Wat doet de gezondheidsdienst in Noord-Brabant voor de varkenshouders? Stank- bestrijdings- technieken voor stallen in de intensieve veehouderij Kleine toename rundveestapel; aantal varkens wat lager Bedrijfsbezoeken: Laboratoriumonderzoek Praktijkonderzoek Organisatie van vaccinatie-kampagnes Kursus doe-het-zelf K.I. Voorlichting Overige werkzaamheden Volgens voorlopige uitkomsten landbouwtelling '82: Rundvee Varkens Paarden (inklusief pony's) Schapen Kippen Watervoorziening op melkveebedrijven Het komt nogal eens voor dat mensen niet goed weten wat de Ge zondheidsdienst voor Dieren nu precies is en doet. Deze Dienst wordt ook vaak verwisseld met de Veterinaire Dienst in Den Bosch. De Gezondheidsdienst is een Stichting die na de 2de wereldoorlog door de drie standsorganisaties (N.C.B., C.B.T.B. en Mij. v. Landbouw) en de zuivelorganisaties in het leven is geroepen. De Z.L.M. wordt in het bestuur van de Gezondheidsdienst vertegenwoordigd door de heer J.M. van Heijst te Wouwse Plantage. Begonnen werd met de bestrijding van runderziekten (t.b.c., abortus, mastitis) en het inrichten van een laboratorium. Naderhand kwamen er diverse afdelingen bij voor andere diersoorten. Zo werd in 1958 de afdeling varkensgezondheidszorg opgericht. De werkzaamheden, die de Gezondheidsdienst voor de varkenshouders verricht, hebben zich in de loop der jaren sterk uitgebreid. In grote lijnen is dit als volgt: 1. Top- en opfokbedrijven: als rou tine 12 bezoeken per jaar, waar van 2 door de praktiserende die renarts (namens de Gezond heidsdienst) en 10 door de Ge zondheidsdienst. 2. Aangesloten vermeerderingsbe- drijven: als routine eenmaal door de praktiserende dierenarts (na mens de Gezondheidsdienst en, voorzover dit mogelijk is, een maal door de Gezondheidsdienst. Probleembedrijven hebben ech ter voorrang. 3. Snuffelziektebegeleiding: aange sloten vermeerderingsbedrijven kunnen zich melden voor een be geleidingsperiode van 3 maanden, waarin ze 4-5 bezoeken krijgen. 4. Bedrijven met problemen kun nen ten allen tijde bezoek aan vragen, liefst in overleg met hun eigen dierenarts. Voor aangeslo ten bedrijven zijn deze bezoeken kosteloos. Overige bedrijven be talen 60,— 5. Stalklimaatsonderzoek i.v.m. ziekteproblemen voor aangeslo ten bedrijven kosteloos, overige betalen 60,— 6. Vruchtbaarheidsonderzoek van dekberen Kosten: voor natuur lijke dekking en export ƒ31,25; voor K.I.-waardigheid 62,50. (N.B. volgens de beren-verordening van het Landbouwschap moeten alle bedrijven die een dekbeer hebben, aangesloten zijn bij de afd. varkens gezondheidszorg van de Gezond heidsdienst. Alle laboratoriumonderzoeken, zoals het verrichten van varkenssek- ties aansluitend onderzoek, on derzoek van organen, bloed, mest, melk, schedeuitvloeiing, urine enz. van varkens, zijn gratis voor ieder een. Het is genoegzaam bekend dat het gezondhouden van de varkensstapel een voortdurend attent zijn van de varkenshouder vraagt. Hij kan bij problemen overigens altijd terugvallen op o.m. de gezondheidsdienst voor Dieren. Daarvan wordt in de praktijk dikwijls gebruik gemaakt. Uitzonderingen zijn: - drinkwateronderzoek (kosten voor aangeslotenen 26,— voor niet-aangeslotenen 96,— - bloedonderzoek op de Ziekte van Aujeszky van varkens die voor export bestemd zijn 16,— per monster). - speciale verrichtingen zoals vac cin- en serumbereiding 7,— per 100 cc). Dit gebeurt alleen als het niet in de handel verkrijgbaar is en dan slechts in overleg met de dierenarts. - voorts zijn er nog een aantal niet vaak voorkomende onderzoeken waar een apart tarief voor geldt. Dit betreft o.a. onderzoek van slibmonsters op salmonellae en wormeieren, onderzoek op schimmels, kiemgetalbepalingen in lucht- en voermonsters. In het belang van alle varkenshou ders, wordt veel praktijkonderzoek verricht. Dit heeft vooral betrekking op de be strijding van ziekten en het verband tussen stalklimaat, hygiëne en ziek ten. De laatste jaren is veel onder zoek verricht over: de ziekte van Aujeszky snuffelziekte eenzijdige longontsteking virusdiarrhee salmonella-besmettingen en long- en leveraandoeningen Als er, bij ernstige uitbraken van ziekten als mond- en klauwzeer en varkenspest, besloten wordt om be paalde gebieden te enten, ligt de or ganisatie hiervan mede bij de Ge zondheidsdienst. Deze kursus wordt gegeven op de Gezondheidsdienst. De kosten be dragen 108,— per deelnemer. Door de Gezondheidsdienst wordt voorlichting gegeven over alle as- pekten van de varkensgezondheids zorg in de vorm van kursussen, le zingen, het ontvangen van exkursies en het schrijven van brochures en van artikelen voor vakbladen. Voorts wordt driemaal per jaar een folder "Parels voor de Zwijnen" uitgegeven voor alle aangesloten bedrijven (op lage 6500 exks.). Ook wordt met een voorlichtingsstand deelgenomen aan diverse beurzen, tentoonstellingen e.d. Begeleiding van studenten, van de Fakulteit der Diergeneeskunde Utrecht, de Landbouw Hogeschool Wageningen en van diverse Hogere Landbouwscholen, tijdens hun sta geperiode op de Gezondheidsdienst. Mocht U naar aanleiding hiervan vragen hebben dan kunt u ten allen tijde schriftelijk of telefonisch kon- takt opnemen met de Gezondheids dienst voor Dieren, Molenwijkseweg 48, 5282 SC Boxtel, tel. 04116 - 73951. De eerste biologische luchtwasser bij een mestvarkensstal. Door uitbreiding en schaalvergroting van de intensieve veehouderij bedrijven enerzijds en de vestiging van woningen in de nabijheid daarvan anderzijds, zijn de afgelopen decennia meerdere van deze bedrijven vanwege stankoverlast voor de omwonenden op grond van de Hinderwet met sluiting bedreigd. In de IMAG-publikatie "Stankbestrijding voor stallen in de intensieve veehouderij" wordt een aantal technieken beschreven, waarmee de stankhinder kan worden teruggedrongen en bedrijfssluiting kan wor den voorkomen. Naast stankbestrijding door middel van deodoranten en chemische en biologische toevoegingen aan de mest en met hulp van grondfilters, wordt het wassen van ventilatielucht met biologische luchtwassers (biowassers) behandeld. Van de laatste is tevens een overzicht van de vereiste investeringen en jaarlijkse kosten gegeven. De publikatie is samengesteld door ing. M. v. Geelen en ir. K.W. v.d. Hoek. De omvang van de rundveestapel heeft tussen mei 1981 en mei 1982 een geringe stijging ondergaan, terwijl het aantal bedrijven waar rundvee wordt gehouden met 3,4% is afge nomen. Het totale aantal varkens is voor het eerst sinds jaren afgenomen en wel met bijna 1%, terwijl het aantal bedrijven met varkens verder afnam. Het totale aantal kippen groeide met 2%, terwijl het aan tal bedrijven met kippen met ruim 1% daalde. Een en ander blijkt uit de voorlopige uitkomsten van de Landbouwtelling mei 1982 van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die vergeleken worden met de definitieve uitkomsten van de Landbouwtelling mei 1981. Het totale aantal runderen nam met ruim 26.000 toe tot 5.218.000 stuks 0,5%). Het aantal melk- en kalfkoeien nam met 2% toe tot 2.429.000. Het mest- en weidevee nam verder af met bijna 9.000 tot 865.000 stuks (- 1%). Het aantal bedrijven met melk- en kalfkoeien nam evenals voorgaande jaren verder af. In mei 1982 waren er bijna 2.200 bedrijven minder waar melk- en kalfkoeien werden gehouden dan in mei 1981. Dit betekent een vermindering met 3,4% tot 61.700 be drijven. De gemiddelde melk- en kalfkoebezetting per bedrijf is nu 39 stuks; in 1981 was dit 37. Na een duidelijke groei van het aantal varkens in de laatste jaren blijkt tussen mei 1981 en mei 1982 dit aantal te zijn afgenomen en wel met 0,9% tot in totaal 10.219.000 varkens. De daling heeft zich vooral voorgedaan bij het aantal biggen tot 20 kg (- 1,8%) en bij de fokvarkens (-1,7%), terwijl het aantal mestvarkens vrijwel gelijk bleef (5.350.000 stuks). Het aantal bedrijven met, varkens liep verder terug tot 38.500 (- 5,8%), waarbij vooral het aantal bedrijven met fokzeugen afnam en wel met 8,2% tot ruim 20.600. Hoewel het aantal paarden op geregistreerde landbouw bedrijven wat minder sterk daalde dan in voorgaande jaren, waren er in mei 1982 toch nog bijna 1.400 paarden minder dan in mei 1981dit betekende een vermindering met 2,3% tot 58.900 paarden. Het aantal bedrijven met paarden daalde met 2,7% tot 19.800. Veel paarden en pony's worden overigens buiten de geregistreerde agra rische bedrijven gehouden. De teruggang in het aantal schapen die zich sedert de landbouwtelling van 1980 voordeed, zette zich voort. In mei 1982 werden in totaal 774.000 schapen geteld, wat ruim 41.000 of 5,1% minder is dan in mei 1981. Het aantal geregistreerde landbouwbedrijven met schapen nam met bijna 700 af tot ruim 21.100. Het totale aantal kippen nam met 2% toe tot 86,8 min. Het aantal slachtkuikens daalde met 1,5% tot 39,7 min. Het aantal leghennen jonger dan 5 maanden daalde met 0,5% tot 11,4 min, terwijl het aantal leghennen ouder dan 5 maanden met 6,3% steeg tot 29,3 min stuks. Van dit laatste aantal waren bijna 4,1 min leghennen 20 maanden en ouder. Het aantal bedrijven met kippen nam met 1,2% af tot bijna 8.300. Hiervan bedroeg het aantal bedrijven met slachtkuikens bijna 1.800 (- 4,7%). Onder deze titel is zojuist versche nen, een rapport van een Werkgroep bestaande uit medewerkers van de Konsulentschappen in algemene dienst voor Boerderijbouw en -In richting en voor Melkwinning, Melkhygiëne en Boerenkaasberei ding te Wageningen. Het rapport gaat in op de benodigde hoeveelheden water als drinkwater voor het vee en voor reinigingsdoel einden en de daaraan te stellen kwaliteitseisen. Uitvoerig wordt ingegaan op de ei gen watervoorziening door middel van een bron en een hydrofoorin- stallatie, de benodigde kapaciteit en de systemen voor ontijzeren van bronwater. Ekonomische berekeningen ter ver gelijking met de kosten van leiding water alsmede een iijst met officiële waterleidinglaboratoria komplete- ren het rapport. Het rapport is verkrijgbaar tegen betaling van 5,— over te maken op postrekeningnummer 886049 ten name van het Konsulentschap in al gemene dienst voor Boerderijbouw en -Inrichting (C.B.L), Postbus 43, 6700 AA Wageningen, onder ver melding van:"Rapport Watervoor ziening op Melkveebedrijven". 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 12