8 miljoen bezoekers voor Flevohof Kwekersrecht aan strengere voorwaarden gebonden Het is algemeen bekend dat bij aankoop van onroerend goed, maar ook bij verkrijging in erfpacht, een bepaald bedrag aan kosten boven de koopsom aan de notaris moet worden betaald. Dit kunnen zijn de kosten voor de notaris, kosten hypotheek en zonodig de overdrachts belasting. Speciaal dit laatste onderdeel wordt in het navolgende be licht, aangezien voor de landbouw enige vrijstellingsmogelijkheden in de wet zijn ingebouwd. In het algemeen moet aan over drachtsbelasting 6% van de waarde worden betaald. Bij koop is deze waarde heel gemakkelijk vast te stel len nl. dat is de koopsom. Bij het verwerving van het erfpachtsrecht ligt dat moeilijker. De waarde is dan de koopsom van dat erfpachtsrecht (bij de grondbank en bij verplaatsing naar de IJselmeerpolders is dit nul) vermeerderd met een bedrag welke afhankelijk is van de canon en de duur van de overeenkomst. Nooit meer dan de vrije waarde. Bij ruiling van gronden gelegen in dezelfde of aangrenzende gemeentes is bij een gelijke waarde door elk van de betrokkenen 1% van de waarde aan overdrachtsbelasting verschul digd. Is er waardeverschil dan moet over de meerwaarde nog 6% erbij worden betaald. Overdrachtsbelas ting wordt niet geheven als een ge zamenlijk gekocht of verkregen goed overgaat naar één van de eigenaren. Een dergelijke situatie kan zich bij voorbeeld ook voordoen als iets ge zamenlijk verkregen is door toede ling aan twee of meer personen via een ruilverkavelingsakte. Ook dit wordt als een gezamenlijke verkrij ging beschouwd en is vrij van over drachtsbelasting als het in een later stadium aan één van de eigenaren overgaat. Bedrijfsoverdracht Wanneer een vader zijn bedrijf aan zijn zoon(s) overdraagt dan wordt bij de overdracht van het onroerend goed geen overdrachtsbelasting ge heven mits de zoon(s) het gehele be drijf voortzet(ten) waarop vader ook landbouwer was. Het woongedeelte valt nooit onder de vrijstelling. Het voorgaande houdt ook in dat de vrijstelling niet vervalt als de zoon de helft koopt en de andere helft pacht. Het gaat wel fout als vader zelfstan dig op een gedeelte ondernemer blijft. Op deze regel is wel een uitzonde ring. Wanneer het bedrijf valt te splitsen in twee gedeelten welke bei de als zelfstandige onderdelen kun nen blijven voortbestaan kan - dus niet moet - de vrijstelling worden toegepast. In de praktijk wordt veel gebruik gemaakt van de maatschap als tus senfase bij de bedrijfsoverdracht. Ook dan is vrijstelling van over drachtsbelasting mogelijk. Er doen zich op dit terrein geen problemen voor wanneer zij samen eigenaar worden van het onroerend goed; dus ieder voor de helft in de onverdeeld heid gerechtigd is. Bij beëindiging van de maatschap kan weer van de vrijstelling gebruik worden gemaakt. In principe maakt het geen verschil of het goed wordt overgedragen aan één of meer zoons, dochters of schoonzoons. Bij huwelijkse voor waarden kunnen er problemen ko men nl. wanneer de dochter het on roerend goed op naam krijgt en de schoonzoon het bedrijf exploiteert. In dat geval is helaas wel over drachtsbelasting verschuldigd. Buurmans land Een heel andere categorie aankopen waarvoor de vrijstellingsregeling van toepassing is, is de aankoop van na burige landerijen. Als voorwaarde geldt dat men reeds 5 jaar eigenaar of erfpachter moet zijn van eenzelfde oppervlakte en dat de verkrijging tot een verbetering van de landbouw structuur moet leiden. Pachters ko men dus niet voor deze vrijstelling in aanmerking. De term, naburig hoeft niet te bete kenen dat het aangekochte moet grenzen aan je eigen land. Als het maar binnen een straal van een paar km. ligt en goed bereikbaar is. Ten aanzien van de vijfjarige periode valt nog op te merken dat wanneer de koper het bedrijf binnen die pe riode heeft overgenomen van zijn vader en daarop de vrijstellingsrege ling zoals hierboven beschreven van toepassing was, de tijd dat vader ei genaar was mag worden opgeteld bij de periode van de zoon. Zelfs kan het zo zijn dat de overdracht tussen vader en zoon eerst nog even wordt geregeld voordat de definitieve koopakte met de buurman passeert. Overige punten Erven en dus het toescheiden van onroerend goed uit een onverdeelde boedel is geen kopen. Hiervan hoeft dus ook geen overdrachtsbelasting te worden betaald. Bij grondbanktransacties komen twee akten tot stand. 1. de koopakte naar S.B.L. De S.B.L. is vrijgesteld van het betalen van overdrachtsbelasting 2. de erfpachtsakte naar de onderne mer. Hiervan moet wel overdracht sbelasting te worden betaald tenzij men onder één van de vrijstellingen valt. Indien men onroerend goed binnen drie maanden doorverkoopt is slechts één keer overdrachtsbelasting verschuldigd (van het hoogste be drag). Het komt ook voor dat nadat het onroerend goed is verkocht een ge deelte of de gehele koopsom direct wordt kwijtgescholden. In zo'n geval wordt niet en overdrachtsbelasting en schenkingsrecht geheven; de overdrachtsbelasting kan op het schenkingsrecht in mindering wor den gebracht. Tot slot Het is ons gebleken dat zo nu en dan ten onrechte overdrachtsbelasting wordt geheven en betaald. De oor zaak ligt meestal in onjuiste infor matie aan de notaris of bij de belas tinginspecteur. Een waarschuwing aan potentiële kopers is dus alleszins op zijn plaats in tijden waarin bezui nigingen aan de orde van de dag zijn. W. Wigchering De minister van landbouw en visse rij, drs. J. de Koning, heeft mede na mens zijn ambtgenoten van buiten landse zaken en van justitie, besloten de herziening van het Internationaal Verdrag tot Bescherming van Kweekprodukten uit 1978 te be krachtigen en de Zaaizaad- en Plantgoedwet zodanig te wijzigen dat deze daarmee overeenstemt. Het be treffende wetsontwerp is een dezer dagen voorgelegd aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Tot nu toe gold, dat wie kwekers recht voor een ras wil krijgen, in ons land geen teeltmateriaal van dat ras mocht hebben verhandeld. Verhan deling in het buitenland mocht niet langer dan 4 jaar geleden hebben plaatsgehad. De wijzigingen houden o.m. in dat voortaan het ras als zo danig (waaronder bijv. ook snijbloe men vallen) niet met toestemming van de kweker mag zijn verhandeld. Bovendien is de toegestane verhan delingsperiode in het buitenland voor langzaam groeiende gewassen (gewassen van wijnstokken, bos-, vrucht- of sierbomen of hun onder stammen) uitgebreid tot 6 jaar. Verhandeling (in Nederland of in het buitenland) na diefstal of ontvreem ding, die maximaal 6, jaar geleden heeft plaatsgehad, heeft geen gevol gen voor de aanspraken van de kwe ker. Op dinsdag 3 augustus werd op Fle vohof het totaal bezoekersaantal van 8 miljoen gepasseerd. Direkt na het behalen van deze mijlpaal werd on der de arriverende bezoekers het eerste binnengekomen gezin uit iedere provincie en uit Flevoland uitgekozen. Deze twaalf gekozen ge zinnen kregen een volledig verzorgd dagje uit aangeboden op dit 150 ha grote Kijk-, Speel- en Doepark in Oostelijk Flevoland. De centrale lig ging van Flevohof heeft er waar schijnlijk toe bijgedragen dat alle provincies uit het hele land binnen een uur vertegenwoordigd waren. Ieder gezin mocht bovendien binnen hun provinciegrenzen een aantal be kende personen of familieleden aan wijzen, die door Flevohof nog een groot boeket bloemen thuisbezorgd krijgen. Voor de korte termijn is een lasten verlichting voor het bedrijfsleven geboden óm te kunnen overleven. Ondernemen is naar resultaten ge meten in Nederland een marginaal gebeuren geworden. Hoge lasten in de vorm van loonkosten, energieta rieven, rentetarieven hebben de weerstand van ondernemingen op onaanvaardbare wijze uitgehold. Zonder maatregelen om die ontwik keling te keren, heeft het uitzetten van nieuw beleid geen zin. Er wordt in dit verband tegenwoor dig nog al over geschreven hoe het beleid en de ondernemer van mor gen en de onderneming van morgen er uit zal zien. Daarbij komt het volgende naar vo ren. De onderneming van morgen zal zich vooral moeten richten op, of re kening houden met, de verbetering van de kwaliteit, rationalisering van het produktieproces; kleinschalig heid waar mogelijk (vooral op het gebied van de niet massale produk- tie); grootschaligheid waar onver mijdelijk (vooral op het gebied van de afzet); produktiviteitsverhoging; soepelheid in beleid en organisatie en het koppelen van lonen aan be drijfsresultaat of produktiviteit. De vraag die zich opdringt is, hoe de ondernemer van morgen er uit zal zien. Als overzicht van de eigen schappen, die voor het leidinggeven van belang zijn worden naast de vaktechnische bekwaamheden de volgende eigenschappen genoemd: vitaal, bezielend, (geloof in doelstel lingen uitstralen), gezond verstand, sociaal intelligent (begrijpen wat er in omgaat), evenwichtig; eigen zwaktes kennen; gevoel voor timing Onder de uitverkoren gezinnen wa ren o.a. de familie S. Maljaars uit Middelburg en de familie Damen uit Teteringen. Flevohof werd in mei 1971 geopend en bestaat dus thans ruim 11 jaar. De informatie die wordt verstrekt is vooral gericht op de leek en de stedeling. Ook aan re creatie wordt veel aandacht besteed met o.a. Muizenstad, het huis van Paulus de Boskabouter, rondvaart met Giethoornse punters, 2 Vi km spoorlijn, een buitenbad en een ver warmd overdekt zwembad. Verder kwam er een congrescen trum, een nieuw evenemententerrein en werden er 70 luxe bungalows ge plaatst die een meerdaags verblijf mogelijk maken voor vakantie- en congresgangers. (wanneer doe je iets, wanneer score je), goede communicatie eigen schappen; beschikbaar zijn; sober; functioneel; gevoel voor humor en eerlijkheid; echtheid (juist in de toe komst zal de "leider" zo op z'n huid worden gezeten, dat hij niet meer zonder een fundamentele eerlijkheid en echtheid kan). Iemand die al die eigenschappen in zich verenigt is een buitengewoon man. Zo'n man zal wel niet zo vaak voorkomen. Het zijn haast allemaal persoonlijk heidskenmerken. Een opleiding helpt daar niet voor. Managers moeten zich in de praktijk ontwikkelen, ze kunnen niet ge maakt worden. Het is erg moeilijk te beoordelen of op een leeftijd van 25 of 30 jaar ie mand over ondernemerstalenten be schikt. Hij moet zich in de praktijk bewijzen. Daarbij wordt nog te wei nig gebruik gemaakt van de ervaring van de wat oudere ondernemers. Ondernemerschap wordt veel te technisch benaderd. Wij kunnen het met veel van de overwegingen hiervoren opgenoemd eens zijn. Het is ons al vele malen opgevallen dat de ene het als ondernemer veel verder brengt dan de ander. Daarbij gaat het veelal niet om de technische maar om de kwaliteiten van het ondernemer zijn. Er zijn er die deze als het ware zijn aangebo ren, er zijn er die er mee blijven suk kelen. Maar er zijn er ook die zich als zodanig zeer goed ontwikkelen. Dat eist veel maar is zeker de moeite waard zich daarvoor in te zetten. Paauwe. Bij overdracht van onroerend goed van vader op zoon kan vrijstelling van overdrachtsbelasting worden verkregen als aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Al wat onderneming is heeft het de laatste jaren erg moeilijk. In Ne derland waar het ondernemingsklimaat bijzonder slecht is, en de be- lastingpolitiek moordend, omdat zo er ai winst wordt gemaakt, er van de winsten onvoldoende overblijft om de noodzakelijke investeringen te verrichten en aan de steeds stijgende behoefte van omlopend kapitaal te voldoen. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 3