Prijsvraag: Welke paarden worden kampioen in Den Bosch? Vleesstieren in geïsoleerde en ongeïsoleerde stallen Prijsvraag "Wie wordt kampioen?" Varkensmesters en -exporteurs samen in één organisatie Rundvleeskonsumptie in Saoedi-Arabië Britten weigeren grens te openen voor produkten pluimveehouderij Vrijdag 3 en zaterdag 4 september 1982 vormen voor heel paardenminnend Nederland de hoogtijdagen van het jaar! Op deze dagen zullen in Den Bosch uit enkele honderden elitedieren van onze Nederlandse trekpaardfokkerij de Nationale kampioenen 1982 worden uitgeroepen. Daarnaast is er een massale expositie van de Haflingers waaruit o.m. de Haflinger-Kampioenhengst voor dit jaar wordt gekozen, en vervolgens zien we de Haflo-Arabe's en de Dartmoorponies. Bovendien zullen vele speciale attrakties o.m. een demon stratie met zestal beroemde Ardennerpaarden uit Frankrijk; een folkloristische show van aangespannen trekpaarden waaronder 6- en 8-spannen met oude tuigen voor antieke wagens en huifkarrem bemand door groepen in Oud-Brabantse klederdrachten; en een unieke Presentatie door - en huldiging van - 10 Paar denmannen van deze eeuw. Een manifestatie - die nog nooit is gepresenteerd - door absolute topmannen op elk gebied en op alle terrein van de Nederlandse Paardenwereld. Zo zal er véél te zien en véél te be leven zijn in Den Bosch. Maar de hoofdthema's van dit grote gebeuren blijven toch in ieder geval de NA TIONALE KAMPIOENSCHAP PEN waarop deze prijsvraag is ge richt. Welke tophengsten deze bekronin gen. die hoogste nationale titels, zul len behalen? Geen mens die dit vooraf met volledige zekerheid zeg gen kan. Wel kan men met enige studie of met informatie bij deskun digen die er in iedere omgeving wel te vinden zijn. een heel eind in de richting van een goede oplossing ko men. Bovendien plaatsen wij hierbij een zestal foto's van hengsten - in vol gorde van leeftijd - die naar onze mening een meer of minder goede kans op de hoogste titels voor het trekpaard doen gelden. Zes kans hebbers dus waaruit U thans een keuze kunt doen. als U het formulier voor de prijsvraag "Wie wordt Kampioen?" gaat invullen. Maar vergeet U daarbij niet nummer ZE VEN. De hengst X die er niet bij staat en die U misschien een grotere kans toekent om Kampioen 1982 te worden dan de zes hier afgebeeld. Overigens, lezer, maakt er geen groot probleem van. Kies Uw favoriet als Kampioen en vul daarbij nog in de reserve-Kampioen. En vervolgens de Haflinger-Kam pioenhengst waarbij wij ons ditmaal aan geen - in afwijking van vorige jaren - voorspelling durven wagen. Bekijk nog eens de lijst van vorige week en, zonodig, laat u adviseren. Vergeet niet het antwoordformulier tijdig te verzenden. Woensdag 25 au gustus a.s. is de datum waarop de formulieren uiterlijk binnen moeten zijn. De produktie van vleesstieren heeft zich in de afgelopen jaren ontwik keld tot een systeem waarbij de dieren van aankoop tot afzet volledig binnen worden gehouden. De kalveren worden meestal enige maanden in een geïsoleerde ruimte in individuele boxen gehouden. Op een leef tijd van 4 tot 6 maanden worden de stieren dan naar een volledige roostervloerstal gebracht en op een leeftijd van ongeveer 16 maanden als slachtrijp dier afgeleverd. Een belangrijke vraag bij de bouw van nieuwe roostervloerstallen is of deze stallen geïsoleerd moeten wor den of niet. Daarbij staat vooral het voedergebruik per kg groei (voeder conversie) in de belangstelling. Een gevestigde mening is dat snelgroei end vee voor een optimale groei een warme huisvesting nodig heeft. Koudere stallen zouden vooral een hoger voederverbruik tot gevolg hebben. Belangrijke nadelen van geïsoleerde stallen met mechanische ventilatie zijn de extra kosten bij de bouw en de jaarlijks terugkerende energiekosten. Op het regionale onderzoekcentrum "De Vlierd" te Brüchem bij Zalt- bommel is in de periode 1976 tot 1980 een vergelijkend onderzoek uitgevoerd waarbij het effekt van isolatie en mechanische ventilatie op de groei en voederverbruik van stie ren ten opzichte van een ongeïso leerde stal werd nagegaan. De resul taten van dit onderzoek zijn vastge legd in rapport nr 82 van het Proef station voorde Rundveehouderij. 1) De belangrijkste resultaten van deze proeven zijn als volgt. - De temperatuur in de ongeïsoleer de stal was zowel in de zomer als in de winter ca 2graden Celcius hoger dan de buitentemperatuur. Varkensmesters en varkens(vlees)ex- porteurs in de Gemeenschap gaan zich verenigen in één organisatie, de OPEP. Besprekingen daarover waren reeds maanden aan de gang tussen het Produktschap voor Vee en Vlees, de Deense afzetorganisatie Ess-Food, de Duitse Zentral Genossenschaft en de Franse "responsables" van de var- kenssektor in Bretagne. Responsables te vertalen met de "verantwoordelijken" of bonzen. De mededelingen over deze organi satie van de kant van het Produkt schap beperken zich tot de medede ling van de voorzitter van dit schap ir. G.A.J.M. Meyer dat hij met Frankrijk had getelefoneerd, welke mededeling hij deed aan het begin van de openbare bestuursvergade ring van het Produktschap voor Vee en Vlees op 11 augustus j.l. Noch in de openbare noch in de besloten be stuursvergadering werd enige mede deling gedaan over de OPEP. Uit Parijs (ook uw medewerker tele foneert wel eens met Parijs) komt het bericht dat de nieuwe organisatie ongeveer 50% van de varkenspro- duktie in de Gemeenschap "kontro- leert" en zeker de helft van de var kensvlees) produktie. De uit Frankrijk gedane informatie wekt enige bevreemding, met name ten aanzien van het Produktschap voor Vee Vlees. Dit omdat de nieuwe organisatie het zich als doel stelt zich met de varkensmarkt en de varkens(vlees) prijzen te bemoeien en zelfs te beheersen. De nieuwe organisatie zal in Den Haag gevestigd worden. Enige infor matie omtrent de doelstellingen van deze organisatie, met name wat be treft het beheersen van de markt en de prijzen lijkt niet geheel overbodig ter wille van de openheid. vdw Ondanks stijgende produktie daalt in Saoedi-Arabië de zelfvoorzieningsg raad voor rundvlees. Dat betekent mogelijkheden voor export naar dat land. met name voor kwaliteits rundvlees. Dr. Ibrahim Nazir, direk- teur generaal van Foodie in Saoedi- Arabië heeft er met nadruk op ge wezen dat in Saoedi een nauwgezette kwaliteitskontrole in daarvoor spe ciaal opgezette laboratoria in Ryad plaats vindt. Met name uit België heeft zich een niet-onaanzienlijke export van kwa liteits rundvlees ontwikkeld. 1. Frik van de Smeel K. 2745; Leeftijd 7 jaar. Eig. E. van Olme/i te Netersel. Op de Nationale Tentoonstelling 1978 een IA-premie als 3-jarige en op de Nat.Tent. 1980 nationaal Reserve - kampioen. 2. Bamboula de la Jumelle K. 2756, Leeftijd 6 jaar. Eig. A.L.C. Brooijmans te Tholen. Bamboula behaalde op de Centrale Hengstenkeuring in Den Bosch, zowel in 1981 als in 1982 een IA-premie in de middenmaat en werd dit voorjaar Reservekampioen van de Zuidelijke provincies. - Voor de geïsoleerde stal was de staltemperatuur in de zomer ca 3,5 graden C. hoger en in de winter 4.5 a 5 graden C. hoger clan de buiten temperatuur. - Voor de geïsoleerde stal zijn de in vesteringen per stier 254 hoger en de jaarlijkse kosten inklusief extra stroomverbruik 58 hoger dan voor de ongeïsoleerde stal. - Er waren geen waarneembare ver schillen in de gezondheidstoestand van de stieren. - De groei van de stieren in de geïso leerde stal was 12 gram per stier per dag hoger dan in de ongeïsoleerde stal. - De stieren in de geïsoleerde stal hebben tijdens de proefperiode 8 kVEVI per stier meer opgenomen dan de stieren uit de ongeïsoleerde stal. - De extra kosten voor huisvesting en elektriciteit maken het saldo per stier van de geïsoleerde stal 39 lager dan dat van de ongeïsoleerde stal. 1) Het rapport "Vleesstieren in geïsoleerde en ongeïsoleerde stallen" is verkrijgbaar door storting van ƒ7,50 op giro 2307421 van het Proefstation voor de Rundveehou derij te Lelystad, met vermelding van zend mij rapport nr 82. Op 15 juli heeft het Europese Hof per vonnis bepaald dat de Britse import stop voor eieren en gevogelte onwet tig was. Het betreft een importstop voor pro dukten uit de lidstaten van de Ge meenschap. behoudens Denemar ken en Ierland. Het motief van de importstop was een bescherming van de Britse pluimveestapel tegen de insleep van pluimveeziekten, de pseudovogelpest in het bijzonder. Nu de importstop onwettig is ver klaard hebben Franse exporteurs van kalkoenen twee koelwagens met geslachte kalkoenen naar Engeland willen uitvoeren. In de havens van Plymouth en Pool evenwel werden de zendingen niet toegelaten. Na een wachtperiode van zeven uur konden de uit Bretagne afkomstige koelwagens de reis huiswaarts weer aanvaarden, zonder dat de kalkoenen gelost konden worden. De Britse douane-autoriteiten weigerden de zendingen toe te laten. 3. Pacha van de Engelhoek K. 2760; Leeftijd 5 jaar. Eig. H. v. Bommel en Zn. te Gemert. In 1980 op de Nat. Tentoonstelling een le premie als 3-jarige in de grote maat en in 1981 en dit voorjaar 92 een lB-premie, staande naast de Kam pioen, op de Centrale Hengstenkeu ring in Den Bosch. Nico van Brandevoort K. 2745; Leeftijd 4 jaar. Eig. H. C. Kuypers en Zn. te Nuenen en H.J. Kuypers te St. Oedenrode. Twee jaar geleden op de Nat. Ten toonstelling een 1 B-premie als 2- jarige, middenmaat. Op de Centrale Hengstenkeuring Den Bosch in 1981 weer een 1 B-premie als 3-jarige, doch in de grote maat. Dit voorjaar een IA-premie en Kampioen van het Zui den in Den Bosch. 5. Alexander van de Droste Hoeve K. 2767; Leeftijd 4 jaar. Eig. N. C. Wouters te Boxtel. Behaalde op de Centrale Hengsten keuring in Den Bosch in 1981 een IA-premie als 3-jarige in de midden maat en in 1981 eenzelfde bekroning in de kategorie 4-5 jarigen, midden maat. Tevens 3e op tal voor het kam pioenschap van het Zuiden. 6. Junior van 't Hooghof K. 2772; Leeftijd 4 jaar. Eig. H. v.d. Heijden te Veghel. Junior werd dit voorjaar uit België ingevoerd en zal daarom op "De Na tionale" voor het eerst hier in het strijdperk treden. In België werd hij steeds hoog bekroond o.m. dit voorjaar nog in Brussel met een lB-premie staande naast de Nationale Kampioen van België. Naam Beroep Adres Woonplaats A. KAMPIOENSCHAP HENGSTEN 1. Kampioen 2. Res.-kampioen B. KAMPIOEN HAFLINGERHENGSTEN Datum: Handtekening: IS

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 15