v. de duur dere middelen tegen afrijpingsziek- ten zich, in een jaar met weinig ziek tedruk, nog waar kunnen maken? De zaaiuien zijn nu praktisch alle maal gestreken. Er komen gelukkig weinig stijve uien en zaadstengels voor, zodat de oogst niet al te lgat zal komen en het produkt goed te ver werken zal zijn. Wat toch wel be langrijk is gezien de ervaring van vorig jaar. De opbrengst lijkt ons voorzichtig getaxeerd, toch wel aan de lage kant te blijven. De aardappelen gaan nu ook slijtage verschijnselen laten zien. Doordat de regen nog juist op tijd is'gévallen (dit weekend zo'n 15 mm) is de knolont wikkeling goed geweest en hóudt de groei hopelijk nog wat vol. Dat is voor een goede opbrengst zeker nog nodig. In het LAND VAN HULST is de tarweoogst achter de rug. Door de langdurige warme droge zomer is al les veel vroeger rijp of verbrand. Dus hebben we weer iets om over te kla gen. Niettemin hebben we een prachtige zomer met tot nu toe goede opbreng sten en weinig problemen met oog sten. Niet alleen boeren, maar ook kam- pings en andere bedrijven hebben een goed seizoen. De oogst van de tarwe is voorspoedig verlopen met weinig droogkosten. De opbrengsten zijn niet zo hoog als verleden seizoen, maar toch hoog genoeg om tevreden te zijn. De zo- mertarwe die vroeg gezaaid is kan de wintertarwe evenaarden. De zomer gerst is ook goed van opbrengst en kwaliteit. Het stro wordt in ons ge bied in grote hoeveelheden verkocht. Zal dit een aanwijzing zijn voor de Graslandvernieuwing verschaft een ideale mogelijkheid de pH van de te bewerken grondlaag d.m.v. een be- kalking op een goed peil te krijgen. Dit zal de intensiteit van de bewor- teling van het jonge grasplantje ten goede komen t.g.v. een snel produ cerende nieuwe zode. Het zijn vooral de suikerbieten en ook voederbieten die een hoge pH van de grond vragen voor een opti male produktie. Raadpleeg deze na zomer/herfst de analyserapporten van het grondonderzoek voor die percelen waarop deze gewassen in 1983 zullen worden geteeld. Een meestal noodzakelijke bekalking kan dan tijdig worden uitgevoerd. Nu de graanoogst zo vroeg is geweest is er voldoende tijd om alle aandacht aan de stoppelbewerking te geven. Daar waar de groenbemester goed is geslaagd, zal dat chemisch moeten gebeuren. Daar waar de groenbemester maar half is gelukt lijkt ons een goede stoppelbewerking op z'n plaats. Op zulke percelen komen in 't najaar meestal nog veel zomer onkruiden tot zaadvorming en dat hebben we be paald niet nodig. stro prijs voor de a.s. winter? De ka pucijners, blauwmanen, erwten, graszaad enz. hebben mede door de mooie zomer een goede oogst te ver wachten. Suikerbieten staan er vooral op de zwaardere grond bij. De aardappe len hebben het zwaar te verduren van de droogte en de laatste 4 weken ook van de luizen. Zelfs regelmatig spuiten kan ze niet luisvrij maken. Dit is een beetje angstige ontwikke ling. Alles overziend vallen de opbreng sten mee en kunnen we op goede werkbare dagen terug zien. Binnen korte tijd zal ook de oogst van konsumptie aardappelen en uien veel tijd vergen. Een zeer drukke tijd waar veel informatie de landbouwers bereikt. Toch moeten bepaalde din gen niet over het hoofd gezien wor den zoals bakterievuur, wat ook in ons gebied veel schade kan aanrich ten. Ook ziet men tijdens het werk veel vakantiegangers die tot 6 weken van vrijheid en vrije tijd kunnen ge nieten. Wie vertelde daar dat de landbouw in de winter zijn uren produktief moet maken? De oplettende schrijver van de Thoolse bijdrage van Tuinbouw- klanken konstateerde een aan merkelijk verschil tussen de ad viezen van de hoeveelheid zaai zaad van BLADRAMENAS van zijn zaadleverancier en van het Konsulentschap. In het genoemde artikel is inderdaad een fout ge slopen. De door ons genoemde hoeveelheid van 40 kg per ha is onjuist en de zaadleverancier heeft het bij het rechte eind. De hoeveelheid, die door ons ook in voorgaande publikaties steeds ge noemd is, moet zijn: 20 kg zaai zaad per ha. Hopelijk heeft nie mand door deze fout teveel zaai zaad in huis gehaald. C.A.R.-Goes De korïsulent, ir. L.Th J.M. de Wit 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 7