^^2 RJ.ZUID Gl ELI UI VOO It m: Vit OIIW Bezoek Amerikanen Verslag binnenlandse bondsreis - mei 1982 D, Boerinnen op agrarische kursussen (slot) D oor een groot raam een wijde blik. Uitgestrekt liggen de velden met veel graan te wachten tot de combine het uitzicht zal veranderen. Dat is het uitzicht van Nel Bergeik in de Biesbos, gem. Werkendam. Ze woont met man en kinderen in de grote polders gelegen tussen de grote rivieren in het aparte gebied, dat Biesbos heet. Behalve dat de boer derij op een soort terp is gebouwd, wat herinnert aan de strijd die eeuwenlang met het water is gevoerd, zie je hier weinig van de vele stromen en geulen die door dit gebied trekken. De grote kaart van de Biesbos aan de wand van de ruime huiskamer toont aan, dat ze er wel zijn. De vele kreken en plassen met het altijd zingende riet. N aast het 50 ha grote akkerbouw bedrijf staat een lange stal vol met mestkalveren. 2 keer per jaar worden de kalveren afgevoerd. Hokken schoongemaakt en een nieuw stel opgezet. Hoewel er met een compu ter gewerkt wordt, komt er toch nog al wat kijken, al was het alleen maar het grondig schoonmaken van de hokken. Overplaatsing sekretariaat uit de p.j.z.-agenda onder redaklie \an de Redakliekommissie Bond \an Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L..J. de Regt-van Maldegem. 'Anna Mariavveg 1.4494 PB (ieersdijk. "Het gewest IJsselmeerpolders" hoopt haar gebied te presenteren aan belangstellende leden, stond in de Plattelandsvrouw van februari. Welnu ik was één van die leden en heb mij dan ook direkt voor deze reis opgegeven. Het gewest IJsselmeerpolders, het nieuwe land zoals het vaak wordt genoemd, trok mij erg aan. Er was veel belangstelling voor deze binnenlandse bondsreis, want maar liefst 97 dames hadden zich aangemeld. De helft van de groep logeerde in de Noord Oostpolder, de andere dames in de Flevopolder. De informele ontvangst vond plaats in de "Agora" te Lelystad. Ontvangst door de voorzitster van de bi.bo.reis komm. mevr. Breutink-Wentink uit Biddinghuizen. Woorden van welkom door mevr. Korteweg-Sijbrands, pres. gewest IJsselmeerpolders, en door de heer drs. J.P.A. Gruyters, burgemeester van Lelystad. Na de koffie een diapresentatie van de gemeente Lelystad, en een stadsrondrit. Een gezamenlijk diner met de gastvrouwen was het einde van de eerste dag. e volgende dag was voor mijn groep een bezoek aan de N.O.P.. de andere bus ging naar Flevoland. Deze dag, met bijzonder fraai weer, was erg aantrekkelijk. Ontvangst met koffie in het "Voorhuys" te Emmel- oord. En een praatje van mevr. de Vries uit Tol lebeek over "hoe zij het allemaal beleefd had in de beginja ren van de nieuwe polder". Daarna een- bezoek aan een akker bouwbedrijf met o.a. een windmo len, een rondleiding in Urk. waar we genoten van een lunch met heerlijke gebakken vis. Erg interessant was het Schokland, en een orchideeënkas te bekijken. De volgende dag, 26 mei, het Fle- voprogramma. Bezoek aan het informatiecentrum "Nieuw Land" te Lelystad. Een film presentatie en een permanente expositie van het Zuiderzee projekt maken de bezoeker hier heel wat wijzer. Na een lunch in 's Lands End bij Ketelhaven bezochten we het scheeps archeologisch museum. En daarna werden we met thee ontvan gen op het fruitteelt bedrijf van de fam. Liese. Tot slot een bezichtiging van het winkelcentrum "De Meer paal" en een diner in de schelpenzaal van de Meerpaal. Donderdag 27 mei. gingen we met beide groepen naar ZUIDELIJK Flevoland. Het programma voor de ze dag zag er als volgt uit: Ontvangst, rondleiding en koffie bij gemaal "De Block van Puffelen" Bustocht o.l.v. gidsen van de Rijksdienst IJssel meerpolders. Lunch in kerkcentrum "de Goede Reede" te Almere, waar een domi nee ons vertelde over het tot stand- komen en het gebruik van deze kerk. Bezoek aan een moderne veehoude rij in Zeewolde en tijdens de thee pauze gesprekken met leden van de afdeling Zeewolde. Na een koud buffet, waren ook de gastvrouwen uitgenodigd en werd er door eigen leden een feestavond ge presenteerd. Deze avond was bij zonder goed in elkaar gezet, met to neel, schetsjes, voordracht, muziek en zang. Wij allen genoten onder het gebruik van een glas wijn. Door de leden was een lied samengesteld, dat we aan het eind van de avond geza menlijk zongen. In feeststemming vertrokken we met onze gastvrouwen naar huis. Na de feestavond was onze laatste dag zo gepland, dat we een boottocht hadden op het Marker meer. Daarbij waren ook de gastvrouwen aanwezig, die ons met de auto naar Lelystad brachten. Tijdens de lunch werd af scheid genomen van het bestuur van de bi.bo.komm. Voor de dames wa ren er woorden van dank en waar dering, gevolgd door bloemen en een enveloppe met inhoud. Om 2 uur namen we afscheid en ging ieder vanuit Lelystad terug naar huis, boordevol indrukken en informatie over het wel en wee van de IJssel meerpolders. Zij hebben zoveel te bieden, dat het zeker de moeite waard is, alles met eigen ogen te zien. Lof en waardering voor de organisa tie en de leden van de Bi.bo.kommis- sie. T. van Hee-Oostdijk Jaarlijks konten in ons land vele buitenlanders om kennis te maken met Nederland. Mensen die met de landbouw verwant zijn en dus ook wel wat van die Nederlandse landbouw willen zien, kunnen hiervoor terecht bij de Stichting uitwisseling en studiereizen op het platteland. Deze stichting regelt dan het verblijf in Nederland. deling aldaar. Ook zijn we op don derdag 15 juli gezamelijk op stap ge weest. We hebben op die dag een mosselverwerkend bedrijf en een kreeftenbank in Yerseke bezocht. Daarna zijn we 's middags via een kort bezoek aan Zierikzee, naar het werkeiland Neeltje Jans gegaan, om de Amerikanen iets van de Delta werken te laten zien. Ik geloof dat gedurende de twee we ken zowel onze Amerikaanse gasten als de gastgezinnen een gezellige tijd hebben gehad. En dat we wederzijds veel van elkaar opgestoken hebben. Daarom is zoiets dergelijks mis schien best wel voor herhaling vat baar. Zoals de naam al zegt gebeurt dit vaak in het kader van een uitwisse ling. Nederlandse jongeren gaan dan naar het buitenland en een aantal buitenlanders komt dan weer naar ons land. Om de Nederlandse land bouwmethodes en de leefgewoonten van zo nabij mogelijk te ervaren, worden deze mensen meestal een deel van hun verblijf hier onderge bracht in gastgezinnen. Dit gebeurt ook met de Nederlandse jongeren in het buitenland. Zulke programma's kunnen variëren van 3 weken tot 1 jaar. Zo'n lang verblijf houdt meestal in dat men voor een langere tijd op 1 of 2 bedrijven werkzaam is. Zo heeft een groep plattelandsjongerep uit Zuid-Nederland in 1981 een bezoek gebracht aan de V.S. Dit jaar zijn er onlangs 13 Amerika nen in Nederland geweest. Hun to tale bezoek duurde 5 weken. Van deze 5 weken hebben ze er twee in Brabant en Zeeland doorgebracht. NI. van 8 t/m 21 juli. Ze zijn in deze periode ondergebracht bij diverse gastgezinnen. Van ongeveer een derde van de gastgezinnen is vorig jaar iemand ook naar de V.S. ge weest. De Amerikaanse gasten waren alle maal lid van de 4H-klub. Dit is een plattelandsjongerenorganisatie met ongeveer 2 miljoen leden. Ze woon den verspreid over heel Amerika (ter vergelijking: de afstand Amster dam-New York is net zo groot als de afstand New York-Los Angeles). Doel van dit bezoek was voor de Amerikanen om het leven op het Nederlandse platteland te leren ken nen. Het was echter aan ieder gast gezin vrij om met de gasten te doen wat ze zelf wilden. Iedereen heeft daarom allerlei verschillende dingen gedaan, zoals verschillende land bouwbedrijven bezoeken, winkelen, wat meehelpen op het bedrijf, naar het strand gaan. fietsen enz. Ook zijn er een aantal gezamenlijke aktiviteiten geweest, zoals het mee maken van het schuurfeest op Tho- len. op uitnodiging van de P.J.Z.-af- Het sekretariaat van de P.J.Z. is op woensdag 18 augustus overgeplaatst van Goes naar Zevenbergen. De re den hiervoor is, dat de beroepskracht ook een aantal dagen in de week is gaan werken voor Eurodelta. Van wege de ongunstige ligging van Goes is voor een centralere plaats gekozen. De Z.L.M. heeft bij het zoeken hier naar hulp geboden en een ruimte beschikbaar gesteld in het Land- bouwhuis in Zevenbergen. Het nieuwe adres is: P.J.Z. Stationslaan 4 Postbus 17 4760 AA Zevenbergen. Het nieuwe telefoonnummer is: 01680-27921. Nel, als schipperskind opgegroeid, heeft zich helemaal op het bedrijf toegelegd. naast je. Toen de kursussen kwamen ben ik gegaan omdat ik niet genoeg wist. Ik werkte mee, ik deed mee, maar echt inzicht in het bedrijf had ik te weinig. Ik vond het jammer dat op de EVAV kursus te veel onderwerpen op tafel kwamen. Omdat er te weinig tijd voor ieder onderwerp was, werd er te oppervlakkig over de verschillende materies heengegaan. Leuk is het om als boerinnen onder elkaar te praten. Het meest geleerd heb ik toch wel van de boekhoud- kursus. Als je kontrole krijgt van de belasting moet je toch weten waaro ver het gaat. Als je mee wilt praten moet je kennis van zaken hebben. Daarom wil ik wat die belasting be treft best verder in de boekhouding duiken. En voor een koöperatiekursus geef ik me direkt op. Welgevuld programma Omdat Nel alle kursussen, opgezet door de agrarische kommissie ge volgd heeft, ging ze ook mee met een exkursie door'West-Brabant. Ondermeer bezochten ze daar een witloftrekkerij. Thuisgekomen heeft ze gezegd: "Dat is wat voor ons". De oudste zoon werkt al mee op het bedrijf. In de winter schieten er wel eens wat on rendabele uren over. Zo gezegd, zo gedaan. De loods achter de schuur met werktuigen werd omgebouwd tot witloftrekkerij op water. Van september af groeien daar de wortels tot groente die in veel gezinnen graag gegeten wordt. Als ik dan hoor dat Nel ook nog de boekhouding bij houdt, is het wel te begrijpen dat ze een welgevuld programma als dag taak heeft. Ook aan haar de vragen; waarom- waarvoor— en wat nu? Nel Bergeik ziet het zo: Ik vind de problemen in de land bouw groot. Te droog, te nat, te koud, te warm. Er is altijd wel wat. Dan de problemen van de overname van een bedrijf. Er komt heel wat kijken. Zelf nog maar goed en wel aan de slag staat de zoon weer al Het is een stuk van 3 verschillen de mensen geworden met ieder z'n eigen problemen, eigen inzichten. Toch liep er als het ware een rode draad doorheen. Anneke en Nel vonden de EVAV dikwijls te vlug. Te veel stof te weinig tijd om met elkaar te praten, de zaak wat goed uit te pluisen. Ook Cobi vond 13 lessen een hele ruk, waar zoveel gezichtspunten je werden voorge legd. Ze willen alle drie verder al is het op verschillend terrein. Hier springt wel de praktische kant naar voren. Wij, als agrarische kommissie hopen er mee te werken. Sien Overbeeke Brain Vader 20 aug.: P.J.Z. afd. Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Omdat de trekkerbe- hendigheidswedstrijd op vrijdag 13 augustus helaas niet door kon gaan wordt er nu op 20 augustus een dropping georganiseerd. Plaats: camping Het Hellegat. Aanvang: 20.30 uur. Inschrijfgeld: 1,50 p.p. 21 aug.: P.J.Z. Goes. Barbecue aan de Zeedijk te Borssele. Voor verdere informatie bellen 01182-2897. 21 aug.: P.J.Z. afd. Fijnaart. De fiet stocht van 14 augustus is verzet naar 21 augustus. Vertrek om 13.00 uur vanaf de Voorstraat in Fijnaart. 22 aug.: P.J.Z. afd. West-Zeeuws- Vlaanderen gaat op deze dag een be zoek brengen aan de Floriade in A'dam. Ook niet-leden mogen mee. Vertrek met de boot van 7.30 uur uit Breskens. (Kom op tijd!). Totale reis- en toegangskosten: 43,— 27 aug.: P.J.Z. afd. 's Heer Abtsker- ke-Nisse. Om 19.30 uur begint op deze avond een barbecue. Opgeven bij Janet (01103-1368). 28 aug.: P.J.Z. afd. Schouwen-Dui- veland houdt op deze avond een barbecue. Aanvang: 20.30 uur. Op geven vóór dinsdag 24 augustus bij Hellen de Jager (01112-1392). Deze barbecue wordt gehouden bij Krijn Jan en Ger v.d. Velde, Zuiddijkweg 4 in Dreischor. 28 aug.: P.J.Z. afd. Tholen/St. Phi- lipsland. Op deze dag staat een groot trekker-trek gebeuren op het pro gramma. Ook wordt dan de jaarlijkse ploegwedstrijden gehouden. En na tuurlijk is er een bal na. De dag wordt georganiseerd door de Stich ting Thoolse Dagen, de ploegkom- missie en de P.J.Z. 3 sept.: P.J.Z. Oost-Zeeuws-Vlaan- deren organiseert een (verras sing)!! 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 17