Bacterievuur kan leiden tot een ware ramp Plant geen General Leclerc if** r Ongeveer 27% van de bomen gerooid Het raadsel van de General Leclerc Zeer zware aantasting na hagel Aantasting via zieke vruchten *xj Bestrijding bakterievuur geldt nu voor het hele land Open dag van de fruitteelt Export Franse Golden naar W. Duitsland sta 23 augustus ..w - *m f HRRI HMMHMpMR - - A J 1 t- y r Gaston de Moor laat zien dat het weefsel onder de bast bruin gevlamd is. Hoe erg kan bacterievuur toeslaan? In de meeste gevallen loopt het gelukkig af met een groter of kleiner aantal weggezaagde takken of weggeknipte twijgen. Wel veel extra werk en veel zorgen, maar de schade blijft binnen de perken. Maar het kan ook anders. Hoe erg het kan zijn zagen we pas goed op een bedrijf in Zeeuws Vlaanderen en een eindje over de grens in België. Vooral bij 't laatste bedrijf kan men spreken van een ramp. Het bedrijf van Gaston de Moor te Zaamslag omvat 45 ha akkerbouw, 4Vi ha appels en V/i ha peren. De voorste perepercelen achter de schuur zijn al in volle produktie: D. de Cornice, Hardy en Conference. Weinig aantasting door bacterie vuur. Ook het achterste perceel met peren is goed. Maar in het middengedeelte, V/2 ha groot en intensief (5 rijen systeem) beplant met 5000 bomen is het een ravage. Meer dan 1300 bomen zijn in dit 4 jarige perceel vorig jaar gerooid en vervangen of dit jaar gerooid. De rassen zijn Conference en Gene ral Leclerc. Met de laatste peer is er iets bijzonders aaq de hand. Op het dikke hout komen er iets ingezon ken, soms vochtige, kankerachtige plekken en bij afsnijden van de bast met een mes ziet men dat het weefsel bruin gevlamd is. Die bomen zijn reddeloos verloren, het heeft geen zin om nog te proberen gedeelten te sparen. Het zieke materiaal is on derzocht cn men kon er geen bacte rievuur in vinden. Maar De Moor twijfelt er niet aan.J£)e General Le clerc staat in het 5 rijen systeem in de middelste rij als bestuiver. De Con ference ernaast heeft ook zeer veel uitvallers en wel met de "normale" bacterievuurverschijnselen. Dus o.a. dode takken en twijgen en verdord blad, enz. De General Leclerc is dus een geval apart. We kennen een geval in België waar twee jaar geleden in een ongeveer gelijke situatie ook een ex plosie voorkwam met honderden door bacterievuur aangetaste bomen. Ook 3 jarige Conference met ook General Leclerc als bestuiver. Er is ons inziens veel voor te zeggen om de General Leclerc bij nieuwe aanplant te mijden, dus zeer beslist niet te planten. Dat te meer omdat dit ras nog veel meer nabloei heeft dan de Triomphe de Vienne. Vaak heeft men de hele zomer door nabloei. Gaston de Moor heeft met dit alles een strop van ettelijke tienduizenden gul dens. En hij blijft zitten met een zeer onregelmatige aanplant van straks 0, 1 en 4 jarige bomen. A Is het bacterie vuur volgend jaar niet verder doorzet. Hij plant in elk geval nu geen General Leclerc meer terug. Enkele kilometers voorbij de Neder lands-Belgische grens te Klinge ligt het Belgische dorp St. Gillis. Hier heeft Gaston Vercruysse een fruit- bedrijf van flinke omvang, met o.a. 12 ha peren. Door een buurman met een besmette meidoornhaag, slechts door een greppel gescheiden van zijn peren, kreeg hij vorig jaar met bacterievuur te maken. De aantasting bleef echter nog binnen de perken. Dit jaar, met een zeer veelbelovende fruitoogst in 't vooruitzicht is het be drijf echter getroffen door een zeer zware hagelbui. De bui viel 's avonds laat en de volgende morgen was het gras nog wit van de hagel. Uiteraard werden de vruchtjes aan de fruitbo men zwaar beschadigd en was het blad kapot en gerafeld. En toen sloeg het bacterievuur toe. "Al 9 weken loop ik van 's morgens vroeg tot 's avonds laat te knippen en te zagen, inklusief zaterdagen en zondagen", vertelde Vercruysse. En er komt nog steeds geen eind aan. De Clapp's op het bedrijf is zo aan getast dat er geen redden aan is. Alle Clapp's bomen worden gerooid. De Beurré Durondeau is minstens een derde van zijn takken kwijt. Bij an dere rassen is ook veel weggezaagd, weggeknipt en gerooid. Samen met de hagelschade is het een moedbenemend, triest gezicht. We wisten niet dat het zo erg kon zijn. De schade loopt in de honderdduizenden guldens. En hagelverzekering is in België onbetaalbaar. Ook bij Vercruysse zagen we voor ons onbekende vormen van aantas ting. "Zie je die Clapp's? Op 't oog een gezonde boom hè?", vroeg hij. We zagen inderdaad niets bijzon ders, geen takken of twijgen met verdord blad, maar Gaston sneed onder in de stam en de dikke takken en liet zien wat er aan de hand was: het weefsel was licht- en donkerbruin gevlamd. Bij scherp opletten waren er ingezonken, kankerachtige plek ken te zien. Overigens zag men in de meeste Clapp's bomen wèl de be kende dode takgedeelten. Soms wa ren zelfs alle dikke takken aangètast. Iets anders, voor ons nieuw, was in- fektie bij Doyenné du Cornice via de vruchten. Men ziet een verschrom peld peertje en via die zieke vrucht wordt het hout aangetast. Het ging niet over een paar aangetaste peert jes, maar over honderden, wellicht duizenden. Want elke dag vindt Gaston weer een groot aantal van dergelijke nieuwe infekties. Het is tevens erg moeilijk de laatste te vin den, je ziet ze vlug over 't hoofd. Dikwijls ziet men een kluster met twee gezonde peren en één zieke. Is dit infektie via hagelbeschadiging? Nog meer dan bij De Moor vragen we ons bij Vercruysse af: hoe zal het er volgend jaar uitzien? Hoeveel infek- tiehaarden zullen er dit jaar, ondanks alle moeite en zorgen, toch nog blij ven zitten? Een andere vraag is: hoeveel extra gevaar levert een zware hagelbui. Moet men als fruitteler nog banger zijn voor het grotere infektiegevaar, dan voor het kwaliteitsverlies door schilbeschadiging? A.v.O. Eén van de rijen Clapp 's die gerooid moeten worden. Van deze Beurré Durondeau boom is nog een dei over. W& M 'v-p? s' 1$: 1 Links een (nog) gezonde boom. De andere zijn gerooid of in de laatste winter vervangen op het Conference-Leclerc perceel. Eén verschrompeld vruchtje van Cornice, tussei twee gezonde vruchtjes. De top vbn de twijg is verdord door aantasting via het zieke vruchtje. Minister drs. J. de Koning (land bouw en visserij) heeft ingaande 18 augustus 1982 de maatregelen ter bestrijding van het bakterie vuur aangepast. De Beschikking bestrijding bakterievuur is nu zo gewijzigd dat het gehele land als toepassingsgebied geldt, behou dens de Waddeneilanden die tot de provincies Friesland en Gro ningen behorwn behoren. Verder is de termijn waarbinnen bestrij dingsmaatregelen moeten worden uitgevoerd, verkort van drie we ken tot tien dagen. Deze aanpas singen lopen vooruit op nadere maatregelen ter bestrijding van het bakterievuur, waarover nog beraad plaatsvindt. De fruittelers zullen gaarne belang stellenden informeren over de teelt van fruit, tijdens een rondwandeling over het bedrijf. Daarbij zal uitleg gegeven worden over de diverse werkzaamheden die voorkomen op het fruitbedrijf en over de groei en ontwikkeling van fruit (van bloesem tot rijpe vrucht). Onder meer kan gekeken worden naar de boomgaar den, de fruitkoelhuizen, de machi- mes en de werktuigen. Iedereen is welkom van 10.00-17.00 uur op de deelnemende bedrijven, waarvan de adressen bekend zijn bij alle VVV-kantoren. Voor de Kring Zeeland van de N.F.O. doen aan de open dag mee, de telers W. de Pagter, Zandweg 49 te Ritthem, M.J. v.d. Maas, Bou- maasweg 1 te Burgh-Haamstede en C.M. v.d. Velde, Oudeweg 25 te rikzee. Voor de kring Noord-Brabant va N.F.O. doet de heer Chr. Dank Lekerseweg 3 te Venhorst mee zondag 29 augustus. Begin deze week is op een bijt komst van Franse en Westdi vakgenoten besloten dat op m< dag 23 augustus de eerste Fr; Golden Delicious van de nie oogst naar de Bondsrepubliek gen worden geëxporteerd. Naar Engeland. Ierland, Dener ken en derde landen mochten 13 gustus de eerste Franse Go! n geëxporteerd worden en een v later ook naar de overige E.E landen met uitzondering van Bel 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 10